8 Февруари, 2022 19:00 4 896 29

Неимоверната мощ на Газпром

  • газпром-
  • газ-
  • русия-
  • нефт-
  • алексей милер

За Алексей Милер бизнесът с Европа е само част от успеха на Газпром, който се стреми да стане водещ енергиен концерн в света

Неимоверната мощ на Газпром - 1
Снимка: shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

За Газпром всичко се развива просто отлично. Руският енергиен гигант има огромна пазарна мощ. Той е най-големият доставчик на газ за страните от ЕС. В сегашната криза около Украйна това може да изиграе фатална роля.

Дългогодишният шеф на концерна Алексей Милер определи 2021-ва като рекордна година – както по отношение на добива, така и на печалбата. Нарастващото търсене и експлодиращите цени на нефта и газа носят добри приходи на компанията, чиито акционери могат само да се радват.

Руската държава държи контролния пакет от акции и определя курса на компанията. Акции на Газпром притежават и германски фирми – например енергийният доставчик E.ON, както и редица частни инвеститори.

Концернът Газпром поддържа много близки отношения с Кремъл. Шефът на компанията Милер е стар приятел на руския президент Путин. Компанията е най-големият в света производител на природен газ, има близо половин милион служители и притежава най-големите руски залежи от суровината.

43% от потреблението в ЕС се покриват със суровина от Русия

Пазарната мощ на Газпром се дължи на монополното положение на компанията. Само тя има законно право да изнася газ и да притежава съответната инфраструктура (тръбопроводи), което я прави най-големият доставчик на ЕС. По данни на Евростат цели 43 процента от природния газ, потребяван в страните от общността, идва от Русия. Остатъкът се доставя от Норвегия, също както и втечнен газ от Близкия изток и САЩ, а Алжир и Либия допълват картината. В отделните страни членки обаче Газпром държи различни пазарни дялове. Общото правило тук е, че колкото пó на изток се отива, толкова по-зависими са държавите от руските доставки. Германия, която е най-големият потребител в целия ЕС, внася 55 на сто от необходимите ѝ количества именно от Русия.

"Газпром използва пазарната си мощ да влияе на цените чрез доставяните количества на Европа“, казва енергийният експерт Георг Цахман от брюкселския мозъчен тръст „Брьогел“. През последните 10 години ЕС се опитва да създаде общ пазар на газ в Европа по следната схема: Газпром доставя до външната граница на ЕС, след което страните членки могат да търгуват с газ само помежду си. Това прави възможно например Германия да купува газ от Русия и да го доставя след това на Полша или Украйна. Интересът на Газпром е друг – по възможност да сключва повече директни договори със страните-вносителки, за да поддържа по този начин тяхната зависимост.

Газпром твърди, че и тази зима е спазил стриктно ангажиментите си по дългосрочните договори за доставка, но оценката на Георг Цахман е, че руснаците доставят по-малко газ. През последните години краткосрочният пазар печелеше все по-голяма популярност, тъй като това позволява на държавите-вносителки да намалят малко зависимостта си, произтичаща от дългосрочните договори с Газпром.

Газпром е не просто най-важният доставчик на газ на европейския пазар, но и в почти всички страни членки на ЕС има дялово участие в местните енергийни доставчици. В Германия, например, най-голямото подземно газово хранилище в Западна Европа – това в Реден, провинция Долна Саксония, е собственост на дъщерната фирма на Газпром „Астора“. В момента в него се съхранява рекордно малко количество газ. Ако покрай политическата криза в Украйна Газпром получи нареждане от Кремъл да спре доставките, снабдяването на Европа наистина може да се окаже застрашено.

"Северен поток 2" - стратегическа грешка?

Клаудия Кемферт от германския Институт за икономически изследвания (DIW) смята, че оспорваният газопровод „Северен поток 2" ще увеличи допълнително зависимостта на страната от руски доставки. „Европа следва стратегия за диверсификация на газовите доставки, но Германия избра обратния път и увеличи още повече своята зависимост. И сега си плаща за това“, казва енергийната експертка за ДВ.

ЕС сега обмисля как да си осигури резервни количества от суровината и дори смята да започне да купува газ. Газпром пък се опитва да подкопае тази стратегия с помощта на някои страни членки. Така например Унгария вече сключи двустранен договор с Газпром за доставки на значително по-ниски цени.

Георг Цахман не е голям оптимист, че ЕС може да направи нещо срещу монополното положение на Газпром. „Можем да преговаряме колкото си искаме с руската страна, но тя държи всички лостове. Ако в Москва решат да спрат кранчето, ние ще бъдем в неизгодна позиция за преговори“, казва той.

Клиентите не са само в Европа

За Алексей Милер бизнесът с Европа е само част от успеха на Газпром, който се стреми да стане водещ енергиен концерн в света. Освен с газ, компанията търгува също и с петрол, освен това произвежда и електричество.

При откриването на зимната олимпиада в Пекин руският президент Владимир Путин сключи с китайското ръководство огромен договор за доставки на газ. САЩ също са клиент на Газпром – 8 процента от техния внос на петрол през 2020 г. са били именно от Русия. А това е повече, отколкото САЩ са внесли през същия период от своя съюзник Саудитска Арабия.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 31 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Виталия

    7 71 Отговор
    Ние пък не ги искаме. Окупатори.

    Коментиран от #8

  • 2 Ало , ало...

    52 2 Отговор
    Добрютро...
  • 3 Последния Софиянец

    81 4 Отговор
    САЩ и Русия разиграват театър и си пълнят джобовете,а джендърите от ЕС плащат сметките.
  • 4 Българин

    89 7 Отговор
    Власт имат колонизаторите от САЩ и Турция (натото ), които ни спряха Южен поток и АЕЦ Белене .
    А Газпром никого не задължава да купува - кеф ти щатски втечнен газ , кеф ти азерски газ ....Скъпички , ама евроатлантически " . 😜
  • 5 Госあ

    7 46 Отговор
    Германците направиха Европа зависима от Русия, само защото са гола вода в атомната енергетика. Затова джуджето посреща Макрон с ръце в джобовете, защото на Макрон му дреме за Газпром.

    Коментиран от #26

  • 6 дпс

    18 1 Отговор
    бочко е рязан
  • 7 ха ха хааа

    6 38 Отговор
    Ами сега ?! Нашата колхозня нема опорна точка ...🤭
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Иванушка

    56 2 Отговор
    Който държи хляба, държи и ножа. Нормално и навсякъде е така. Безплатен обяд и газ няма.
  • 10 наблюдател

    45 1 Отговор
    не разбирам стенанията на зелето... кой им пречи на клиентите да купуват газ от "алтернативни доставчици"? да вземат пример от напъните на тероториалците. примерно.
  • 11 Ленин

    2 53 Отговор
    Изнудването на потребителите със долнокачествена руска газ е грешка,но и елементарен ход на Путин,признак за неговото безсилие.УСА могат да добият колкото си искат газ от находищата около Кипър,но засега си траят.

    Коментиран от #21

  • 12 Рошко

    16 0 Отговор
    Дори да купува, че досега без пари ли са го получавали не маха да разбера пак
  • 13 мунчо

    14 1 Отговор

    До коментар #8 от "ЕДИН ОТ КУТИЯТА":

    Ми джендърът витали...я точно това иска!
  • 14 Пу-Си

    3 30 Отговор
    "При откриването на зимната олимпиада в Пекин руският президент Владимир Путин сключи с китайското ръководство огромен договор за доставки на газ." За първи чувам един договор да е огромен.

    Договорите биват изгодни и неизгодни,а горецитираният определено се явява изгоден за Си и явно неизгоден за Путин.

    Коментиран от #15, #16, #17

  • 15 Госあ

    9 18 Отговор

    До коментар #14 от "Пу-Си":

    Имаше един анализ тук, колко е изгоден изобщо преноса на газ от Русия към Китай. И колко всъщност е той като обем. Смехотворен. Затова и китайците, които за да задоволят европейските капризи хвърлиха повече пари на вятъра (буквално) от всички останали взети заедно, казаха откровено че продължават с въглищата докато не наваксат с ядрена енергетика ( и разпад и синтез) и водородна инфраструктура.
  • 16 Айде започна се

    22 2 Отговор

    До коментар #14 от "Пу-Си":

    с анализаторите.
    Ако ви слуша Алексей Милер, да е разпродал Газпром и да е отворил баничарница, след всичките фалити, набутвации и глоби които щял да плати.
  • 17 БАЙ КУРТИ

    22 2 Отговор

    До коментар #14 от "Пу-Си":

    Още много нови работи ще чуеш , когато ти липсват първите 7 години от образованието ти . Давам ти пример , КИТАЙ купува 10 милиарда куб. газ на година. Сега 3 пъти повече , умножи по 3 и ще получиш сумата . Има една приказка .Не е срамно да си прост но не го показвай

    Коментиран от #18, #29

  • 18 Госあ

    0 21 Отговор

    До коментар #17 от "БАЙ КУРТИ":

    Си откровено е разочарован от гамена Путин.
  • 19 Цъки

    1 14 Отговор
    Те, газовете, свършват в един момент, и тогава ....
  • 20 123

    27 0 Отговор
    Това е малко, като искам Мерцедес от Нигерия, ама там не ги правят. ..Тогава санкции за Германия, имат господстващо положение!
    За нвразбралите, Русия има газа необходим на Европа, другите доставчици са твърде нерантабилни или не сигурни, или не достатъчни. Всички опити за промяна на това са само говорене на глупости.
    Единствения начин, и то не сигурен, е добри отношения.
    Имаш газ, произвеждаш и се топлиш, нямаш газ чакаш и се обясняваш
  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 БПФ

    25 1 Отговор
    Газпром си изпълнява договорите. И не мога да разбера как Северен поток 2 "ще увеличи зависимостта от руския газ", а доставките през скапващата се газопреносна мрежа на нахалната украйна - не? И това го казва "енергийна експертка"?
  • 23 БПФ

    10 1 Отговор
    Иначе да, като акционер съм много доволен и от инвестицията си в Газпром, и от инвестициите си в други руски компании. Тая година ще направя 12-13% доходност само от дивиденти.
  • 24 Макробиолог

    9 2 Отговор
    Германея да вземе пример от САЩ които рязко ограничиха зависимоста си от китайски стоки,вече всичко без храна и коли е китайско тоест няма на къде да расте повече.
  • 25 Дар от БОГ

    0 1 Отговор
    Може ли да живея добре?
    Може ли да имам приятелка ?
    Няма да бъда лош !
    Наистина !
  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 безпартиен

    1 4 Отговор
    Компанията била Руска?Проверете кои са акционерите,кой притежава най-много акции!Да не се окаже,че само знамето е руско!
  • 28 Минувач

    4 1 Отговор
    А какво направи толкова години ЕС за да стане енергиино независима? "Газпром" не съществува от вчера! Само с вайкане и плюене не става, май нещо не искат да го разберат очевидно много дебелите глави в ЕС!
  • 29 да си го кажем

    0 2 Отговор

    До коментар #17 от "БАЙ КУРТИ":

    Три пъти било вече ,ама реално от 10 от милиарда е "скочило" на 16 милиарда.Това за теб ,ако е по три ,или не можеш да смяташ или просто си мaлoyмeн.Освен това този трейд е повече от смешн като сума,а е нещо с което вие русофилските национални продажници се хвалите.Русия не се класира дори в топ 10 на най-големите търговски партньори на Китай. Търговията между Китай-Русия е около 130 милиарда на година.За пример ,търговията между САЩ и Китай е около 700 милиарда долара вече,като тези две държави са най-важните по между им и двете най-големи сили в света.Освен това Русия не може да предложи нищо на Китай ,освен природни ресурси ,защото Русия е държава която не произвежда абсолютно нищо,а само дупчи ,краде на готово природните дадености и продава като арабските страни.