18 Ноември, 2022 10:00 2 367 12

10 години на власт: как Си Дзинпин промени Китай

  • китай-
  • тайван-
  • си дзинпин

Според анализатори една от най-големите промени, ръководени от Си, е премахването на неяснотата по отношение на позицията на Пекин за Тайван

10 години на власт: как Си Дзинпин промени Китай - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

През последните 10 години, в които е на власт, Си Дзинпин промени драматично Китай и международните отношения. Но съвсем скоро китайският лидер ще бъде изправен пред важна дилема.

Когато Си Дзинпин дойде власт преди почти десетилетие, имаше очаквания, че ще бъде реформатор. Но когато той започна да увеличава натиска над обществото, бързо се разбра, че нещата са съвсем различни.

Непосредствено след заемането на поста Си стартира поредица от селективни антикорупционни кампании, насочени срещу политическите му врагове, в резултат на които утвърди контрола си над Китайската комунистическа партия. "За разлика от други авторитарни лидери, които постигат властова концентрация чрез потискане, Си създаде нови институции, за да разшири обхвата на своята власт. Тези стъпки допринесоха за по-нататъшната институционализация на неговия авторитет", казва пред ДВ политологът Хсин-Хсиен Уанг.

Доктрината Си Дзинпин

Наред с концентрацията на властта Си Дзинпин увеличи и усилията си да популяризира концепцията за "Китайската мечта" и да наложи своята идеология като водещ принцип на партията. "Той осъществи и различни реформи. Базирайки се на идеологията и на своя собствен статут, той наложи "Доктрината Си Дзинпин" и одобри много закони", посочва политологът Уанг. Тази доктрина включва укрепването на властта на три нива: на национално ниво, в партията и в ръцете на самия Си.

Други експерти изтъкват, че Си е използвал последното десетилетие, за да превърне колективното ръководство на Китайската комунистическа партия в еднолично. "Това е най-голямата промяна в социалната и политическата структура на Китай, откакто Си е на власт", казва юристът Тенг Биао. Решението на китайския Национален конгрес да отмени всички мандатни ограничения циментира властта на Си. На 20-ия партиен конгрес Си Дзинпин си спечели рекордния трети мандат и се обгради с още повече верни съмишленици.

По-силен контрол над обществото

Извън концентрацията на властта, през последните десет години Си увеличи контрола над гражданското общество и засили атаките към различни общности. През 2015 година властите арестуваха стотици правозащитници в цялата страна, някои от които бяха пратени в затвора, а на други бяха отнети професионалните права. Както посочва юристът Тенг: "С идването на Си на власт правозащитниците, феминистките движения и неправителствените организации бяха подложени на брутален натиск. Всякакво развитие на гражданското общество е спряно."

Освен това през 2017 година Китай започна да интернира в лагери уйгурите и други представители на етнически малцинства. ООН предполага, че потърпевши от тази кампания са над един милион уйгури. Въпреки международните протести Китай нарича тези лагери "Центрове за професионално обучение" и твърди, че цел на програмата е "Борбата с екстремизма".

След продължилите с месеци демократични протести в Хонконг през 2019 година китайските власти и полицията предприеха арести и наказателни преследвания срещу хиляди демонстранти. А през юли 2020 година Китай наложи на Хонконг закон за сигурност, който криминализира повечето дейности на гражданското общество и доведе до масово бягство на хора от бившата британска колония.

Международните амбиции на Си

Си стартира и цяла поредица амбициозни международни инициативи, насочени към разширяване на глобалното влияние на Китай. Той инициира възлизащия на милиарди проект "Един пояс, един път", гарантира експанзията на Пекин в Южнокитайско море и използва икономическото положение на Китай, за да задълбочи влиянието си в ООН.

Политологът Уанг казва, че след идването на Си на власт конкуренцията между Китай и САЩ се е изострила, тъй като агресивният дипломатически стил на Пекин е породил загриженост в САЩ. "Китайската агресия в Източнокитайско море, в Южнокитайско море и в Тайванския пролив разтревожи САЩ и други съседни държави."

Според анализатори една от най-големите промени, ръководени от Си, е премахването на неяснотата по отношение на позицията на Пекин за Тайван. "В речта, която произнесе на 2 януари 2019 г., Си ясно заяви, че предварителното условие за постигане на консенсус между Китай и Тайван е те да се споразумеят за обединение", посочва Уанг.

Предпоставки за оптимизъм по отношение на демокрацията няма

Тъй като Китай ще остане под управлението на Си поне още пет години, юристът Биао не мисли, че президентът ще разхлаби контрола си над обществото, нито, че ще настъпи подобрение по отношение на човешките права и правовата държава в Китай. "Си ще отхвърли категорично всяка възможност и всяко предложение за завой на Китай по пътя към конституционна демокрация", казва той.

Същевременно лидерът на Китай е изправен пред дилемата да постигне баланс между икономическата и политическата стабилност. Напоследък китайската икономика се сблъска с големи трудности, включително покрай стратегията за нулев Ковид. Поради това не е невероятно да настъпи политическа нестабилност, предполага Тенг. Той обаче допълва, че "ако се стигне до момент, в който трябва да се прави избор между двете, както Си, така и водещите фигури в Китайската комунистическа партия ще приоритизират на стабилността на режима".


Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Някоя си

    15 8 Отговор
    Значи от цялата статия разбрах едно... Кога некой се опита иуспявада поведе страната си в правилна посока (икономически и социално) чрезадекватни закони ...става не удобен за сащ... Всички на тоя свят трябва да са зависими от краварите ..да следват тяхната политика. Да боготворяттяхната "демокрация"....
    Защо?????
  • 2 Факт

    7 13 Отговор
    Напомпа ги с трилиони кредити.Построиха огромни градове който стоят празни.Китай вървеше когато народа работеше за 200 долара и бешепдоволен.Сега всички искат да живеят като западняци а икономиката е комунистическа.

    Коментиран от #6, #7

  • 3 1010

    8 14 Отговор
    Там е страшна мизерия при тия диктатори бачкат за купа ориз на месец,но пък е избран с над 80 процента на изборите ,като ким чен ун ,Путин лукашенко ,афеверки

    Коментиран от #5

  • 4 Реалност

    13 7 Отговор
    За 10 години Си Дзинпин превърна Китай в икономически властелин на планетата, за 14 години в ЕС България се превърна в държава от четвъртия свят!

    Коментиран от #9

  • 5 тц тц

    12 3 Отговор

    До коментар #3 от "1010":

    Май си спал зимен сън 30 години! Китай са на светлинни години не само пред България, но вече и пред Германия. Ето ти един пример - минималната заплата в Китай е 8400 юана или 2200 лева, повече от минималната в Германия и три пъти повече от българската, да не говорим, че инфлацията тази година в Китай е отрицателна.
  • 6 Хахаха

    14 6 Отговор

    До коментар #2 от "Факт":

    Моля кръсти се "Фейк":) На Китай външния дълг им е НУЛА! А знаеш ли колко е дълга на твоите господари от САЩ към Китай - 70 трилиона долара, а целия дълг на САЩ е 330 трилиона.
  • 7 Боро

    11 4 Отговор

    До коментар #2 от "Факт":

    Хах ха! Иди в Китай и виж как е там. Ще се изненадаш от високия стандарт на живот, заплатите, технологиите, липсата на престъпност, медицинското обслужване, образованието... Същото като в България (ама след 100 години)
  • 8 Триадата

    1 3 Отговор
    Минималната заплата в чайна таун е 190 долара ,

    Коментиран от #11

  • 9 Само питам

    1 7 Отговор

    До коментар #4 от "Реалност":

    Щом ЕС не е нещо добро, но каква е алтернатива на на България приятелю? Да бъдем заедно с Русия, Беларус и Туркменистан?

    Коментиран от #10

  • 10 Реалност

    3 2 Отговор

    До коментар #9 от "Само питам":

    И защо трябва да сме с някого, Швейцария например е в пъти по добре от коя да е страна в ЕС.
    Последните години ходя основно на Изток - в ОАЕ и Бахрейн, лукс, чистота и усмихнати хора, в Бахрейн ми отказа чипа на вратата в хотела, казаха ми до 10 минути ще е оправен и да не се притеснявам, че стаята е отключена, никой не смее да краде, веднъж се наложи да отида до Рим - мръсотия до шия и намръщени граждани.

    Коментиран от #12

  • 11 тц тц

    3 2 Отговор

    До коментар #8 от "Триадата":

    В статията става въпрос за Китай, а не за Чайна таун в Ню Йорк, там нищо чудно краварите по толкова да им плащат!
  • 12 Коко

    3 1 Отговор

    До коментар #10 от "Реалност":

    И рим беше чист и усмихнат докат не се навъси цялата паплач от изтока