Last news in Fakti

25 Февруари, 2023 16:00 1 468 19

Опортюнизмът като политическа традиция на българския (псевдо) елит

  • славчо кънчев-
  • опортюнизъм-
  • традиция-
  • псевдоелит

Едно решително малцинство винаги би господствало над едно отстъпчиво или колебаещо се мнозинство. Джеймс Рестън (3 ноември 1909 г. – 6 декември 1995 г.) – американски журналист и издател

Опортюнизмът като политическа традиция на българския (псевдо) елит  - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Още през 1928 г. в своята книга „Пропагандата“ Едуард Бърнейс – племенник на Зигмунд Фройд и един от пионерите в занаята на връзките с обществеността и рекламата в Съединените американски щати, категоризиран от сп. „Лайф“ като един от стоте най-влиятелни американци; подвизавал се в битността си на консултант на правителството даже по време на президентския мандат на Джордж Буш – син, пише за контрола над гражданите:
„Съзнателното и интелигентно манипулиране на организираните навици и мнения на масите е важен елемент в демократичното общество. Онези, които манипулират този невидим механизъм на обществото, представляват невидимо правителство, което е истинската управляваща власт в нашата страна. Ние сме управлявани, съзнанието ни е моделирано, вкусовете ни се формират, идеите ни се внушават до голяма степен от хора, за които никога не сме чували ... В почти всеки акт във всекидневния ни живот, независимо дали е в сферата на политиката или на бизнеса, в нашето социално поведение или в етичното ни мислене, ние сме доминирани от относително малък брой хора ..., които разбират психичните процеси и социалните модели на масите. Именно те са тези, които дърпат конците, контролиращи общественото съзнание ...“
Един от основните прийоми за манипулиране на масовото съзнание е посредством налагането на стереотипи. Понятието „стереотип“ произхожда от гръцки език, смисълът му е „твърд отпечатък“. Преди в полиграфическата промишленост да навлязат електронните печатарски съоръжения, от печатарските работници и специалисти в полиграфията често можеше да бъде чута фразата „Стереотипните форми са направени добре“. Понятието „стереотип“ е заимствано и в други области на точните и обществените науки, и се употребява точно на място.
Излизането от печат на „Пропагандата“ на Едуард Бърнейс е предшествано през 1922 г. от публикуването на книгата на Уолтър Липман „Общественото мнение“. В нея авторът ѝ се занимава с използването на стереотипите от средствата за масова информация. Според Уолтър Липман: „Стереотипите са предвзети мнения, които решително управляват всички процеси на възприятието. Те маркират дали определени обекти са познати или непознати, така че бегло познатите ни се струват добре известни, а непознатите – дълбоко чужди. Стереотипите се възбуждат чрез знаци, които могат да варират от истинския индекс до неопределена аналогия“.
Видният психолог Карл Юнг определя стереотипа като „лъжлива класификационна концепция, с която по правило са свързани някакви социални чувствено-емоционални моменти на сходство и различие, на одобрение и осъждане“.
Употребата на стереотипи е важен елемент в инструментариума за социално инженерство. Един от често експлоатираните стереотипи е понятието „патриотизъм“. Например още през 1917 г. кръгът от либерални прагматици, групирани около американския философ Джон Дюи (1969–1952 г.), приписва заслугата, че е тласнал населението на САЩ във война „под въздействието на нравствена преценка, постигната след напрегнато обсъждане от страна на склонните към размисъл членове на обществото ... класа, която най-общо макар и неопределено, трябва да бъде описана като „интелектуалци“, които, настояваха те, бяха „свършили ... успешната и решителна работа в полза на войната“. Както заявява Джон Дюи: този „психологически и възпитателен урок“ е доказал, че „човешките създания имат способността да овладяват и управляват делата си“. Ето как бъдещата приложна дисциплина „социално инженерство“ се отлепя от проходилката си.
По отношение на ролята ѝ като терен за социален инженеринг, датата 10 ноември 1989 г. не донесе принципно никаква промяна за България. Преди нея се имплементираше марксистко-ленинската идеология, в нейната съветска интерпретация, като основа на съществуващата обществено-политическа система.
Но Историята поднесе – за някои пълна изненада, за други пък дългоочаквано и предвидимо събитие, – революционна промяна. Идеологията на конкурентното и консумативно общество все пак успя да победи (поне засега!) идеологията на обществото на взаимната подкрепа. И ето че в България беше отпочнат социален проект по каноните на неолибералната доктрина.
Стартовият пистолет изгърмя в началото на 90-те години на миналия век. Оттогава измина повече от четвърт век. Отдавна са угаснали празничните фойерверки в либералните „мозъчни тръстове“ в чест на появата на претенциозната теза на Франсис Фукуяма, изложена в публикуваната негова статия през лятото на 1989 г. в сп. „Нешънъл интерес“ „Краят на историята и последният човек“. Същата е доразвита през 1992 г. в едноименната монография, че либералната демокрация е единствено възможната социална конструкция, която притежава вътрешен операционен потенциал да разрешава вътрешните си противоречия, без да навлиза във фаза на предреволюционна криза, като съвсем минимизира риска от евентуалното избухване на този винаги изпълнен с трагизъм катаклизъм, както неопровержимо доказва историята. Но времето демонстрира съдбовно разминаване между идеалистичните намерения и резултатите от суровата реалност. Когато заявеният Град на Слънцето, построен от словесни панели, се е срутил, а останките му не могат да бъдат продадени дори в някой пункт за вторични суровини.
Не сме ли и понастоящем свидетели на поредната теофания, тоест богоявление във вид на социален инженеринг, етикетиран като „Европейски съюз“?
Тук е уместно да потърсим отговор на въпроса доколко на едно общество е необходимо дефинирането на определена цел, която да преследва в своята социална динамика през даден исторически период.
В своята монография „Бъдещето на капитализма или как днешните икономически сили оформят утрешния ден“ Лестър Търоу обобщава: „Преуспяващите общества трябва да се обединят около някоя убедителна легенда с подкрепяща я идеология ... За да се скрепи едно общество, то трябва да има утопична визия като основа на някои общи цели, за чието постигане членовете му могат да работят съвместно“.
Точно относно втората част на горния цитат спрямо българските управници трябва да бъде приложен принципът, че „Повторението е майка на знанието“. И да бъдат заставени да го напишат поне хиляда пъти, а после да повторят наказателното упражнение, че и да потретят епистоларния урок. Понеже е наложително да им просветне, че не целта сама по себе си е същинската цел за постигане, а достигането на интегритет в обществото, в процеса на осъществяването на социалния инженеринг.
Именно затова е тревожен моделът, по който бива инициирано започването на даден проект за социален инженеринг, тук, в България. И двата проекта, реализирани върху българска територия след 9 септември 1944 г., представляват своего рода ехо, възприето и усилено на местна почва като вариант върху рулетката на съдбата да се падне печелившото число както за потенциалните ренегати, така също и за по-ловките и комбинативните от контраелита, като те си сменят местата със „силните на деня“. Шанс да използват открилата им се възможност за собствена материална и/или психологическа изгода – типично поведение на опортюнист.
Несъмнено при подобни обстоятелства една нация може да създава само (псевдо)елит в политическата сфера. Персони, които не са преминали естествения личностен подбор както доколкото това се отнася до интелектуалните им способности, така и по отношение на морално-волевите им качества. Личности, които да са отсети и закалени в борбата за реализиране на собствени оригинални социални концепции.
Като цяло това дава негативно отражение върху поведенческия стереотип на цялата българска нация. Като краен резултат води до драматично скъсване с идеята за изпълнение на дълга на всеки от нас пред саможертвата на нашите далечни прадеди, които, когато е било необходимо, са отдавали дори живота си, за да я има нея – нашата Родина.
Мисълта на френско-алжирския философ и революционер Франц Фанон – (1926–1961 г.), че „Всяко поколение трябва да открие своята мисия и да я изпълни или да ѝ измени“, е запратена в уейст-баскета на консумативното общество.

* – Авторът е председател на УС на Асоциацията за борба против корупцията в България


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    15 3 Отговор
    Шепа платени соросоиди искат да управляват България с помощта на наемници укри.
  • 2 400 000 имота

    5 14 Отговор
    Руснаците имат 400 000 имота в България благодарение на нашите продажни политици. Повечето от собствениците на тези имоти са руски генерали и полковници. Това е истинска заплаха за националната ни сигурност, защото утре може да им скимне и да обявят "референдум".

    Коментиран от #10

  • 3 Русофил

    2 6 Отговор
    Ние пък русофилите в територията искаме да хрантутим рускините на Путин от Одеса с украински паспорти в 5 звездните хотели на море и планина и ще седим без газ, скъп ток и бензин и чудовищна инфлация !

    Коментиран от #12

  • 4 Тотеми на руският окупатор

    1 15 Отговор
    В България има 3900 тотема на руският окупатор. Но най емблематичните са МОЧА в центъра на София и някакъв с педалското име Альоша, стърчи над най старият град в Европа – Пловдив.
    Добре де, ама там не е загивал или погребван нито един руски окупатор!!!
    Знам, че ни е сбъркана логиката, ама чак пък толкова...
  • 5 Гориил

    7 0 Отговор
    Несъгласен. Например унгарският елит не може да се нарече опортюнистичен.
  • 6 Рускините го измислиха!

    2 10 Отговор
    Рускините си хващат някой германец-пенсионер и го карат да се заселва в България. Той като гражданин на ЕС без проблем може да живее в България, а рускинята като негова жена се урежда с море, пляж, кафешачки, ресторанчики и докладват на путин, шпионките!
  • 7 Много българи работеха в СССР!

    0 8 Отговор
    Рускините мечтаеха да дойдат на топло в България. Хванаха си българи. Предимно бг цигани! Изпожениха се. Народиха деца. Затова сега има толкова много русофили!
  • 8 У.Шекспир

    5 3 Отговор
    "Много шум за нищо".Някой разбра ли му нещо на този?
  • 9 Характерна черта ни е, късата памет!

    9 3 Отговор
    1989 г. руснаците ни „ биха шута“ и ни казаха: " Айде, чао, оправяйте се!
    И трагедията започна! Цялата ни промишленост работеше за тях и изведнъж се оказа в небрано лозе! Хиляди заводи затвориха врати!
    Другото си го знаете! 3 милиона по малко българи, без война!
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Гориил

    10 1 Отговор
    Китай няма да позволи на Запада да заграби руските ресурси. Русия е ключът към конкурентоспособността на Пекин. Вие сами отровихте водата във вашия кладенец.
  • 12 Ми кат си "русофил"

    6 2 Отговор

    До коментар #3 от "Русофил":

    ще ги храниш и казачок ще играеш даже!
  • 13 Русороб

    2 8 Отговор
    Роба обича на колене да целува ръка на господаря си.
    Затова има толкова много русофили в България!
  • 14 Руските еничари, мекерета ,

    3 12 Отговор
    Историята на България е низ от предателства! Като започнеш от предателите на Левски и Ботев и свършиш до днешните национални предатели - русофилите!
  • 15 Новата нормалност

    8 0 Отговор
    Който контролира съзнанието, той контролира света. Целта е нищо. Врагът и омразата - всичко. Любовта е психично заболяване. Човекът е индивид, не личност. Ресурс. Когато целта е да произведеш ресурс, който едновременно консумира и е консумиран, няма нужда да го отглеждаш и възпитаваш като господар. Даже не е нужно да го възпитаваш, дресираш го - с телевизора и моркова. На сто слепи, един едноок за водач- полуобразованите полуинтелигенти, които също трябва да консумират... Истината е лъжа или обранното, или и двете едовременно са верни - според властта, заради самата тотална власт. Големият брат те наблюдава, а ОБрайън контролира изтезанията.
  • 16 Матей преображенски

    6 0 Отговор
    В много дълбоки философски води ни завличат,сякаш нещата не могат да се обяснят и фасулски просто.Ами след разпадането на Съветския Съюз ,ни е си останахме безпризорни,по-точно американците ни взеха на абордаж и без никакви усилия и подпомогнати от командния състав на борда,ни завладяха за една нощ.После имало опортюнизъм,конформизъм,анархизъм,колаборация,а по-рано функционерите на бкп се кълняха да се бием с нато до последна капка кръв,и изведнъж замлъкнаха и се извъртяха на 180 градуса.Сега отрочетата на същите ония искат и във война с Русия да ни вкарат,почнаха да лаят нелепости по тв и радио,почнаха да млатят паметници,то така се почва навсякъде,после тръгват шпицкоманди,банди от активисти подготвят почвата за новия фашистки ред.Но винаги има и противодействие,отначало незабележимо ,а постепенно набиращо инерция,и сега така ще стане.
  • 17 Крадливи евроатлантици

    9 0 Отговор
    Крадливите Български евроатлантици са най яркия пример за псевдо елит. Никаква морална устойчивост и ясно изразен стремеж за себеоблагодетелстване, крадене на евро пари които не достигат до назначените им цели. Самата Брюкселска администрация е още по ярък пример за псевдо елит - някакви третополово нямащи си хал хабер и дори елементарен опит в работата която уж работят. Същата е ситуацията и в САЩ в момента поради уравниловката налагана от Байдън - избират се хора с тъмна кожа и гей ориентация вместо хора с нужните умения и капацитет. Резултатът е плачевен - повсеместен упадък, налудничави "проекти", и пълна ерозия на доверието в институции и държава. Това е благодатна почва за радикализъм и кървави войни и революции. Това ни чака!
  • 18 Артилерист

    2 0 Отговор
    Прекалено философски усуканото, натрупано, омотано с много думи, за да се схване целта на мисълта. Фундаменталният философски подход, като въведение, е целесъобразен, но от него трябва да се пристъпи към разбираема конкретика. Иначе звучи учено и истинно, но е като "всички са маскари". Което е крайно обобщение и не е вярно, защото клони към идеотизъм (по Бърнард Шоу). Защо, например, не се назове кое е решителното малцинство у нас, което господства вече 33 години над мнозинството? Кои са причините, движещите сили-външни и вътрешни-на случващото се и какво тук ни помагат или са виновни, цитираните от автора световно известни интелектуални светила. В прекалено критична ситуация сме, за да я замазваме лежерно със сладникава ученост.
  • 19 ИНЖ

    0 0 Отговор
    Т.е. "всичко е лъжа и измама"!!! Особено ЕС!!!! Затова хайде дружно да влезем в "Руский мир"(каквото и да означава това)??? Този път няма да "мине"!!!