Гризман класира Франция за финала на Евро 2016

Две попадения на нападателя пречупиха съпротивата на Германия

Гризман класира Франция за финала на Евро 2016 - 1
Снимка: БТА/АП

Отборът на Франция ще играе във финала на Евро 2016.

"Петлите" записаха паметен успех с 2:0 срещу Германия в полуфиналния сблъсък между двата тима от шампионата на Стария континент.

В герой за домакините се превърна талантливият Антоан Гризман, който заби и двата гола във вратата, пазена от Мануел Нойер.

Секунди преди почивката звездният нападател на Атлетико (М) откри резултата, след като реазлизира дузпа, отсъдена за игра с ръка в наказателното поле от страна на Бастиан Швайнщайгер.

През втората част Гризман наказа и колебание в германската отбрана, подпечатвайки успеха на своя тим с втори гол.

Германците също имаха своите шансове, Най-сериозните възможности се откриха пред Кимих, който дори разтресе гредата, но домакините бяха много внимателни и опазиха мрежата си суха.

Така Франция ще се бори в мача за трофея срещу Португалия и ще опита да повтори триумфа си от 1984 г. Германците пък вече 20 години не могат да се качат отново на европейския връх и ще трябва да се задоволят само с място в Топ 4 на най-добрите в Европа.

Първо полувреме:

1' Начало на мача.

3' Първоначален натиск на домакините. Пробив на Пайе завършва с рикошет в крака на Емре Джан.

6' Прецизен шут на Гризман е избит от Нойер. Звездата на Атлетико (М) с един финт елиминира двама противници - Бенедикт Хьоведес и Месут Йозил - и се озова почти сам срещу Мануел Нойер. Ударът му обаче беше слаб и вратарят успя да реагира адекватно.

14' Германия отговаря на удара. Емре Джан проби по фланга и центрира в наказателното поле, където Томас Мюлер стреля, но слабо и в аут.

15' Йозил напредва, топката стигна до Джан, който стреля опасно, но Лорис показа класа и отби шута вдясно на вратата си.

20' Германия изравни играта и вече пое инициативата. Нова опасност пред вратата на Франция. Тони Кроос пада в наказателното поле след съприкосновение с Пол Погба, но Рицоли е категоричен - дузпа няма!

25' Пряк свободен удар за "петлите". Пайе стреля опасно от 30 м , но Нойер внимава и захлупи топката пред голлинията си.

28' Още една добра атака на Бундестима, завършила със силен удар на Швайнщайгер, профучал над напречната греда, след навременна реакция на Лорис.

33' След центриране на Йосуа Кимих в наказателното поле, първо Юлиан Дракслер, а после и Томас Мюлер се разминаха с топката и тя бе изчистена.

35' Първият жълт картон в срещата е факт. Той е за Емре Джан от Германия.

40' Гризман стреля с левия крак, но коженото кълбо минава покрай вратата.

42' В края на полувремето отново по-активният тим е този на домакините. Жиру е изведен сам срещу Нойер, но се замота и не успя да отправи удар от  изгодна позиция.

43' И Евра получава жълт картон.

45-а минута Швейнщайгер игра с ръка в наказателното поле и Франция получава шанса да изпълни дузпа.

45+2' ГООООООООООЛ! Гризман дава преднина на тима си, след като реализира наказателният удар от бялата точка. 1:0 за Франция!

45+3' Край на първата част. Франция взе крехък аванс и гледа към финала на Евро 2016.

Второ полувреме:

Главният арбитър дава начало на втората част. Очакват ни още поне 45 минути зрелищен футбол.

45' Йозил започва полувремето с жълт картон, след като репликира съдийско решение.

48' Антоан Гризман стреля от малък ъгъл, но директно към вратата. Джером Боатенг изби в корнер.

51' Юлиан Дракслер получава жълт картон за нарушение срещу Муса Сисоко.

56' Германия атакува, но французите се защитават спокойно, а всяка тяхна контра вещае опасност за Нойер.

60' Смяна в германските редици. Шкодран Мустафи влиза на мястото на контузилия се Джером Боатенг.

63' Кошчиелни с глава стреля над вратата след засечено центриране от корнер на Гризман.

67' Джан напуска терена за сметка на Марио Гьотце. Льов търси свежест в атаката на тима си.

69' Пайе със страхотен рейд си освободи място за шут, но последвалият удар по земя бе слаб и не представляваше трудност за опитния Мануел Нойер.

70' Йосуа Кимих центрира перфектно от фланга, но точно преди Дракслер да я прати в мрежата, Самюел Умтити изби в корнер.

71' Първа смяна за Франция. Канте влиза, Пайе напуска терена.

72' ГОООООООООЛ! Колебание на германската защита и Нойер е наказано от дебнещия Гризман. 2:0 за Франция и бленуваният финал е все по-близо!

74' Германия няма да се предаде. Кимих със страхотен шут разтърсва гредата зад Лорис.

77' Жиняк заменя незабележимия в днешния мач Жиру

80' Последна промяна за Льов: Льорой Сане се появява вместо анигероя в днешния мач Бастиан Швайнщайгер.

87' Жиняк се освободи и стрела, но Нойер този път лови без проблем.

90' Йоан Кабай заменя голмайстора Антоан Гризман.

93' Германия пропуска и последния си шанс поне за почетен гол. Ударът е на Кимих, но Лорис спасява.

94' Последен съдийски сигнал и Франция е на финал.

Преди срещата:

Отборите на Германия и Франция ще спорят помежду си за място на финала на Евро 2016.

Португалия вече очаква своя съперник за трофея, а вторият полуфинален сблъсък стартира днес в 22:00 ч, българско време и ще се играе в Марсилия. Главният рефер на срещата ще бъде Никола Рицоли.

Любопитен факт е, че "петлите" не са печелили срещу Бундестима в официален мач от 58 години насам, но в същото време в последните два шампионата, които домакинстваха, французите се окичиха със златото. "Петлите" спечелиха Евро '84 и Мондиал '98.

Йоаким Льов няма да може да разчита на основни имена като Марио Гомес, Матс Хумелс и Сами Кедира. Бастиан Швайнщайгер пък получи травма по време на четвъртфинала с Италия и също остава под въпрос.

За Франция Н'Голо Канте и Адил Рами се завръщат в състава, след като пропуснаха четвъртфинала с Исландия поради наказания. Гризман, Пайе и Погба също за готови да дадат най-доброто си представяне. Предстоят ни страхотни мигове със супердербито между германци и французи.

Ето и пълните състави на двата тима:

ФРАНЦИЯ (4-2-3-1): Лорис; Саня, Косиелни, Юмтити, Евра; Матюиди, Погба; Пайе, Сисоко, Гризман; Жиру

ГЕРМАНИЯ (4-2-3-1): Нойер; Кимих, Боатенг, Хьоведес, Хектор; Джан, Швайнщайгер; Йозил, Кросс, Дракслер; Мюлер