Вътрешните критици на Еманюел Макрон, привържениците на твърдата линия на НАТО и ръководството в Украйна ще разглеждат подозрително изказванията на френския президент на пресконференцията му в Москва за признаци на "фрийлансърство", пише "Гардиън".
От една страна Макрон, три месеца преди кампания за преизбиране, се придържа доста вярно към сценария, който изчерпателно е договорил с партньорите си от НАТО преди срещата си Путин, но от друга неговият особен възглед за Русия като европейска страна и възвишените приказки за нови гаранции за сигурност са притеснителни.
Спецификата на петте часа дискусии между френския и руския лидери и точките на сближаване бяха скрити от света на пресконференцията, но това не попречи на Макрон да намекне за промени в перспективите на НАТО, които според някои членове никога не трябва да се правят в отговор на военни заплахи.
Френският президент започна с подчертаване на исторически неприемливото присъствие на руски войски по границите на Украйна. Той също така вярно повтори предложенията, направени от НАТО и САЩ относно взаимното ограничаване на военните разгръщания, повече прозрачност за военните дейности или дори ограничаване на разполагането на ракети с малък и среден обсег. Той каза, че в тези области Москва и Западът имат едни и същи искания. Москва вече заяви, че е готова да обсъди тези въпроси, но счита ангажимента на НАТО да прекрати всяко разширяване за основно искане.
Тук Макрон намекна за необходимостта да се признаят руските опасения. Той заявява: "Няма сигурност за европейците, ако няма сигурност за Русия", формулировка на уважение, която също така легитимира исканията на Москва за нова архитектура за сигурност, основана на руската концепция за "неделима сигурност". Но какво е имал предвид Макрон, не е ясно.
Той каза, че твърдо се противопоставя на повтарянето на "грешките от миналото относно сферите на влияние", но след това каза, че "Русия е европейска. Който вярва в Европа, трябва да знае как да работи с Русия и да намери начините и средствата за изграждане на европейското бъдеще сред европейците.
Френски официални лица на брифинги говориха за "финландизацията" на Украйна, форма на неутралитет, идея, която е била изтъквана и преди. Говорейки в Украйна във вторник, Макрон отрече да е произнесъл думата нито пред журналисти, нито пред политически лидери.
Финландия, която споделя 1335 км граница с Русия, избра през 1947 г. да не става член на НАТО и подписа "договор за приятелство" с Русия, който включваше ограничения за размера на армията на Финландия и други ограничения върху нейния суверенитет. Така наречената доктрина Паасикиви - кръстена на Юхо Кусти Паасикиви, нейния президент по това време - въпреки това създаде политически консенсус във Финландия, докато въпросът не беше по ирония на съдбата отново отворен от настоящия финландски президент Саули Ниинистьо, загрижен от това, което Русия прави, за да заплашва националния суверенитет.
Но има критична разлика между Украйна и Финландия. На практика Украйна ще бъде задължена от външни сили да заеме статута на неутрална държава. Предвид бурните отношения на Украйна с Русия и насилието в източната част на страната, изглежда малко вероятно. Украйна някога да иска да се превърне във Финландия 2. По-малка алтернатива би била правото на Украйна да се присъедини към пакта за отбрана по свой избор може да бъде преустановено, но на практика отложено.
Подобна формулировка може да бъде изяснена от твърдението на Макрон на пресконференцията, че нова архитектура за сигурност в Европа не трябва да се създава чрез отмяна на правото на държавите да се присъединят към алианса на НАТО.
Възможният статут на Украйна в НАТО е нещо като мираж, тъй като страната не е близо до началните етапи на членство в НАТО и обсъждането на темата вероятно замъглява истинската точка на конфликта - желанието на Русия да доведе Украйна не до форма на неутралитет, а обратно в своята сфера на влияние въз основа на това, че смята правителството в Киев за нелегитимно.
Окончателното предложение на Макрон беше "стриктното и тотално" изпълнение на споразумението от Минск, споразумението от 2014-15 г., което съдържа основите за окончателно уреждане на украинския регион на Източен Донбас, части от който са под контрола на проруските сепаратисти от април. 2014 г. Тъй като сепаратистите и Киев не са съгласни относно това какво изисква Минск, особено по отношение на последователността, "стриктното изпълнение" изяснява само до степен, в която сигнализира, че световните сили ще окажат подновен натиск и към двете страни за постигане на споразумение за изтеглянето на силите, свободни избори и конституционния статут на бунтовническите региони.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба миналата седмица отхвърли специален статут. Русия, за разлика от това, би искала специален статут да включва вето върху националната външна политика, нещо, което Киев би видял само като одобрено от Запада разчленяване на страната със сила. Но Макрон поне може да се опита да привлече украинското правителство към набор от стъпки за това как могат да се проведат местните избори в Донбас и изтеглянето на силите. Това е проблем, който разочарова дипломатите от 2015 г.
Макрон, както самият той признава, може да открие, че не само абсурдно голямата маса на Путин държи Запада и Русия толкова далеч едни от други.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Макарон
Някой да е оживявал след такова състояние?
Коментиран от #22
23:05 08.02.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Doko
Коментиран от #8
23:08 08.02.2022
5 Макрон
23:20 08.02.2022
6 !!!?
23:22 08.02.2022
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Гаглей
До коментар #9 от "Госあ":
Хахахаха. Евала много точно23:30 08.02.2022
11 по добре
До коментар #3 от "Иванушка":
Аз предлагам САЩ и Китай да си разделят Русия.Коментиран от #12
23:31 08.02.2022
12 Гаглей
До коментар #11 от "по добре":
Ти може да предлагаш ама от Русия по добре да хапнем и ное европейския съюз, както се вика да смукнеме. То и без това всеки 2ти руснак иска в ЕвропаКоментиран от #14, #15, #30
23:34 08.02.2022
13 Тя мечката още в гората
До коментар #9 от "Госあ":
а те и продали кожата.Ма мно си неумен да знаиш.
23:44 08.02.2022
14 Епа ти отдавна си му го
До коментар #12 от "Гаглей":
засмукал на Европейския съюз!Само че не си разбрал колко е надълбоко.
23:46 08.02.2022
15 Кво ще засмучеш бе?
До коментар #12 от "Гаглей":
Те американците сега ebavaт ЕС, когато им трябват съюзници.23:48 08.02.2022
16 Шляхтиц
Може ли авторът да ми обясни ?????????
00:35 09.02.2022
17 Шляхтиц
До коментар #3 от "Иванушка":
Някога територията на днешна Полша е разделена между три царства. Северозападната част е във владение на Швеция, югозападната, във владение на Германия, а цяла източна Полша, т.е. почти половината от днешна Полша, както и цяла Украйна са Руски Губернии.00:43 09.02.2022
18 ТRIF
Не може да има силна и независима Европа без Русия. Европейците го знаят. Знаят го и отвъд голямата локва. Просто не им оттърва.
04:51 09.02.2022
19 kkk
До коментар #7 от "Гаглей":
И що тази "велика сила" скимтя 3 дни като сритано пале и после се примири и облиза ботуша дето я рита когато Вовата се изгаври и въведе закон с който етикет "шампанско" се полага само на произведено в Русия вино, а всичко друго следва да се пише "пенливо вино"? Сам можеш да провериш, но аз с очите си видях бутилка МОЕТ за над $2000 на чийто етикет пише "пенливо вино"...Много, ама наистина много скоро ще се върнат нещата в правилният път и смятането на цифричките стоящи зад БВП ще се промени. При всички "велики" икономики в света освен Китай, Русия и Индия над 50% от БВП се формира от сектор "Услуги" което прави икономиката НЕ велика, а просто един раздут балон. У ФАЩ БВП-то от "Услуги" гони 70%- измислиха едно вирусче и буквално фалираха- сам провери колко ТРИЛИОНА напечатаха, но отдавна прескочиха 10 и продължават да печатат.
Съвет- не дръжте спестявания в $ или €. Не купувайте имоти като инвестиция, още повече пък с ипотека. Следващите 2г. не правете големи планове- яжте, пийте и си носете новите дрехи щото може да не живеем още дълго... И за всичко благодарете на бай Дън и ФАЩ...
Коментиран от #23
06:33 09.02.2022
20 ДаЗдраПерМа
08:09 09.02.2022
21 Олга
Путин подчертава многократно, че тези обязателства от западните подписанти не се изпълняват. Те фактически се отказват от подписите си, което е в реда на ценностите им.
08:45 09.02.2022
22 НАТО 1997
До коментар #2 от "Макарон":
ПУТИН ЗАПЛАШИ ВЧЕРА С ЯДРЕНО УРЪЖИЕ КАЗА ПОБЕДИТЕЛ НЯМА ДА ИМА СТАДНИ СПРЕТЕ С ЛЪЖИТЕ И ПРОПАГАНДИТЕ !НАТО В РАЗМЕРА ОТ 1997Г. ИНАЧЕ ЯДРЕНА ВОЙНА АБЛУДЕНИ СТАДНИ МНОГО СИ ПОВЯРВАХТЕ ЧЕ СТЕ НЕЩО!ЗЕЛЕНСКИ ПЛАЧЕШЕ КАТО УЧЕНИЧКА МАКАРОНА ПЕЛТЕЧЕШЕ ИМА КЪДЕ ДА СЕ ВИДИ ВСКИЧ СПРЕТЕ ДА ЛЪЖЕТЕ ЛЪЖЦИ СЕДЕСАРСКИ ФАШИСТКИ!Коментиран от #34
09:04 09.02.2022
23 Ннн
До коментар #19 от "kkk":
Човече разбиранията ти за икономика са от времето на напредналия социализъм!От трийсетина години водещите държави са в информационната ера! Вземи например скапания айфон, който най-богатата компания го продава за 1500 долара, като плаща на китайците за труд 100 долара, а китайците плащат на русия 1 долар за ресурси! Ти може и да се возиш в китайска, индийска или руска кола, но нормалните хора не го правят, а със самолетите пък хептен! Чудно защо цял свят инвестира в долари и американски ценни книжа, а не в рубли! Виж какво се случи на хуйвейците като им спряха достъпа до американски технологии от номер едно сега са извън десетката на пазара!
Но ти продължавай да величаеш брикс само не съм чул някой да емигрира за по-добър живот там а всички се бутат при кравари и еврогейци!
Коментиран от #27
09:08 09.02.2022
24 Мародер
09:09 09.02.2022
25 Европеец
"Русия е европейска. Който вярва в Европа, трябва да знае как да работи с Русия и да намери начините и средствата за изграждане на европейското бъдеще сред европейците."
Е да ама разни продажници вярват единствено на чичко Сорос и американските си господари и европейското бъдеще не ги интересува въобще и даже бъдещето на собствените им държави не ги интересува - важни за тях са интересите на САЩ.
09:18 09.02.2022
26 Бе този
09:34 09.02.2022
27 Икономист
До коментар #23 от "Ннн":
Ама много ти е сбъркано мисленето - ако го няма протекционизма на американците и мутренския рекет към останалите държави отдавна да са глътнали вода.И не са забранявали технологии а забраниха на Хуавей достъп до американския и европейския пазар - те Хуавей бяха технологично по-напред от американците и сега са по-напред.
Айфона им струва 1500 но кой го купува - по продажби на телефони е много след Хуавей.
Самолети китайците вече си правят в сътрудничество с руснаците така че Боинг умря отделно че и Еърбъс отдавна го изпревари.
Скоро и колите им ще задминат останалите производители. Индийската Тата която правеше рикши купи Ягуар - така че не модерното и скъпо е доходоносно.
09:36 09.02.2022
28 БЕНОВСКА ЛАПА
09:37 09.02.2022
29 ТаУмВзе
09:41 09.02.2022
30 Ха ха ха
До коментар #12 от "Гаглей":
Ти гледай братушките да не дойдат в Европа......ПАК09:55 09.02.2022
31 Гал
10:03 09.02.2022
32 МАРА
10:46 09.02.2022
33 Казвам
14:35 09.02.2022
34 И аз да кажа
До коментар #22 от "НАТО 1997":
Екстра- значи Раша унищожава всичките си оръжия след 1997, изтегля се от Украйна, Чечня и Грузия, прибира си всичките шпиони, дето е напълнила белите държави, а имотите на руснаците по цял свят се национализират от съответните страни! Всички сме съгласни, освен нашите русолюби, които смятат, че трябва да си свалим гащите, а Русия да запази каквото е награбила. Интересно техните олигарси с имоти по Ривиерата, Флорида и Италия дали няма да му кр.ъцнат главата при такъв развой?15:04 09.02.2022