"Народът е смутен от евентуална намеса във войната", пишат до цар Борис ІІІ опозиционни политици, разтревожени от очертаващия се съюз с нацистка Германия. Митове, крайности и истини за фашизма и съпротивата срещу него.
Есента на 1940 година е белязана от поредица емоционални дебати в парламента. Сред особено активните оратори е близкият до политическия кръг „Звено“ Петко Стайнов. В една от речите си той открито обвинява кабинета и царя, че държат върховния законодателен орган в пълно неведение относно външнополитическите си намерения, превръщайки го по този начин в декорация на един диктаторски режим. Управляващите на свой ред правят всичко възможно да заглушат и бездруго крехкото представителство на опозицията. В спомените на съвременници се споменават различни процедурни ходове - отказ да бъде дадена думата на народните представители, заставащи срещу правителствената линия; записването им на последните места в списъка на заявилите желание за изказване, преди чиито речи постъпват предложения за край на дебата, приемани с лекота, и други.
Датата е 26.12.1940 година. Присъстват Димитър Гичев и Вергил Димов (БЗНС „Врабча“), Григор Василев (Демократически сговор), Стоян Костурков (Радикалдемократическа партия), Кръстьо Пастухов (социалдемократ) и проф. Петко Стоянов – дейци на традиционната опозиция, действаща в рамката на закона и заставаща зад реставрацията на Търновската конституция. Инициативата за събранието е на Гичев и Димов, а резултатът е учредяването на „Съюз на конституционните сили“ – обединение с кратък живот, симптоматично за търсенето на сговор срещу крайностите на фашизма и комунизма от страна на демократично настроения дял от политическия спектър.
През януари 1941 г. шестимата лидери създават и разпространяват позив, насочен най-вече срещу опасността от болшевизация на страната, акцентирайки върху нуждата от мир, който според тях е възможен само от позицията на военния неутралитет. Текстът достига и до средите на управляващите, а негово копие е преведено и публикувано в белградския официоз „Политика“ на 20.01.1941 г., всявайки тревога както у представителите на българското правителство, така и в Югославия, която все още се готви за съюз със силите на Оста.
Тревога от очертаващия се съюз с Германия
На 10.02.1941 г. по настояване на Атанас Буров премиерът Филов приема седмина опозиционни депутати. Пред него те изразяват тревогата си от очертаващия се съюз с Германия, чиито контури вече личат на политическия хоризонт. Безпокойството им получава неопределен отговор, имащ за цел да ги успокои.
Ето защо на 21.02.1941 г., петък, Д. Гичев (БЗНС „Врабча“), Кр. Пастухов (Социалдемократическа партия), Ст. Костурков (Радикалдемократическа партия), К. Георгиев („Звено“), Н. Мушанов (Демократическа партия), Г. М. Димитров и Н. Петков (БЗНС „Пладне“), Гр. Василев (Демократически сговор), Ат. Буров и П. Стайнов (Народна партия) и Ив. Пашов и Д. Дечев (комунисти, в лично качество) подават молба за аудиенция в дворцовата канцелария. „Народът е смутен от евентуална намеса във войната“, твърдят инициаторите. Комунистическите представители заемат позиция, която не отговаря на линията на БРП, за която съюзът с Хитлер на фона на действащия пакт Молотов-Рибентроп представлявал гаранция за мира на Балканите.
Земеделецът Вергил Димов, вторият човек в БЗНС „Врабча“ след Д. Гичев и негов близък приятел, женен за сестрата на съпругата му, си спомня, че двамата вървели и срещнали Петко Стайнов, който им споделил, че парламентарната опозиция подготвя акция срещу влизането в Тристранния пакт. Заедно достигнали до съгласие, че към замисленото могат да бъдат приобщени и други политици с безспорен авторитет, намиращи се извън състава на Народното събрание. Разказът е част от все още неиздадените му мемоари. Отново по думите на Димов, окончателният вариант на текста на молбата до монарха е изобретен в дома на Мушанов в присъствието на всички, които впоследствие полагат подписите си. От дневника на Богдан Филов разбираме, че единствен Атанас Буров не е успял да участва в творческия процес.
Документът бързо достига до министър-председателя. Още в същия ден той среща Буров и отбелязва в дневника си почти неприязнено: „На руската опасност не отдава значение. Становището му - съвсем англофилско“. На следващия ден при министър-председателя пристига началникът на кабинета на царя Павел Груев и докладва, че заради писмото на опозиционните водачи монархът цял ден бил „страшно нервен“. Макар да не е бил свидетел на емоционалното състояние на Борис III, същото твърди и В. Димов: „Акцията на опозицията разтревожи Двореца“.
Отговорът на молбата пристига на 25.02., а негов автор е не царят, а премиерът. По подобие на парламентарните практики за обезгласяване на опозицията, и тук отказът се опира на формално основание – подписалите са потърсили изслушване в качеството си на партийни лидери, а според Наредбата-закон от 14 юни 1934 г. партиите са забранени. На Мушанов в ролята му на представител на дванадесетимата Филов предлага да изложат писмено вижданията си, на които монархът щял да отговори – отново тактическо решение, имащо за цел печелене на време и в крайна сметка обезсмисляне на акцията.
Трудното обединение на опозицията
Обединените действия на водачите на политически партии в България се броят на пръсти. Общите усилия пред лицето на противник, надминаващ по значение десетилетните междупартийни и личностни крамоли, са изключение, трудно различимо в шума на нестихващите разпри. Този случай е пример за опакото на обичайното. За обединение в името на наистина значима кауза.
Ненапразно Вергил Димов нарича станалото „крупно събитие“. През оптиката на подобни разкази историята на периода започва да изглежда иначе. Изведено от черно-белите тонове, миналото придобива действителната си сложност. Опозицията не е само комунистическа, а и демократична, чиито енергия и идеологии произлизат от традиционните партийни ядра, залагащи не на партизанска стратегия, не на революционно насилие и саботажи, а на замисли, осъществими изцяло на терена на законността.
Според Димитър Пешев, който също не бил чужд на идеите, изразени в молбата, тази акция била първият симптом за жизнеността на опозиционните сили, но и единствен знак за крехката ѝ способност да произведе единодействие. В спомените си той твърди, че силите, носещи идеите на демокрацията у нас, се намират в перманентен „разрив“, който не е могъл да се надмогне дори пред лицето на нацистката опасност.
За действията на опозиционните политици от февруари 1941 г. днес се знае малко или нищо. В учебниците по история няма и дума за това събитие. Почти пет десетилетия полето на съпротивата срещу нацизма и фашизма беше монополизирано от БКП. Присъствието на други политически деятели с антифашистка нагласа би усложнило картината и би разредило революционното послание, което явно е трябвало да бъде колкото може по-концентрирано и еднозначно. Довод за това идеологически мотивирано мълчание беше и обстоятелството, че повечето от дванадесетимата бяха съдени и лежаха по затвори и лагери след 9.09.1944 г. Биографиите на всички тях са познати.
По-малко известна е съдбата на Вергил Димов – двукратен министър, свален от два преврата, участвал в опозиционните замисли, чийто подпис не стои под документа заради решението там да бъде автографът на Д. Гичев. Арестуван непосредствено след преврата, той лежи цяло десетилетие в затвора. Семейството му оцелява с огромни усилия, бидейки интернирано от София в Попово. Последната си нощ преди ареста той преживява в сградата на управляваното от него министерство, след като Кимон Георгиев учтиво го призовава да остане там от съображения за сигурност. „Вратата се затвори зад мен, за да се отвори след десет години“ – пише Димов за случилото се. Само един от подписалите молбата – комунистът Димо Дечев – прави прилична кариера.
В края на 2015 година Министерският съвет обяви датата 21 февруари за Ден на оказване на признателност към лицата, съпротивлявали се срещу нацизма в Република България. До днес институционален опит за отдаване на истинска почит към неболшевишкия български антифашизъм няма. Инерцията продължава да разкъсва между две крайности дебата за фашизма у нас, както и този за характера на Деветосептемврийския преврат.
Митологични схеми
За екстремната левица в България преди 9 септември 1944 г. е имало само фашизъм и нищо друго, а партизанското движение представлява саможертвен порив към свобода, кулминирал през есента на 1944 г. Разказ, в който има място само за много добри и много лоши. Средният регистър, който обикновено е най-гъсто населен, е преднамерено отстранен.
На същата митологична схема се подчинява и крайно дясната интерпретация, според която в България фашизмът и нацизмът са били съвършено непознати, а от идването на съветските войски на Дунава са се възползвали социалните низини, които спонтанно изсипали фрустрациите си върху елита и заели неговите места в обществото, прекъсвайки логичния развой на страната.
Усилията за отбрана на демокрацията носят еднозначно положителен знак. Подобни разкази служат за идентичностни маркери на съвременните общества. Бихме могли да оглеждаме успехите и провалите в настоящите си общностни проекти тъкмо през сюжети като този, приети за етически стандарт.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 мдаааа
Коментиран от #13, #54
16:02 23.02.2022
2 монархофашизъм
Борис не е пратил войски на източния фронт, но може би от страх, а не защото е бил много миролюбив.
Коментиран от #62, #74
16:04 23.02.2022
3 Последния Софиянец
Коментиран от #46
16:05 23.02.2022
4 Да се слави
16:05 23.02.2022
5 Къса памет
Коментиран от #17
16:06 23.02.2022
6 Комуниста
на смърт в Европа!
Коментиран от #42
16:07 23.02.2022
7 гост
Коментиран от #85
16:07 23.02.2022
8 Гал
16:07 23.02.2022
9 100
Коментиран от #11
16:07 23.02.2022
10 Хисторик
16:09 23.02.2022
11 Ами
До коментар #9 от "100":
Цола Драгойчева?Коментиран от #21
16:10 23.02.2022
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Фашизъм
До коментар #1 от "мдаааа":
... в действие!!! Кой фашист се е скрил зад "Дойче Веле"!!!Коментиран от #16
16:11 23.02.2022
14 ами
Само един фашистки преврат от 1923 година ,като Майдана в Украйна 2014 г.
Е клъцнаха главата на спечелилия законно изборите 1920 г. Стамболийски тогава...Голяма работа...
16:12 23.02.2022
15 Джаро
16:12 23.02.2022
16 мдаааа
До коментар #13 от "Фашизъм":
Прочети пак 1 , ама баааавно ...16:17 23.02.2022
17 смерш
До коментар #5 от "Къса памет":
Е,вярно че бяха доста и част от тях признати съвсем незаслужено,но чак 2,4 млн.То всички членове на БКП към 1989 г.бяха около 1 млн.
16:18 23.02.2022
18 нико
16:18 23.02.2022
19 адаша
16:18 23.02.2022
20 Сатана
16:20 23.02.2022
21 Неонацистче
До коментар #11 от "Ами":
Цола Драгойчева е била осъдена на смърт.Помилвана е защото е била бременна със сина си,който става най-добрият кардиохирург в България.А твоя баща какъв е бе,фашист?
Коментиран от #27
16:24 23.02.2022
22 чико
Коментиран от #24, #31, #44
16:26 23.02.2022
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Вела Пеева
До коментар #22 от "чико":
Сама се гръмнала.Коментиран от #26
16:32 23.02.2022
25 дико
16:34 23.02.2022
26 чико
До коментар #24 от "Вела Пеева":
Да , сигурно за удоволствие или зрелище на обкръжилите я орда полицаи заради наградата за главата и .16:37 23.02.2022
27 А къде и кой
До коментар #21 от "Неонацистче":
Я е забременил?И точно "фашистите" са в помивали.И е крала яко партийните пари пращани от Англия.Затова и е пратен майор Томпсън,да разбере къде отиват средствата.А шумкарите го претрепват,за да не се разбере за кражбите им.Коментиран от #84
16:37 23.02.2022
28 Руми
16:41 23.02.2022
29 Някой
В един момент ще се окаже, че Русия не е участвала във войната, или поне не е победителка. В България режимът не е подкрепял Хитлеристка Германия и т.н, и т.н.
То, вярно че няма да е за първи път, но все още има живи свидетели на тези събития. Да поизчакат малко, поне.
Но, какво да очакваш от третополови общества?
16:42 23.02.2022
30 Майна
16:43 23.02.2022
31 Порто Рико
До коментар #22 от "чико":
Забрави за овчарчето Калитко ...Коментиран от #60
16:44 23.02.2022
32 Тодор Правешки
М? 15 години "фашизъм " и никаква борба против него!
Коментиран от #64
16:45 23.02.2022
33 Майна
Коментиран от #43
16:49 23.02.2022
34 пьешу
16:54 23.02.2022
35 Биби Долапчиев
16:57 23.02.2022
36 1100
Коментиран от #41
17:06 23.02.2022
37 1100продължение
17:08 23.02.2022
38 Сър Пичук
17:11 23.02.2022
39 Управляващите
17:20 23.02.2022
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 това може
До коментар #36 от "1100":
да го пише само отявлен фашист17:22 23.02.2022
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Майна
До коментар #33 от "Майна":
В Дерменка , са избити като кучета партизани от засада ..Помня думите на дядо ми: ,,Пръв стреля и пръв падна политкомисара на Средногорската чета- Иван Чакъров -Томата...,,20 и 21 януари са дните, в които антифашисти, оцелели от битките партизани и ятаци, социалисти и родолюбиви граждани отбелязват 73 години от подвига на героите, сражавали се в м. Дерменка. Разстреляни са шестима млади мъже от братядаскаловските села Опълченец, Оризово, Гранит, Колю Мариново и още 8 от Чирпанския и Брезовския край във въоръжената борба срещу фашизма. 34 бойци от бригадата „Христо Ботев” с 14 пушки и 7 пистолета водят бой на живот и смърт в блокирания планински район от 142 полицаи и войници.,, ЖАЛКО Е, ЧЕ НАШИТЕ ДЕЦА НЯМА ДА ЗНАЯТ, КАКВИ СМЕЛИ МЪЖЕ И ЖЕНИ Е РАЖДАЛА РОДИНАТА НИ..ИЗТРИВАТ ГИ ,ЗА ДА СМЕ УДОБНИ ПРОФАШИСТИЧНО НАСТРОЕНИ
Коментиран от #68
17:27 23.02.2022
44 Ами,
До коментар #22 от "чико":
Шумкарите са вкарали и горките децата в шумкарството.17:30 23.02.2022
45 Гръч
Коментиран от #55
17:32 23.02.2022
46 Златкокюлчо Чекмеджийски от гр. Банкя
До коментар #3 от "Последния Софиянец":
... И днес сме на страната на амерофашистите с мания че са супермегаултрахора!!!!Фашизъм тотален при това, дори 200 000 млади фашистчета наречени българско национал легионери, хитлерюгентчета...
17:34 23.02.2022
47 Дуай Липа
17:35 23.02.2022
48 Кинжал
17:36 23.02.2022
49 Майна
17:36 23.02.2022
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Свободни от комунистическо робство
Ако това са съвременните българи, тежко ни и горко...
Комунизмът явно още е жив в шизофренните видения на някои...
Явно на някои са им промили мозъка по времето на комунизма в училище...
Коментиран от #63
17:37 23.02.2022
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 мъ..да
До коментар #1 от "мдаааа":
ДАЛИ СЕ НАРИЧА ФАШИЗЪМ ПРИ ДУЧЕТО ИЛИ НАЦИОНАЛ СОЦИАЛИЗЪМ ПРИ ХИТЛЕР, ПРАКТИЧЕСКИ НЯМА РАЗЛИКА В КРАЙНИЯ РЕЗУЛТАТ......Коментиран от #58
17:40 23.02.2022
55 советобезмозг
До коментар #45 от "Гръч":
Днес фашизмът е останал и се развива единствено в руската федерация.17:40 23.02.2022
56 Софиянец
17:46 23.02.2022
57 Този коментар е премахнат от модератор.
58 Има има
До коментар #54 от "мъ..да":
сериозна разлика, като най-отличителна е факта, че фашистите в Италия не са давали евреите си, а втората по-значима е, че фашистите са неподредени, хаотични, несериозни, което няма как да се сравнява с германската подреденост, точност, акуратност и т.н.Коментиран от #61
17:47 23.02.2022
59 Този коментар е премахнат от модератор.
60 Читателъ
До коментар #31 от "Порто Рико":
Аха ,Калитко. Беше се заиграл с една млада партизанка. Горица ,ако не се лъжа.17:50 23.02.2022
61 МБабе
До коментар #58 от "Има има":
хич не са давали евреите си италианските фашисти, даже има цял филм как не ги дават - Животът е хубав. Аман от диванни философи17:52 23.02.2022
62 Мъ...да
До коментар #2 от "монархофашизъм":
глави набучени на кол, избити деца и възрастни без съд и присъда, това не е фашизъм, нали? ама сега вече се носи идеята от типове като ал йо и други, че не е било истина? късата памет ще ни излезне още една нац. катастрофа, забравихме, турското, османско робство, забравихме, че Руски войни проляха кръвта си за нашата свобода, забравихме, че любимият ни и демократичен запад направи берлинския конгрес и ни разпарчатоса сан- стефанска България,забравихме, че Южна Добруджа ни е върната през 1940 г. под давление на СССР, че когато войските на маршал Толбухин влизат на Българска територия, на шосето ги среща строена българска дивизия, начело с оркестъра, забравяме, че партиите отпреди девети септември, начело с кимон георгиев, г.м.димитров, никола петков и т.н спретнаха народния съд под давление на любимият ни запад, че ако не беше СССР, пловдив щеше да е в гръцко, а за софия, даже нямаше и да се сещаме, СССР или Варшавският Договор, никога не са имали бази в Българи, удобно и лесно забравяме,...Коментиран от #67
17:52 23.02.2022
63 кофти
До коментар #51 от "Свободни от комунистическо робство":
ама комунизъм в България не е имало никога, ако искаш да оплюеш това, което народа ни сътвори от освобождението 1878 г. до 1989 г., това е друго, явно тези, които след 1989 г. направиха всичко възможно да ликвидират България и то доста успешно ти правят кеф, например от 9 милиона, по-малко от 7, от 27 място по стандарт в света , по данни на оо-не! за 1989 г. на не знам, кое си място всега, след 70-то или повече, назад то продължавай да списателствуваш.18:02 23.02.2022
64 Абе отличен
До коментар #32 от "Тодор Правешки":
пречупен кръст , а през 1923, и след това до 1925 - и интелигенти, писатели, академични умове, колко селяни, работници и невинни хора бяха изклани като пилци?Коментиран от #66
18:06 23.02.2022
65 Търновец
18:08 23.02.2022
66 Тодор Правешки
До коментар #64 от "Абе отличен":
Я ми отговори - колко деца загиват от атентата вчерквата "Света Неделя " товарищ?
18:13 23.02.2022
67 копи пейст
До коментар #62 от "Мъ...да":
А ето един разказ, който е твърде показателен:Ти фашист ли си, бай Димитре?
Изправяйки се и гледайки Кръстю Андонов право в очите, той каза високо и ясно:
– Да. Щом всички тук, които съдите са фашисти, значи и аз съм такъв. Гордея се, че в този момент се намирам между тях, а не между вас! Всички те са добри и честни хора!
В залата настъпи оживление, а съдиите свъсиха вежди. Неговият съселянин Иван Гулев, в качеството си на съдия го запита:
– Ти, бай Димитре, какво разбираш под думата фашист?
– До момента на моето арестуване аз не я знаех тая дума и никога не бях я чувал. Преди да дойдете вие на власт, никой на никого не викаше фашист.
Но когато дойде на власт вашата партия, разбрах, че аз и много други хора сме фашисти. Така ни именуваха онези, които казваха за себе си, че са комунисти. Вие, откакто взехте властта, започнахте да делите хората на фашисти и комунисти, а след както не съм комунист – значи съм фашист.
Според вашите разбирания, фашисти са тези, които са добри стопани, не пиянстват, не крадат, не закачат чуждите жени, а работят от тъмно до тъмно.
А комунисти са тия, дето не им се работи, които крадат и пребиват имотните, за да им вземат имота. Те нямат нищо, защото никога през живота си не са работили. Те са тези, които псуват, бият, пиянстват и викат „Смърт на фашистите!“
С тези думи бай Димитър си подписа присъдата. Неговото прочувствено слово предизвика такава ярост в състава на съда, че всички започнаха да жестикулират с
Коментиран от #69, #70
18:55 23.02.2022
68 Дерменка
До коментар #43 от "Майна":
Мой близък е убит в Дерменка. Бил е само на 18 години. Красив и умен младеж, ученик в Чирпанската гимназия. 12 дни след убийството му са застреляли баща му, пред очите на другото му дете и жена му. Без съд и присъда! Мен няма как да ме убедят, че не е имало фашизъм! В цял свят хората, отдали живота си в борбата против фашизма са герои, у нас бяха наречени терористи.Коментиран от #72, #73
19:04 23.02.2022
69 Сър Пичук
До коментар #67 от "копи пейст":
Много добро!19:06 23.02.2022
70 мъ..да
До коментар #67 от "копи пейст":
жалко за бай Димитър, покъртителна копи-пейст случка, ама до 1947 г., партията, която управлява в България, прави преврата на 08.09.1944 г. е оф, начело с вечният превратаджия кимон георгиев.... Пак да повторя за да се знае, народният Съд ни е наложен от любимият, мил, демократично-либерален запад.Коментиран от #75
19:28 23.02.2022
71 Борис три
19:44 23.02.2022
72 Майна
До коментар #68 от "Дерменка":
Поклон...Ходил съм на лобното им място, баба ми е учела в чирпанската гимназия, но е станала партизанка по-късно, под заплаха за арест ,предупредени от съмишленици..,брат и е бил арестуван преди това, и са го влачи с месеци , за смъртна присъда, за ,,подривна дейност,, ,... Жалко е ,че са се борили за нещо ,което вече е унищожено...ВСЕ ПАК ,ЧОВЕЧЕСТВОТО СЕ ПРОБУЖДА...ДАНО НЯМА НОВИ ,,ДЕРМЕНКИ,,19:55 23.02.2022
73 Комунисти=терористи
До коментар #68 от "Дерменка":
Убивали са терористи. То във всяка държава ги трепят такива. Шумкарите едно са били убийци. Държавата разбира се, че ще ги трепе.20:16 23.02.2022
74 Професор
До коментар #2 от "монархофашизъм":
Виж сега, не е така. Ще ти обясня защо. Фашизмът е корпоративна тоталитарна власт. Корпорациите, обаче, не са бизнеси, а трансформирани профсъюзи, обхващащи всички области на живота. Тези корпорации излъчват Съвет на Корпорациите, който заменя парламента и се ръководи от фашистката партия. Именно тук се пропуква фашистката система и през 1943 г. този Съвет на Корпорациите, под натиска на краля, сваля Мусолини от власт и Италия отървава гащите -- става съвоюваща със съюзниците страна, въпреки , че е била основен вектор в Оста. Имало ли е в Бг начало на фашистко управление? ДА! То започва с преврата от 19-и май 1934 г. Създават се Задруги. Премахват се партиите. Създава се Дирекция на Обществената Обнова, която да организира задругите (корпорациите). Премахва се парламентът. Суспендира се конституцията. Аха и да се въдвори корпоративно фашистко управление, НО през януари 1935 г. Царят извършва контрапреврат. Възстановява конституцията и парламентарното управление. Премахва задругите и Дирекцията за Обществена Обнова. Това е БЕЗСПОРЕН отказ от фашистка система на управление. Ще продължа дали е имало нацизъм.Коментиран от #76
21:00 23.02.2022
75 копи пейст
До коментар #70 от "мъ..да":
Георги Димитров, в качеството си на ръководител на Международния отдел на ЦК на Всесъюзната комунистическа партия (болшевики), разпорежда (относно подсъдимите на бъдещите Народни съдилища) на ЦК на БРП на 21 декември 1944 г.: „Никой не трябва да бъде оправдан“10 и през януари 1945 г.: „И никакви съображения за хуманност и милосърдие не трябва да играят каквато и да е роля“.1121:01 23.02.2022
76 Професор
До коментар #74 от "Професор":
Сега да видим дали е имало нацизъм. За да има такъв трябва еднопартийна тоталитарна система без да има даже корпоративно управление, с което се характеризираше фашизмът. В Бг НЯМА такава партия, има парламент с опозиция (нещо невъзможно при нацизма) и няма, следователно, тоталитарно обсебване на цялото общество. Следователно и нацизъм в Бг няма. Остава да разгледаме специалния термин "монархофашизъм".Коментиран от #78
21:08 23.02.2022
77 Кинжал
21:09 23.02.2022
78 Професор
До коментар #76 от "Професор":
Да разгледаме терминът "монархофашизъм". Да речем, че монархът изпълнява ролята И на диктатор (като Мусолини) и на фашистка партия (понеже съсредоточава власт в себе си). Пак, за да има фашистка власт, тя трябва да е корпоративна. Тоест, да се продължи с организацията на задругите и да се ликвидират напълно парламента и конституцията. Както знаем, това се прекъсва през 1935 г. И никога не става. Напротив -- конституционното управление се възстановява, макар и не на 100%. Следователно не можем да говорим за монархофашизъм. За какво можем, тогава да говорим? За авторитарно еднолично управление на Борис Трети. Това е безспорно, и се признава дори и от самия него. Ще продължа с анализ на вторичните признаци на "фашизъм", за които винаги става въпрос в Бг, които ВИНАГИ изместват дискусията по същество.Коментиран от #79
21:19 23.02.2022
79 Професор
До коментар #78 от "Професор":
По време на авторитарното еднолично управление на Борис Трети България е принудена да се присъедини към Оста поради събитията в Гърция, Албания и Югославия и намесата на нацистка Германия на Балканите. Авторитарното управление на Борис Трети не е решително управление. В нито един аспект нямаме огромни крайности. Престъпления, обаче ИМА. Първо, антиеврейският закон е явно нарушение на конституцията. Ама и той е задкулисно по-различен от нацистките Нюрембегски закони в един незабележим на пръв поглед аспект -- еврейството се разглежда като религия, а не като етнос. Това дава повод на Църквата да издейства възможността евреин, който се покръсти да НЕ подлежи на ЗЗН. Това означава, че расисткият характер на ЗЗН е видоизменен и практически е възможно да избереш да не си евреин, като се покръстиш. Това е НЕВЪЗМОЖНО при нацизма. Второ. За партизанското движение и репресиите свързани с него. Трудно е една власт да толерира вътрешни паравоенни структури, борещи се да я свалят. Има противопоставяне, има и жертви. Има престъпления на местни нива, ексцесии и закононарушения -- не може да има спор за това. Но това не е "фашизъм". Просто не е. Трето. Обявяване на война на Англия и Америка. Това си е чисто престъпление и е действително за съд. Но отново -- НЕ Е фашизъм.Коментиран от #80, #81
21:36 23.02.2022
80 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #79 от "Професор":
Обявяваме им война 2 (два) дни след като те ни обявяват...(САЩ и Англия)Коментиран от #82
21:46 23.02.2022
81 Професор
До коментар #79 от "Професор":
В заключение, в България НЕ Е ИМАЛО нито фашистко, нито нацистко управление. Имало е едноличен монархо-авторитаризъм. Това не е монархофашизъм, защото липсват признаците на корпоративна държава. По време на българския монархо-авторитаризъм, има извършени престъпления в три аспекта. Първо, има приети противоконституционни закони и разпоредби. Второ. Има противоконституционни ексцесии при преследване на инакомислещи. Трето. Има обявяване на война на велики сили, довело до пагубни за страната последствия. Огромна злина на възстановяването на България от тези три престъпни аспекта стори противоконституционния Народен Съд, който поради своята правна неиздържаност НЕ ВЪЗДАДЕ истинска справедливост за престъпленията по горните 3 аспекта. С това идваме до сегашните полемики. Какво може да се направи? Моето предложение е -- нов Държавен Съд да разгледа всички тези аспекти ОТНОВО и пред целия народ пи обективен, правно-издържан и системен начин. Друг изход не виждам.21:51 23.02.2022
82 Професор
До коментар #80 от "ИМПЕРИАЛИСТ":
Кажи ми, защо трябва да пишеш лъжи и дивотии? Никой, нито САЩ, нито Англия, НЕ обявяват война на България преди тя да им е обявила война. Даже Американците ни обявяват война чак през лятото на 1942 г., повече от 6 месеца по-късно. Понякога ми се струва, че вие искате да се мрази те завинаги и затова се лъжете взаимно безспирно. Освестете се малко...21:59 23.02.2022
83 Този коментар е премахнат от модератор.
84 Анджело
До коментар #27 от "А къде и кой":
Звездите не ти говорят, крещят ти!02:45 24.02.2022
85 Констатация
До коментар #7 от "гост":
Окупация щеше да има , но от Турция, Гърция , Югославия , с последваща подялба на територии , и жадни за мъст съседи . И тези жертви , и етнически прочиствания , които щяхме да преживеем , щяха да са по тежки , и страшни от това което са преживели етническите германци в Силезия , и Померания от поляците. И никой нямаше да помогне , нито на някой да се оплачеш . Това са жестоките закони на войната, победителя взема всичко , или каквото там реши. Под шапката на тези , чиито самолети сваляхме в България .На които им потопявахме кораби и подводници в Черно Море . Срещу които хранехме и обличахме армия . И държахме един цял военен фланг , срещу техният десант . И това ни е за втори път.06:25 24.02.2022