Анализа на Мартин Табаков за News.bg:
Преобладаващото мнение за руския президент Владимир Путин е, че той е добър тактик и лош стратег. Нищо не потвърждава това по-добре от военната агресия на Москва спрямо Украйна. Месец след започването на войната, равносметката за Русия съдържа именно тактически плюсове и стратегически минуси. А колкото повече време изминава, толкова повече първите ще избледняват, а вторите ще натежават.
Да, днес Украйна е готова да прави компромиси. Например тези, касаещи статута на рускоговорящото ѝ население и разпространението на проруски медии в страната. Така също да обяви не само неутралитет, но и да преустанови изобщо сътрудничеството си с НАТО (понеже отказът от членство в Алианса не означава непременно, че организацията и дадена държава не могат да си партнират по други начини). Възможно е Киев да се съгласи да поддържа и силно редуциран състав на въоръжените си сили. Тепърва предстои обаче да разберем дали Украйна би направила още по-тежки и "кървави" отстъпки (да признае Крим за руски и нововъзникналите "държави" в източната ѝ част като независими). Но така или иначе, докато има руски въоръжени сили на територията на Украйна, пък било и те вече не толкова в режим на настъпление, а в позиционна война, Киев ще прави - малко или много - отстъпки пред Русия.
В същото време обаче войната срещу Украйна провокира такова разместване и раздвижване по границите на Руската Федерация, от Европа до Япония, които обещават стратегически проблеми за Москва.
Последният един месец Токио, освен че наложи съответните санкции на Кремъл, по примера на САЩ и ЕС, се ангажира и с допълнителни действия. Страната на самураите преустанови статута на Русия на държава с търговски преференции и заговори отново на висок и институционален глас, че Курилските острови (т.нар. Северни територии) са японски. Бившият министър-председател Шинздо Абе дори заяви, че държавата трябва да помисли за евентуално придобиване на ядрено оръжие. Последното, разбира се, е в ярък контраст с трите принципа на японската политика срещу ядрените оръжия: страната да не произвежда, да не притежава или доставя такива.
В отговор на това Москва преустанови (и без това формалните, буксуващи от години) мирни преговори с Токио, отмени безвизовия режим за японските граждани и проведе военно обучение на Курилските острови.
Нарасналото напрежение между Русия и Япония означава, че Кремъл все по-малко ще може да разчита на спокойствието и балансирания поглед на Токио, който се опитваше да води "панорамна дипломация" спрямо Москва (т.е. да гледа на проблемите от двустранно естество не фронтално и твърдоглаво, а отгоре и диалогично). Страната на изгряващото слънце обаче няма стимул да води повече подобна външна политика спрямо Русия, доколкото Кремъл, с евроазиатския си пространствен обем, все повече се превръща в защитна мембрана на Китай. Подобни съображения срещу уязвимостта на Москва от Пекин има и другият азиатски колос - Индия.
На Запад Русия също става свидетел на промени, които не са в неин интерес.
От нахлуването на Руската Федерация в Украйна насам Германия отложи сертификацията на "Северен Поток 2", сключи дългосрочно енергийно партньорство с Катар и отдели 100 млрд. евро допълнителни средства за инвестиция в отбраната ѝ. Изглежда така, че колкото и да не желае, Берлин най-сетне ще трябва да ревизира икономическата си дипломация, с която като цяло се изчерпваше външната политика на Германия.
Ако преди инвазията на украинска територия САЩ даваха сигнали, че са готови да договарят и регламентират военните обучения и разполагането на ракетните си системи на територията на Европа с Русия, то това днес не просто не стои като опция пред НАТО, но и Алиансът дислоцира допълнителни войски и зенитно-ракетни комплекси "Пейтриът" на Източния си фланг. Ако Москва искаше да бъде създадена буферна зона спрямо НАТО - посредством задраскването на перспективата за членство на Украйна в Алианса и ограничаването на военните способности на държавите членки от Източна Европа, то днес Русия се сблъсква с точно обратното. НАТО увеличава, а не намалява възможностите си - от Балтийските държави до Румъния.
На този фон Полша предлага да се въведе търговско ембарго на Русия и да се забрани на руските граждани да пътуват където и да е в ЕС. Москва пък иска "неприятелските" ѝ държави да ѝ плащат за въглеводородите в рубли.
Междувременно Вашингтон обеща да предостави, в рамките на календарната година, допълнителни 15 млрд. кубични метра газ (това количество е по-скоро маргинално, доколкото представлява около 1/10 от вноса на природен газ на ЕС само от Русия).
Самият съюз пък прие стратегия, чиято цел е в скорошен порядък да намали с 2/3 зависимостта си от вноса на руското синьо гориво.
Дори и Елисейският дворец, чийто ръководител до последно се опитваше да поддържа контакт с руския президент в опит да бъде преустановена агресията срещу Украйна, публикува снимки на държащия се за главата Емануел Макрон, направени непосредствено след пореден разговор с Владимир Путин.
И ако Турция е поканена обратно на масата с Франция и Италия, възобновявайки съвместните им опити за развиване на ракетния комплекс SAMP-Т, Анкара и Атина са готови да обединят усилия, отново по инициатива на Париж, за да извършат евакуационна операция на жителите на украинския Мариупол. Именно Турция реабилитира значението си за ЕС като държава, която, от една страна, подкрепя Украйна, а от друга, поддържа отворени линии за комуникация с Кремъл. Дипломатическият форум в Анталия по-рано този месец бе уважен от редица делегации, сред които бяха и тези на Жозеп Борел и на Йенс Столтенберг.
По този начин Руската Федерация претърпява неуспех в няколко дългосрочни аспекта. Това са стратегическите грешки на Путин:
Колкото и самите американци да не успяваха да накарат Германия (и ЕС) да скъсат със зависимостта си от руските въглеводороди, то това е на път да направи Владимир Путин с действията си в Украйна. Руският президент пресече отколешните притеснения на САЩ за свързването на германската икономика с природните ресурси на Руската Федерация (и изобщо на европейското потребление с руския доставчик). Съответно, най-големият проблем пред създаването на Евроазиатско пространство от Лисабон до Владивосток се оказаха не американците, а титулярът на Кремъл;
Заравянето на томахавката между ЕС (и в частност Франция) и Турция, плюс реабилитирането на значението на Анкара за Югоизточния фланг на НАТО. В името на обективността, разбира се, трябва да бъде посочено, че този процес на смекчаване на напрежението между Турция и Франция не започна заради войната в Украйна, но бе подпомогнат от нея. Възможността за още по-голямо руско влияние в Черно Море, покрай окупацията на украинското крайбрежие - от Донбас, през Мариупол, до Крим - провокира турските власти да си припомнят за полезните функции на НАТО като естествена противотежест на Руската Федерация;
Пред лицето на руската инвазия в Украйна, разговорът за обща европейска отбрана, която да е в сътрудничество със САЩ, но да е независима от Вашингтон, бе заровена под килима (поне засега). НАТО излезе от "мозъчната си смърт" (по думите на Емануел Макрон), а Владимир Путин се оказа основната причина за евроатлантическия ренесанс;
Промяна в перцепцията на Япония, която все повече ще гледа на Русия като част от проблема на китайската доминация на Азия, а не като част от решението за същото. Колкото повече Москва бива възприемана от Токио през призмата на политиката на сигурност, а не през тази на икономическия прагматизъм, толкова повече Кремъл ще трябва да отчита ролята на основния американски делегат в Индо-Пацифика, Япония;
Оттук нататък пропагандния наратив на Москва (пък и на Пекин) за уважението към суверенитета и самостоятелната политика на всяка държава, насочен срещу американския глобализъм, мачкащ границите и незачитащ волята на по-малките народи, ще бъде по-труден за разказване. Когато брат брата напада, постъпките на братовчедите започват да бледнеят.
Това са екзистенциални проблеми за геополитическото ситуиране на Руската Федерация на международната сцена. Да не говорим, че те са придружени и от други неудобства за Москва.
Например това, че Китай, когато търгува с Руската Федерация, не желае да попада под вторичните санкции, иначе наложени на Москва от Брюксел. Понеже именно ЕС е вторият най-голям търговски партньор на Пекин след Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия за 2021-ва година. Или пък Казахстан, който, въпреки че в началото на годината поиска помощ от Организацията на Договора за колективна сигурност (в която Нур Султан членува), гласува въздържал се, а не против, резолюцията на ООН от по-рано този месец, който документ осъждаше агресията на Москва спрямо Киев. Разбира се, властите в Казахстан, колкото и близко да стоят до Кремъл, се притесняват да не би техният по-голям съсед да не тръгне да освобождава и руснаците, съставляващи почти 20% от етническия състав на Казахстан и населяват северната част на централноазиатската страна.
Украйна трябваше да бъде блюдото, сложено в чинията на руския свят. А вместо това Киев ще се превърне в язвата, от която тепърва ще страда храносмилателният тракт на руската мечка.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 ПУТИН Е много Чичко!
21:03 30.03.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 честен ционист
21:05 30.03.2022
5 Хмммммм
21:06 30.03.2022
6 Стойко
Коментиран от #9, #15, #61
21:06 30.03.2022
7 ужас
Коментиран от #42
21:07 30.03.2022
8 Помак
21:07 30.03.2022
9 Гост
До коментар #6 от "Стойко":
Кво са ти направили горките украйнци? Ти си зъл човек21:08 30.03.2022
10 БИРДЖИТ БАРДО ОТ БОРДО
Коментиран от #84
21:09 30.03.2022
11 ужас
До коментар #1 от "Стойко":
Един екип от специалисти за проследяване на оръжия е документирал общо 28055 руски военни превозни средства, унищожени, изоставени или заловени от украинските сили. Сред този брой са 12331 танка, 10235 бойни бронирани машини, 36313 бойни машини на пехотата и 1440 ракетни системи земя-въздух.Коментиран от #41
21:09 30.03.2022
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 ха ха
21:14 30.03.2022
14 гостчо
21:14 30.03.2022
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 ха ха
21:17 30.03.2022
18 🏴☠️🏴☠️🏴☠️Някой си🏴☠️🏴☠️🏴☠️
21:17 30.03.2022
19 САТЪРА НА ХАНА
СЕ ОБАДИХА ПО ТЯХНА ИНИЦИАТИВА
НА ПУТИН
ДА ГО ПИТАТ КАК СТАВА ПЛАЩАНЕТО В РУБЛИ
....
ТА ЗАТОВА НЯМА СМИСЪЛ ДА СЕ ЧЕТАТ БЪЛГАРСКИ ПРОСТОТИИ ЗА РУСКИТЕ ГРОСМАЙСТОРИ
21:17 30.03.2022
20 ХАН КРУМ
Коментиран от #32
21:19 30.03.2022
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 ЛАЖЛИВОТО ОВЧАРЧЕ
21:22 30.03.2022
25 Някой
21:23 30.03.2022
26 !!!?
21:23 30.03.2022
27 Одит
Стратегията е военна наука а не чешене на езици.
А Байден добър стратег ли е?
21:23 30.03.2022
28 СОЛОМОН ПАСИ
До коментар #22 от "Хихихихии.. хихихихии":
ИСКАМ В АУШВИЦ ИСКАМ ДА ЗАХАПЯ ТРАБСТА С ГАЗ21:23 30.03.2022
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 денатовизацията предстои
Коментиран от #34
21:25 30.03.2022
31 Батьтко Махно
21:26 30.03.2022
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 АУУУУУ
21:27 30.03.2022
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 ГРЕШКА НА ПРИРОДАТА Е ,ЧЕ СЕ ..ОКУЧИ
И СОЦИОПАТ!
НАБИВАНЕ НА КОЛ ЗА.. УНТЕРМЕНША
21:33 30.03.2022
37 Да бе
Коментиран от #39
21:33 30.03.2022
38 Киро Питоня
До коментар #12 от "Иванушка 🇷🇺":
От кога пък билетите на Госбанк са станали световно платежно средсво? Че не разбрах....Иска ти се, ама цар $ не може да се замени от билет за градския транспорт..така че наведи се и си оближи тес..исите за со;.21:34 30.03.2022
39 Ал Бунди
До коментар #37 от "Да бе":
М и то имаше и Будапещенски меморандум, ама кой ли се съобразява с такова работи. А по-старите си спомняме Корея, Унгария- 56година, Чехия-67 година, Виетнам...Камбоджа, Афганистан Ангола, Египет ... Еспортьорите на революции....помним ние, помним.Коментиран от #58
21:42 30.03.2022
40 Алфa Вълкът
Путин си постигна целта, Украйна да не е член на НАТО, другите му искания бяха безумни. Но като се пазариш - винаги искаш повече!
Една напълно безмислена война, тези неща можеха да се договорят с отстъпки и от двете страни!
Коментиран от #43
21:43 30.03.2022
41 Стойко
До коментар #11 от "ужас":
Лява, дясна, предна и задна част на танк се броят за толкова танкове, колкото са снимките.21:43 30.03.2022
42 Така така
До коментар #7 от "ужас":
Против варварския кремълски режим са почети всички от големите икономически страни, а те са важните. Наличието на хора не прави пазар. 6-7 милиарда човека които оцеляват с шепа ориз на ден или даже и по-малко не са никакъв пазар спрямо 1 милиард човека живеещи в развитите икономически демократични страни.Дори Китай не е на страната на Русия.Китай си има своите интереси и никога не е бил на страната на Русия и няма да бъде просто сега ще се възползват максимално от предстоящата икономическа агония на Русия. Не случайно сега те си траят и не вземат пряко страна просто си чакат своя момент и няма да оставят и глътка въздух на Русия. Тя ще стане техния почети напълно безплатен и напълно зависим и подчинен източник на ресурси от които се нуждаят. За китайската икономика Русия не е и не може да бъде никакъв пазар. За Китай важни са пазарите на развийте икономически страни от Европа и Северна Америка и потока пари които идва от там. За Китай Русия е само източник за ресурси на безценица.21:43 30.03.2022
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Куку
Коментиран от #82
21:48 30.03.2022
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 00014
21:51 30.03.2022
47 БЪЛГАРЧЕ
22:05 30.03.2022
48 !!!?
До коментар #34 от "ФАКТ Е":
Браво,ама си забравил да споделиш колко са българските жертви и то военни, а сега кажи колко са българските жертви на мирни граждани от англо-американските бомбардировки.22:09 30.03.2022
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Този коментар е премахнат от модератор.
52 ComfortablyNumb
22:15 30.03.2022
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Този коментар е премахнат от модератор.
55 все
22:23 30.03.2022
56 Този коментар е премахнат от модератор.
57 Зв Лалов
Ами ако е обратното?
Още през 2008 попита САЩ и сателитите дали знаят какво правят.
Без резултат.
Сега с войната в Украйна ги предизвика откровено да започнат да пускат нова желязна завеса.
22:30 30.03.2022
58 Пловдив 1912
До коментар #39 от "Ал Бунди":
И ние помним сеещите демокрация в суверени държави като...Виетнам, Корея, Ливан, Мианмар, Ирак, Сърбия, Афганистан, Либия, има още доста ама трябва да пиша цял час...А сигурно ще се намерят скоро и други държави кандидати за демокрация ...която всъщност желае само да ги пороби чрез капитали и после експлоатация до дупка......22:47 30.03.2022
59 нато на майдана и по света
Коментиран от #67
23:00 30.03.2022
60 путин лавров
23:02 30.03.2022
61 Сесесере
До коментар #6 от "Стойко":
Минусите, които си получил за публикациите си са показателни за смисъла, дали да убеждаваш продажната русофилня в това, кое е правилно и кое не е! Пропаднала държава, с малка надежда !23:03 30.03.2022
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Този коментар е премахнат от модератор.
65 Василев
Агент Зеленски, Мосад!
00:08 31.03.2022
66 Този коментар е премахнат от модератор.
67 Този коментар е премахнат от модератор.
68 В.В.П.
00:24 31.03.2022
69 Единствената грешка на Путин
Затова пък нашият Радев никога няма да се еманципира.
01:27 31.03.2022
70 Нощен Наблюдател
03:27 31.03.2022
71 А можеше и да не е така
Петко Добрев – анализатор 9.2.22 в Епицентър.
Когато Путин ни казваше: "Посъветвайте Зеленски да изпълни Минските споразумения", какво правихме европейците? Ами занимавахме с вредата от мусаката и джендър стремленията.
Е, не чухме Путин и затова сега чуваме бомбите. И европейците трябва да си отговорим на най-важния въпрос – щеше ли да има война, ако бяха изпълнени от страна на Украйна Минските споразумения? Не, нямаше да има.
И защо трябва тогава да се правим на идиoти и да търсим вината единствено и само в Пyтин? Вината е преди всичко в нас, европейците, защото позволихме на Украйна да не изпълни Минските споразумения. И в резултат на това днес страда цяла Европа.....
Коментиран от #97
03:47 31.03.2022
72 Смешници
05:36 31.03.2022
73 Исках да го прочета, но не можах
У нас обаче, въпреки че винаги съм оптимист, като ги гледам какви зализани и отгоре и отдолу влечуги ни управляват, страшна мъка ме обзема.
Нима България си отива?????
Нима?????
06:01 31.03.2022
74 Този коментар е премахнат от модератор.
75 Може ли
06:16 31.03.2022
76 Този коментар е премахнат от модератор.
77 А бе авторчето
07:24 31.03.2022
78 На времето,
08:00 31.03.2022
79 124
Всичко е по план: демилитаризация и денацификация! Вова го каза още през първия ден, но кой да чуе... Велик стратег!
08:03 31.03.2022
80 Истината
Солидарността на хора, които се раждат несвободни, раждат се роби, "творят" умопомрачителни пасквили и Заливат медийното пространство с конвейрни статийки до втръсване.
08:20 31.03.2022
81 Крокодил
08:22 31.03.2022
82 само да кажа
До коментар #44 от "Куку":
че правилно си избрал името си08:31 31.03.2022
83 WhiteNoise
да блеснеш
08:35 31.03.2022
84 да попитам
До коментар #10 от "БИРДЖИТ БАРДО ОТ БОРДО":
защо не оъидеш ти да и сложиш намордник?Гащи ли нямаш?08:39 31.03.2022
85 Сун Дзъ
08:42 31.03.2022
86 Шаг на абарот
08:45 31.03.2022
87 Констатация
За да си анализатор на геостратегиеските процеси , не е достатъчно да си завършил с 3 -ка български университет,а да си достатъчно интелигентен и да да следиш процесите в целия свят,а не да прeписваш това което пишат в западните сатаниснки медии като в СNN например.
Не случайно американците наричат тази медия FNN.
Taка че този"ана- л - затор да си пъхне този анализ otzad!
08:46 31.03.2022
88 Този коментар е премахнат от модератор.
89 1111
08:57 31.03.2022
90 Трън
09:03 31.03.2022
91 За един по добър свят без Русия
09:04 31.03.2022
92 Този коментар е премахнат от модератор.
93 Този коментар е премахнат от модератор.
94 Стратег
И дава някакви примери с Япония - да му припомня че никой не е отменял окупацията на Германия, Италия и Япония след ВСВ - те все още са окупирани държави. Във всички тези държави има американски бази и всички тези държави имат символични армии - базите са там не да пазят тези държави от някого а да пазят правителствата на тези държави да не предприемат курс към независимост.
09:15 31.03.2022
95 Геша
09:21 31.03.2022
96 Сенко
09:37 31.03.2022
97 Няма да мине без денацификация
До коментар #71 от "А можеше и да не е така":
Военната операция на Русия в изкуствената държава Украйна ще бъде единствено кървяща рана, при условие, че не бъде извършена денацификация, включително съд за укро-нацистите и юдо-нацистите; възстановяване на истинската история на така наречените "украинци" - малоруси, новоруси, запорожки казаци и 1,5 млн хазари юдаисти; възстановяване на здравия разум в промитите мозъци на "украинците".Имаме класически пример на отчуждаване на руския народ на територията на Украйна - окраината на Русия - от собствения му исторически корен и настройване на синове и дъщери срещу родители, баби и дядовци. Така изфабрикуваната държава "Украйна" е превърната в анти-Русия.
Абсолютно същият процес протича и в изфабрикуваната държава Р. Северна Македония.
Гледайте руската антидържава Украйна и мислете за българската антидържава Северна Македония!
Без унищожаване на учебниците по фалшифицираната история в Украйна и в Северна Македония и без дистанциране от зловредния западен свят, Русия и България рискуват да бъдат разрушени и унищожени от своите антидържави.
13:02 31.03.2022
98 Слава на саш и нато
13:36 31.03.2022
99 Основна задача
И депутинизация.
14:00 31.03.2022
100 Анонимен
17:32 31.03.2022
101 Този коментар е премахнат от модератор.
102 Пършинг
16:23 21.04.2022