ИТН и Слави Трифонов блъфират по-умело и от БСП, че ще се самоубият. Правили са го вече. Рецептата е изпитана: издигане на спорни, дори абсурдни номинации и извиване ръцете на партньорите да ги приемат, пише Д. Смилов.
България не иска и не се нуждае от нови избори. След три парламентарни вота миналата година сега е време за по-продължителен период на отговорно управление - това е посланието на електората от скорошните социологически проучвания. И това послание има основания, защото страната не може да остане без парламент и само по служебно правителство, когато се вихри истинска война в непосредствена близост до нас и когато предстои планирана бюджетна актуализация. Това е контекстът, в който се случват последните коалиционни игри в четворния управленски формат – игри, които отнемат много енергия за действия, които биха били далеч по-смислени.
Играят си на "тийнейджър заплашва да се самоубие"
Поне две от партиите в четворната коалиция – БСП и ИТН – си играят на “тийнейджър заплашва да се самоубие”. Корнелия Нинова се държи така, сякаш всеки момент ще напусне коалицията: тя дори си внесе предложение за гласуване с хартиени бюлетини, въпреки че миналата година БСП беше най-големият радетел за машинния вот. Ясно е обаче, че ако БСП разбие това управление, съдбата на партията на последващи избори ще е трагична. Това е така по много причини – спорен и не особено харесван лидер; политики, отблъскващи младите и проевропейски настроени хора; самоизолация в Европа. Но основната причина за бъдещ неуспех е, че БСП сама избира да се състезава основно на терена на “Възраждане”. А този терен, освен че е кафяв, разкалян и хлъзгав, е и пренаселен, защото на него загрява и Стефан Янев. Как тези три формации биха разпределили “патриотичната-путиноидна” ниша е трудно да се предположи. Едно е сигурно: каквото и да е разпределението, БСП ще са много неприятно изненадани.
ИТН и Слави Трифонов блъфират по-добре от БСП, че ще се самоубият. Това е така, защото те вече са го правили успешно. От първа политическа сила в предишния парламент те станаха пета в настоящия само в рамките на няколко месеца. Оттук е само една крачка до ново и този път окончателно самоунищожение. Рецептата на ИТН е позната и изпитана – предложения за спорни и дори абсурдни кадрови назначения, и извиване на ръцете на партньорите да ги приемат. Спорната кандидатура в момента е на г-н Каримански за БНБ, а към нея се добави и вече абсурдната кандидатура на г-н Карбовски за СЕМ. След този скеч вече мнозина сигурно се чудят за какъв важен пост ще бъде издигнат Шишо Бакшишо.
"Червените линии" на БСП
БСП не се предават лесно в надпреварата за по-убедително самоунищожение, обаче. Корнения Нинова не спира да чертае червени линии в подвижните “ценностни” пясъци, в които партията ѝ е затънала. Не можело да искаш да спреш войната, а да изпращаш оръжие, тръбят червените “миролюбци”. А с какво друго, освен с оръжие, може да бъде спряна една доста варварска военна агресия, която – ако се окаже успешна – със сигурност ще доведе до нова подобна агресия още по-близо до България? Нашата страна трябвало да стои и да гледа и да не се меси, защото така по-малко ще дразни Путин. Наистина ли обаче в Кремъл следят толкова внимателно и с добро око гърченето на българските социалисти? И не смятат ли там, че това гърчене е просто един допълнителен белег за слабост и уязвимост?
Това са важни въпроси, които трябва да си задават “ценностно-ориентираните” социалисти, но има и други питания от по-оперативно естество. Например, как нещо, което не е в коалиционното споразумение – като изпращането на оръжие за Украйна – може да бъде “червена линия” за участие в коалицията? Нали самата Корнелия Нинова твърди, че тя може да внесе искане за промяна на машинния вот въпреки несъгласието на останалите три партии, защото това не е част от коалиционното споразумение? Защо тогава останалите три партии да не могат да внесат искане за изпращане на оръжие в Украйна в парламента, на базата на същия аргумент? И в крайна сметка, България е парламентарна република: няма логика по която най-малката и четвъртата по големина партия в НС (“Възраждане” и БСП) да могат да налагат мнението си по ключов външно-политически въпрос на всички останали. Ако, разбира се, не става дума за някаква особена логика на самоунищожение с причиняване на максимални щети за себе си и на партньорите.
Много кандидати за лидери в "идейната надпревара" за Северна Македония
За капак и отношенията със Северна Македония също стават жертва на някакви тясно партийни игри и позиционирания за бъдещи избори, с които се блъфира. България е поставила пет условия и половина за започване на преговорите между ЕС и съседката ни. Най-важното и трудното от тези условия е вкарването на българите в конституцията на СМ като “държавотворен народ”. От македонска страна изглежда има готовност за такава важна стъпка, както и за придвижване на работата в историческата комисия – другият препъни камък. Но такива промени на позициите на съседите трябва да се мотивират от българска страна и с перспектива за вдигане на ветото в разумен срок. Някои партии у нас обаче вече се държат така, че каквото и македонците да направят, то все няма да е достатъчно и ние така или иначе няма да вдигнем ветото.
Тази магарешка позиция набира скорост, а в магарешките надпревари пръв най-вероятно ще излезе Костадин Костадинов, колкото и да се инати Корнелия Нинова. “Възраждане”, например, вече предложиха референдум за започване на преговорите на СМ с ЕС. Ако за започването на преговори искаме референдум, смятайте какво ще искаме пък за решението за членството на СМ в ЕС! Сигурно тогава Костадинов ще предложи най-малкото преосноваване на българската държава със супер Велико новоучредително събрание в Онгъла. Това, че Нинова и Радев ще се класират след “Възраждане” и Стефан Янев в “идейната” надпревара за СМ, не трябва да ги успокоява: самото участие в тази надпревара вече е достатъчна диагноза.
Какво можаха да свършат управляващите дотук?
Блъфовете, заплахите, скечовете в момента засенчват всичко хубаво, каквото това управление е направило дотук, а и би могло да направи. Затова си струва да се изброят някои от тези успехи без особен коментар:
Приемането на бюджета и финансова политика, която дава стабилност на страната в много трудна ситуация и дори запазва перспектива за растеж. Безпрецедентната световна инфлация, войната, енергийната криза и т.н. поне засега се управляват в границите на разумното, а това не е малко постижение. Увеличаването през първите месеци на годината на износа на България с 30%, например, е белег за здравината на икономиката;
Утвърждаването на “изключителния”, по думите на фон дер Лайен, възстановителен план, който дава допълнителна икономическа предвидимост и устойчивост на България;
Готовността на Европейската комисия да стане гарант на правата на българите в Северна Македония по време на преговорния процес. Тази стъпка не се обсъждаше у нас много обстойно, но всеки, който наистина е загрижен за тези права би трябвало да я приветства;
Закриването на специализираните съдилища и прокуратура, което е на път да стане сериозно постижение в съдебната реформа. Ако бъде последвано в разумни срокове и от преформатиране на КПКОНПИ и избиране на нов шеф на агенцията, това ще бъде ясна гаранция за движение в правилна посока;
С действията си, сред които арестуването на Борисов и Горанов си остава спорно, все пак правителството ясно демонстрира политическата връзка между прокуратурата и бившите управляващи, които се възползват от нея като чадър. Всички вече разбират, че Иван Гешев е политизиран главен прокурор, който действа като спирачка по разследване на очевидно проблематични казуси, като хазартната афера, например. Някои дългоопашати лъжи – като това, че Васил Божков и Цветан Василев не могат да бъдат разпитвани дистанционно, бяха изцяло разобличени. Всичко това – заедно с аргументите, представени на ВСС от двама правосъдни министри – обосновава достатъчно убедително исканията за отстраняването на главния прокурор. Процедурната окопна война, която той води, не може да прикрие загубата му на политическия и моралния спор по темата.
Този списък може и да бъде продължен. Той показва, че коалицията има на какво да стъпи. И че може да отстрани общественото усещане за загуба на посока, ако се фокусира върху справяне с реални проблеми. И като отстрани някои допуснати кадрови недоразумения, каквото изглежда е министърът на културата. Но най-важното е партиите да спрат да си играят на заплахи със самоубийства и да започнат да се държат като зрели индивиди. Това, уви, изглежда не е лесна задача.
* Този коментар изразява личното мнение на автора. То може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на Дойче Веле като цяло.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ГЕРБ
21:04 14.04.2022
2 Майна
Коментиран от #23
21:05 14.04.2022
3 КИРИЛЕ
Коментиран от #34
21:06 14.04.2022
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Майна
21:07 14.04.2022
6 Чарли Чаплин
21:15 14.04.2022
7 30г. геноцид върху Българският народ
21:21 14.04.2022
8 пройчо
герберастлък.
21:22 14.04.2022
9 гост
21:40 14.04.2022
10 ComfortablyNumb
"И в крайна сметка, България е парламентарна република: няма логика по която най-малката и четвъртата по големина партия в НС (“Възраждане” и БСП) да могат да налагат мнението си по ключов външно-политически въпрос на всички останали. "
Дане би да е признание че с Герб ( с който не искахте да чуете за коалиционни разговори след изборите) умно-красивите имате повече допирни точки отколкото с БСП с които влязохте в безпринципната коалиция!? Късно е ще си ядете гъбата с оцета до края , но той не е далеч . Друга канска глупост е че БСП се самоубивали . БСП имат твърд електорат който намалява само по биологични причини и дори не си струва самата партия да го обгражда той и е до там предан , в същото време нищо не може да направи да спечели някакъв нов електорат така че си карат по предателския дневен ред на идеята за задунайска губерния. Тук отново големия въпрос е вие умно-красивите какво правите в тая "коалиция" . Я пак кой се самоубивал!? За Македония също предимно глупости си писал не ми се коментира дори.
22:07 14.04.2022
11 а аз
Коментиран от #13, #35
22:31 14.04.2022
12 зъл пророк
22:51 14.04.2022
13 ComfortablyNumb
До коментар #11 от "а аз":
Почти си там , само на една крачка си то разбирането че държавниците идват по най различни линии на живота но общото им е че са държавници и училище за държавници няма ...23:03 14.04.2022
14 5577
Коментиран от #16
06:41 15.04.2022
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Българка
До коментар #14 от "5577":
Съгласна! Изборите вече не са само необходими, а жизнено важни. Политиката на тия нежните ни убива!Коментиран от #21
06:49 15.04.2022
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 DW и Смилов!! Все отбор лъжци и
07:15 15.04.2022
20 Ала Бала
07:36 15.04.2022
21 даааааа
До коментар #16 от "Българка":
Ще ги видиш през крив макарон!Коментиран от #32
07:54 15.04.2022
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 даааааа
До коментар #2 от "Майна":
Ще я видиш през крив макарон08:00 15.04.2022
24 да де
08:42 15.04.2022
25 Комон Сенс
Кабинетът хич не е перфектен и нищо хубаво не сме видел иот него. Но е в пъти по-свестен от мутрафонския сбирщайн. Нека си кютат до догодина, когато ще е най-важният тест - местните избори.
А в София изборите могат даса и още тази година. СС да иницират гласуване в СОС с цел свалянето на другарката Фъндъкова преди изтичането на поредния й мандат
Във Варна вече е крайно наложително да има поредсрочен вот, след като е абсурдно следствен човек да е кмет.
Другите да чакат изборите догодина..
08:46 15.04.2022
26 да де
Може би само ИНИ не трябваше ода отпадат зад борда.
Дори тази пародирана нестабилност на кабинета е полезна в тези сложни времена, когато от различни места ни натискат да вършим различни работи.
Политическата нестабилност е чудесно оправдание и чидесна спирачка, която пречи някой човек с евласт да извърши ркайности, за които ще съжалява. А й във всеки момент могат да си прекратят управлението и никой не би се учудил.
Това е стратегия стил Гърция и тя е най-добрата за малки държави в сложни времена.
Който разбрал, разбал.
Коментиран от #30
08:49 15.04.2022
27 Точно
09:22 15.04.2022
28 Toxic
09:46 15.04.2022
29 Лея13
Коментиран от #31
09:46 15.04.2022
30 хах
До коментар #26 от "да де":
Ами пиши по-грамотно за те разбере обществото бе ! Ти ходил ли си на училище за да се изучиш, или си го посещавал заради изискванията ?09:49 15.04.2022
31 ха ха ха
До коментар #29 от "Лея13":
Абе ти как разбра, че тези крадат, а не си разбрала, че непоносимата ни беднотия дойде след 12-годишните обири на ГЕРБ ? Дали е останало нещо за крадене след Тиквата ? България заслужено е най-бедна, защото такива като теб малограмотни съскат простотии и пречат за умственото израстване на стадото !Коментиран от #33
09:56 15.04.2022
32 Лея 13
До коментар #21 от "даааааа":
Не мисля!До зимата ги няма тия парлапушници! Няма кой да ги търпи.12:27 15.04.2022
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Всичко разбрах
До коментар #3 от "КИРИЛЕ":
Само не разбрах що за успех е цените на стоките да са високи и това да е успех Народа живее по зле и това било заради Гешев При Борисов са откраднати 10-12 милиарда цените ниски фискальния резерв 13 милиарда Сега не се краде цените троино « заплати и пенсии са вдигнати с6-8% инфлция 30% « резерва 5милиарда Къде са парите като ДДС се събира на троино по високи цени ще оцилеи ли народа16:46 17.04.2022
35 А аз така
До коментар #11 от "а аз":
Деца внуци на комунисти ни управляват Като си имат парички от приватизацията на тях е добре Сега знаят как се краде от държавата и как се фалират банки / за справка Румен Гечев /16:50 17.04.2022