• финал-
  • купа на българия

На финала "сините" победиха големия си съперник Балкан Ботевград с 86:78

Левски вдигна Купата на България - 1

Мъжкият баскетболен отбор на Левски Лукойл е носител на Купата на България за втора поредна година. "Сините" победиха на финала големия си съперник Балкан (Ботевград) с 86:78 и ликуваха в зала "Универсиада". Ботевградчани пък не успяват да стигнат до трофея вече повече от 30 години, като последният им успех в турнира е от 1988 година.

Левски Лукойл започна много мощно срещата и играчите на Тити Папазов дръпнаха с 11 точки разлика само за 4 минути. Надмощието в синьо продължи, столичани поддържаха преднината си, която достигна 14 точки при 23:9, а първата част приключи 23:10.

След подновяването на играта Балкан се вдигна и наниза 8 поредни точки. Гостите този път успяха да се задържат близо до съперника преди тройки на Захариев и Костов да успокоят “сините” за 29:21. Ботевградчани на няколко пъти скъсяваха изоставането си и стигнаха само на 4 точки зад Левски. Два бързи коша обаче върнаха увереността на домакините и на полувремето те имаха преднина от 7 точки - 44:37.

“Зелено-белите” отново намалиха разликата в началото на второто полувреме, но в отговор получиха шест поредни точки от столичния тим и съответно 52:41. До края на частта "сините" отново дръпнаха с двуцифрен актив - 66:55.

Каквито и промени да правеше треньорският щаб на Балкан, Левски успяваше да отговори подобаващо и да удържи аванса си. Балкан се доближили до 71:63 след близо три изиграни минути в последната част, а Найт добави още две - 71:65.

Силни изяви на Ноулс, включително зверска забивка, увеличиха дистанцията до 14 точки по-малко от четири минути преди сирената и предрешиха всичко. В крайна сметка без напрежение до края Левски Лукойл удържа преднината си и вдигна Купата на България.

Над всички за победителите бе Христо Захариев, който изигра много силен мач и завърши срещата с 25 точки (пет тройки). С 16 е Данило Тасич, 12 има Венцислав Петков, а по 11 вкараха Чавдар Костов и Зейн Ноулс.

Дейшон Найт бе най-резултатен за Балкан с 19 точки. Алекс Симеонов се отчете с 16 и 7 борби, а 13 точки има Марко Радонич.