Референдумът за еврото не е икономически, а политически проблем. Той засяга и предстоящия доклад за готовността ни да заменим лева с евро.
С обявеното предложение за провеждане на референдум президентът Румен Радев най-накрая се позиционира по въпроса дали България трябва да приеме еврото на този етап от развитието си. Половинчатите послания и увъртания отстъпиха място на категорична позиция, а моментът, в който тя се заявява, е повече от ключов. След по-малко от три седмици Европейската комисия и Европейската централна банка трябва да представят оценките си дали сме подготвени и дали в крайна сметка ще заменим лева с евро от 1 януари догодина.
Партиите, които декларират, че са проевропейски, ще обвинят държавния глава, че прави деветомайски подарък на Владимир Путин, като му поднася опит за блокиране на по-нататъшната европейска интеграция на страната ни. За тях правилният ход е един — да се съберат спешно и да отхвърлят предложението за референдум на президента. Това може да стане на извънредно заседание на парламента или на първото му редовно заседание. Водещото е, че политическите сили ще убият инициативата като молец, който току-що е излязъл от гардероба. В това отношение партиите от управляващата коалиция, които смятат, че еврозоната не трябва да бъде самоцел, не са необходими. Достатъчно е ГЕРБ и ПП–ДБ да привлекат на своя страна ДПС, „Ново начало“ или фракцията на Доган и ще разполагат с обикновено мнозинство от над 121 народни представители.
Големият въпрос е как ще променят поведението си Европейската комисия и Европейската централна банка, които подготвят свои доклади за оценка на готовността на България за влизане в еврозоната от януари догодина. Досегашните им действия сочат, че съществуват политически договорки, включително да си затворят очите пред катастрофалното състояние на бюджета ни. Така вместо да ни отрежат в докладите, които трябва да се публикуват на 4 юни, те по-скоро се подготвят за резила, който ще ги застигне през февруари догодина, когато стане ясно, че в годината преди влизането ни в еврозоната сме имали свръхдефицит — вероятно в пъти над прага от 3% спрямо БВП.
Сега и ЕЦБ, и ЕК имат още едно, още по-сериозно съображение. Доскоро можеха да си затварят очите за всички социологически проучвания, които показват доминиращо нежелание и недоверие към еврото сред голяма част от обществото. Искането за референдум от държавния глава е сигнал за политическо несъгласие. Сигнал за несигурност. А когато той идва от демократично избран президент, западните партньори не могат да се правят, че проблем няма.
Всичко различно от вот, при който мнозинството българи заявяват желание за приемане на еврото, ще бъде сериозен репутационен удар за ЕЦБ и ЕК. Ако предложат въвеждането на еврото само седмици след като парламентът е отхвърлил президентското предложение за референдум, ще изглеждат като брюкселски еничари, пренебрегващи общественото мнение в България.
Това само ще обогати контекста от събития, които и без това се възприемат като действия на брюкселската „дълбока държава“ срещу импулсите ЕС да обърне внимание на собствените си проблеми — забраната Марин Льо Пен да се кандидатира във Франция, отстраняването на кандидат за президент в Румъния, а сега и пренебрегването на инициативата на българския президент за референдум. И то от страна на Европейската централна банка, чийто президент е осъждан. Да, Кристин Лагард има съдебна присъда. Защо това не тревожи онези, които се вглеждат в Льо Пен и румънските кандидати за президент, е отделен, но много интересен въпрос.
В заключение: За България въпросът е дали референдумът ще се проведе с всички евентуални последици, или топката ще бъде прехвърлена към западните институции. Вниманието към тях обаче ще бъде много по-голямо — и не само от страна на България. От техните действия ще зависи дали ще бъдат възприемани като пазители на демокрацията или като репресивни органи, налагащи политическа воля в разрез с националното мнозинство.
Насрочване на референдум въпреки волята на Народното събрание или сезиране на Конституционния съд са хипотетични варианти, които не могат да бъдат изключени, но всякакви изказвания по тях в този момент биха били спекулации.
Какво се случва с икономиката и финансовите пазари?
Цената, на която държавата тегли заеми, така или иначе нараства. Към края на март е видно, че приходите са с 20% под планираното – резултат по-лош от катастрофалната за бюджета 2010 година. Това няма как да не придаде аромат на кръв на дълга, който България предстои да емитира до края на годината, и да не възбуди „колективния бяс“ на финансовите акули (образно казано).
Добрата новина, ако може да се нарече така, е, че съществува някакъв шанс рейтинговите агенции да не понижат перспективата пред кредитния рейтинг на България. „Гласове“ се допита до двама експерти с дългогодишен опит, чиито мнения се разминават противоположно. Аргументът, който сочи, че имаме време да намалим щетите е, че след световната финансова криза и репутационния удар върху самите рейтингови агенции, които даваха рейтинг ААА на фалиращи институции, днес рейтингите и перспективите се преразглеждат периодично, на предварително определени дати. Те се предшестват от серия срещи между агенциите, властите и неправителствения сектор. Така, когато дойде време за следващото преразглеждане, референдумът и евентуалният му негативен изход — възприемани като катастрофични от евроентусиастите — ще са вече изконсумирана новина, а страната ни трябва да е показала, че тези събития нямат отражение върху нормалния ход на нейното развитие.
Обратно — за извънредно заседание се изискват форсмажорни обстоятелства, а случващото се в България е демократичен процес и трудно може да се приеме като такова. Не на последно място, предвид благосклонността на рейтинговите агенции към държави като Румъния и Унгария, санкциониране на България може да изглежда като прекомерна предпазна мярка.
В тази ситуация разумният ход на финансовото министерство е да обмисли и планира сериозни усилия за ограничаване на бюджетния дефицит до степен, че оставащите средства за финансирането му да могат да се наберат от вътрешния пазар.
Тоест, не трябва да разчитаме на компромис от страна на ЕЦБ и Европейската комисия. Компромисът, на който залагаме надеждите си за влизане в еврозоната от януари догодина, наподобява на абсурдната надежда на гимназист, който в края на срока моли преподавателя си да му повиши оценката, за да вземе стипендия или да избегне поправителен. Не — България има нужда от реформи. От две години се нуждае и от фискални реформи. На този фон евентуалният референдум и неговият изход са важни, но далеч по-важно е отговорното, а не пожелателното мислене и поведение от страна на управляващите.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 хе хе
Леонид Решетников е шеф на Института за стратегически изследвания към президента на Русия. Той е дългогодишен ръководител на Информационното направление в Службата за външно разузнаване на Руската федерация, водещ на направлението за България.
Румен Радев може да има решаваща роля за излизането от НАТО и ЕС. Това казва ген. Леонид Решетников пред журналиста Георги Коритаров в предаването „Свободна зона“ по TV+. Ето какво още обясни той:
28.11.2016
13:02 13.05.2025
2 хе хе
Така хем - няма нужда да харчи собствени пари, хем си гарантират "имперски данъци" /монополите върху нефт, газ, енергетика и по-високи цени/, хем финансира петата колона от българските данъкоплатци и потребители от евросредства.
И така поколение след поколение.
Вижте само заглавието във "водеща" наша медия - "най-лошия сценарий - България въвлечена в ядрена война с Русия", разбирай членството ни в НАТО ни "въвлича" в "ядрена война с Русия" - класическа теза на Москва. Тази хибридка, която няма нищо общо с журналистика, а с кеш, надгражда върху опорката "неизбежно предстои световна война" - фон на който стресираното и уплашено население трябва да изключи сетивата си, здравия разум и инстинкта си за самосъхранение. Не случайно след социолозите в групата имидж мейкърите на Радев се включиха и психотерапевти на масовото съзнание, работещи върху разработената писта на Ванга. Ако си спомняте Кремъл и родните адепти постоянно използваха пророчицата, казани и най-вече приписвани и думи, за свои пропагандни цели. Разбира се нищо не се прави безплатно.
Ако не беше Цветан Цветанов да изнесе "кавгите от кухнята" едва ли щяхме да научим за потъването, подготвено от Радев. Разбирам, че подкрепата на толкова очевидни бинарни политически тези – „за” или „против” позиции, съзвучни със съюзниците ни с ЕС и НАТО, би трябвало да е отминал етап, но очевидно на заседанието на КСНС и министри от кабинета и пре
13:03 13.05.2025
3 Еми , що не питат народа?
Коментиран от #8
13:03 13.05.2025
4 Ти си
13:03 13.05.2025
5 Трябва да се питат образованите
Коментиран от #10, #31
13:04 13.05.2025
6 Един
13:04 13.05.2025
7 мунчо в затвора
13:07 13.05.2025
8 В името на народа
До коментар #3 от "Еми , що не питат народа?":
Марш при правешкият циганин.13:07 13.05.2025
9 ХиХи
13:08 13.05.2025
10 Георги
До коментар #5 от "Трябва да се питат образованите":
значи изборите трябва да се забранятКоментиран от #12, #13
13:09 13.05.2025
11 Българин
13:09 13.05.2025
12 Никой не пречи на изборите
До коментар #10 от "Георги":
Когато и който иска да ходи да гласува.НО очевидно тогава никой не иска…
А сега зор та зор по команда
Коментиран от #18
13:11 13.05.2025
13 И за изборите също
До коментар #10 от "Георги":
Трябва да има изискване поне 8ми клас.И ще отпаднат….знаеш кои
Коментиран от #21
13:12 13.05.2025
14 хихи
13:12 13.05.2025
15 румен кРадев е руска марионетка !
13:13 13.05.2025
16 При байТошУ беше по-добре!🤡🙃
Коментиран от #19
13:14 13.05.2025
17 Един
13:15 13.05.2025
18 Георги
До коментар #12 от "Никой не пречи на изборите":
Къде е логиката, да нямаш право да избираш за/против евро, но да даваш контрола на държавата в нечии ръце? Рядко партиите са единодушни по някакъв въпрос и никога това не е било добре за народа. По команда е зорът да няма референдум. Ако никой не иска да избере "избранниците", тогава как така те имат право да решават за/против еврото?13:15 13.05.2025
19 Георги
До коментар #16 от "При байТошУ беше по-добре!🤡🙃":
точно като сега13:16 13.05.2025
20 Отстрани
Оставете ги да си плямпат , всички тези мижитурки са довиждане. Заповедта идва от задокеана, а те си мислят, че е майтап работата!Оставете ги да се наиграят. Утре ще реват !
Щом от Брюксел вече го овъртат и дават задна значи работата е дебела , а България влиза в новата орбита на Тръмп заедно с някои страни от региона без Евро.
Президентът не прави случайни неща и отново работи за интересите на България и българите, прекалено е умен за да го разберете!
13:16 13.05.2025
21 Георги
До коментар #13 от "И за изборите също":
най-неострият човек когото познавам е със средно. Трябва някаква елементарна задачка, било то математическа или логическа за да ти приемат гласа.13:18 13.05.2025
22 Ела и виж
13:22 13.05.2025
23 Референдуми и за ЕС и Нато!
Коментиран от #26
13:25 13.05.2025
24 Възраждане
13:29 13.05.2025
25 Мнение
13:30 13.05.2025
26 БСП Обединена Левица за Радев
До коментар #23 от "Референдуми и за ЕС и Нато!":
Боят настана тупкат сърца ни. Този коментар, младежи, другарю, ни дава надежда, че сами можем да се освободим и денацифициране и по този начин да освободим време и ресурси на другаря Путин да се разправи със западния фронт на НАТО13:32 13.05.2025
27 Еми
13:36 13.05.2025
28 хе хе
28.11.2016
13:37 13.05.2025
29 ФАКТ
вода,да си гризеш и смучеш пръстите,
твоят коментар е с две думи:
"Напънала се Родила планината и
родила мишка".
Та, айде у "БЕРЬОЗКА" да си харчиш
рублите.
13:37 13.05.2025
30 Еййй всички мунчовски копейки.....
Коментиран от #38
13:38 13.05.2025
31 Фон дер Миндер
До коментар #5 от "Трябва да се питат образованите":
Ми по твоята логика, данъци ще трябва да се плащат само "образованите". А всъщност по какъв критерий ще се разделят на "примати" и "образовани "? Пак ли на несъгласните ще се казва "примати", а на послушковците "образовани"?Коментиран от #41
13:38 13.05.2025
32 СЪБУДИСА БЕ ЕУРОАСЛАНТИК
13:41 13.05.2025
33 така ли
13:43 13.05.2025
34 На територията
13:44 13.05.2025
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 голем майтап
Колко трябва да си сляп, за да не виждаш за кого и за какво работят тези момчета и момичета от ПП с присъединилите се към тях ДБ?
От цялата тази разруха съвсем естествено е да избуяват идеи като „демокрацията не е добро нещо“, „ЕС само ни ограничава и нищо не ни дава“, „Парламентарната република е неспособна да управлява“, „моделът е изчерпан“, „трябва да се смени системата“ и накрая спасението да се привиди в „президентска република“, и то по подобие на Руската федерация. Твърдата ръка става от желана по-желана. Някой трябва да събере парчетата на държавата и каквото е останало от нея. Тази задача може да бъде изпълнена само от избраника на Москва Румен Радев.
Четири години вече България се гърчи в безвремие и неспособност политическите сили да осъществяват каквото и да е управление. Четири години родилни мъки, от които не се ражда нищо. В същото време инфлация, безводие, пожари, застинали проекти. И ето, че лансирането на идеята за „твърдата ръка чрез президентска република“ става все по-приемлива и желана.
През това време, ден след ден, чрез завладяване на медиите и брутална пропаганда, се внушава схващането, че спасителят е този, който вдъхнови площадната революция. Само Румен Радев, избраникът на Москва може д
13:49 13.05.2025
37 Макробиолог
13:50 13.05.2025
38 Напиши статия с
До коментар #30 от "Еййй всички мунчовски копейки.....":
подобен текст- ще ти я публикуват, нищо че си незнаен автор.А прочете ли изобщо анализа на Стефан Антонов?Имаш ли някакъв контрааргумент срещу написаното от Антонов?13:53 13.05.2025
39 Порно
14:02 13.05.2025
40 Референдум е безмислен, загуба на 14 млн
Само загуба на милиони за организирането им!
След 1991 г. в България са проведени 3 национални референдума:
27 януари 2013 г. - Референдум за развитието на ядрената енергетика - 20,22% от имащите право на глас!!!
25 октомври 2015 г. - Референдум за дистанционното гласуване - 39,67% от имащите право на глас!
6 ноември 2016 г. - Референдум за промяна на избирателната система - 50,54% от имащите право на глас.
Референдумите НЕ доведоха до НИКАКВИ промени!
Извод: Референдумите са безмислени!!
14:52 13.05.2025
41 Само да знаеш
До коментар #31 от "Фон дер Миндер":
Данъци не плащат тези с 4ти клас ….Те са основна и лесна група за манипулиране и купуване…
И както знаят всички са около 500 000
Именно те са хората даващи проценти на знаеш кои партии като първо и като второ не могат да се питат за финансови въпроси.
Има проста логига: питат се компетентни хора и с акъл и образование по дадената тема.
Не може всички да разбираМЕ от всичко
Коментиран от #49
14:59 13.05.2025
42 !!!
15:03 13.05.2025
43 ИНЖ1
Коментиран от #46
15:51 13.05.2025
44 ПОВРЪЩА МИ СЕ ОТ ЕВРОТО ЕС ЕК НАТО
16:06 13.05.2025
45 ДАНО ПУКНЕ ТАЯ ОРСУЛА
16:09 13.05.2025
46 А защо
До коментар #43 от "ИНЖ1":
Трябва да решават такива, които са експерти единствено в демагогията и краденето? Не виждаш ли, че и в НС, и в МС са само некадърност картинки, които не могат на две магарета сеното да разделят?16:45 13.05.2025
47 Шаран БГ
16:59 13.05.2025
48 ДА, бе да,...
Някога 1954 г. комунистите в България са национализирали всички частни предприятия и банките, нивите,.... имотите на хората са станали "държавни"! Е, било е "политически" въпрос, понеже са сменили една система с друга, но и икономически също!
17:03 13.05.2025
49 Е, да, ама
До коментар #41 от "Само да знаеш":
аз съм по-умен и по-образован от тебе. Аз ще реша тогава, каква политика изобщо да имаме, имаш ли право ти изобщо да имаш някакви джобни пари и т.н..18:07 13.05.2025
50 кое допустимо
15:12 14.05.2025