Правителството на Сакскобургготски изтъргува телекома за цена, четири пъти под пазарната Сделката за приватизацията на БТК през 2004 г., направена от кабинета на Симеон Сакскобургготски, е достойна да бъде филмирана.
Това се посочва в коментар на money.bg от 2009 г.
С течение на времето в нея се преплетоха лобистки интереси, съмнения за корупция и какво ли още не, за което, ако сделката беше днес, Европейската комисия би ни наложила санкции. Защото икономическата логика и интереси останаха на заден план.
Днес сделката за БТК, която бе продадена за 230 млн. евро от държавата на компанията "Вива Венчърс", е наричана неофициално от някои "далавера за милиони". Тогава "Вива Венчърс" беше собственост на американския инвестиционен фонд "Адвент Интернешънъл". Това, че в предстоящата сделка има нещо гнило, си пролича още през 2002 г., когато неизвестната у нас "Вива Венчърс" бе допусната до уж прозрачната и равнопоставена тръжна процедура за продажбата на 65 процента от акциите на БТК.
Интересен е фактът, че специално за виенската фирма кабинетът удължи с две седмици срока за подаване на документи за участие в търга. Кандидат-купувачите бяха консорциум "Коч холдинг" – "Тюрк телеком", "Вива Венчърс" и AIG - CET Capital Management. През октомври Агенцията за приватизация обяви победителя в конкурса "Вива Венчърс" и преговорите с избрания купувач започнаха.
През декември обаче Върховната касационна прокуратура (ВКП) спря преговорите с компанията по сигнал на ОДС заради проблеми със собствеността на спечелилия кандидат. Дни по-късно и Върховната административна прокуратура (ВАП) обяви, че кандидатът е трябвало да бъде дисквалифициран, тъй като "Адвент" не е 100 процента собственик на спечелилото дружество. През януари 2003 г. Върховният административен съд отхвърли протеста на ВАП, че сделката е незаконна, а прокуратурата от своя страна отмени постановлението си за спиране на преговорите с австрийската фирма.
Претенции към законосъобразността на избора предяви и турският консорциум "Коч холдинг" – "Тюрк телеком". През март и април представители на отпадналия кандидат проведоха няколко срещи с представители на правителството, а междувременно Агенцията за приватизация парафира договора за приватизацията на БТК с "Вива Венчърс".
Надзорният съвет на агенцията обаче не одобри подписания договор и се обърна към тогавашния изпълнителен директор Илия Василев да покани на преговори класирания на второ място в търга. Три дни по-късно кабинетът обяви за победител турския консорциум и определи срок от 50 дни за сключване на договор с новия собственик.
Тогава обаче тричленен състав на ВАС отхвърли решението на надзорния съвет, с което договорът с "Вива Венчърс" е определен като нищожен. Последваха няколко обжалвания от страна на надзорния съвет на Агенцията за приватизация, а "Вива Венчърс" заведе дело срещу решението на правителството, с което се определя турският консорциум за нов собственик.
Преди финализирането на сделката обаче в кабинета стават промени. Понеже сделката трябва да се сключи и с благословията на транспортното министерство, което държи над 35 процента от акциите в телекома, тогавашният икономически министър Николай Василев е преместен от Министерството на икономиката в Министерството на транспорта, за да довърши сделката.
През януари 2004 г. новият икономически министър и вицепремиер Лидия Шулева обявява в парламента, че приватизационен договор за БТК ще бъде подписан с "Вива Венчърс". При подписването на документите през февруари 2004 г. тогавашният министър на транспорта и съобщенията от кабинета на Сакскобургготски Николай Василев запечатва договора с целувка и с чаша шампанско с шефката на "Вива Венчърс" Джоана Джеймс.
Тя е щастлива, защото според анексите в договора интересите на инвеститора са бетонирани. Губещият партньор в сделката обаче е държавата. На какво обаче се радват представителите ѝ не е ясно. На ниската цена от 260 млн. евро или на това, че се задължава да пази интересите на БТК в продължение на години. От приложенията към договора за телекома става ясно, че държавата се превръща в заложник на икономическите интереси на иначе частната БТК. Според един от анексите "до края на 2005 година нито Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), нито Министерството на транспорта и съобщенията ще предлагат приемането на законови и подзаконови нормативни актове по отношение на регулирането на далекосъобщенията в България, които могат да повлияят негативно на дейността на БТК". От приложенията към приватизационния договор става ясно още, че цените на телефоните за домашни абонати ще продължат да поскъпват.
Австрийската офшорка "Вива Венчърс" е трябвало да плати на българската държава над 600 млн. евро, а не 230 млн. евро, сочат данни в доклад на американската финансова институция "Ситигруп", изготвен по поръчка на правителството на Симеон Сакскобургготски. Според експерти от банката като се сравни стойността на БТК и на сходните телекомуникационни компании, излиза, че цената на 100 процента от българския телеком е 936 млн. евро. Като се отчетат възможните рискови фактори пред страната ни, цената на закупените 65 процента от "Вива Венчърс" става над 600 млн. евро.
Заради големите загуби още през февруари анализаторите от трезора предупреждават кабинета да не финализира сделката с тази компания. Такова становище не е новост. В подобен доклад Дойчебанк оцени БТК на поне 500 млн. евро и посъветва правителството да не бърза да я дава за 230 млн. евро на "Вива Венчърс". Не е ясно защо кабинетът не послуша нито един от международните си консултанти. Друго скандално условие в договора за продажбата на БТК е новият собственик да вземе без търг лиценз за 3-ти GSM-оператор.
В доклада на "Ситигруп" изрично се посочва, че в изчислената от тях цена на БТК не влиза предоставянето на лиценз за трети мобилен оператор. Проучванията на повечето чуждестранни компании сочат, че въпросният лиценз струва много повече от 54 млн. лв., които държавата поиска от новия собственик на БТК. Няколко месеца след подписването на договора Комисията за регулиране на съобщенията не вижда нищо нередно в това и разрешава на БТК да вземе без търг нужния документ за нов мобилен оператор.
Председател на комисията е Гергана Сърбова, известна като едно от най-доверените лица на вицепремиера Николай Василев. От петима членове на комисията само един гласува против – представителят на президента Георги Първанов – Валентин Георгиев. Още тогава мнението на юристи бе, че БТК трябваше да се яви на търг за лиценза. Съдебните дела около ниската цена на сделката за компанията и даването на лиценз за мобилен оператор без търг и конкурс валят като пролетен дъжд . В крайна сметка магистратите отмениха решението на Върховния административен съд, с което бе спряно изпълнението на лиценза. Заради получаването на документа за трети телеком без търг България за малко да изтърве и последния влак на еврочленство.
Брюксел сериозно се притесни, че обстоятелствата около сделката са недостатъчно изяснени, тъй като новият мобилен оператор на практика не е избран в условията на конкуренция. Появи се опасност глава "Телекомуникации" да бъде отворена повторно. Брюксел изрази недоволство и от немотивираното уволнение на председателя на Комисията за регулиране на съобщенията Георги Александров, чието място беше заето от Сърбова точно преди да се вземе решение дали новият собственик ще получи и лиценза за GSM. Според запознати има пряка връзка между връчването на разрешителното и уволнението на Александров. Дори едно доста остро писмо от Еврокомисията не уплаши хората, които бързаха да уредят лиценза на БТК.
От Дирекция "Конкуренция" към ЕК недвусмислено препоръчаха да се направи нова оценка на стойността на лиценза и на самия телеком. В Брюксел се чудеха как компания, която по най-песимистична оценка струва над 600–700 млн. евро, е продадена за едва 230 млн. евро. Не само че не бяха спазени европредписанията, но и новото ръководство дори имаше наглостта да проведе общо събрание и с участието на министъра на транспорта и съобщенията и вицепремиер на страната Николай Василев да гласуват разпределение на дивидент за финансовата 2002 г.
Така "инвеститорите" си прибраха 46 млн. евро. С течение на времето все по-упорито се заговори за подготовка за продажбата на БТК. На последното събрание на телекома член на надзорния съвет става Иво Евгениев, който тогава е съдружник в няколко фирми с брата на финансовия министър Милен Велчев - Георги, и на смятания за баща на царските юпита Спас Русев. Още преди тези промени да настъпят, се заговори, че представители на истинските собственици предстои да влязат в надзора на телекомуникационната компания.
Според запознати Иво Евгениев е представител на кръга около "Сигма Кепитъл Мениджмънт" на Спас Русев. Наистина се стига до продажбата на компанията, но на цена над 1 млрд. евро. Явно някой добре си е направил сметката. Лошото е, че случващото се е подигравка с правосъдието и европейските норми, които в момента управляващите следят с умиление.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ъартт
11:22 13.07.2021
2 ……..
Президентска република ни е нужна !
11:23 13.07.2021
3 мислещ
Коментиран от #27
11:23 13.07.2021
4 БАЙ Х@Й ‼️
11:23 13.07.2021
5 Кубурготски НДСВ, БСП, ДПС
11:24 13.07.2021
6 милен велчев
Къде е Милен? Слави няма ли да покани най-големия експерт, Милен Велчев?
Коментиран от #18, #19
11:26 13.07.2021
7 Съдията Дред
11:28 13.07.2021
8 Ха ха
Коментиран от #16
11:28 13.07.2021
9 Българка
Бащата на кражба за милиони е предлагания от Слави за министър-председател Николай Василев. И как същество ,което участва в корупционни схеми и скандали, ще бори корупцията? Това ли е новото? Дали това искат хората от протестите и тези, които гласуваха ИТН
Слави да не се спотайва, а да даде отговори поне на своите избиратели!
Коментиран от #33, #42, #53
11:29 13.07.2021
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 12345
11:30 13.07.2021
12 до всички
Тоя клоун ще съсипе държавата за пореден път!
Коментиран от #17
11:31 13.07.2021
13 Павел Пенев
11:31 13.07.2021
14 Срам
Нямам думи.
11:31 13.07.2021
15 Псевдоним
11:31 13.07.2021
16 8745
До коментар #8 от "Ха ха":
Публикувано във факти.бг: Това се посочва в коментар на money.bg от 2009 г.11:32 13.07.2021
17 А ти
До коментар #12 от "до всички":
Какво ще правиш ние като излезем?11:32 13.07.2021
18 Хей
До коментар #6 от "милен велчев":
Милен Велчев е в правителството, повече от колко си представяш. Следи пътя на ББР.Коментиран от #39
11:34 13.07.2021
19 Ам Чи
До коментар #6 от "милен велчев":
Той е хотелиер в момента и чака мярката 60/40 ,че е закъсал11:34 13.07.2021
20 А СЕГА
11:35 13.07.2021
21 Сиси
Коментиран от #36
11:36 13.07.2021
22 Външния дълг
11:42 13.07.2021
23 Чичо
Коментиран от #25
11:42 13.07.2021
24 кУмУнист
Коментиран от #35
11:43 13.07.2021
25 кУмУнист
До коментар #23 от "Чичо":
А за тези които обраха и приватизираха държавата преди 20 г за стотинки, какво ще ги спре да го направят отново?11:45 13.07.2021
26 кУмУнист
11:47 13.07.2021
27 Аз пък
До коментар #3 от "мислещ":
... 27 години гласувам за една и съща политическа линия!!!! Гордея се с този факт, но ме е яд че за толкова години не можах да убедя хората, около себе си!!! Те си отгласуваха за най-различни "месии" и все същата.11:47 13.07.2021
28 Ахахахах
Коментиран от #47
11:48 13.07.2021
29 НДСВ
11:50 13.07.2021
30 я виж
11:50 13.07.2021
31 Куку
11:59 13.07.2021
32 MILEN VEL4EV
Коментиран от #34
12:02 13.07.2021
33 Уолт Дисни
До коментар #9 от "Българка":
Бащата на сделката не е Мики Маус, а един бивш финансов министър с комунистическо потекло и онзи бивш шофьор от УБО, цитиран като баща на юпитата.12:15 13.07.2021
34 Къде Ви е акъла
До коментар #32 от "MILEN VEL4EV":
Слави от години разправя, че най-добро било правителството на "царя", а то каква била работата. Слави е в политиката над 20 години!12:17 13.07.2021
35 Той
До коментар #24 от "кУмУнист":
Посрания софиянец се готви за протести.12:19 13.07.2021
36 неук
До коментар #21 от "Сиси":
Номенклатурата от ЦК на БКП изпращаше децата си да учат в чужбина, като разбраха накъде духа вятъра на перестройката. Нищо не е случайно, само така изглежда на пръв поглед. Те са ги изпратили в чужбина, за да се подготвят за това което предстои след падането на режима. През последните 30 години ни управляват бивши партийни секретари, ченгета и техните потомци. Няма лустрация, няма съдебна реформа, държавата е в ръцете на неправилните лица.12:25 13.07.2021
37 Шопо
12:45 13.07.2021
38 Пипи Чорапчето
После вездесъщия Спас, чрез фирмата му Телелинк, го туриха на входа и изхода на БТК - че да затворят кръга за лапане!
Затова хич не съм във възторг от Никиту...
Коментиран от #40, #48
12:48 13.07.2021
39 Антимафия
До коментар #18 от "Хей":
Явно му трябва, вече" лична" банка на Милен Велчев,да изпере законно ,"африканските куфари с пари?
Че "Внештърг-банк" , взима яки комисионни за "Вива Венчърс"?
Не е майтап сума 30% от сделката?
13:10 13.07.2021
40 Антимафия
До коментар #38 от "Пипи Чорапчето":
Благодарете на Делян и Хасан за това!13:11 13.07.2021
41 Василева
Коментиран от #45
13:50 13.07.2021
42 сноу
До коментар #9 от "Българка":
Какъв отговор да даде слави/нарочно не пиша с гл.буква име което изобщо не уважавам/защото и той е учен да няма отговор на нищо също като цялата чета юначета, които сорос напъха в ония шантави години в разни университети..Там им бяха издухани тиквите и натъпкани с великите тези на капитала ,че само далаверата е истински бизнес ..Е, може да се добави че никитУ беше ритнат в 3-ти курс като особенно ненадежден ,но извъртя няколко номера с миленча и пак седна в каляската.Между другото и Орбан беше в тяхната група, но той само изчака да вземе властта и зарита всичката тая либерастка и измамническа паплач начело със сорос . Конкретно слави още със сключване на договора с купената тогава бтв пое твърд ангажимент само да слушка и само тогава ще папка и то много..Така и стана,осребри че и позлати ..off и ох ,и ах че америте това и чакаха от него -чатпат някоя коричка и зрелища...14:41 13.07.2021
43 КуКу Къш
Коментиран от #51
15:25 13.07.2021
44 българин
Случаят БТК , е прекрасен пример за "разбойничество" , сделано от никито , миленчото, царьо ни честити! Все са за кошарата хорица!
Днес , новия герой, славито е хвърлил око на ББР и на магистралите!
Е то , след далаверата с летище софия , вече НЕ останаха "интересни" обекти!
Продажни мръсни твари!
11:16 16.07.2021
45 PlimP
До коментар #41 от "Василева":
сефте, а ако знаеш колко обекти на БТк се разпродадоха за без пари на разни хорица, както стана с 90% от родната индустрияКоментиран от #52
14:22 18.07.2021
46 ГЕШЕШ
09:36 19.07.2021
47 безпартиен
До коментар #28 от "Ахахахах":
Какъв съд?То няма прокуратура да направи поне проверка на така изнесена информация!Ако случайно натиска върху нея нарастне,ще направи проверка КОЙ Е ИЗНЕСЪЛ ИНФОРМАЦИЯТА!Така е било винаги още от преди "Мишо бирата",Фидосова,чекмеджета с пачки и каквото се сетите !Прокуратура е това,ей!Няма кой да и търси отговорност!17:15 19.07.2021
48 бивш
До коментар #38 от "Пипи Чорапчето":
Не само, те за дивидентите теглиха заеми. Теглиха заеми и плащаха дивиденти, сега в БТК всичко е ипотекирано и три пъти заложено и не само в Централния депозитар. От 24 000 служители към датата на приватизация за 2-3 години съкратиха почти 20 000. Никакви санкции за неизпълнението на договора и поетите ангажименти при приватизацията. След приватизацията отпадна задължението всички поръчки да са по ЗОП, потекоха такива комисионни към новите меринджеи, че направо могат да им завидят дори от банановите републики. И ако си мислите, че корупция и шуробаджанащина има само в държавните ведомства и предприятия. Бледоликите англоезични меринджеи си назначиха всички любовници и метреси като консултанти, служители и каквито се сетите, един от изпълнителните директори премести цяло звено в Хасково, заради тъща си. Взе си човека млада булка, една напориста служителка от БТК и премести цяло звено. Друг изпълнителен директор аутсорсна около 3000 служители (техниците), за да вземе хубав бонус, после ги върнаха (инсорснаха), ама важното е, че на хартия всички отчети изглеждат идеално и заложените цели са постигнати. Много бързо се ориентираха в обстановката бледоликите меринджеи.16:30 20.07.2021
49 КЪСНО Е
00:21 01.08.2021
50 Запознат
20:12 30.09.2021
51 Запознат
До коментар #43 от "КуКу Къш":
Шъ надникне, ама там бият, не се шегуват. Тук става въпрос за открадната държавна компания струвала на времето много милиарди.20:16 30.09.2021
52 Телефонист
До коментар #45 от "PlimP":
За кражбите ще питате генерал Кирил Радев, докаран от приватизаторите и терен на пост Директор на Дирекция "Сигурност". Той знае кой какво е откраднал, обаче си трае...20:23 30.09.2021
53 0М3РТА
До коментар #9 от "Българка":
ЧАКАЛ, ПРОЗРАЧНА СИ... ХОРАТА КОИТО ПОДКРЕПЯМЕ ИМА ТАКЪВ НАРОД , СМЕ ДОСТАТЪЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ, ЗА ДА РАЗБЕРЕМ , ЧЕ ТАЗИ КАФЯВА НОВИНА Е ЧАСТ ОТ ПРЕДИЗБОРНИТЕ АТАКИ СРЕЩУ ИМА ТАКЪВ НАРОД НА Демократична България и Продължаваме промяната -Партиите на най-големия олигарх в държавата- Иво Прокопиев и с любезното съдействие на гнусния дядо Сорос :)ЗА ХОРАТА КОИТО СЕ КОЛЕБАЯТ , НЕКА ПОМИСЛЯТ ЗАЩО ТАЗИ НОВИНА ИЗЛИЗА ТОЧНО СЕГА, ПО-МАЛКО ОТ МЕСЕЦ ПРЕДИ ИЗБОРИТЕ. СТРАХ ТРЕСЕ КОЧИНАТА ОЧЕВИДНО Е!!!
20:56 27.10.2021