7 Февруари, 2022 11:32 4 351 40

Милен Матеев от „Продължаваме промяната“ за ФАКТИ: Реформата задължително минава през смяната на главния прокурор

  • милен матеев-
  • продължаваме промяната-
  • правосъдна реформа-
  • съдебна реформа-
  • народно събрание-
  • главния прокурор

„Реформата е в ход, трудното тепърва предстои, но имаме силите и волята да извървим пътя докрай, за да върнем вярата на хората в справедливостта на нашето правосъдие“, каза народният представител и председател на Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание

Милен Матеев от „Продължаваме промяната“ за ФАКТИ: Реформата задължително минава през смяната на главния прокурор - 1
Милен Матеев, снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Реформата в българската правосъдна система е главното искане на хилядите българи, които протестираха през 2020 година, а след това, през 2021, излъчиха парламентарно мнозинство, което да свърши тази работа. Разбира се, далеч не само нея.

През последните седмици у гражданите, в частност и сред неправителствени организации, и сред опозиционните на превзелия държавата ни корупционен модел журналисти, се забеляза нетърпение и раздразнение от това, че правосъдната реформа не се случва по-бързо.

Всеки, който обаче има преки впечатления от това как работи Народното събрание като институция, знае, че законотворчеството не е процес, който се отличава със своята бързина, освен ако не става въпрос за извънредна ситуация.

За повече разяснения по въпросите на правосъдната реформа, от ФАКТИ потърсихме и разговаряхме с юриста Милен Матеев, който е народен представител от „Продължаваме промяната“ и председател на Комисията по конституционни и правни въпроси в 47-мото Народно събрание.

Интервюто на медията ни с него четете в следващите редове:

- Г-н Матеев, първо, благодаря Ви, че приехте поканата ми за разговор по изключително важна тема, каквато е правосъдната реформа в България. С риск да получа отговор на някои от предвидените си въпроси, няма как да не попитам - каква е концепцията на парламентарната група на Продължаваме промяната за реформа в сферата на правосъдието - от една страна като конкретни законодателни промени и от друга - като желани резултати вследствие на тези промени?

- Да, доста всеобхватен въпрос. Парламентарната група на „Продължаваме промяната“ целенасочено прилага концепциите за съдебна реформа, разписани в Коалиционното споразумение за съвместно управление. На първо място са задачите по реформирането чрез закриване и преструктуриране на неефективно работещите структури, призвани да се борят с корупцията, а именно Специализираните съдилища и съответните им Специализирани прокуратури и КПКОНПИ - орган извън съдебната власт, но тясно свързан с работата ѝ. Реформата задължително минава през смяната на главния прокурор, когото смятаме за лично отговорен за липсата на резултати в борбата с корупцията, особено по високите етажи на властта, както и през промени в начина на избор на членове и формата на Висшия съдебен съвет (ВСС). Усилено се работи по законодателни промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), като първият законопроект за изменение и допълнение на ЗСВ вече е на Портала за обществени консултации и съвсем скоро ще влезе за разглеждане и обсъждане в Народното събрание. Този законопроект урежда два основни въпроса: Премахване кариерните бонуси на членовете на ВСС и Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) и закриване на Специализираните съдилища и прокуратури, както и внимателно и детайлно регламентира последиците от това закриване, като гарантира, че всички започнали дела ще бъдат завършени от същите състави и никой от подсъдимите няма да се облагодетелства от промените. На финалната права е и работата по новата законодателна уредба на антикорупционните органи, които ще заместят съществуващата КПКОНПИ. Що се отнася до целите и резултатите, които преследваме с реформирането на съдебната система, те са многократно декларирани и напълно в синхрон с исканията на обществото за независима, прозрачна и достъпна правосъдна система, гарантираща справедлив процес за всички граждани.

- Във вашите лични представи и в представите на групата на "Продължаваме промяната", възможно ли е някои от реформите да се случат и при това ръководство на прокуратурата или отстраняването на главния прокурор Иван Гешев и неговите заместници от постовете им е задължителна първа стъпка?

- Някои реформи могат да се случат чрез законодателни промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), но истински независима и работеща безпристрастно прокуратура можем да имаме само след смяна на политически зависимото ръководство. Нека кажем ясно, че няма да направим компромис с исканията на гражданското общество и нашите обещания пред избирателите ни, които са ни дали мандат да искаме оставката на този главен прокурор и няма да сключваме никакви сделки с него, независимо от активизирането му в последно време и декларирания катарзис по отношение на необходимостта от съдебна реформа.

- Зависят ли действията на мнозинството в парламента по отношение на правосъдната реформа от решението на Конституционния съд по въпроса дали министърът на правосъдието може да поиска предсрочно прекратяване мандата на главния прокурор, което ще бъде оповестено утре, 8 февруари?

- Решението на Конституционния съд (КС) е важно, макар не и решаващо за смяната на главния прокурор. То е важно и за авторитета на самия КС, който е леко разклатен след последните публикации за зависимости на някои от конституционните съдии, които много ми се иска да не са верни, защото доверието към съда е изключително важно за обществото.

Разбира се, положително решение на Конституционния съд би дало възможност на министъра на правосъдието да упражни това свое право, като повдигне още веднъж дебата за ефективността в работата на главния прокурор, неговите нарушения на служебните задължения и за действията му, уронващи престижа на съдебната власт, какъвто дебат така и не се състоя във ВСС при предишния опит да се поиска предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор от министър Стоилов. Този дебат и резултатът от него ще е важен както за обществото, така и за членовете на Висшия съдебен съвет, защото ще покаже моралните принципи на всеки от тях. След една такава процедура мнозинството в Парламента ще има повод да изрази отношение не само към работата на главния прокурор, чиято оставка вече поиска от най-високата трибуна в държавата, но и към членовете на ВСС.

- Планирате ли предсрочно освобождаване на настоящия състав на Висшия съдебен съвет, преди да бъде открита процедурата за избор на нов състав на този орган през април тази година?

- Персоналната смяна на членовете на ВСС, преди изтичане на мандата им, е много тежка процедура и с оглед на късото време е трудно да прогнозирам дали е възможно да се случи, но това не е причина да скръстим ръце и да чакаме края на мандата. Със сигурност ще използваме всяка законова възможност не само за персонални, но и за функционални и структурни промени във Висшия съдебен съвет чрез законодателни промени в ЗСВ, свързани с изпълнение на препоръките на Венецианската комисия относно начина на вземане на решения от Пленума на ВСС, а в по-дългосрочен план и чрез конституционни промени.

- Ако обаче главният прокурор освободи по една или друга причина поста си преди това да е направил настоящият състав на Висшия съдебен съвет, според Вас има ли риск за довиждане" те да нанесат своята последна, с тежки последици щета, избирайки за нов главен прокурор "двойник" на сегашния и предшествениците му?

- Разбира се, всякакви сценарии са възможни, но следва да имаме предвид, че със сигурност следващият избор на главен прокурор няма да бъде „надбягване с един кон“, тъй като настоящият министър на правосъдието няма да остане безучастен като министър Кирилов при избора на Иван Гешев, въпреки призивите на обществеността. На второ място трябва да се има предвид и ролята на президента да издаде или не Указ за назначаване на избрания кандидат и не на последно място, волята на гражданското общество, което мисля, че не би допуснало за втори път да му бъде наложен политически зависим главен прокурор.

- Работи ли се и в посока нови процедурни правила за избор на главен прокурор на Република България и ако да - то в каква посока е съдържанието им?

- Процедурните правила за избор на главен прокурор са разписани в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и в съответствие с него се приемат от Пленума на ВСС преди избора. Разбира се, може да се помисли за усъвършенстване и промяна на тези правила, както и на законовите изисквания към кандидатите за главен прокурор, но като че ли към този момент се оказва по-важно кой прилага тези правила и преценява кандидатите, независимо колко високи са изискванията. По-радикални промени в правилата задължително минават през конституционни промени и трябва да бъдат внимателно обмислени и обсъдени с конституционалисти, като предложенията се разискват в новосъздадената парламентарна Временна комисия за промяна на Конституцията.

- "Продължаваме промяната", в това число не само парламентарната група, но и представителите Ви в изпълнителната власт, силно застъпвате идеята за реформа на КПКОНПИ, на която да се вменят разследващи функции и така променен органът да е инструмент за борба с корупцията. Как обаче този орган може да е ефективен максимално, при положение, че в чл. 127, т. 1 от Конституцията на Република България се казва, че прокуратурата ръководи разследването? Може би го подготвяте за работа след реформата в прокуратурата, която сега е крайно неефективна според общественото мнение?

- Реформата на КПКОНПИ, която е отчайващо неефективна в този си вид и при настоящото си ръководство и по никакъв начин не отговаря на обществения интерес за борба с корупцията, е неотложна задача на управлението, особено за нас от „Продължаваме промяната“, които сме идентифицирали корупцията като най-голямата спирачка на проспериращото развитие на България. В никакъв случай разследващите функции на новата Антикорупционна комисия няма да изземват функциите на прокуратурата, която единствена има по Конституция правото да повдига обвинения пред съда, както и да ръководи разследването. Целта на възлагането на разследващи функции на новия антикорупционен орган е той да събира годни за пред съда доказателства, а не както досега просто да сигнализира прокуратурата и да чака тя да реагира на този сигнал. За да преодолеем евентуална безучастност от страна на прокуратурата ще предоставим на Антикорупционната комисия правото да обжалва пред съда отказите на прокуратурата да образува досъдебни производства и да повдига обвинения, въз основа на събраните от комисията доказателства. Разбира се, реформата на прокуратурата трябва да върви паралелно с тази на КПКОНПИ, за да е ефективна борбата с корупцията.

- Обмисляна ли е идеята чрез промени в Закона за съдебната власт (чл. 230) да се възстанови автоматичното временно отстраняване на магистрат, в това число и със статут на главен прокурор, когато срещу него се води разследване, и като допълнения към първата промяна в Наказателно-процесуалния кодекс да се осигури възможност разследванията срещу магистрати, в това число и със статут на главен прокурор, да се водят от разследващи полицаи, определени от министъра на вътрешните работи?

- Чл.230 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) в настоящата си редакция предвижда процедура, която не може практически да бъде използвана за временното отстраняване на главния прокурор, защото самият той би следвало да внесе предложението за това във Висшия съдебен съвет. Това от своя страна би възпрепятствало всякакви опити той да бъде разследван, особено от друг прокурор, докато главният прокурор продължава да изпълнява функциите си. Поради тази причина този текст следва да бъде променен, за да се въведе ефективен механизъм за разследване на главния прокурор, каквито са и препоръките на Венецианската комисия. Въпрос на детайлно обсъждане е кой да ръководи разследването на главния прокурор и кои да са лицата, извършващи на практика това разследване.

- В качеството Ви на председател на Комисията по конституционни и правни въпроси, доволен ли сте от работата ѝ до този момент като съдържание и скорост?

- Комисията по конституционни и правни въпроси е съставена от най-добрите юристи от всички парламентарни групи и за мен е истинска чест да я председателствам. Дебатите, които се водят в комисията, са на високо професионално ниво, динамични, но без нарушаване на добрия тон, с приемливата доза политика, разбира се, и това води до ефективност в работата ни до този момент. Смело мога да кажа, че сме провели най-много заседания от всички комисии в Народното събрание и сме разгледали най-много проекти за закони и решения. Разбира се, важните за обществото и тежки като дебати и отговорност проектозакони тепърва предстоят да влязат за разглеждане и те ще са проверка за ефективността на комисията.

- В какъв срок гражданите да очакват ключовите законопроекти, касаещи правосъдната реформа, да бъдат гласувани в комисията, а след това придвижени и за гласуване в пленарна зала от всички народни представители?

- Законотворчеството и законодателният процес изискват време и всички ние трябва да приемем този факт. Правосъдната реформа е най-дълго говорената и най-малко реализираната през годините и за първи път от много години имаме мнозинство, решено да я реализира и работещо ежедневно върху законопроектите, с които ще се осъществят промените. Първите стъпки вече са направени. Преди няколко дни създадохме Временна комисия за промени в Конституцията. Първите изменения на ЗСВ, с които се закриват Специализираните съдилища и съответните им прокуратури са в процес на обществено обсъждане и след около седмица ще влязат в Народното събрание и ще се обсъдят на първо гласуване в Комисията по конституционни и правни въпроси. Очаквам много скоро да ги последват и законопроектите за преструктуриране на КПКОНПИ. Предстоят ни процедури по избор на двама конституционни съдии и членове на Инспектората към Висшия съдебен съвет. Що се отнася до придвижването им в комисията и в пленарна зала, вярвам, че няма да има забавяне и законите ще се приемат, съгласно процедурите и предвидените в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание срокове, при спазване на всички изисквания за обществено обсъждане и изслушване становищата на всички заинтересовани страни. Реформата е в ход, трудното тепърва предстои, но имаме силите и волята да извървим пътя докрай, за да върнем вярата на хората в справедливостта на нашето правосъдие.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 46 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гешев и Цацаров

    26 33 Отговор
    В кафеза! Да се готвят шефовете им!
  • 2 истина е

    27 39 Отговор
    Ако каскета и тиквата не са в затвора ,промяната ще е нулева !!
  • 3 Гандалф

    60 8 Отговор
    Реформата задължително минава през укротяването на инфлацията и цените..нормално заплащане на човешкия труд..и стабилност за обикновения човек...
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Mapa

    50 12 Отговор
    Още един безмозъчен манипулатор. Петре от къде ги намирате такива.колко ти плащат да пусне6 като новина тези глупави брътвежи или и тги смяташ че махането на Гешев е универсална Панацея? Вмсето да се опитат да решат проблемите с жените пандемията и горивата те само за Гешев дрънкат.Толкова акъл имат а това че народа гине в мизерия и еджа оцелява не е важно.Боже опази ни отг тази простотия
  • 6 Биби Кинг

    12 12 Отговор
    Много будисти има сред новите маскари! Мантра подир мантра,мандали и так далее! Може па да падне Гешев,нали за това е вярата и свештената бодиска молитва-мантра! Господу помолимся- Омммммммммммммммммммммммм
  • 7 user

    39 17 Отговор
    Махнете ли Гешев да не се чуди този прост народ защо после е обран до шушка. Харвардските измамници ще ги търсим след това по-далеч и от Дубай!
  • 8 Ами да

    30 4 Отговор
    Не виждам намерение за промяна в начина на избиране на ВСС и гл. прокурор, което е тревожно! Основновният проблем на България си остава калпавата политическа система, което нарочно се пренебрегва от политическите върхушки!
  • 9 Кики

    38 9 Отговор
    Искате да махнете главния прокурор за да може да крадете безнаказано
  • 10 Мислещ

    42 8 Отговор
    Абе що ми се струва, че промяната ще е “махаме стария, че да сложим нашия”…
  • 11 Нормално

    22 4 Отговор
    Със стари еди какви си , нов бардак не се прави , както и нова къща върху стари основи не се строи !
  • 12 Кирчо ксерокса

    26 5 Отговор
    Аре стига вече де! Такова нещо "продължаваме..." не съществува в правния мир - никога не са правени даже реални стъпки да бъде регистирано това "нещо"
  • 13 доган

    13 9 Отговор
    КОГА ??? Времето тече не във ваша полза, действайте!
  • 14 АУУУУУ

    20 5 Отговор
    КАК ЩЕ СТАНЕ БЕЗ ДА ИМАТЕ МНОЗИНСТВО?
  • 15 0001

    29 6 Отговор
    ПРОМЯНАТА Е да ИЗЧЕГЪРТАМЕ сегашните глупаци от НРБ. Хора слепи ли сте, връщат ни яко в мрачните времена на БКП
  • 16 jorj

    33 4 Отговор
    Едно си баба знае, едно си баба бае. За почти една година съсипахте държавата, каква промяна бълнувате бе пътници.
  • 17 ГЕРБ=БСП=ДПС

    6 11 Отговор
    Да личноста на главния прокурор е важна. Но проблема е много по-дълбок, големият проблем е бесепаро-депесаро-ченгеджийската ни конституция. Историята е показала, че смяната на главния прокурор нищо не решава. Например смяната на Сотир Цацаров с Иван Гешев влоши още нещата. Лично аз смятам, че трябва конституционна и законова реформа за премахване на поста главният прокурор и замяната му с прокурорски висш съвет, който да се избира пряко от народа така както си избираме кметове.
  • 18 "Продължаваме измамата"

    24 2 Отговор
    Не е целта Гешев, целта е да паднат обвинения и запори на олигарсите и руските шпиони в президентството!

    Коментиран от #27

  • 19 Първа снимка

    24 3 Отговор
    Само му погледнете лицето на този "реформатор"който продължава"подмяната"...и ще ви стане ясно какво представлява!
  • 20 лк8м

    21 1 Отговор
    Реформата само я говорите. Нищо не правите. Факт!
  • 21 ТИР

    18 1 Отговор
    Каква промяна след като ни облъчвате с неуспелите Дянков, Василев, Велчев ,,,,
  • 22 Кокорчо Кирев

    22 2 Отговор
    Продължаваме промяната: слагаме наши хора на добре платени служби, замразяваме магистралите, уреждаме роднини, приятели, любовници на постове, управителни съвети, надзорни съвети, бордове на дсружества, банки и т.н., заблуждаваме народа, че всичко ще оправим, пращаме наши хора за посраници, консули, дипломатически служби, сливаме университети, за да изгоним и малкото останали истински професори, вземаме от бедните и даваме на богатите, подлъгахме пенсионерите, че ще преизчислим пенсиите, примамване на наша страна медиите, ще кандисаме пред РСМ и ще им дадем да влязат в ЕС и много други полезни неща.... за нас.
  • 23 Изкормвача джак

    15 0 Отговор
    ПП - про--утки и пе--дали ще има незавидна съдба във физически смисълна всеки един продажен корумпиран елемент в нея.
  • 24 Дочоолу

    19 2 Отговор
    Ще изгоним читавите от тук и ще турим свои хора в моинистерства, агенции, посолства, банки, дружества, ректори, директори, надзорници. Бай Иван ни пречи и затова сме решили да го махаме, да сложим найш човек, който да не закача нашите айдуци.
  • 25 Промянов

    21 2 Отговор
    Ще вдигаме още цените- парно, ток, бензин, храни, ресторанти. Тепърва започваме истинската промяна, такива указания ни дадоха Кирето и Кокорчо.Страх ни е от Гешев, но не можем да го махнем, защото нямаме 160 гласа. До лятото все ще добутаме, после- кой откъде е.
  • 26 Може би

    13 3 Отговор
    Завършва със смяната на Гешев. И що реформата зависи от смяната на лицата, значи тя не засяга фундамента и не е реформа, а просто стани да седна аз.
  • 27 Президент Земан

    2 2 Отговор

    До коментар #18 от ""Продължаваме измамата"":

    В Чехия е нямало руски агенти при взрива на онези складове. Факт.
  • 28 свободен

    14 2 Отговор
    Реформата задължително минава през смяната на Простокиро!
  • 29 cpv

    10 3 Отговор
    Не знам на кого пречи главният прокурор ,освен на олигарсите, които ви финансират да пишете глупости! Не пишете за повишението на всички цени,а се занимавате само с главния прокурор и продължавате да бягате от отговорности те си!
  • 30 Гуньо Адвокатина

    6 3 Отговор
    Този изглежда е адвокат, от тези юристи- "практици", които "решават" дела, затова му се струва, че всичко ще стане лесно. Но работата опира до основния закон, до конституционно мнозинство, до хора с други знания, ерудиция, задълбочени правни познания, юристи с ум, а не с хитрости и мурафети.Май номерът на "промяната" няма да мине.
  • 31 Миленчо

    6 3 Отговор
    Колко да са хиляди!!??ДВА КАТУНА ПЛАТЕНИ И ЕДИН КАТУН ЗАБЛУДЕНИ.Това не е народа.Пък и този парламент е нелигитимен.Със 17 % подкрепа от имащи правото да гласуват.
  • 32 Грую

    7 3 Отговор
    Ще се наложи да почакате.Има няма 5 години и току виж,свършил му мандата.Но вас със сигурност няма да ви има тогава.
  • 33 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    3 3 Отговор
    махате ГЕШЕВ но също махнете корупсията
  • 34 Матей преображенски

    1 7 Отговор
    Защо да не може да го изритат гешев по спешност,какъв е той,свещена крава ли?Измислили заплетени процедури ,разбийш и той ще си кара безметежно 6 г.,ми той за толкова време може да надръсти купища служебни престъпления,да промени реда в държавата до степен прокурорска диктатура.И още едно доказателство ,че нямаме и следа от демократичност,щом може да се кипри тоя боковски назначенец и да служи за спирачка на всякаква правосъдна реформа.доказано е ,че такива определящи капии се държат от американското посолство и чрез тях те контролират всичко в държавата.Американците нямат никакъв интерес тук да цари реди законност,за народовластие пък като чуят навярно им призлява,напомня им за социализъм и комунизъм.Трябва ли да се мине през кошмарен военен катаклизъм ,за да дойде народна власт и държавата да миряса,да тръгне към възраждане?

    Коментиран от #35

  • 35 6743

    5 0 Отговор

    До коментар #34 от "Матей преображенски":

    Не коментирай неща, които са ти пълна мъгла.
  • 36 Хихи

    6 2 Отговор
    Мисля, че няма да ви изтраем година , но все пак да видим на кое място по свобода на медиите ще сме. Колко преки инвестиции ще имаме?
  • 37 На това

    8 2 Отговор
    Адвокатче би трябвало да му е ясно,че без 160 гласа няма как да бутнат Гешев. Но ,както вървят нещата при този парламент няма и да имат.Пък и смяната на каскета ,не е най важното в момента. Каскета пречи само на червената мафия а не НА НАРОДА.
  • 38 Ххххх

    3 2 Отговор
    Работете момчета! Само с премахването на Гешев , ревизия и огласяване грабежа и далаверите на ББ мутрите и ДПС , може хората да Ви повярват и подкрепят , нищо градивно не очаквайте от ОПГ - мутрите !
  • 39 ГЛУПАВ ЧОБАНИН

    3 1 Отговор
    ЗА СМЯНА НА ГЕШЕВ СТЕ ХИЛАВИ ЗНАЧИ РЕФОРМА НЯМА ДА ИМА А КАТО НЯМА РЕФОРМА ВИЕ ЗА КВО СТЕ МИ ЗНАЧИ И ВАС НЯМА ДА ВИ ИМА АДЕ ЧАО
  • 40 Матеев??? Махайте Гешев със всички

    1 1 Отговор
    Средства и способи!! Няма някой, който да НЕЕ убеден, че трябва да бъде махнат! Той от Срам самия няма да си тръгне, ако някой си го мисли!! Той няма срам, и това го знаете!! Действай те,!!