1 Август, 2023 23:00 3 429 20

Едната мие другата, а пък двете – лицето

  • турция-
  • реджеп ердоган-
  • байрактар-
  • партия на справедливостта и развитието

Днес наблюдаваме как прагматичната ръка на турската външна политика - иначе позната ни от началото на хилядолетието - успява да неутрализира проблемите, които преди това е създавала идеологическата ѝ

Едната мие другата, а пък двете – лицето - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

След преизбирането си за президент Реджеп Тайип Ердоган демонстрира размах и разтвори допълнително ветрилото на турската външна политика. В рамките на последните няколко месеца наблюдаваме една екстровертна и мултивекторна дипломатическа активност от страна на Анкара. В основата на последната, според споделеното мнение на ресорните наблюдатели, стои необходимостта от промени в турската икономика, имаща нужда от чуждестранни инвестиции, стабилизация на местната валута и предприемане на мерки както срещу инфлацията, така и спрямо дефицита по текущата сметка на правителството.

Това обуславя потребността от реабилитирането на прагматизма в турската външна политика, която отново се "икономизира", по примера от началото на текущото хилядолетие, когато Ердоган води именно реформаторска политика. Но този икономически фокус се осъществява, без да бъде отменян доминиращият през последните години друг стълб на турската външната политика, а именно акцентът върху сигурността. Проявления на последното виждаме дори и в момента, когато продължават действията на турската държава спрямо кюрдите в и извън страната, както и стартиралата депортация на част от приютяваните от нея сирийски бежанци.

Симбиозата между икономическата дипломация и политиката за сигурност в турската външна политика се вижда няколко нива. Едното е кадровото. Така например, икономистът Фарук Каймакджъ бе определен като представител на Турция в ЕС, а финансовият министър Мехмет Шимшек, който пое поста срещу уверенията на турския президент, че независимостта на турската централна банка ще бъде реабилитирана, а страната ще премине към постепенна политика на вдигане на лихвените проценти, бе интегриран във външно-политическата активност на Турция, посещавайки Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар. Това обаче се случва на фона на назначаването на бившия ръководител на турската разузнавателна агенция МИТ Хакан Фидан като ръководител на министерството на външните работи на югоизточната ни съседка.

Другото ниво, което онагледява съчетанието между икономика и сигурност в дипломацията на Турция, е това на предприетите практически действия. Те са многостранни и се разкриват в различни географски посоки.

В арабския вектор на турската външна политика, например, ние виждаме няколко неща, които обслужват едновременно и сигурността, и икономическите интереси на Анкара. По отношение на първото, Турция и Египет в началото на този месец си размениха посланици, за първи път след влошаването на отношенията между двете държави през 2013-та година. Тези дни Ердоган също така бе домакин на съвместна среща между ръководителите на Фатах и Хамас, съответно Махмуд Абас и Исмаил Хания, които ще продължат своите разговори в Египет. Това се случва след визита на алжирския президент Абделмаджид Тебун в Турция, който бе предишният домакин на диалога между двете въпросни палестински формации. А по отношение на икономиката, Реджеп Тайип Ердоган направи нов кръг от посещения в Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар, откъдето се върна с подписани споразумения за инвестиции, кредитни линии и сделки в сферата на военно-промишления сектор и този на енергетиката (тук няма да се заиграваме с паричната стойност на сключените споразумения с Риад, Абу Даби и Доха, понеже немалко от тях са меморандуми за разбирателство). Това се случва на фона на вече подписаното в началото на годината споразумение за свободна търговия между Анкара и Абу Даби, както и осъществената между двете столици swap сделка на стойност 5 млрд. долара от 2022-ра г.

В духа на прагматизма и икономическата дипломация обаче не по-малко важно е заявеното желание от страна на турските властите за реабилитиране на разговора за членство на страната в ЕС. Все пак съюзът продължава да е най-големият търговски партньор на Турция и с най-пряко значение за кондицията на икономиката на държавата. Но в този "европейски наратив" на Реджеп Тайип Ердоган става дума за класически преговорен подход: той вдига летвата, за да получи не всичко, но повече. Тоест реалната цел на Анкара е да постигне предоговаряне (в посока разширяване на обхвата) на митническия съюз с Брюксел и визова либерализация. Невъзможността на членството на Турция в ЕС в обозримо бъдеще е добре осъзнавано от Ердоган, но повдигайки тази тема, той всъщност подканя съюза да направи съответните компенсаторни отстъпки. Споменатото назначаване на Каймакджъ и Шимшек, както и актуалните промени в ръководството на Турската национална банка, също е предназначено като положителен знак спрямо ЕС и САЩ, като какъвто той бива и разчетен в Брюксел и Вашингтон.

Всъщност отмяната на турското вето спрямо присъединяването на Швеция към НАТО също е част от желанието на Анкара да инвестира по-голямо внимание в отношенията си със Запада. Засилване на партньорството с ЕС и НАТО ще обслужи югоизточната ни съседка икономически - евентуално включване на по-широк набор от обезмитени стоки и премахване на друг тип бариери пред услугите при търговията с ЕС, както и преустановяването на оръжейното ембарго на Канада спрямо Турция, която разчиташе на внасяни от северноамериканската страна оптики за производството си на безпилотни летателни апарати. Но също така сътрудничеството в рамките на евроатлантическото пространство ще има ефект и върху политиката на сигурност на Турция - в посока на снемането на наличната съпротива и в американския Конгрес, и в съседна Гърция за продажбата на F-16 на Анкара. Допълнителна мотивация на Турция в тази евроатлантическа посока е и анулираната от страна на Русия зърнена сделка, за чието сключване по-рано югоизточната ни съседка изигра немалка роля и от която турската дипломация черпеше престиж и авторитет. Пускането на бойците от "Азов" да се върнат в Украйна, което бе извършено в пряко нарушение от страна на Анкара спрямо условията на тяхното освобождаване от Русия, както и започването на изнесено в Украйна производство на дронове от серията Байрактар, също не са никак случайни знаци от страна на турските власти спрямо Запада.

Опитът за реабилитация на отношенията с нейните евроатлантически съюзници обаче не означава, че Турция ще влезе в рамковите позиции на ЕС и НАТО спрямо трети държави, когато това не отговаря на нейния национален интерес. И тук амбивалентната политика на Анкара спрямо Русия не е единственият пример, който може да бъде даден. Посещението на новия стар външен министър на Китай Ван И в страната тази седмица също е показателно в тази посока. От срещата на китайския дипломат с Хакан Фидан и с Ердоган стана ясно, че двете държави ще окуражават използването на местни валути в търговията помежду си. Стана ясно и друго: че Турция не подкрепя разширяването на НАТО в посока на Индо-Пасифика (което обаче е позиция, която се споделя от държави като Франция и Германия). От друга страна обаче разбирателството между Анкара и Пекин за интеграцията между китайската инициатива на Новия път на коприната и турската такава за Среден коридор всъщност обслужва интересите на ЕС, доколкото това предвижда минимализирането на значението на Русия като транспортен и търговски коридор между Европа и Азия.

Този проект за Среден коридор от страна на Анкара обаче има далеч не само положителни икономически аспекти за страната, но и политически такива, доколкото той спомага за допълнителното интегриране на тюркското пространство от Централна Азия до Севернокипърската турска република. Отново съвместявайки икономическата дипломация с политиката за сигурност, в духа на утвърждаването на точно тази тюркска ос, през текущия месец Ердоган, един път, откри нов терминал на контролираното от кипърските турци летище "Ерджан", и, втори път, стартира проекта за въвеждането на система за интегрирано и съвместно управление на въздушните пространства на Турция с Азербайджан.

И ако последното обикновено провокира остри реакции от страна на Гърция, всъщност ние виждаме как за първи път от 2017-та година, когато се разпаднаха преговорите по кипърския въпрос, Анкара и Атина споделят желание за нова енергия в стартирането на нови такива. Добавете към това както споменатата размяна на посланици с Египет, както и това, че поради необходимостта от медицинска интервенция израелският министър-председател Бенямин Нетаняху бе възпрепятстван от планираното си посещение в Турция, и ще видим как Анкара успява да релативизира антитурската коалиция в Източното Средиземноморие (Кайро, Атина, Никозия и Тел Авив, подкрепяна конюнктурно от Франция и САЩ). Разбира се, самата Турция с поведението си в региона преди това създаде условията за формирането на тази коалиция.

Но днес наблюдаваме как прагматичната ръка на турската външна политика - иначе позната ни от началото на хилядолетието - успява да неутрализира проблемите, които преди това е създавала идеологическата ѝ. Буквално "едната мие другата, а пък двете - лицето". В този смисъл външната политика на Реджеп Тайип Ердоган не се е променила. Той просто редува ръката, с която я прави.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ИСТИНСКИЯ ГРАД КОЗЛОДУЙ

    4 3 Отговор
    Всяка Власт е Борч
  • 2 Гост

    19 3 Отговор
    Г-н ТАБАКов ако бяхте така прецизен и иследователски настроен и към България, нямаше, кой да ни стигне на Балканите, но явно, тоя, който ви ПЛАЩА, няма ну да от силна България, а само от територията България!
    ПОМИСЛЕТЕ!?

    Коментиран от #3, #13

  • 3 Ко става

    2 1 Отговор

    До коментар #2 от "Гост":

    Неска не си с коня!?
  • 4 димитровски пионер

    4 2 Отговор
    Навремето в самолетите даваха едни почистващи кърпички "Фармахим". Помните ли какво освежаваха?
  • 5 Булпсихопатъ

    6 1 Отговор
    Това заглавие предполагаше отношението ППДБ - ГЕРБ ДПС.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 САТЪРА НА ХАНА

    6 13 Отговор
    АБЕ ,
    ПО ДОБРЕ ДА НЕ РЪКУВАШ С ТУРЧИН
    ЗАЩОТО НЕ ЗНАЕШ С КОЯ РЪКА СИ МИЕ ДУПЕТО:))
    ...
  • 8 САТЪРА НА ХАНА

    6 12 Отговор
    ТУРЦИТЕ СА ГОЛЕМИ КРАДЦИ
    ....
    ВЗЕЛИ СА ИСЛЯМА ОТ ВОЛЖКИТЕ БЪЛГАРИ
    ...
    ВЗЕЛИ СА ИДЕЯТА ЗА ВЕЛИКА ТУРЦИЯ ОТ НАС
    БЪЛГАРИТЕ - НЕ ТУРЦИЯ, А БЪЛГАРИЯ Е ОТ КИТАЙ
    ДО СКОПИЕ
    ...
    ДАЖЕ СИМВОЛА НА СИВИТЕ ВЪЛЦИ - ВЪЛКА
    СА ГО КОПИРАЛИ ОТ
    ПРЯКОРА НА ХАН КУБРАТ - КУРТ - СТЕПНИЯ ВЪЛК
  • 9 Калпазанин

    4 1 Отговор

    До коментар #6 от "Сатана Z":

    Дааааа виждаме виждаме, бити @@@@@@@и
  • 10 Гошо чушкопека

    11 2 Отговор
    Каквото и да пишем, каквото е постигнато от Ердоган ще остане в страниците на историята им,с не като нашата история с празни листи.
  • 11 Кюрдистан

    3 12 Отговор
    Диктатор в бедна държава, все по бедна и все по ислямиска!
  • 12 Българин 🇧🇬

    2 2 Отговор
    Добър обзор на Мартин Табаков .
  • 13 Въпросче

    7 2 Отговор

    До коментар #2 от "Гост":

    Какъв анализ на България да прави , ? България няма собствена външна политика , или икономически планове и интереси . Изпълнява това , което очакват шефовете във Вашингтон и Анкара .

    Коментиран от #17

  • 14 Абе Мартине, абе Табаков

    7 1 Отговор
    Защо обиждаш кюрдите като ги приравняваш всичките към терористите. Ердоган не гони кюрдите, а гони терористите, запомни го, ако имаш претенции за сериозен анализатор.
  • 15 Краси Марков

    2 1 Отговор
    Добър анализ.
  • 16 Браво браво

    2 2 Отговор
    Виждаме как след изборите мненията на "анализаторите" се завъртях на 180°.
  • 17 Българските турци

    11 1 Отговор

    До коментар #13 от "Въпросче":

    Няма никакви причини българите да се обвземват в излишна мания ! Турските интереси не са насочени към България ,но българските интереси могат да се съюзят с турските и да направят България крайъгълен камък на моста между Изтока и Запада !
    България е всячески зависима от колониалната икономическа експанзия на ЕС и само който не осъзнава това , може да твърди за зависимост на Бг от Турция ! Нима не осъзнавате , че сте на средата на големия " Път на коприната " и в бурята на егоизма и на грандоманията си пропускате да станете този крайъгълен камък на моста между Изтока и Запада ?!... Никой не чака от Бг да харчи пари и да строи инфраструктура ( инфраструктурата ( ХЪБът ) е опряла Странджа и е спряла пред хъшовската наивност на българите) !! Чака само някой да се престраши и разчупи веригата на злокобната Туркофобия !...Когато видите комуникационните трасета ( Високоскоростни ЖП линии, газопроводи , петролопроводи , магистрали и т.н. ) заобиколили България през Солун , Скопие , Сараево,Белград и Будапеща да видим кого ще плюете и заливате с нескончаемата си жлъч и злоба ??!..

    Коментиран от #19

  • 18 бай Даньо

    0 3 Отговор
    Глупости на търкалета. Най важното което трябва да знае българската публика за великата икономическа политика на Ердоган е че средната работна заплата в Турция днес е на половина на тая в България а имаше време през 90-те когато изглеждаше че няма как да ги стигнем ....
  • 19 бай Даньо

    0 2 Отговор

    До коментар #17 от "Българските турци":

    България не е враг на Турция това си го запишете. Но Турция да спре да се отнася с пренебрежение патерналистично към България защото сме ви единствения потенциален съюзник ( подчертавам единения и това така от великата политика на Ердоган... ) в голям конфликт с Гърция , Египет или Израел, горе е описано . България може да не е кой знае каква военна сила днес но може да държи под контрол поне Гърция в такъв конфликт , а Гърция е важна защото ако тия се окажат на силната страна съдбата на арменците ще ви се стори милосърдна ... . Помислете си добре в Турция какво е България и за какво са добрите комшии. И вие ги нямате и ние и това ни прави съюзници но само на равноправна основа, инак ние можем да люпим семки отстрани защото не сме разгърнали такава грандиозна външна политика като ваш Ердоган ...

    Коментиран от #20

  • 20 Българските турци

    4 0 Отговор

    До коментар #19 от "бай Даньо":

    Българинът е туркофоб и е закодиран до последната клетка на мозъка си със завист и злоба към всичко турско . По скоро го кажи Турция не е враг на Бг ! Защо да навлизат турци в страна от НАТО когато безтуй са там !...И какво толкова ценно, което турците го нямат , има там, че да си струва риска ?!...За да потурчват ли ?!... Няма логика !... Тя Турция е многонационална от векове насам и никой там няма нищо против другите, стига да не се вирят със сепаратизъм и да вдигат оръжие срещу турската държава !