Тайната на дълголетието на стволовите клетки все още не е открита от учените. Знаесе обаче, че при идеални условия стволовите клетки, поставени в хранителна среда, могат да се разделят за неопределено време и да станат практически безсмъртни.
Междувременно обикновените клетки на човешката тъкан умират след 40-50 цикъла на делене. Учени от дълго време се опитват да използват това свойство на стволовите клетки, за да увеличат продължителността на живота на организма.
В момента са постигнати първите успехи, които позволяват подмладяване на тъканите на доброволци, използващи стволови клетки. За подмладяване на човешкото тяло е необходимо активиране на гени, които контролират функционирането на стволовите клетки.
Според резултатите от първите тестове, проведени през 2016 г., учените са успели да увеличат продължителността на живота на експерименталните мишки с 20%. Проучване на биолози от Станфордския университет показа, че подмладяването в резултат на програмирането на клетка е най-ефективно в случай на краткосрочно излагане на протеини и сигнални молекули, отговорни за трансформацията на клетките в стволови клетки.
Според учените „препрограмираните“ стволови клетки ви позволяват да подмладите техните предшественици и едновременно да се трансформират във всяка тъкан. Задачата на учените беше да проучат възможността да върнат часовника назад, без да променят функционалните отговорности на клетката.
Оказа се, че такъв процес е възможен за различни тъкани на човешкото тяло. Трима възрастни доброволци се включиха доброволно за експеримента. Паралелно се изследва мускулната тъкан на мишки. Специално създадена формула позволи на възрастните клетки да генерират 6 вида протеини (OCT4, SOX2, KLF4, c-MYC, LIN28 и NANOG), които активират процеса на създаване на стволови клетки.
На първия етап на експеримента препрограмирането на клетките продължи няколко часа. Според учените обаче пълноценният процес ще отнеме много повече време. За преобразуването са използвани съединителни тъкани и кожа на доброволци, както и мускулната тъкан на мишки.
Експериментът върху човешките тъкани показа, че след трансплантация в кожата и сухожилията на субектите се активират процесите на обработка на хранителни вещества, като човек се подмладява с до седем години. Бъдещите резултати от изследванията могат да бъдат използвани за разработване на регенеративна терапия за клетки в човешкото тяло.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Цеко сифоня
16:43 31.03.2020
2 Госあ
17:57 31.03.2020
3 Госあ
18:12 31.03.2020
4 Паднал Астронафт
21:32 31.03.2020
5 ваня
Коментиран от #6
00:04 01.04.2020
6 незнайко
До коментар #5 от "ваня":
НИКОЛА , не Николай12:40 02.04.2020
7 Този коментар е премахнат от модератор.