"Киевският режим и украинските военни превърнаха служителите на Запорожката атомна електроцентрала в основна цел на своите атаки, опитвайки се да дестабилизират ситуацията и да предизвикат психологическо изтощение", заяви Юрий Черничук, директор на централата, пред ТАСС.
„Врагът се стреми да дестабилизира ситуацията там, да създаде хаос и паника. Като цяло хората тук са основният актив и основна цел на врага, защото сигурността на съоръжението зависи от тях“, каза Черничук.
Според него ударите по транспортни средства, превозващи ядрени работници, по инфраструктурата на атомната електроцентрала и по Енергодар, където живеят семействата на служителите на централата, представляват психологически атаки.
На 31 май бе ударен транспортният цех на Запорожката атомна електроцентрала. Шест автобуса и два автомобила „Газел“ бяха унищожени. Нямаше пострадали сред персонала. От централата подчертаха, че в миналото са регистрирани многократни нападения срещу автобуси, превозващи служители на централата из града. Те отбелязаха, че това създава допълнителни рискове за стабилната работа на атомната електроцентрала и представлява заплаха за безопасността на служителите.
Същия ден са атакувани родилен дом, боксова школа, жилищни сгради, бензиностанции и административната сграда на Енергодар.
На 30 май украински въоръжен дрон, по твърдения на Москва използващ оптични влакна, удари турбинната зала на 6-ти блок на Запорожката атомна електроцентрала. Щетите бяха документирани от екип от експерти на Международната агенция за атомна енергия. Мястото на атаката се намира само на метри от реактора.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Тоя
Коментиран от #4, #14, #25, #26
06:06 01.06.2026
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Умрел руснак
Коментиран от #6
06:08 01.06.2026
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 И днес както и всеки ден
Коментиран от #19, #20
06:10 01.06.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Копейкин
До коментар #8 от "Така е":
Така ли се роди или после изпростя?06:15 01.06.2026
12 Град Козлодуй
06:21 01.06.2026
13 Може да се заемеш единствено с майка си
До коментар #1 от "Готов за бой":
На магистралата да й разтваряш yмириcaния чатал на турските тираджии умрела копейка на задна😂🤣😅06:27 01.06.2026
14 И кой я е построил централата?
До коментар #2 от "Тоя":
Освен това земята там е на местните хора от дедите им, а не на бандерите и британските служби.06:29 01.06.2026
15 Дон Корлеоне
06:42 01.06.2026
16 Къде са Йотова и Радев
Или гъбата от подобни действие не е директна заплаха за България?!
06:50 01.06.2026
17 Брюкселска политика
06:54 01.06.2026
18 Ха ха ха
Коментиран от #29
06:57 01.06.2026
19 Едва ли,
До коментар #7 от "И днес както и всеки ден":
Но ако допуснем, че това е така.Тези, които някога се окажат в Русия, ще осъзнаят какви глупаци са били
07:07 01.06.2026
20 Както всеки ден
До коментар #7 от "И днес както и всеки ден":
Милиарди хора се събуждат и се радват на живота. Само няколко безполезни трола изливат своите неосъществими фантазии тук.07:14 01.06.2026
21 Тити
Коментиран от #24
07:15 01.06.2026
22 Гей европа
Коментиран от #31
07:17 01.06.2026
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Берлинер цайтунг
До коментар #21 от "Тити":
Няма изгледи за нещо повече!07:21 01.06.2026
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Юрий Черничук
До коментар #2 от "Тоя":
Аз съм на своята земя, на земята на моите деди. Ти ли 3,14дал ще определяш кой къде?07:55 01.06.2026
27 Историк
Коментиран от #39
08:05 01.06.2026
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 В Украйна имаше
До коментар #18 от "Ха ха ха":
преди войната около 8мил. руснаци и точно те са по-голямата част от така наречените украински бежанци. В Украйна има вътрешна миграция около 8,5млн. към Западна Украйна, но руснаците там не искат и отиват като украинци в чужбина. Чуваме ги, че говорят на руски помежду си, плюят по Зеленски и го смятат виновен за войната. Трябва да им се направи един изпит по украинската мова и всичко ще лъсне. Умишлено се държат нагло и нахално за да компрометират истинските украинци както правят нашите цигани в чужбина представяйки се за българи. Такива са и „украинците” в „Баба алино”.Коментиран от #35
08:07 01.06.2026
30 оле мале
08:21 01.06.2026
31 путин ангелче Фашист
До коментар #22 от "Гей европа":
Горкия путин, налага му се да бъде Терорист.....Коментиран от #33
08:22 01.06.2026
32 Кой сега е агресора
Коментиран от #37
08:48 01.06.2026
33 кой бе кой атакува кой е терориста
До коментар #31 от "путин ангелче Фашист":
Ясно е написано че са украинците. Не четеш ли статията или само дращиш по опорки.08:50 01.06.2026
34 Българин
Коментиран от #36
08:54 01.06.2026
35 Над 20 милиона са били руснаците там
До коментар #29 от "В Украйна имаше":
Почти половината население на украйна е от руски произход. Именно в източна украйна се произвежда обаче по голяма част от БВП на страната тоест от това население де факто.08:55 01.06.2026
36 ти не си българин
До коментар #34 от "Българин":
Първото което е , а този на снимката е украинец и това си личи по името му. Обаче всички служители са украинци.Коментиран от #42
08:57 01.06.2026
37 койдазнай
До коментар #32 от "Кой сега е агресора":
Агресорът са руските нацисти, командвани от кремълските престъници. Всички те, ще получат заслужено възмездие, за вероломните си престъпления против човечеството. И техните пособници няма да бъдат пощадени!Коментиран от #40, #41
08:58 01.06.2026
38 НЕ КАЗВА
УДАРИТЕ ПО ЯДРЕНИ ЦЕНТРАЛИ СА
ВОЕННО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!
Ударен е разрушил първата обвивка на покрива,
а ЕС явно не му пука за народите си - вкл. правителството на Радев ...
08:59 01.06.2026
39 Напротив това че ти си обявил Запотожие
До коментар #27 от "Историк":
За украинска собственост не значи че е украинска. То си е руско както и всичко на изток от днепър е руско вкл. и Куев.09:00 01.06.2026
40 и така да е
До коментар #37 от "койдазнай":
Трябва ли цяла Европа да е в ядрен облак,заради Вашите любими укри ...
09:01 01.06.2026
41 Кой да знай
До коментар #37 от "койдазнай":
Какво ще стане и кои пособняци какво ги чака. Ако обичаш не се опитвай да втълпяваш глупости. Жалък си и не си в позиция да втълпяваш каквото и да е било.09:04 01.06.2026
42 първо
До коментар #36 от "ти не си българин":
Дали някой е "българин" си е или емпиричен факт, или негово самоопределяне.второ:
Русия изпрати свои специалисти да управляват Запорожката АЕЦ още преди над три години, когато пое контрола на централата.
Коментиран от #43, #47
09:05 01.06.2026
43 Ми това не е верно нито едно нещо
До коментар #42 от "първо":
Персонала на АЕЦа е украински по паспорт това си е така. Второ ти може да се определяш както си искаш но не можеш да използваш тази дума за никнейм защото това е неморално. Най малкото трябва да те глобят.09:11 01.06.2026
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Наследник на СССР е
09:23 01.06.2026
46 Май си за ДАНС или
До коментар #44 от "КИЕВ ВЕЧЕ СЕ РАЗПРОСТИРА ИЗВЪН РФ":
Направо за дранголника.09:25 01.06.2026
47 мушмул
До коментар #42 от "първо":
"Русия изпрати свои специалисти да управляват Запорожката АЕЦ още преди над три години, когато пое контрола на централата". Юрий Черничук си работи в ЗАЕЦ преди конфликта още от 1993г., преди да е назначен за директор е бил на длъжност главен инженер. Относно националността-роден е в Молдова в с. Бесарабка, ако искаш и китаец го изкарайте!11:00 01.06.2026
48 Всички знаят че Яеца е руска централа
12:08 01.06.2026