Тема: Украйна

Кирил Дмитриев от Вашингтон: Санкциите ще доведат единствено до поскъпване на горивото на бензиностанциите в САЩ

25 Октомври, 2025 03:54, обновена 25 Октомври, 2025 04:54 2 995 34

  • кирил дмитриев-
  • украйна-
  • русия-
  • сащ-
  • санкции-
  • война-
  • преговори-
  • тръмп

Зеленски вече говори за фронтовите линии - досега искаше Русия да се изтегли напълно, заяви пред CNN руският специалният представител по инвестиционното и икономическото сътрудничество

Разговорите между Доналд Тръмп и Владимир Путин вероятно ще се състоят, но на по-късен етап, заяви в интервю пред Си Ен Ен руският специален представител по инвестиционното и икономическото сътрудничество Кирил Дмитриев, предаде БНР.

Руският политик разговаря с журналистката Лара Логан и даде интервю за CNN и Fox News.

"Срещата между президентите Путин и Тръмп ще се проведе, но вероятно на по-късна дата. Мисля, че дипломатическите усилия ще доведат до успех, защото е много по-добре да имаш диалог с Русия, отколкото като президента Байдън, който нямаше такъв и искаше стратегическото ни поражение, и очевидно тази стратегия се провали. Байдън и неговата администрация се провалиха в опитите си да победят и изолират Русия стратегически. Администрацията на Тръмп е заинтересована да разбере позицията на Русия.

Кирил Дмитриев каза, че Русия иска окончателно решаване на конфликта в Украйна, а не постигане на примирие, което той определи като временна мярка. Руският представител отбеляза промяната в позицията на украинския държавен глава Володимир Зеленски и заяви, че Вашингтон, Москва и Киев са близо до постигането на дипломатическо решение:

"Голям напредък от страна на президента Зеленски е това, че той призна, че става дума за фронтовите линии. Знаете, че предишната му позиция беше, че Русия трябва да се изтегли напълно, така че смятам, че сме доста близо до дипломатическо решение, което може да бъде изработено."

Кирил Дмитриев коментира и проявилата се идея за изграждане на тунел между Аляска и руския Далечен изток. Според него проектът е постижим и може да бъде осъществен, но преди това да се случи, трябва да бъдат преодолени политическите трудности между страните.

Още новини от Украйна

"Лондон и европейските либерални кръгове се опасяват от диалог между Русия и САЩ", отбеляза Дмитриев. И подчерта, че "липсата на диалог между САЩ и Русия представлява сериозна опасност за мира".

Русия и САЩ работят по нови размени на пленници, а Първата дама на САЩ Мелания Тръмп е изиграла ключова роля в усилията за събиране на деца от Русия и Украйна със семействата им. Москва споделя позицията на САЩ относно разрушителността на европейските миграционни политики.
Американците, свързани с военно-промишления комплекс, не искат сближаване между Русия и САЩ, докато USAID е похарчила милиарди долари, за да подкопае позицията на Москва, подчерта довереният човек на Путин..

"Тръмп знае, че военната ескалация заплашва изчезването на човечеството. Хората са уморени от фалшиви наративи, поради което в световен мащаб се случва революция на консервативните идеи4, продължи Дмитриев.

Той не възнамерява да обсъжда облекчаването на антируските санкции на САЩ на предстоящата си среща със специалния пратеник на президента на САЩ Стивън Уиткоф.

"Володимир Зеленски подкрепи кандидата на Демократическата партия на президентските избори в САЩ и също така изигра роля в започването на процедура по импийчмънт срещу Тръмп. Сделката за Украйна изисква реалистични очаквания. Европейските елити искат да представят Русия като враг", отбеляза руският гост, подчертавайки, че Русия иска дипломатическо решение на конфликта в Украйна, както и че Москва "сериозно обмисля проекта за тунел със САЩ - това е осъществимо".

Москва е готова да обсъди инцидента с дронове в Полша. Русия се надява, че решение за Украйна ще бъде намерено в разумен срок. Повече от 99% от американците не знаят, че Русия е искала да се присъедини към НАТО, заяви още Кирил Дмитриев.

Според него "диалогът, а не санкциите", ще улесни уреждането на конфликта в Украйна.

"Мирното споразумение за ивицата Газа беше историческо постижение, но предстои да видим колко дълго ще продължи", маркира и близкоизточния въпрос Дмитриев.

Дмитриев пристигна в петък на дълго планирана визита във Вашингтон. По-рано през седмицата планираната среща на върха Русия – САЩ беше отложена във вторник, понеже отказът на Русия за незабавно прекратяване на огъня хвърли сянка върху опитите за преговори, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.

Тогава Тръмп заяви, че е отменил планираната си среща с Путин в Будапеща поради липса на напредък в дипломатическите усилия за прекратяване на войната и усещането, че моментът е неподходящ.

Дмитриев обаче заяви след пристигането си във Вашингтон: "Вярвам, че Русия, САЩ и Украйна всъщност са доста близо до дипломатическо решение". Специалният пратеник на Кремъл не оповести повече подробности.

Редица европейски страни работят с Украйна върху ново предложение за спиране на огъня по сегашната фронтова линия. По-рано тази седмица европейски дипломати заявиха за Ройтерс, че в момента се обсъждат ключови идеи по новото предложение, като се предвижда да се запази централната роля на САЩ.

Дмитриев пристигна във Вашингтон броени дни след като САЩ наложиха санкции срещу две от най-големите руски петролни компании. Целта на наказателните мерки срещу "Роснефт" и "Лукойл" е да се окаже натиск върху Москва да прекрати войната в Украйна, добавя британската новинарска агенция.

Въпреки този ход на Вашингтон Дмитриев заяви, че диалогът между Русия и САЩ ще продължи. "Това със сигурност е възможно единствено ако интересите на Русия се зачитат и ако към нея се подхожда с респект", каза по-рано Дмитриев пред репортер на Ройтерс.

Той прогнозира, че новите санкции ще имат обратен ефект. "Те само ще доведат до поскъпване на бензина на американските бензиностанции", каза Дмитриев.

Руският дипломат отказа да отговори на въпроса с кои американски представители ще се срещне. Според американския информационен сайт "Аксиос" Дмитриев в събота ще разговаря със специалния пратеник на Белия дом Стив Уиткоф.

Преговорите за уреждане на Украйна се забавят от Киев, което нарушава диалога с Москва по искане на Великобритания и редица други европейски страни, заяви по-рано в петък Дмитриев при пристигането си в САЩ, цитиран от ТАСС и ФОКУС.

"Много е важно да видим: именно Украйна забавя преговорите. Именно Украйна не иска да решава проблемите и натрупаните въпроси, които трябва да бъдат решени“, отбелязва Дмитриев.

"И затова ще информираме и американските си колеги, че за съжаление Украйна нарушава диалога, който е необходим. И нарушава, отново, по искане на британците, по искане на европейците, които искат конфликтът да продължи“, подчерта специалният представител на руския президет.

Очаква се Дмитриев да се срещне с представители на Белия дом, "за да продължат дискусиите относно отношенията между САЩ и Русия“, съобщи CNN, позовавайки се на източници, запознати с посещението.

Axios, позовавайки се на два източника, информира, че пратеникът на руския президент ще се срещне в събота и със Стив Уиткоф в Маями. Последната среща между двамата беше през април.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 33 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 То се вижда

    21 27 Отговор
    Ами тук руснака е прав-затова и чичо Дони в санкциите сложи само ЛукОйл и Роснефт-а има още десетки големи руски фирми.Чрез тях руският нефт продължава да се продава както преди...Но Дончо не иска цената на петрола да излети пак както при Байдън и затова с тези уж санкции хвърля прах в очите ....Големите си играят игрите-отнасят го малките като нас...
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Анджо

    21 19 Отговор
    Да спират всякаква търговия с русия иначе няма оправия. Нали са го закъсали за гориво самите те, е сега може да наваксат.

    Коментиран от #5

  • 5 Айде по реално

    28 17 Отговор

    До коментар #4 от "Анджо":

    Какво са закъсали в Русия -че уж украинците са ударили няколко завода за преработка на нефт...? В Русия има 188 завода за преработка на нефт-от тях 94 са с пълен цикъл-демек преработват от нефтени отпадаци до газ и газови отходи.Украинците да са ударили 10 айде 20 завода да са- едва ли това спира руското производство....Айде гледайте реално на нещата-стига се ловихте като шарани на всяка една глупост написана в медиите.,.
  • 6 Аман

    18 25 Отговор
    Нещата за Русия отиват на зле. Трампи каза за санкциите срещу "Роснефт" и "Лукойл" - "Ще видим след 6 месеца". Но мисля, че ще е по-скоро. Сгромолясването ще е епично.

    Коментиран от #31

  • 7 Жоро

    18 12 Отговор
    И как ще поскъпне в САЩ,като те са износител на петрол,а не вносител?Това означава,че ще поскъпне в цял свят.Аман от експерти!

    Коментиран от #9, #11

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Данко Харсъзина

    16 4 Отговор

    До коментар #7 от "Жоро":

    Нефта вече поскъпна на световните борси.

    Коментиран от #17

  • 10 Само

    8 7 Отговор
    с една дума : УМЕН !!!

    Коментиран от #12

  • 11 Фен

    16 12 Отговор

    До коментар #7 от "Жоро":

    Ами нашето правителство спешно се съвещава заради санкциите. Не съм чувал руското да се е притеснило. Кого всъщност санкционира Тръмп - Русия, или военнолюбива Европа?

    Коментиран от #19

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Никой

    14 5 Отговор
    На практика - Русия - въпреки - един - Втората световна война - тоест - уговорката - да не се променят граници - сега ще се разшири още.

    Западът са глупаци - както винаги.

    Навремето - Сталин взе апетитни хапки - трябваха 50 години да се изтеглят руснаците.

    Сега излиза - че Украйна си загуби територии.
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Е, те това е руснак, завършил Харвард

    10 11 Отговор
    Ей, не се спряха да лансират това малоумие с тунела.За кого е, кой бе ще го ползва-ЧУКЧИТЕ или белите мечки.На всяка манджа мерудея е руснака.Те един ел кабел за Крим не могат да направят-произведат, щели тунел 80 км.

    Коментиран от #20

  • 17 Жоро

    12 3 Отговор

    До коментар #9 от "Данко Харсъзина":

    2,3 долара е нищо.Помните ли когато беше 135 долара,а сега е под 70!
  • 18 Дмитриев

    8 4 Отговор
    Безкрайно сме загрижени за САЩ с Владимирович!Нека американеца купува евтин бензин!
  • 19 Фалита

    8 9 Отговор

    До коментар #11 от "Фен":

    на Лукойл,пряко ни засяга!Изгубихме три години в подмазване на джуджето!
  • 20 Аха, те и леопардите влязоха в Крим,

    8 6 Отговор

    До коментар #16 от "Е, те това е руснак, завършил Харвард":

    а Хаймарсите и Сторм-Шедоу събориха керченския мост, знаем, знаем...
  • 21 Да попитаме

    6 8 Отговор
    Как ще си го платят руснаците бензина и нафтата, когато му се вдигне цената.Не е нагло и нахално да питаш как богатия западняк щял да си позволи....
    Нещо не е разбрал...Ше има запрет и санкции за внос на бензин и нефт във русията...
  • 22 Дедо ви...

    10 6 Отговор
    „Нова година ще посрещнем в Киев! Украйна е капитулирала. Какъв мир бълнувате?! Имаме пълна победа и никакви санкции или дадени оръжия на Украйна не могат да ни спрат! Вие мислете за ситуацията в САЩ, която съвсем не е добра“. Това е заявил руският външен министър Сергей Лавров на държавния секретар на САЩ Марко Рубио по телефона преди три дни, след което планираната среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин в Будапеща се провали.
    Думите на Лавров са предадени от дипломатически източници, пожелали анонимност, но цитирани от руски опозиционни и западни медии.

    Коментиран от #28

  • 23 Свободен

    8 11 Отговор
    Явно в Кремъл здраво са се подплашили щом са пратили този дърдорко веднага да говори каквото и да е!
  • 24 Свободен

    9 8 Отговор

    До коментар #8 от "Тоя":

    Тоя им е най-отворения!
    Живял е дълги години в САЩ, бил е някакъв финансов консултант и го играе разбирач!
    Кой да пратят, като всички са само подмазващи на злобното джудже и не знаят езици?!
  • 25 Българин

    11 8 Отговор
    Тоя не се вълнува, че 30% от преработвенето на нефт в Русия е унищожени, че има опашки за бензин, а се вълнува от цената на гривата в САЩ/
    Те ли са му по-важни? Защо?
  • 26 Москва

    7 8 Отговор
    Много загрижена за бензина на американците, страна нетен износител на петрол с петролна индустрия спешно нуждаеща се от по-високи цени на петрола
  • 27 Хахахаха

    4 7 Отговор
    Тези не стига, че много мислят за Европа, ами и за САЩ много мислят. Хахахаха.
  • 28 Хахахаха

    7 7 Отговор

    До коментар #22 от "Дедо ви...":

    Ъъъъъъ добре. Украйна не е капитулирала, Украйна си осигури финансиране за 2 години напред! Санкциите щом не работят за рашата, спокойно могат да се налагат, няма проблем, нали не работят. А до Нова година, рашите ще гледат Киев само на карта. А какво е казал Лавров, няма никакво значение. Лавров да не е някаква гледачка, че да вижда какво ще стане? Те така, щяха да са и за 3 дня в Киев.

    Коментиран от #32

  • 29 Разлика

    3 4 Отговор
    между администрациите на който и да е президент на сащ Няма! Политиката на световния терорист е една- убивай владей и печели!Целта на"колективния запад" винаги е била една-унищожаване и разграбване на Русия!Руснаците много добре го знаят това и такива приказки за диалог са само за печелене на време!
  • 30 Добре

    4 2 Отговор
    Като няма проблем що се косите. Гледайте си паничката.
  • 31 Сгромолясване

    3 4 Отговор

    До коментар #6 от "Аман":

    може да има единствено за сащ,защото от високо се пада много лошо! Колосът на глинени крака така ще се сгромоляса,че ще повлече и половината свят със себе си! В това число и булгар!
  • 32 Лошадь с олимпийски лаври

    1 3 Отговор

    До коментар #28 от "Хахахаха":

    Квото съм казал, рано или късно е станало!
  • 33 И като санкциите ще навредят само на...

    2 3 Отговор
    Американците ти чий го дириш там, и за какво ревете цяла седмица?, нали забогатявате от санкциите?
  • 34 Алекс

    3 1 Отговор
    Как только наложили санкции на две путинские нефтяные компании, так сразу примчался в США путинский холуй дмитриев. Будет клянчить отмену этих санкций. Если вдруг Трамп пойдет на поводу у Путяры, то война еще будет долго продолжаться. Путяру надо давить всеми способами, иначе этот гаденыш так и будет убивать людей. Гнать этого путярского холуя в шею.