27 Юни, 2016 19:00, обновена 27 Юни, 2016 20:58 4 032 0

"Скуадра адзура" детронира европейския шампион

• евро 2016

Италия уби иберийските мечти с 2:0 на Стад дьо Франс

"Скуадра адзура" детронира европейския шампион - 1
Снимки: БТА/АР

Италия детронира настоящия европейски шампион Испания, побеждавайки го с 2:0 на "Стад дьо Франс" в 1/8-финален мач от Евро 2016.

Възпитаниците на Антонио Конте изиграха безупречен мач и напълно заслужено си осигуриха място в следващата фаза, където пък ги чакат световните шампиони от Германия.

Попаденията за "Скуадра адзура" реализираха Джорджо Киелини и Грациано Пеле в 33-ата и 91-ата минута, съответно.

Двата отбора повтариха финала на форума отпреди 4 години,когато "Ла фурия" победи с 4:0 и грабна трофея на Стария континент. Този път обаче Италия разби мечтите на Андрес Иниеста и компания.

1' - Начало на двубоя. Над "Стад дьо Франс" се изсипва летен дъжд, който надали ще отнеме от качеството на играта.

5' - Aтака на иберийците по фланга, но Нолито се подхлъзна, загуби топката и опасността отмина.

6' - Италия отвръща на предизвикателството. Де Шилио изведе Едер на точката за дузпата, но той не бе оставен да стреля на воля.

8' - Шанс за Италия! Грациано Пеле се извиси и засече центриране с глава, но Де Хеа внимаваше и изби в корнер.

11' - Нов пропуск за "Скадра адзура"! Емануеле Джакерини стреля ефектно с "ножичен" удар, но Де Хеа отново се намеси великолепно, след което топката срещна гредата. После бе избита от защитник.

18' - Противно на повечето очаквания, Италия е тимът, който владее инициативата в средата на терена до момента и владее топката в по-голямата част от времето.

20' - Сеск Фабрегас пробва късмета си с изстрел отдалеч, но Де Шилио и Бонучи са на място.

22' - Разбъркване в наказателното поле на Италия. Серхио Рамос пада и иска дузпа, но претенциите му са неоснователни.

23' - Първи жълт картон в мача - получава го Де Шилио (Ита).

25' - Бърза контраатака на възпитаниците на Антонио Конте завършва с неточен удар с глава на Марко Пароло.

28' - Шут на Андрес Иниеста от малко над 20 метра, но Буфон лови безпроблемно.

33' - ГОЛ за Италия! Силен пряк-свободен удар за 'Скуадрата", изпълнен от Едер бе избит от Де Хеа, но най-съобразителен бе Киелини и откри резултата.

37' - Центриране от фаул на Давид Силва, но изпълнението му прехвърля всички в наказателното поле на Италия и излиза в аут.

40' - Жълт картон за Нолито (Исп). Нападателят на иберийците влезе грубо в краката на Даниеле де Роси.

45' - Още един страхотен шанс за Италия - хубав фалцов удар на Джакерини бе збит със сетни усилияот Де Хеа.

45+1' - Край на първата част. Италия води с 1:0 на европейския шампион

49' - Шанс за Испания. Мората стреля с глава отблизо, засичайки центриране, но ударът му бе в обсега на Буфон.

53' - Смяна в състава на Италия. Даниеле де Роси напуска, а на негово място влиза Тиаго Мота.

54' - Жълт картон за Грациано Пеле (Ита).

55' - Страхотен пропуск на Едер, който излезе сам срещу Де Хеа, но вратарят на испанците се намеси и предотврати чист гол.

60' - Алваро Мората пробва да прехвърли Буфон с техничен удар, но не сполучи.

64' - Италия продължава да владее инициативата, създавайки по-чистите положения за гол, но резултатътостава непроменен. Испанците от своя страна накъсеат играта с груби нарушения, но към настоящия момент са тотално пожалени откъм жълти картони от Джуней Чакър.

70' - Една от малкото хубави атаки на Испания завършва с неточен удар на Ариц Адурис.

75' - Любопитен епизод от мача. Старши-треньорът на Италия Антонио Конте изрита в трибуните една топка, изляза край страничната линия.

76' - Страхотен удар на Иниеста, спасен с вещина от Буфон.

78' - "Ла фурия" се "събуди" в последните минути и обсади вратата на италианците, но така и не стига до изравнително попадение. Владението на топката за последните 15 минути е 75 на 25 процента в полза на Испания.

82' - Смени и в двата тима. Лоренцо Инсиние заменя Едер (Ита), а Ариц Адурис отстъпва мястото си на Педро (Исп).

84' - Нова смяна за "Скуадра адзура". Матео Дармиан влиза, заменяйки Алесандро Флоренци.

90' - Джанлуиджи Буфон се превръща в герой за Италия, спасявайки със завиден рефлекс удар отблизо на откъсналия се Жерар Пике.

90+1' - ГОЛ за Италия. Грациано Пеле бе изпуснат от защитата на Испания и опъва мрежата зад Давид Де Хеа, убивайки всички иберийски надежди.

90+4' - Край на мача! Италия е на 1/4-финал на Евро 2016.

Съставите на двата отбора:

Италия: Буфон, Киелини, Бардзали, Бонучи, Флоренци, Де Шилио, Пароло, Де Роси, Джакерини, Пеле, Едер.

Испания: Де Хеа, Пике, Хуанфран, Рамос, Алба, Фабрегас, Бускетс, Иниеста, Силва, Мората, Нолито.

Главен съдия: Джуней Чакър

Стадион: "Стад дьо Франс", Сен Дени