17 Март, 2023 06:00 3 100 69

Може ли храната в България да стане по-евтина?

  • храна-
  • цени на храните-
  • поскъпване-
  • пари-
  • доходи-
  • българия-
  • продукти-
  • цени-
  • потребители-
  • европа-
  • инфлация-
  • ес

Много хранителни продукти в България са твърде скъпи - някои цени са по-високи, отколкото в богати страни като Германия. Има ли решение?

Може ли храната в България да стане по-евтина? - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

На фона на откровени безумия като борбата срещу "джендърството" или за (полу)президентска република, в предизборната кампания навлезе тема, която изглежда наистина сериозна: ръстът на цените. И то този на храната - най-близкото до тялото ни. Споменат съдебна реформа, опонентът веднага контрира - хората не се интересуват от правосъдие, а от цените. Украйна, еврото, Шенген? Не, бе, не, за хората са важни цените. На храната.

Как тази тема прегрупира политическите играчи?

Разбира се, повечето политически сили бързат да застанат на страната на бедните. За защитници на богатите няма много желаещи. Ако плащаме скъпо, значи някой печели. Оттук и темата за свръхпечалбите, които очевидно ще са лайтмотив на кампанията - през времето на енергийната криза ги правеха производителите на ток, сега на ред са храните.

Естественото решение на подобни кризи е данъчното преразпределение, но за връщане на прогресивните ставки, вдигане на корпоративния данък, въвеждане на необлагаемия минимум чуваме главно гласове отляво. И не сега, а някой ден като се замогнем. Някои упорстват с таргетираното намаляване на ДДС за храните, но след безрезултатността на тази мярка при хляба, те не са особено убедителни. Така или иначе без парламент (а и без ясно мнозинство в бъдещия парламент) никакви законови промени не могат да се предвидят и преразпределение няма как да се обещае.

Новата мантра е таванът на надценките, възникнал едновременно в главите на БСП и служебното правителство. Значи някой решава колко е прилично да бъде надценката на хранителните стоки и санкционира злодеите, които искат повече. Из медиите се върти идеята за 10% - икономистите ще ни обяснят защо точно това число, какво точно влиза в него. И колко хиляди чиновника ще трябват, за да следят хилядите стоки на пазара. Добре, казаха само за 50 стоки, може би 100, но за всички марки ли, всички нива на качество, всекидневно ли ще се проверява това за бързооборотните храни? Ще ми се някой да изчисли колко би струвало подобно усилие на бюджета и дали няма да е по-лесно просто да се дават пари на най-бедните.

Но тук веднага възниква едно друго политическо деление: производители срещу търговци. Производителите са добри, те създават национален продукт; търговците по стара социалистическа традиция са тунеядци и паразити. Значи таванът на надценката няма да е за производителите, а само за търговците. Защо престанаха да ги наричат "посредници", не знам. Но пък се завърна позабравената дума "спекула" от учебниците по политикономия. На запад спекулациите са финансови операции, където даден актьор купува примерно акции, когато са евтини и ги продава, когато поскъпнат. Това може да създаде балони, които да сринат икономиката - нещо, което е познато още от 17 век, от търговията с лалета в Амстердам. Но в България борсата далеч не е водещ икономически фактор. Под спекулант у нас разбират някой, който гледа да спечели. Не го е срам!

На популистите, които искат да слагат тавани, се противопоставят либералните икономисти, за които проблемът не е никаква спекула, а съществуването на монополи и картели. Борбата с високите цени за тях минава през защита на конкуренцията. Но от другата страна веднага ги питат: а защо като бяхте на власт не сменихте КЗК, която сега обвинявате? На селскостопанско ниво монопол означава един изкупвач на продукция, който налага цените на производителите. А защо тези наши производители не се обединяват в кооперативи, които да противостоят на секторните монополи? Засега няма политически проекти в посока на ообединяване, окрупняване. Май още сме в 1970-те, когато девиз на хипи-икономиката беше "small is beautiful".

Битката срещу чудовището на глобализма

В една отворена икономика шанс имат големите играчи: в България обаче практически всички политически сили се застъпват за малките. Дали защото при малкия бизнес има повече избиратели? Аз лично не виждам по-ниски цени в малките магазинчета, да не говорим за асортимент и промоции. Не знам и дали условията на работа в голяма международна компания не са по-добри, отколкото в семейния бизнес, управляван от баща господар. Така или иначе защитата на малките е идеология, елемент от националната традиция.

На пълна пара заработи борбата срещу чудовището на глобализма. В случая с храните негови превъплъщения за търговските вериги, които унищожават дребния бизнес, експлоатират производителите, като им налагат изкупни цени и изнасят печалбите си в чужбина. В задачата се пита как да ударим веригите без да убием дребния бизнес. Да вземем от чужденците, да дадем на нашите. Разбира се тази работа няма как да стане в рамките на европейското законодателство, затова пък темата мобилизира телевизионни страсти.

Борбата срещу веригите се вписва в една вече системна политическа линия: против еврото, против солидарността с Украйна, против зелената сделка. Срещу тях медиите насъскват както потребители, така и производители, чиито стоки, предполага се, те изкупували евтино. Да добавим и обичайната жалейка за българското производство, което било убито от турските домати, украинската пшеница и аржентинското агнешко. И тук превключваме на друг традиционен разговор - че ядем 80% вносни храни и трябва да се борим за "хранителния си суверенитет", както се изрази един деец. Затова какво изнасяме и дали сумарно печелим или губим, не се отваря дума.

Да спомена и колажния принцип, по който се водят дебатите у нас по всички теми. В Унгария тежко се провалили с тавана, но ние ще правим като Гърция. Примерите се взимат фрагментарно и без контекст. Франция, която е в устата на г-жа Нинова, не налага административни забрани; там правителството се договори именно с големите вериги три месеца те на добра воля на дават промоции на основните храни. В следващия момент ще вземат за пример Естония, после Дания. Мозаечна политика.

Да не забравим и последните идеи на служебното правителство да направи "прозрачно" формирането на така наречената надценка. Значи на щанда да пише за колко са го купили съответни продукт и за колко го продават. Може би - колко наем плащат, колко за ток, за заплати, за бракувана продукция. Абсурдът нараства още повече с идеята да се сравняват цените на продукти у нас и в Европа - за тази цел ще бъдат впрегнати търговските аташета, които вероятно скоро ще видим да ходят по супермаркети в забавни мемета с торбички като г-н Каракачанов. Не било справедливо нашето собствено сирене да е по-евтино в Германия, където пазарът е съвсем друг, оборотът несравнимо голям, а самото наше сирене може би изобщо не се е наложило като продукт. Впрочем това страдание за глобална справедливост избликна преди няколко години в битката за това продуктите в България и на запад да съдържат еднакво количество от всички съставки. Очаквам по пътя към пълната прозрачност на касата да почнат да ни искат банковата сметка, за да видят колко пари имаме и дали заслужаваме съответната промоция.

Когато всеки ден ти повтарят, че си в криза

Не съм икономист, не знам как могат да се свалят цените. Със сигурност може да се помага на онези, които нямат средства, може да се борим за предоговаряне на селскостопанската политика на ЕС и да пренасочим средствата от зърнарите, можем да премислим данъчната система. Ако има излишък на енергия, министерството на икономиката може да направи един сайт с цените на разните стоки, за да се ориентира потребителя къде му е най-изгодно. Но очевидно е, че паниката, която създаде служебното правителство (с решаващата помощ на ГЕРБ), изигра огромна роля за надуването на всички икономически балони. Когато ти повтарят всеки ден, че си в ужасна криза, че ще мреш от глад и студ, че бюджетът е пред срив, когато обругаваш политиците на терена - ами настават презапасяване, задържане на стоки, подсигуряване за черни дни, изнасяне на капитали. Ако управниците ни искат да успокоят пазара, нека първо понамалят апокалипсиса и опитат да излъчват спокойствие.

Автор: Ивайло Дичев


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 31 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ха ха

    20 3 Отговор
    Може... ама, не ми се вярва.
  • 2 Погребален агент

    4 9 Отговор
    Не трябва.
  • 3 ха ха

    27 4 Отговор
    Ами, много лесно се излъчва спокойствие, Ивайло! Десет процента съкращение на бюджетните разходи по пера и премахване на плоския данък. Спокойствието ще се възцари до месец.

    Коментиран от #27

  • 4 ха ха

    19 2 Отговор
    Относно храната е по-сложно, но като има спокойствие ще има и преразглеждане на нелегалния внос... и защо никой не иска да поризвежда в селското стопанство.
  • 5 Като

    19 2 Отговор
    кюфтаците на срамните депутати ?
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Да бе да

    21 4 Отговор
    "Може ли храната в България да стане по-евтина?"

    Когато си в най богатия клуб на света , въпросът трябва да бъде кога ще имаме заплати които да ни позволяват качествена и достъпна храна ! Няма как хубавото да става по ефтино , щото има много хора които ще плащат за него!
    Както винаги гледаме нещата на обратно😂

    Коментиран от #26, #37

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Ивайло - Цар-свинар

    30 4 Отговор
    Абе царю-честити,ако борбата с "джендър вълната" е "безумие",то кое тогава е "умие"?
  • 10 Делю Хайдутин

    30 5 Отговор
    Американците ни продават украинската отрова а нашата храна се изнася за Украйна без пари.Грабят ни яко.Нали сме колония.
  • 11 СЗО

    22 1 Отговор
    Ковида беше репетицията...

    Коментиран от #55

  • 12 Човек

    12 40 Отговор
    Цените избухнаха поради две причини - 1) войната на Путин, чиито пионки в България са Възраждане и БСП и 2) спекула от страна на монополистите, които играят с ГЕРБ и ДПС. Затова на 02.04 трябва масово да се гласува с 12 за ПП-ДБ, които единствени демонстрираха воля да се опълчат на мафията и на руските агенти у нас. Ако ли не ще си останем едно кално петно на картата на Европа.

    Коментиран от #19, #45

  • 13 Гориил

    23 1 Отговор
    Храната може да поевтинее, ако цените на газа, въглищата, петрола и електроенергията паднат. Но това е невъзможен сценарий. Развиващият се свят е възмутен и обиден от вас.
  • 14 Бодже

    27 0 Отговор
    Може ако си на село и си засееш зеленчуците и си гледаш добитък за мръвка.

    Коментиран от #16

  • 15 Флин

    23 4 Отговор
    Глобализма в канала! Пълен бойкот на "красивите и богатите" ! Време е да им пуснем водата
  • 16 Последния Софиянец

    7 1 Отговор

    До коментар #14 от "Бодже":

    А пари откъде?
  • 17 един

    7 4 Отговор
    Може,но първо българина трябва да помисли малко повече за общото благо,нежели само за своето!До когато има ниска раждаемост и не се разбере,че инвестирането в човешки капитал е в основата на всеки просперитет,дотогава храните у нас няма да поевтиняват а ще поскъпват,просто защото е нужна работна ръка която да ги произвежда тия храни!
  • 18 Мъжа на урсула

    19 1 Отговор
    Богатата германия???
    Беше. До миналата година
  • 19 Моарейн

    12 1 Отговор

    До коментар #12 от "Човек":

    Блажени са верующите ...
  • 20 Ирена

    15 3 Отговор
    Може. Когато повечето съвременни мързеливи жени и мъже спрат да висят по кръчмите и започнат да си этглеждат животни и зеленчуци в собствените си дворове.
  • 21 Прав

    9 0 Отговор
    Може, ама няма.
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 един

    8 7 Отговор
    Може,но властта трябва да спре да краде и да спре да плаща данък Русия,а да инвестира и субсидира производството на храни,така щото възнагражденията в този сектор да са високи и да има желаещи да работят тази работа!С трици/ниски заплати и лоши условия/,маймуни не се ловят!

    Коментиран от #30

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 мммда

    9 4 Отговор

    До коментар #7 от "Да бе да":

    Бате и да ти качват заплатата ти покачват почти веднага и разходите, отново няма никакъв смисъл. В германия в момента никакво увеличение(замразени) на заплатите, а разходите вече са двойни, който е на минималната на магия може да изкара месеца, затова ходят да доработват допълнително- средно 10часа на ден работи чисто.
    Швабите не бутат заплатите нагоре, за да не доускорят фалитите(стоката става не рентабилна на пазара), които в момента така или иначе са се увеличили няколко пъти за последните няколко месеца.

    Коментиран от #50

  • 27 пейо

    5 4 Отговор

    До коментар #3 от "ха ха":

    Нищо няма да постигнеш като махнеш плоският данък. Сега сивият сектор е голям процент а като го махнеш ще стане още повече. Реално статистиките, които се правят са фалшиви. Много от тези хора, които се водят на минималната вземат пари в плик.
  • 28 DW дежурните Лъжци и маниполатори!!

    15 4 Отговор
    ИВАЙЛО Дичев?? Хората се интересуват най вече от Неработещата съдебна Система и Прокуратура!! Защото ако работеха те, Нямаше да има тази Спекула и корупция в държавата! Високите цени на Храните са функция на "Работата" на тези две Институции!! Които са Чадъра на Корумпираните Държавни чиновници, Спекуланти и корумпирани политици!! Дичев, както Винаги Маниполираш!!
  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 мммда

    7 2 Отговор

    До коментар #24 от "един":

    Бате земеделците са субсидирани достатъчно, печалбите не са малки.
    На запад има таван на цените по хранителните вериги, визирам Германия, затова и през последните няколко месеца някои марки поизчезнаха, пътя на западна европа от тука нататък е комнизм и те бързо навлизат в него, швабите обявиха още януари, че започват постепанното изтегляне на кеша и ще задължават хората да се разплащат с карти по магазините. От 2025 година трябва всички разплащания да са картиви по план и щяло да се въведе някаква точкова система(нещо като купоните на времето), ще бъдеш ограничаван в пазаруванията до точно определен брой продукти, както и определено количество гориво за автомобила. Остава ти само правото да работиш.
  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 35 Може

    9 0 Отговор
    но няма да стане, веригите няма да са на далавера.
  • 36 НАП

    12 0 Отговор
    Може, но няма. Тука нищо никога не поевтинява. Търговците ни са най-алчните на света.
  • 37 Ние

    10 0 Отговор

    До коментар #7 от "Да бе да":

    въобще не сме за този клуб. ЕС и НАТО ни заповядва да купуваме стоките на останалите членове на многократно по-високи цени от пазарните. В същото време американците и европейците си купуват оборудване от Китай. Примерно, американските пристанища са оборудвани с Китайски кранове ... дори фирма като Форд планира да закупи Китайска поточна линия. В България нямаме и правосъдие. Не става едни да грабят милиарди и ги тикат по банковите сметки, а други да трябва да преживяват със жълти стотинки.
  • 38 Не, няма да стане по евтина

    12 1 Отговор
    Още през 90-те бе ликвидирана базата на хранителната ни индустрия. Вместо комасация на земеделските земи към каквато от десетилетия се стремят нормалните държави ние ги раздрробихме на късчета. А системата на евросубсидии базирана на обработваеми площи, а не на единица реализирана продукция облагодетелства няколко отрасъла за сметка на всички останали. В обозримо бъдеще ще ядем скъпи и вносни отпадъци..

    Коментиран от #65

  • 39 Боби

    12 0 Отговор
    "На фона на откровени безумия като борбата срещу джендърството" ... Защо да е безумие?! Но няма как това да се обясни на пропагандната машина на неолибералния фашизъм, какъвто стожер се явява Дойче веле от които ежедневно се препечатват пропагандни брътвежи.
  • 40 Може

    5 0 Отговор
    Ама трябва да се бачка на село 😉
  • 41 Гандалф

    6 0 Отговор
    Пазарна икономика..ама по български...защо в някои страни някои хранителни стоки са по евтини от българия...догонваме и надминаваме европеиските цени..никои не иска да работят на загуба..но, и не печалбата да е на наш кръб..
  • 42 Може

    4 3 Отговор
    ако се внасят боклуци от други държави – европейски замразени меса на по 10-15 години, зеленчуци с нитрати от Турция, зърно третирано с вредна химия от Украйна и други. Като цяло – няма хора и стоко-оборота намалява с всяка година. Един голям магазин на търговска верига има огромни разходи – климатици, множество персонал, транспорт, поддържане на голямо разнообразие от стоки и т.н.

    Коментиран от #47

  • 43 кой разбрал , разбрал

    7 0 Отговор
    Може , но за целта е нужна промяна в политическото мислене . С див капитализъм и на тия географски ширини едва ли нещо е възможно към по добро ." Голъй, голого иб-ет и кричит не рви рубаху "
  • 44 Студопор

    10 0 Отговор
    Храната ще стане евтина, когато започнем да си я произвеждаме ние и когато прекупвачите отпаднат. Производителя трябва да е и търговец. Така няма да има излишно оскъпяване.
    Но това няма как да стане, тъй като всякакво родно производство е тотално затрито.
  • 45 Студопор

    11 2 Отговор

    До коментар #12 от "Човек":

    Докато има хора като теб, които мислят, че Кирчо и Кокорчо са тука да ги спасят, ще се повтаря сценария с Царя, който дойде да се на краде и си отиде.
    Не мога да повярвам, че има хора, които наистина вярват на Кривоусти. Ама то така има и хора, които вярват на Тиквун...
  • 46 Съдията Дред

    11 1 Отговор
    Защо борбата срещу антихуманната джендър теория да е безумие? Това е многомилиарден бизнес, който в някои държави изсмуква обществени средства в кошмарен размер. Ако клекнем и ние, освен че ще съсипем живота на много деца, ще плащаме и суми, в сравнение с които плащането за картинки на Ф 16 ще ни се види детска игра.
  • 47 Гандалф

    6 0 Отговор

    До коментар #42 от "Може":

    Съгласен съм за големите разходи..но на запад са същите големи хранителни вериги...но има цени които са по евтини от нашите...техните или работят с намален персонал..правят икономия от електронергия..или внасят боклуци от трети страни..а ние ядем качествена храна..което обяснява разликата в цените

    Коментиран от #51

  • 48 Геша

    9 0 Отговор
    Зеле, не ни излизай с толкова евтини номера.Покрай борбата с цените да забравим за борбата с по-опасната зараза, джендър политиката и джендървъзпитанието на подрастващите..Но пасаран! Може да се наложи и рязане на зелки, но децата ще бъдат предпазени от сатанизма.
  • 49 Може ,

    2 0 Отговор
    Ама нема ...
  • 50 Геша

    8 4 Отговор

    До коментар #26 от "мммда":

    Швабите вместо да на пукат главата на Шолц заради взривените тръби и безумните санкции нека работят още по десет часа на ден.Слава Осраине, Слава на Господаря Задокеански!
  • 51 На запад

    6 1 Отговор

    До коментар #47 от "Гандалф":

    Оборотите са много по-големи. Защо Меркел пусна бежанците в Германия ? Защо Канада, САЩ ... имат имиграционни програми ? На никой не му трябват тези хора. Просто повече консуматори, повече бизнес за строителните фирми и т.н. В България една част от храните са големи боклуци и трябва да се внимава. Всеки гледа ниски цени и почти никой не се интересува от качеството.
  • 52 Под феса има Ум

    7 0 Отговор
    За да ядем качественна и евтина храна, трябва сами да си я произвеждаме! Имаме всички условия за това, качествена земя, много вода и големи горски масиви. Но, има едно голямо НО! И това е че няма ХОРА! С политиката която държавата води в последните 140 години и най-вече в последните 30 години в държавата няма достатъчно народ който да произвежда качествена земеделска продукция! Направиха се големи земевладелци който обработват от 10 до 100 и 200 хиляди декара земя и безработният народ го натириха в градовете където да работят във фабрики заводи, а който можа избяга в чужбина и там работят същата земеделска или слугинска работа за повече пари! Ето това е цървулско мислене!
  • 53 Грант народ затрива

    9 0 Отговор
    Тоя е забравил да обясни, защо френския земеделец/фермер например, получава повече субсидии от ЕС спрямо българския такъв??

    И защо след незаконната намеса за защита на сухото си мляко австрийския и швейцарския посланик уволниха шефа на “Ел Би Булгарикум” Николай Маринов, 3 дни след като намали цената на кашкавала с 30 на сто ??
  • 54 12345

    1 0 Отговор
    Може, ама надали.
  • 55 1111

    2 0 Отговор

    До коментар #11 от "СЗО":

    Ще се ограничите само до нея!
  • 56 Българин

    8 0 Отговор
    Според авторчето да си на страната на науката и прогреса (против средновековните "джендър" вярвания) е "откровено безумие"?!? С удоволствие бих измерил интелекта на това "авторче"...
  • 57 да ама друг път

    5 1 Отговор
    Може! Ако няма мафия, законите важат за всички и развием селското си стопанство, което беше умишлено унищожено с идването на "демокрацията"!
  • 58 Коментар

    5 0 Отговор
    Цитат:"Не, бе, не, за хората са важни цените. На храната."

    Обаче като им кажем,че са високи цените ни обясняват как това било "руска пропаганда" и инфлацията само я халюцинираме.Какви са тези "либерали" и къде изчезнаха демократите?Тези либерали малко си приличат на фашистите от едно време,защото не се съобразяват с това какво иска народа,а налагат еднолични решения.Май нещо ви е станало и сте започнали да натичате демокрацията "популизъм".
  • 59 Българин

    2 4 Отговор
    Забравете за по ниски цени докато командват комунисти
  • 60 Махнете МОЧА

    6 0 Отговор
    и ще стане храната по-евтина.
    И изпратете оръжие на Украйна но не много за да не поевтинее прекалено.
    И всеки ден по три статии от Тагарев, Шаламанов и Инджев и не ни мърда поевтиняването.
  • 61 бреей

    2 0 Отговор
    На фона на откровени безумия като борбата срещу "джендърството" - Автор: Ивайло ДиКчев и съдържанието вече е либерясно....
  • 62 ТрампЛин

    2 3 Отговор
    Вече не. Онези от комунига разбиха селското ни стопанство, взеха на хората земята, вкараха ги в Кремиковци и Радомир, а сега внасяме 80% от хранителните продукти. Как да поевтинее?
  • 63 Господин

    5 0 Отговор
    Господа не се заблуждавайте!! Поскъпването идва от предизборните инвестиции. Партиите контролират прекупвачите, веригите и производителите и искат пари за поредните предизборни агитации и разходи. Като няма откъде другаде да се вземат , се увеличават цените и Народа отново плаща масрафа на всички които се домогват до Властта и Парите. Увеличаването на цените няма да свърши , докато няма стабилно правителство , което да изкара цял мандат. Така както се очертава ,поне още една година цените ще скачат..........докато не надминат тези в Бруней и Швейцария. Нищо ....ще ядем бубулечки и червеи ,както ни подготвят Диетолозите ,стига да не са скъпи.
  • 64 Български домат

    3 0 Отговор
    Разлики в цените на основни хранителни стоки (предимно внос) го е имало и преди и по време на тройната коалиция и при Борисов. Олиото в Германия преди години (когато имах наблюдение) беше 1,60 лева, а тук над 2,50, вносни консерви риба бяха с 50 % отгоре, както и вносни сирена и колбаси. В момента големият проблем, че българските картели решиха да реализират свръх печалби, което вдигна цените на онова, което преди се продаваше на по-приемливи цени. Ако няма български картели, то това би смъкнало цените и в големите вериги. Но когато ги, другите просто се възползват. Но не очаквайте Борисов, Корнелия, Копейкин, Доган да се откажат от големите пари, които получават, за да е по-евтина храната на народа. Дори и Радев с неговите безумни министри е на тяхна страна.
  • 65 Българин

    2 0 Отговор

    До коментар #38 от "Не, няма да стане по евтина":

    За съжаление си напълно прав. Ликвидирахме отрасъл, който изхранваше нас, половината соц лагер и не малка част от арабския свят. Загубихме си хубавата храна, разработените пазари и добрите търговски отношения с купища държави. Това беше първото съсипано след падането на соца.

    Коментиран от #66

  • 66 ТрампЛин

    1 3 Отговор

    До коментар #65 от "Българин":

    Съсипването започна с национализацията извършена от селяните от село Комунига!

    Коментиран от #69

  • 67 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 68 НикогаПовечеСДС-Чума

    4 0 Отговор
    Може,разбира се, но само ако бъдат вкарани в затворите няколко хиляди български политици,работили, а някои и работещи все още за чужди разузнавания и чужди интереси .
  • 69 Този коментар е премахнат от модератор.