16 Юни, 2024 16:00 1 761 23

Иван Стамболов-Сула: Идея за облагородяване на изборния процес

  • избори-
  • българи-
  • българия-
  • избиратели

Проблем е, че не само компетентните са отстранени от властта, но е отстранен и естественият духовен елит на нацията

Иван Стамболов-Сула: Идея за облагородяване на изборния процес - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Още във вторник, когато вече бяха излезли окончателните резултати от изборите, разсъждавахме по темата в Националното радио. Онзи ден пък в Националната телевизия. Тогава съвсем импровизирано предложих една идея, която после пуснах да се тества и в социалните мрежи.

Признавам, че е малко екзотична, затова моля да не я разглеждате като сериозно предложение, а по-скоро като тема за размисъл.

Мисля, че вече не остана човек, който да не е на мнение, че нашата демократична политическа система не може да произведе нищо по-различно от това, което видяхме на последните не знам вече колко избори - редовни и извънредни. Две съизмерими една с друга партии се редуват на първото и второто място, после идват две-три с близък помежду си резултат, които оформят средата, и накрая са субекти, които с мъка са прескочили бариерата. И нито една партия не получава достатъчно подкрепа, за да състави правителство и да управлява спокойно.

Това е много порочно. Болезнено е. Болезнено е, защото в почти всички случаи на партиите са налага да си плюят на сурата, колкото и гьон да е тоя сурат. Довчера са се нападали по най-отвратителен начин, днес са в коалиция. Електоратът се обезсърчава и с всеки следващи избори активността му намалява. С намаляването на активността намалява и абсолютната (по принцип крехка в условията на секуларна държава) легитимност на управлението. С намаляването на легитимността изчезва уважението към институциите, а омразата към политическата класа добива тревожни размери. Какво е решението?

Преди всичко нека кажа (пък вие ме ругайте колкото си щете), че в рамките на този свят тук и сега абсолютно решение няма, защото светът цял лежи в зло и дори и най-добрите начинания рано или късно се извращават под натиска на изкушенията. Но в нашия случай някакво решение все пак има и то е да се осигури комфортно мнозинство на победителя в изборите, за да може той да управлява еднолично и да носи отговорността за управлението си.

Всички знаем каква е практиката в Гърция. Там от 30 години (с известно прекъсване по времето на Сириза от 2016 до 2020) действа правилото на служебното парламентарно мнозинство, което по изкуствен начин се предоставя на партията с най-голям изборен резултат. Техният парламент е от 300 души, а бариерата им е 3%. Когато партията, класирала се на първо място, получи резултат над 25%, тя автоматично получава 20 допълнителни депутати. А пък за всеки половин процент (0.5%) над този резултат получава по още един депутат, като обаче максималният брой на допълнителните (изкуствените) депутати за първата политическа сила не може да надхвърли 50 души. Не знам как би изглеждало това, приложено към нашите последни парламентарни избори, защото ГЕРБ за малко недостига 25% - има 24.7%. Но пък и нашият парламент не е от 300, а от 240 души. Все едно, принципът е този - по изкуствен начин да се увеличи броят на депутатите от първата партия, за да получи тя достатъчно парламентарно мнозинство.

Има само един проблем. Гореописаният начин заличава изцяло идеята на демокрацията. А идеята на демокрацията (нека я припомним още веднъж!) е следната: приемаме властта за цяло, за 100%. Всеки гражданин има равна част от цялата власт.

Ако българите са, да кажем, 6 милиона, аз притежавам и никой не може да ми отнеме една шестмилионна част от властта. Оперативното упражняване на властта, наречено “управление” обаче е друго. Повечето хора нямат време, нямат желание и което е най-важно - не са компетентни да управляват. Затова чрез средствата на представителната демокрация и с помощта на избори некомпетентните делегират на компетентните - много по-малко на брой - своите парченца власт.

Делегират им ги и ги уведомяват каква е в общи линии тяхната политическа воля, та да могат компетентните да управляват според нея.

Проблемът обаче е, че в България, пък и не само тук, отдавна не управляват компетентните. Извън органите на властта остават десетки хиляди хора, по-компетентни от онези, които попадат вътре. А некомпетентните попадат вътре, единствено заради по-силното си желание и по-занижените си нравствени критерии, които им помагат да приемат безболезнено факта, че често се оказват марионетки на сенчести кукловоди.

Друг проблем е, че не само компетентните са отстранени от властта, но е отстранен и естественият духовен елит на нацията. А именно той трябва да управлява заради интелекта и здравите си нравствени устои. Казвам “духовния елит”, защото икономическият и финансовият винаги е притежавал властта, но това не е достатъчно за всеобщото благо.

Трети проблем. Не знаем какво искаме. Пращаме някакви хора да управляват държавата, обаче не знаем какво искаме от тях. А едно общество може да иска най-различни неща. Например може да иска да е максимално богато при минимални усилия. За обществото благоденствието и безметежието може да са приоритет №1. А може, с цената на благоденствието и безметежието, с цената на временни ограничения, обществото да иска да покрие определени стандарти и по този начин да се изравни с други общества, които е приело за еталон. Може да иска да има най-мощната армия между съседите си. Може да иска да няма външен дълг. Може да иска да прати експедиция на Марс. Всичко може.

Така или иначе, според логиката на демокрацията, тези, които няма да се ангажират пряко в постигането на целите на обществото, делегират властта на някакви други - добри или лоши, - които са готови да се пробват. Но при този начин на осигуряване на изкуствено мнозинство като в Гърция, цялата идея се проваля. Защото дадена партия събира гласове, да речем, за 100 депутати, след което ѝ дават още 30 депутати, за които не е събрала гласове, не е събрала онези парченца власт, които ѝ трябват по законите на демокрацията. И по-лошо: тези 30 допълнителни депутати са събрали своите парченца власт, но от хора, които са ги дали някому другиму. Ето защо казваме, че тази система на практика зачерква демокрацията в нейната философия, дълбоко в нейната същност.

Затова си мисля, с което и започнахме, че може би няма да е зле да се подходи по друг начин. Нека парламентарните избори са пропорционални, но да бъдат на два тура. На втория тур се явяват всички, които са прескочили бариерата на първия. На втория тур също има бариера, но тя е още по-висока. Колко точно - да кажат онези, които са добри в сметките. Така в парламента ще влязат по-малко субекти с по-изразена обществена подкрепа. Пак е възможно да се очертае един, който да управлява сам, носейки цялата отговорност. Тогава и опозицията ще е опозиция, а няма да се мърси от недостойни сделки с управляващите. Разликата с първия подход е тази, че при втория в крайна сметка победителят ще управлява с истински гласове, а не със служебни, никой от избирателите няма да е ограбен и никому няма да е подменена волята.

При обсъждането на тази идея в социалните мрежи, единственото сериозно възражение беше, че активността ще падне още повече и на практика никой няма да отиде да гласува на този втори тур. Вижте, знаем, че гласуването у нас на теория е задължително, но то никога няма да бъде такова, докато няма работеща система от наказания. Да измислят нещо - например който не е гласувал да не може да вземе разрешително за оръжие, ловен билет, да не може да регистрира фирма, да не може да участва в управлението на юридически лица, да му се отнемат точки при кандидатстване за нещо, за което се събират точки, да бъде лишен от данъчни облекчения, ако такива му се полагат и т. н. Ще го измислят. И като го измислят, вторият тур, за който говорим, ще се случи и вярвам, че ще произведе по-стабилни управления. Разбира се, може и да не съм прав.

И накрая няколко думи за конкретната ситуация. Първо: в никакъв случай ГЕРБ и ПП да не си помислят за поредна коалиция помежду си - това ще унищожи и двете страни. ГЕРБ да си направят коалиция с ДПС и да си вземат недостигащите мандати от, да речем, ИТН. ИТН са подходящи за пълнеж, а Станислав Трифонов не е толкова неразбран, колкото някои се опитват да го изкарат. Печеливши от тази работа ще са ПП, защото като останат в откровена опозиция, нищо чудно да започнат да възстановяват доверие за сметка на неминуемото разочарование от управляващите.

И второ: Борисов трябва да е премиер лично. Вече показа достатъчно мекота и феновете му започват да го гледат с озадачено повдигнати вежди.

И трето: Картаген трябва да бъде разрушен.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 анон

    4 8 Отговор
    сула много руzко звучи :)))
  • 2 Между редовете

    14 4 Отговор
    Май самият Сул се самопричислява към “духовния елит” на нацията и желае да ни поуправлява малко за свой кеф и за свой кяр.

    Коментиран от #9

  • 3 Абе

    5 2 Отговор
    Това е някакъв вариант но мисля по наложителното е да се вдигне бариерата от 4 на 5 даже 6 %. Това ще предотврати влизането в парламента на сульо и пульо . В първите години имахме по 60/65% избирателна активност в парламента влизаха 3 най много 4 партии Сега обаче при 30% гласоподаватели 4% бариера е просто не логична Ами следващия път може да имаме и 10 партии в парламента при тази бариера и при тази активност на избирателите . Това е напълно реално..

    Коментиран от #15

  • 4 без имена

    11 1 Отговор
    проблемът не е в изборната система , а в политиците.
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 С това мухлясало мислене и интелектуалци

    1 1 Отговор
    те доказват, че "на давещите се е в ръцете на самите давещи се"/По Илф и Петров/, т.е. народът е сам в борбата си срещу душманите си.
    Последното злополучно събрание показва , че отново ще има избори през есента, след това още едни избори и накрая льотчика ще реши, че времето му е дошло. След месеци управление той ще падне от власт и тогава суверенът, подивял окончателно, може би ще излезе на улицата. Който избягал и избягал - ще има Конвент и той ще управлява с комисари. С любезното съдействие на нашите съюзници откраднатите от народа пари ще започнат да се връщат у нас за да финансират държавния възход. Не знам дали ще има гилотина, но ефектът ще бъде подобен.
    Историята се повтаря, но вторият път като фарс! Казал го е чичко ви Маркс. Иначе тезите на последния са простотии, но посочената по-горе мисъл е забележителна.

    Коментиран от #7

  • 7 Корекция

    2 0 Отговор

    До коментар #6 от "С това мухлясало мислене и интелектуалци":

    ....доказват, че "съдбата на давещите се е в ръцете на самите давещи се"/По Илф и Петров/, т.е. народът е сам в борбата си срещу душманите си.
  • 8 Сула е сульо!

    2 1 Отговор
    Единствената причина за намаляващата избирателна активност са избираемите места! Гласуване с неотбелязана преференция, да се отчита, като недействително! Както е в другите държави от ЕС
  • 9 редник

    5 1 Отговор

    До коментар #2 от "Между редовете":

    / Май самият Сул се самопричислява към “духовния елит”.../

    Този "споделяше" мъдрите си мисли преди няколко години във в."Сега", но тогава форумци разнищваха писанията му и скоро се отказа...

    Та какво ни предлага мъдрецът днес - ми просто избори в 2 тура - стотина милиона за първия, още толкова за втория, ама народната пара край няма и лесно се харчи...
  • 10 Сатана Z

    3 0 Отговор
    Какво падение щом и парцалът започна да публикува логореята на Сула
  • 11 Русофил

    2 1 Отговор
    Ето още едно предложение за случаен избор на депутатите. Няма агитации, партии, корупция,
    бюлетини, и.т.н
    2. Всеки неосъждан български гражданин над 24 год. може да се регистрира в сайта на ЦИК, ако
    иска да бъде депутат, при наличие на средно образование и по-високо, с посочване на
    професионална квалификация. ЦИК провежда рекламни кампании с цел набиране желаещи за
    депутати. Депутат е въпрос на дълг към обществото на всеки гражданин,приравнен на дълга зазащита на страната.
    3. ЦИК формира бази данни от желаещи, съответстващи на съществуващите парламентарни
    комисии.
    4. Процедурата по избор започва при минимален брой желаещи от 3% от населението на
    страната. При липса на достатъчно желаещи се въвежда случайно допълване до минималната
    бройка.
    5. При пръв избор ЦИК извършва случаен избор на всички депутати от базите данни, при
    съблюдаване на квотния принцип за комисиите.
  • 12 Русофил

    1 1 Отговор
    6. На всеки 6 месеца ЦИК извършва обновяване на минимум 25% от състава на депутатите.
    Всички подали молба за отказ от мандат се освобождават. При по-малко от 25% желаещи за
    освобождаване се провежда жребий за прекратяване на мандата на депутати, допълващи 25% от
    състава. След определяне на тези с прекратен мандат ЦИК ги замества с депутати избрани със
    случаен избор от базите данни, при съблюдаване на квотния принцип за комисиите.
    7. Депутатите за времето на мандата излизат в платен отпуск, което не може да бъде оспорено от
    техния работодател. Средствата за отпуска се компенсират от държавата. Работодателят не може
    да закрие работното място на депутата. След изтичане на мандата депутатът се връща в
    нормалния си живот.
    8. Депутатите живеят в столицата. Получават възнаграждение и 24 часова охрана.
    За тези от провинцията се осигурява първокласен хотел-пансион за сметка на държавата.
    9. Службата за охрана се грижи за охраната, а не за транспорта и обслужването на депутатите
    или техни близки. Тя е длъжна да реагира в рамките на 3 минути при наличие на ситуация.
    10. Депутатите, за времето за което са депутати, приемат да бъдат с частично ограничена лична
    свобода с оглед на тяхната сигурност, работата която вършат и елиминиране на външни
    лобистки влияния. По време на мандата приемат да ограничат до минимум контактите си и да не
    участвуват в публични частни събирания като чествания, семинари и др, дават интервюта,
    постват в социалните мрежи.
  • 13 Русофил

    2 0 Отговор
    11. Депутатите нямат имунитет пред правоохранителните органи. Те са задължени да не
    разкриват никаква информация относно информацията до която са имали достъп по време на
    мандата. При нарушение подлежат на наказателно преследване.
    12. Депутатите се снабдяват с технически средства за извършване на дейността си от ЦИК,
    които подлежат на връщане след края на мандата. Те приемат да ги ползват като изключително
    средство за комуникация и информация. Нямат право да ги дават, заемат, споделят с никого.
    13. По време на мандата депутатите са длъжни да присъстват в Народното събрание
    и да участвуват в процедурите по приемане на новите закони. При невъзможност за участие в
    работата на Народното събрание, съответният депутат се заменя служебно от ЦИК на база
    случаен избор. Умишленото отсъствие и проявена пасивност се санкционират с глоба, плюс
    служебно отстраняване. Критериите за пасивност и размера на глобата се определят от самите
    депутати.
    14. Народното събрание се ръководи от Председател, избиран на случаен принцип от членовете
    на Правната комисия на всеки 6 месеца.
  • 14 Край

    3 1 Отговор
    Демокрацията се е родила с проста като фасул и честна като Робеспиер, мажоритарна система в 2 тура. Без тази система представителна демокрация е невъзможна. 2.5 млн. българи /без плащане и манипулации/ го поискаха на Референдума. Олигархията през нейните телевиии, социолози, политолози казаха на хората че са прости и не разбират и през нейния съд смачкаха и хвърлиха в коша волята на Суверена. Сега същите тия искат, хората да продължат да им ходят на бутафорните избори. баста - не става. Гръцката система със служебната победа на някакава си партия е имитация на демокрация.
  • 15 Депутата

    6 0 Отговор

    До коментар #3 от "Абе":

    Всичко това са глупости. Как се става депутат? Сметката е много проста.
    1. Даваш на лидера на някоя от най-големите партии 150 000 евра и те слагат на изборно място в листата.
    2. Още около 100 000 лева за пропаганда и агитация, почерпки и т.н.
    3. Около 600 000 лева за гласуването - по 100 лева на глас + преференция ти осигуряват първото място в класирането. Изместваш лидерите и фаворитите им като влак, блъснал трабант на прелеза. Така ще те слушат, защото си доста тежък и силен.
    След като влезеш в парламента, се включваш активно в назначаването на ключови началници в твоя избирателен район: шефове на митници, НАП, МВР и колкото се може повече агенции с контролни функции.
    През първите 3 месеца вече си върнал вложените пари. Всеки следващ ден е пълна далавера.
    За каква демокрация говорите, това си е просто бизнес.
  • 16 Кой какво

    2 0 Отговор
    Така тиквата ще царува като Путин, докато е жив...
  • 17 Умен

    3 0 Отговор
    Политическата алабалистика поражда словесна еквилибристика. А дали ще е от Сульо или от Пульо , това няма значение. Купонът тече! Знае се и кой плаща сметката.
  • 18 Ето едно много просто

    2 0 Отговор
    правило: разделяме броя на избирателите 6 593 275 на 240 и се получава 27 472. След това всяка парламентарна група получава разделените на това число гласове за тях. Ето ГЕРБ получи 530 602 гласа и ще има 19-20 депутата, ДПС има 336 562 гласа или 13-14 депутата или цялото Народно събрание ще има около 77 депутата. Управляващата класа ще се замисли и ще коригира този списък с починали, отдавна емигрирали, два пъти вписвани и други случаи. Сега те имат полза от ниската избирателна активност и няма да го направят.
  • 19 смешко

    1 0 Отговор
    Хммм, тия математически формули и изчисления, само и само за да се нагласят някак нещата, много не ми допадат. В политиката не се борави само с цифри и проценти, но и с много човешки съдби, а защо не и животи. Не е важно на кого ще делегираме правата си за да управлява общата ни собственост, а какви отговорности е способен да поеме, но и да ги изпълни. Когото и да поставим на високи позиции няма да се отнася сериозно ако не следва непрестанен контрол от наша страна по време на целия му мандат и търсене на конкретна отговорност за всяка една стъпка извън обществената полза. Сами ги оставихме да си изградят държава, в която ние сме като гости, а имаме претенции да се разпореждаме. сега каквито и хватки да се опитваме да прилагаме, държавните институции са изцяло в техни ръце и никой няма да им наложи санкции или наказание защото ние сме недоволни. За да съществува обществен строй "демокрация" е задължително и най важното условие (да не казвам единствено важно) да съществува сплотен и единен народ (демос), който знае какво точно иска и пътя по който да го постигне. Такова животно при нас никога не е съществувало, не съществува и в момента. Ние нямаме общи ценности, общи интереси и общи цели за да се наречем народ. От самото начало позволихме на всички политически формации да действат усилено за нашето разединение и за съжаление постигнаха завидни успехи. Сега сме настроени всеки срещу всеки, а шмекерите ни разиграват като маймуни. С такова общество демокрация
  • 20 смешко

    0 0 Отговор
    И за да не бъдем съвсем черногледи, нещо шизофренично за малко оживление. А не може ли да си организираме сам веднъж избори, на които да си изберем един цар с делегирани всички права и пожизнен мандат, а властта да се предава по наследство? Така даже на всички няма да се налага повече да ходят да гласуват, което при президентска република, за каквато отдавна се чуват гласове и някои вече си мечтаят, е неизбежно. Всички действия на царя ще са напълно законни и никой няма да има право да ги оспорва, а шмекерите с лидерски амбиции ще се хапят за едно място, дето не се стига със собствени зъби.
  • 21 Шаран БГ

    1 0 Отговор
    Четох, четох и И.Стамболов като че ли не иска да " облагороди " изборния процес, а допълнително да го ЗАТОРМОЗИ !?
    Има по-прости и по-честни стъпки :
    1/ Мандатност на всички висши държавни слуги. ЕДИН - по изключение два мандата !!
    2/ Образователен изборен ценз.Парламентът решава- 4-то отделение, 7-8 клас, средно или вишю с аспирантура !
    3/Задължително гласуване !! Санкции за кръшкачите !
    4/Без "купуване" на гласове. Срам и позор за всяка партия -престъпник, зачената с криминални деяния да е на власт !!
    5/ Без секция "Чужбина".!! Противоконституционна е . Нарушават се чл.26 , ал 1 и чл.57, ал 2 !!! Аморална е и антибългарска!! Не може и няма логика, човеци работещи за друга държава, живеещи при други политически, икономически и социални условия да гласуват за хора в БГ-Парламента, които да разполагат с моя труд, пари , здраве и живот !!!
    6/ Най-малко 50 % от депутатите да се избират мажоритарно !! При сегашните условия ,човек не знае за кого гласува и от кого да търси отговорен за глупостите на организацията му !!
    Настоящата практика цели преди всичко размиване и избягване на отговорност от партиите-властници !!
  • 22 безпартиен

    0 0 Отговор
    Най-лесно и бързо е въвеждане на ОБРАЗОВАТЕЛЕН ЦЕНЗ за гласуване-минимум средно образование за да има право за гласуване!Не повече от два мандата на депутат,без имунитет и заплати не по високи от средната за страната!
  • 23 ИНЖ1

    1 0 Отговор
    Не сме по-глупави от другите нации в ЕС. Просто Правосъдната система не работи!!! Купуване на гласове, фалшифициране на протоколи, медийни манипулации - защото медиите са превзети!!! Тези инстиуции, които трябва да сложат край на това, са превзети.