Last news in Fakti

24 Декември, 2022 19:00 7 554 13

Турция - новият Китай?

  • турска лира-
  • турция-
  • истанбул-
  • китай-
  • пристанище-
  • русия-
  • черно море-
  • търговия-
  • реджеп ердоган-
  • бенетон-
  • икеа-
  • инфраструктура

Политиката на Ердоган е нож с две остриета

Турция - новият Китай? - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Пристанището DP World Yarimca, разположено близо до Истанбул, не е сред най-големите. То може да обработва 1,3 милиона контейнера годишно. За сравнение: капацитетът на Хамбург, третото по големина пристанище в Европа, е 8,7 милиона контейнера.

Но Крис Адамс, директорът на фирмата, която го стопанисва, вижда огромен потенциал в него. “Гледаме положително на инвестиционните възможности в Турция”, казва той, цитиран от “Ди Велт”. “Страната има огромен потенциал за растеж.”

Пандемията промени стратегията на много компании

И много представители на логистичния бранш са съгласни с него. По време на пандемията стана ясно, че дългите вериги на доставка крият рискове, затова все повече фирми се опитват да преместят производствените процеси от Далечния изток по-близо до пазарите си. Сред печелившите от тази тенденция е Мексико - по отношение на американския пазар, и Балканите, Северна Африка и Турция - по отношение на европейския.

Но подобни инвестиции също крият рискове, като тези заради близостта на турския президент Ердоган с руския му колега Владимир Путин, посочва германското издание.

Консултантската компания AlixPartners описва новата ера за глобалния бизнес, която стартира след пандемията, така: “Компаниите ще трябва изцяло да преосмислят своите вериги за доставки. За да постигнат това, те ще трябва да се съсредоточат повече върху възможностите за доставки на местно и регионално равнище.”

Географското положение на Турция е голям плюс за страната

Турция иска да спечели от това развитие и да се наложи като “един от водещите световни производствени центрове”, както обяви и Ердоган. Условията са налице - Турция има относително младо население, заплащането е по-ниско в сравнение с държавите от ЕС, а инфраструктурата на страната е добре развита, включително от настоящото правителство. Турция е на кръстопът между Европа, Азия и Африка и това е допълнителен позитив за страната.

Германската компания ТЕСА, модният гигант "Бенетон" и мебелната къща ИКЕА са само част от компаниите, които обявиха плановете си да разширят своето присъствие в Турция.

Политиката на Ердоган е нож с две остриета

Професорът по икономика Ердал Ялчин обаче смята ентусиазма за прибързан. “От няколко години насам наблюдаваме огромен спад на инвестициите в Турция и важен фактор за това са политическите условия в страната”, казва той. През 2021 година инвестициите в Турция нараснаха, но преди това “Фолксваген” се отказа от плановете си да инвестира там. Освен пандемията причина беше и авторитарният стил на управление на Ердоган. Откакто той е на власт правовата държава понесе сериозни удари, а редица свободи бяха потиснати. Икономическата му политика също е спорна - въпреки високата инфлация, Турската централна банка няколко пъти понижи основния лихвен процент.

Валутният курс също е водещ проблем за германските компании, които оперират в Турция. Според проучване на германските външнотърговски камари той продължава да се оценява като водещ рисков фактор - 74%. След това се нарежда конюнктурата - 71%, а 64 на сто от германските компании в Турция очакват влошаване на икономическата ситуация в страната. В пролетното проучване делът им е бил 51%.

Понижените икономически и бизнес очаквания явно се отразяват и на плановете на германските компании да наемат нови служители: само 22% планират да го направят. Други 16% дори не изключват да започнат да съкращават работни места. 34% от германските компании в Турция заявяват, че ще намалят инвестициите си - увеличение с 9 процента спрямо пролетта на тази година.

Отношенията на Турция с Русия са сериозно предизвикателство

Ялчин посочва, че отношенията между Москва и Анкара също будят сериозни притеснения. Страната не прилага санкциите срещу Русия. “Напротив, турските компании търгуват усилено с Русия”, казва експертът. След руската инвазия в Украйна обемът на търговията между двете страни се е увеличил с около 200%. В същото време Турция е част от митнически съюз с ЕС. Наскоро Брюксел прие нов пакет санкции, който позволява на ЕС да санкционира “физически или юридически лица, организации или институции”, ако заобикалят мерките срещу Русия. За европейските компании, които обмислят да инвестират в Турция, това е “съвсем сериозен риск”, казва Ялчин.

Автори: Елмаз Топчу, Арам Екин Дуран


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Що бе,става..

    10 6 Отговор
    На едните очичките им опънати,на другите ду парите,може и да се получи..Само че Няма да се Получи Против Раша!

    Коментиран от #6

  • 2 ТаУмВзе

    11 1 Отговор
    Да ви обясня ли, защо ни бичи овче Зле, щото е Ясно! XO XO XO Упсалааа.
  • 3 Да бе

    12 19 Отговор
    Бая ще поядат локум докато стигнат Китай

    Коментиран от #13

  • 4 Калпазанин

    14 2 Отговор
    Само докато видях две заглавия за Турция и лика му и се сетих пак кой може да бълва помия, даже не прочетох и ред не си заслужава да ми е язък
  • 5 Сериозно Предизвикателство

    26 3 Отговор
    Добре е пред Колективния Запад да има все повече световни предизвикателства, които може би ще го нормализират поне малко, защото в момента почти се е смахнал в ужаса си, че може да изпусне световната хегемония. Всички се надяваме постепенно да започне да свиква, поради безсилието си да налага безцеремонно волята си на целия Свят
  • 6 посока

    30 2 Отговор

    До коментар #1 от "Що бе,става..":

    Европа не е центъра на земята...Технологиите на 21 вей правят всяко място подходящо за развитие, нужни са само ресурси на добра цена...

    Коментиран от #7

  • 7 Смех

    8 10 Отговор

    До коментар #6 от "посока":

    Като не е център що все тука се бутат
  • 8 Жълто джудже

    24 2 Отговор
    Русия ще направи всичко, за да превърне Турция във високоразвита и богата страна. За Турция ще бъде неизгодно да изпълнява безумните директиви на Брюксел.
  • 9 Исторически парк

    21 0 Отговор
    През 1878 варна е най-голямото черноморско пристанище, а черна вода е рибарско селище. Днес 150 години по-късно Констанца имат 11 пъти по голям тонаж от варна и бургас взети заедно...
  • 10 Щом зелето вие

    26 1 Отговор
    Значи Ердоган е на правилният път
  • 11 Чичовци

    1 2 Отговор
    По големи ХЕГЕМОНИСТИ от Феодална Турция е само Помешчическа РУС.Има ли защитници на тези пача....ври да оборят....
  • 12 Чичо

    0 1 Отговор
    Много дюнери има да яде Турция докато стигне китай
  • 13 Значи

    3 0 Отговор

    До коментар #3 от "Да бе":

    Впрочем точно обратното е ако сметнеш приходите на глава на население ще видиш че турците са доста по-напред кой китаец взима средно по 400 евро заплата минимална и то