• зенит-
  • скра
Зенит (Казан) вдигна купата на Европа - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският гранд Зенит (Казан) стана европейски първенец по волейбол. Клубът спечели битката за титлата на Стария континент срещу полския СКРА (Белхатов). Финалният двубой, игран в полския град Лодз, бе истински трилър в пет части, изпълнен с много обрати.

Зенит (Казан) спаси три мачбола и в крайна сметка вдигна купата след победа с 3:2 (25:15, 16:25, 22:25, 26:24, 17:15).

Така момчетата на Владимир Алекно спечелиха Шампийската волейболна лига за втори път в историята си и за първи път след 2008 година. На полуфинала руснаците победиха водения от Радостин Стойчев суперфаворит за титлата отбор на Тренто, където играят националите Матей Казийски и Цветан Соколов. Тренто остана трети, побеждавайки турския Аркас (Измир), като пропусна да вземе  златото за четвърта поредна година.

Домакините от СКРА, играещи пред родна публика, започнаха зле двубоя и загубиха първия гейм с много грешки. След това Курек, Влазли и компания се стегнаха и спечелиха следващите два гейма.

Руснаците отвърнаха с мощен блок в лицето на Апаликов и Волков, и силно нападение, водено от звездата Максим Михайлов, за да вземат решителния четвърти гейм, пращайки мача в тайбрек. Последната част започна с преднина на поляците, но Зенит бързо се върна в играта със серия от четири точки при сервиз на Михайлов. Момчетата на Алекно спасиха трети мачбол и използваха успешно първата възможност, отворила им се да вземат мача.

Топреализатор на финалния мач стана Мариуш Влазли, който заби 25 точки за СКРА. Той бе определен за най-полезен играч на мача. Максим Михайлов отбеляза 20 за Зенит.

Така Зенит (Казан) триумфира с купата на Европа, реванширайки се за миналогодишната загуба на финала от Тренто.