2 Август, 2024 09:55 1 250 8

Изгубиха ли левите гласа си? Иван Кръстев пред "Ди Цайт"

  • европа-
  • избори-
  • левица-
  • популисти-
  • европейски съюз

В някои държави като Франция и Великобритания левите успяха да постигнат изненадващи успехи, но тези победи не предизвикват никакво интелектуално любопитство

Изгубиха ли левите гласа си? Иван Кръстев пред "Ди Цайт" - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Въпреки някои свои изборни успехи, левите не предизвикват никакво политическо въодушевление, казва Иван Кръстев в интервю за "Ди Цайт". В него той се спира и на политическия радикализъм като нов статусен символ.

„В някои държави като Франция и Великобритания левите успяха да постигнат изненадващи успехи. Но тези победи не предизвикват никакво интелектуално любопитство, никакво политическо въодушевление", казва политологът Иван Кръстев пред „Ди Цайт" по повод тезата, че напоследък десните са „узурпирали" успешно всички важни теми, а на левите или на либералите не им се отдава да генерират някакви завладяващи мисли. Ето и какво обяснение дава Иван Кръстев за този процес:

„Особено крайната десница привличат вниманието с това, че прекрачва определени граници, прокарани в следвоенните времена, с това, че нарушава определени табута. Казват се неща, които по-рано не можеха да бъдат казани. Национализмът, например, вече не е обидна дума. Или пък твърдението, че ЕС не е решението на европейските проблеми - той самият е проблем. Борбата, в която левицата води левите навсякъде - от САЩ до Франция - е дефанзивна. Единствената свързваща идея е да се попречи на крайната десница".

С какво привлича новата десница

Иван Кръстев изтъква пред „Ди Цайт" и разликите между някогашната и днешната десница, която не е просто копие на десните движения от периода между двете световни войни. „Новата десница е наистина нова и нейният отказ да използват нацистките символи е нещо повече от козметика. Тя е антилиберална, може да бъде и антидемократична, но тя не е някакво умалено копие на фашизма - би било грешка всички партии вдясно от християндемократите да се слагат под един знаменател", посочва българският политолог в интервю за Мариам Лау. Той изтъква, че според психолозите никоя травма не оцелява повече от три поколения и това, което се е случило през 1930-те и 1940-те години, за днешните млади хора е много далечно минало. „Тръпката да нарушиш табу, с което вече нищо не те свързва - това обяснява привлекателността на новата десница специално за младите мъже", казва Кръстев.

От това обаче не следва, че 1930-те години непременно ще се повторят, уточнява той и назовава трите основни разлики: „На първо място тогава обществата са били относително млади, а в тях е имало много бивши войници. Освен това те са били хора, преживели война и насилие. На трето място те са от свят, в който цари пълен ред - армията с нейната йерархия и нейните командни вериги - и изведнъж са изправени пред хаоса на следвоенното време, в което старите социални пирамиди вече не важат. Респективно не ни помага да използваме понятията оттогава за актуалната ситуация".

Иван Кръстев дава интервю за ДВСнимка: DW

Постколониален наратив

Българският политолог коментира пред „Ди Цайт" и обвързаностите между днешната десница и днешната левица. „Левицата е въодушевена от Новата десница, която на свой ред дължи идентичността си на въодушевлението към левицата. Има и една интересна обща черта между тях: както крайната десница, така и крайната левица отбелязват успехи с един постколониален наратив. Левицата вижда Европа като колониална сила и затова отправя призиви като „Свободна Газа от германската вина!". За десницата европейците са „местни жители", заплашени от „голямата подмяна". Левицата се сблъсква със затруднение и поради това, че новата десница често се дефинира чрез една силна социална политика. Да вземем например полската „Право и справедливост". Тя управляваше с класическа социалдемократическа политика, намали социалното неравенство, увеличи минималното заплащане и т.н.".

Излиза ли в такъв случай, че врагът на новата десница вече не а левицата, а либералният център, пита Мариам Лау от „Ди Велт". „Това пак е сходство с 1930-те години, когато и за двете крайни тенденции водеща бе борбата срещу републиката. Но има и още един, демографски аспект. Сред гласоподавателите и на десницата, и на левицата има много млади хора, мъжете са по-скоро с десни убеждения, жените - по-скоро с леви. Но за разлика от 1968 година техните гласове не могат да натежат срещу останалите, за да променят нещо действително. Затова все по-голяма част от тях се отвръща от политиката, почиваща на консенсус, и се отдалечава от центъра. Това поколение от една страна е прогресивно, що се отнася до неговите ценности. От друга страна никое следвоенно поколение не е било толкова недоволно от демокрацията."

Избирателите искат ясни алтернативи

Иван Кръстев се съгласява с журналистката от „Ди Цайт", че всичко това произтича от стесняването на пространството за политически решения, предизвикано от все по-голямата правна регламентация в либералните демокрации. „Избирателите трябва да могат да правят разлика. Те искат ясни алтернативи. Поколенията, преживели война, са много внимателни спрямо крайностите. Но хората, които днес са млади, нямат такива травматични преживявания - на тях някогашните самоограничения им изглеждат само като орязване на техните свободи за взимане на решения. Това насочва не само надясно. То по-скоро изглежда на някои избиратели като един вид лабиринт, в който те са попаднали, и се люшкат ту на едната, ту на другата страни. Това е паническо лутане - изход не се намира."


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 лява ръка дресен джоб

    6 3 Отговор
    Левите станаха мултимилионери и в качеството си на тикива се показаха като много по-алчни, безчовечни и антисоциални отмултимилионерите в калсическите капиталистически обещства, които никога не са били "соц".
    Като те обере, прецака и есклоатира цоциалист, обладател не червени куфарчета с пари, няма как да не ти просветне някоя лампичка. Освен ако не си сляп като прилеп.

    Всички с връзки в БКП днес са милионери барабар с децата им и третите братовчеди.
  • 2 Абсурдност

    10 1 Отговор
    За класическото ляво основната битка е между труда и капитала. Битка срещу алчността и експлоатацията на природата и човека, за мир и разбирателство между хората.
    Модерното ляво е битка на капитала срещу нормалното човешко. Извратено и удобно.
  • 3 Вехтите му м

    8 1 Отговор
    Физическо и идеологическо отроче на марксизма и висшата номенклатура на БКП Иван Кръстев борави с вехти марксистки понятия и по ни би би термини изпразнени от съдържание и поради това не казващи нищо. Ляво и дясно от отдавна са размити и тия понятия само заблуждават хората. Има еволюционно, от нореалистично и нормално консервативно и цял набор от ненормални и волунтаристични екстеншъни на либералното.

    Коментиран от #5

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 гост

    7 0 Отговор

    До коментар #3 от "Вехтите му м":

    Като на всеки български политически хамелион и Иван Кръстев е с баща от Луковит завеждащ отдел "Средства за масова информация" към ЦК на БКП. Но хамелионите и за няколко сребърника продават и баща и майка !
  • 6 Никой

    4 3 Отговор
    Иван Кръстев гуруто на БСП и Леваците. Другарю Кръстев , защо не живееш със семейството си в любимата ти Русия а във Виена ?

    Коментиран от #7

  • 7 Сандо

    5 0 Отговор

    До коментар #6 от "Никой":

    Иван Кръстев ходеше преди години в Русия да раздава соросовите грантове на руските петоколонници.Бяха го заснели и го даваха по техните телевизии.Не зная дали е стъпвал в Русия след като го разконспирираха.
  • 8 безпартиен

    5 0 Отговор
    Каквото и да Ви говорят знайте, че става дума за пари - много пари, Вашите пари!!!!Та и този "политолог" чадо на АБПФК и завеждащ отдел в ЦК на БКП дава мнение за ляво и дясно!!