14 Юни, 2022 10:00 4 568 26

Огнян Минчев: ИТН е инженерен проект на българското задкулисие

  • слави трифонов-
  • има такъв народ-
  • огнян минчев-
  • задкулисие-
  • итн-
  • дпс-
  • правителство-
  • ахмед доган

Сянката на Доган е само един от начините за формулиране на системата от зависимости в България

Огнян Минчев: ИТН е инженерен проект на българското задкулисие - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Слави Трифонов обяви, че "Има такъв народ" се оттегля от управляващата коалиция. Смятате ли, че всички мотиви за неговия ход бяха публично оповестени?

Огнян Минчев: Не съм сигурен, че мотивите, които бяха обявени, са най-важните. Има два типа мотиви, които биха могли да доведат до подобно решение. Първият е свързан с вътрешните разногласия и конфликти в коалицията. Премиерът и финансовият министър са от едната страна, а от другата са министрите и активистите от "Има такъв народ", които имат собствени кариерни амбиции, които трябва да осъществят чрез коалицията. Разпределението на държавния ресурс по отделните ресори и лобита е стандартна причина за подобно изостряне на напрежението.

Според мен другите мотиви, които вероятно са изиграли роля, са свързани с развитието на отношенията между България и Газпром. С претенцията си за плащане в рубли руската фирма се самоотстрани от възможността да снабдява монополно страната ни с газ - нещо, което тя правеше от десетилетия. България, основно чрез премиера и финансовия министър, направи преход към снабдяване с газ от други източници или поне от различни институционални портали.

Газпром и Лукойл са две институции с ключово значение за поддържането на пирамидата на системната корупция в България. Прекратяването на доставките на Газпром не може да не е довело до истерия сред високопоставени икономически и политически олигарси. Това е изключително важна причина за скъсването на коалиционния договор и за изострянето на конфликтите.

Съществува ли за партията на Трифонов обратен път към коалицията? И има ли някакъв политически смисъл да се търсят компромиси и договаряния с нея оттук насетне?

Огнян Минчев: Не мисля, че съществува директен път назад. Но все пак има две хипотези. Първата гласи: част от депутатите на ИТН, изправени пред перспективата да не попаднат отново в парламента след едни нови избори, могат да се отцепят от и без това рехавата им парламентарна група - тогава те биха могли да осигурят плаваща подкрепа за едно правителство. При втората хипотеза ИТН заедно с останалите опозиционни партии - ГЕРБ и ДПС - биха оказвали гъвкава подкрепа за кабинет, когото да притискат да изпълнява определени техни приоритети и интереси. През следващите дни и седмици предстои да установим дали някой от тези два варианта ще може да се осъществи.

Мнозина наблюдатели намекваха, че с част от действията си Слави Трифонов прокарва интереси на ДПС. През май движението обяви курс към предсрочни избори, а подобна перспектива днес изглежда все по-вероятна. Доколко се припокриват интересите на ИТН и на ДПС?

Огнян Минчев: Сянката на Ахмед Доган е само един от начините за формулиране на системата от зависимости в България. Проблемът е, че той неглижира някои от важните особеностите на ИТН. Тази партия е инженерен проект на българското задкулисие, в който действително участват среди, пряко свързани с ДПС. Но конкретните кръгове, които я създадоха, или най-малкото спомогнаха за създаването ѝ, имат по-широки интереси от тези на политическата структура ДПС. Това е т. нар. библиотекарско-сарайски кръг, който представлява функционалното ядро на олигархията през последното десетилетие.

През 1990-те години и в началото на новото хилядолетие ДПС беше успешен балансьор. Тази роля е любима както на Ахмед Доган, така и на по-широките кръгове около него. ИТН трябваше да изпълнява точно такава функция - в определен момент да подкрепи дадена политическа конфигурация, а когато тя вече не е изгодна, да я остракира. Точно това се случва и в момента. Зад партията на Трифонов наднича цялата инженерингова машинария на сарайско-библиотекарската групировка и българската олигархия.

Ако коалиционната формула наистина е безвъзвратно изчерпана, от коя парламентарна сила биха могли да потърсят подкрепа от ПП, Демократична България и БСП?

Огнян Минчев: Несъвместимостта на тази коалиция е заложена още в самите дефиниции на протестното движение, избухнало през 2020 като бунт срещу управлението на ГЕРБ и скрития му коалиционен партньор ДПС. Твърдението, че в България тогава се е формирала група от протестни партии, които да изтласкат партиите на статуквото ГЕРБ и ДПС, бе доста прибързано и лицемерно.

"Продължаваме промяната" има легитимно основание да претендира, че е протестна партия - доколкото изобщо е партия, както имат и от "Демократична България". Но ИТН и нейните ръководители и активисти никога не са били част от протеста. Те седяха в телевизията си, а целите им само частично се припокриваха с целите на протеста.

От друга страна, БСП е политическият първообраз на посткомунистическата олигархия и най-старият политически лобист на Кремъл в България. Човек наистина трябва да си скрие много надълбоко и много усърдно главата в пясъка, за да припознае в тази партия или в конфигурациите ѝ протестен субект, разрушаващ статуквото, борещ се срещу корупцията и премахващ олигархията.

Именно в това функционално лицемерие и самозалъгване на обединението от протестни партии, към което по-рано принадлежеше и формацията на Мая Манолова и Хаджигенов, лежи и проблемът. А сега пристига сметката, която трябва да се плати. Поне две от четирите партии във властта имат изключително малко общо с политическата алтернатива. Целта и на ИТН, и на БСП е да изтласкат партиите на статуквото от контрола им върху олигархичната пирамида, за да заемат и усвоят техните властови позиции.

Неизбежни ли са вече предсрочните парламентарни избори? Каква е Вашата прогноза?

Огнян Минчев: Доста сложен въпрос. В един момент може да се окаже, че изборите са неизбежни и ще трябва да се проведат през есента. Но преди това ще има поредица от опити те да бъдат отлагани. В момента нито една партия, освен вероятно "Възраждане" няма интерес от ходенето до изборните урни. Ще бъде направен опит за създаване на конфигурация, която да отложи нови избори с месеци, за да мине зимата и евентуално следващите пролет и лято, най-късно през есента на 2023 вече може да има нов вот.

При едно правителство на малцинството партиите в коалицията ще бъдат подвластни на всекидневни задкулисни споразумения и претенциите на политически и бизнес кръгове. Държавното управление тогава ще бъде имитация на управление заради състезанието на тези лобистки интереси.

Вторият вариант е да се стигне до ново програмно правителство. Това е стара мечта на ДПС, към която сега може да се присъедини и ГЕРБ. Така ще се избегнат рискът и неудобството от публични политически коалиции между партиите на протеста и тези на статуквото. Тогава би се формирало едно гъвкаво парламентарно мнозинство, което преди всяко едно гласуване ще трябва да се договаря.

Третият вариант, който обаче има малки шансове за успех, е партиите на статуквото заедно с ИТН да се опитат да направят правителство в този парламент. Смятам, че ГЕРБ засега би се въздържал от подобен вариант. За ДПС не съм толкова сигурен.

***
Огнян Минчев е политолог, доцент, университетски преподавател и доктор на социологическите науки. Роден е през 1958 г. във Варна, където завършва английската гимназия. Учи социология в Софийския университет, специализира в САЩ, Русия и Португалия.

Автор: Димитър Ганев


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 39 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    16 19 Отговор
    Покрай протестите опознах добре всички партии.Всичките са проекти и лобисти.Да се забранят всички партии и да се обяви Президентска република.

    Коментиран от #13

  • 2 Матрософ

    21 30 Отговор
    Важното е да избягаме от зависимостите с руснаците! Останалото
    ще се нареди само.
  • 3 човек от народа

    19 8 Отговор
    много писал, пък нищо ново не казал !
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Още един плювач

    20 9 Отговор
    Само Слави нещо да каже и всичките скачат в хор да плюят.
  • 6 Противоречие

    8 10 Отговор
    Верно е че ИТН е проект на задкулисието, НО задкулисието е ДЕМОКРАТИЧНО?!Всички в него са демократи, а не комунисти. Значи проблема е по-дълбок, а авторът спира анализа... на т.н. демокрация, която е химера и основния проблем в България.
  • 7 гемнчо

    10 3 Отговор
    само ИТН ли ВЕЕЕЕ ХАХААХАХА
  • 8 Огнено червено шопар

    17 7 Отговор
    А ПъПъ и ДъБъ са на американското задкулисие.
  • 9 Кръпела

    11 6 Отговор
    От човек на Сорос акъли не искаме.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Иво

    8 9 Отговор
    пРезидента Радев иска избори за да вкара следващо путинофилско правителство начело с пенсионера Янев. Сатаниста просто изпълнява поръчки срещу дебело заплащане. Това е простата но ефективна схема.
  • 12 Свинчо Минчев Изгрухтя!!

    6 3 Отговор
    Какво е ГЕРБ ДПС??? ДАЛИ са инженерни проекти??
  • 13 666

    3 0 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    Тогава сигурно ще станеш първия софиянец. хаха
  • 14 Аааааа

    3 1 Отговор
    Фейсбук партията се разцепила......очакваме ги в туитър, уотсап и т.н. "обществени" прояви!
    Общественици, в друга реалност. Нищо не очаквано, следващите сцепени са ПП, поради нарастващият обществен интерес към управлението им.
  • 15 ю ту

    5 2 Отговор
    Браво изключително точен коментар.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Дългият

    5 4 Отговор
    ИТН, ПП, както и Възраздане не могат да бъдат определени като партий в политическият смисъл. Те са проекти на различни задкулисни кръгове. Партийните членове се записаха само с надеждата за кариерно развитие до такава степен, че има готови веднага да сменят партията в името на интереса. Техните водачи не са политици а още по малко държавници.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Стършел

    4 4 Отговор
    Сега задкулисието може би още по ожесточено ще започне да ни навира копейкината партия в очите! С чалгарията нещо не им се получи!
  • 20 руската фирма

    2 0 Отговор
    продължава да снабдява монополно страната ни с газ, но на двойна цена, през Гърция и посредници
  • 21 Шорош и Ам за БГ

    2 0 Отговор
    също са с ключово значение за поддържането на пирамидата на системната корупция в България.
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Чист въздух

    1 0 Отговор
    А Продължаваме подмяната и Дай България са инженерен проект на гринговското задкулисие. Какво ме еня,че честни хиени се сдавили и се ръфат със задокеонски хиени? Дай Боже да се изпоядят и изпэгърмят та да дишнеме малко чист въздух от тая смрад.
  • 24 мой

    1 0 Отговор
    Глашатаят на ГРОБ да говори за задкулисие, е точно толкова нагло и нахално, колкото всичко свързано с ГРОБ и крадеца от Банкя. Именно крадливото селянче от Банкя наложи поведение на безгранична простащина и наглост.
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Огнян Минчев:

    0 0 Отговор
    ИТН е инженерен проект на българското ДПС КОЕТО Е РАБОТОДАТЕЛ И НА ОГНЯН МИНЧЕВ ! СЛАВИ ГО ВОДЯТ ЗА НОСА И ДОГАН И БОЙКО !