Лидерът на полската консервативна партия „Право и справедливост“ (PiS) Ярослав Качински призова полските власти да блокират преговорния процес за присъединяването на Украйна към Европейски съюз. Това съобщава британският вестник Financial Times (FT), предава News.bg.
Изявлението беше направено в деня, в който в Гданск се откри международна конференция, посветена на възстановяването на Украйна. Форумът е организиран по инициатива на полския министър-председател Доналд Туск и събира представители на държавни институции и международни партньори.
В обръщението си Качински заяви още, че ще върне медала, който по-рано му е бил връчен от Украйна. По думите му това е „в знак на отношението ми не толкова към украинците, колкото към украинския елит“.
Според Financial Times тези изявления показват, че партията „Право и справедливост“ заема все по-твърда позиция спрямо Киев. Изданието отбелязва, че реториката на консервативната формация се е изострила на фона на вътрешнополитическия дебат в Полша.
Според публикацията десните политически сили се стремят да привлекат подкрепата на фермерите, които изразяват недоволство от вноса на украинска селскостопанска продукция, както и на избиратели, които са загрижени за разходите, свързани с приема и подпомагането на украинските бежанци.
Отношенията между Варшава и Киев през последните години преминаха през периоди както на тясно сътрудничество, така и на напрежение, особено по въпросите, свързани със земеделския внос и историческите спорове. Въпреки различията Полша остава един от основните политически и логистични партньори на Украйна след началото на войната с Русия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Володимир Зеленски, президент
Коментиран от #19
07:29 26.06.2026
2 Хм...
И сега в задачата се пита щом за четири години от населението на 4о4 са останали 50%, кого точно ще приемат в ЕсеС след да речем още четири години?
Коментиран от #38
07:31 26.06.2026
3 Хихихи
07:33 26.06.2026
4 КОЙ ДА ПРЕДПОЛАГА
Коментиран от #11
07:34 26.06.2026
5 Баце,
А довечера бяха първи дружки...
Коментиран от #30
07:34 26.06.2026
6 Стойко
07:35 26.06.2026
7 Без име
07:35 26.06.2026
8 Комбайна
07:36 26.06.2026
9 Бавно,но все пак...
07:36 26.06.2026
10 ПОЛЯЦИТЕ ЗАПОЧВАТ ДА РАЗБИРАТ
07:37 26.06.2026
11 Полски Тръмбеш
До коментар #4 от "КОЙ ДА ПРЕДПОЛАГА":
Кой се интересува от поляци, през лятото има полякини.07:38 26.06.2026
12 Хитричко пропуснахте да споменете
А и само десните ли са бесни на Зеленски както внушавате? Страх ли ви е за хляба?
Копаете дъното!
Хайде сега и един доклад на ISW, та съвсем да е пълна картинката:):)
Коментиран от #25
07:38 26.06.2026
13 НЕ МОЕ МИ ПОЧНЕ ДЕНЯ
Коментиран от #16
07:38 26.06.2026
14 Хе хе...
07:39 26.06.2026
15 ЕС ВЪЗРАЖДА ФАШИЗМА
Коментиран от #45
07:40 26.06.2026
16 Без име
До коментар #13 от "НЕ МОЕ МИ ПОЧНЕ ДЕНЯ":
Не ли видя?07:41 26.06.2026
17 Атина Палада
Коментиран от #33
07:42 26.06.2026
18 ПОЛЯЦИТЕ СА СТРАХЛИВИ
07:42 26.06.2026
19 Всъщност
До коментар #1 от "Володимир Зеленски, президент":
" Президент " ?Мандатът ти отдавна изтече ! Сега си само Началник - хунта !07:43 26.06.2026
20 МАХНАХА ЛИ ВЕЧЕ ЗНАМЕТО НА ЗЕЛЕНСКИ
07:44 26.06.2026
21 Българин
Коментиран от #24, #28, #46
07:44 26.06.2026
22 НА Е МОЕ МИ ПОЧНЕ ДЕНЯТ.
07:45 26.06.2026
23 ТАГАРЕВ БИЛ ШОКИРАН
07:46 26.06.2026
24 Мунчо
До коментар #21 от "Българин":
Дърта копейка с отпаднала необходимост.Къв да е?07:47 26.06.2026
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Тагаенко
07:50 26.06.2026
27 Полските власти
Малко му беше на тоя явно, че руснаците взривиха самолета на брат му!
Ако не е Украйна, Полша щеше да граничи с Русия вече!
Коментиран от #34, #36
07:51 26.06.2026
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Гого Мого
Коментиран от #37
07:54 26.06.2026
30 Механик
До коментар #5 от "Баце,":
Поляците мразят укрите. Мразят ги на генетично ниво.Поляците са (уж) с урките, защото последните мразят руснаците точно така както ги мразят и поляците. Казано просто- укрите са им изгодни (за момента).
Ноооооо.... Но само малко да се променят нещата и поляците ще отхапят няколко украински области, които по право са си полски. А укрите които остана да живеят там ще бъдат третирани като "рускоговорящи в Киев".
Коментиран от #43
07:54 26.06.2026
31 фАНТОМасс
07:55 26.06.2026
32 Перо
07:56 26.06.2026
33 Незнам
До коментар #17 от "Атина Палада":
Но аз ще ти върне презерватива, да си го изпереш за друг път!07:56 26.06.2026
34 Гого Мого
До коментар #27 от "Полските власти":
Ми Полша граничеше с СССР, когато Украйна беше част от СССР. Сега Полша граничи с отцепническа част от Русия. Защото ако прочетеш историята украиницте се присъединяват към Русия, даже молят руския цар да ги присъедини, много преди да се пръкне СССР, някаде към 18 век.07:58 26.06.2026
35 Дzверцов
07:58 26.06.2026
36 Нищо подобно
До коментар #27 от "Полските власти":
Президента на Полша а дори урсулеца-премиер Доналд Туск заявиха същото.Като лъжеш нагло, вярваш ли си?
07:59 26.06.2026
37 УрСульо
До коментар #29 от "Гого Мого":
А ние що ручахме жабетата?Навремето да бяхме нападнали Русия, щяхме да лапнем 500 милиарда и на бърза ръка да влезем в Европейския съюз....
Не че в ЕУ сме прокопсали де....
08:06 26.06.2026
38 Соломон
До коментар #2 от "Хм...":
През 2012г в Русия са се родили 2 милиона деца. През 2025 те са намалели до 1 милион и 55 хиляди. Интересно какво се е случило. Все пак никой не е нападал на РусияКоментиран от #41, #42
08:08 26.06.2026
39 Крали Марко
Коментиран от #49
08:09 26.06.2026
40 хмммм
08:11 26.06.2026
41 Този коментар е премахнат от модератор.
42 Всъщност
До коментар #38 от "Соломон":
То и в България само ромите се множите . А не сме във война ? Само сме в ... евроатлантизъм ?!Коментиран от #51
08:14 26.06.2026
43 Това е безспорен
До коментар #30 от "Механик":
Факт08:15 26.06.2026
44 Дачев
08:18 26.06.2026
45 Пънчев
До коментар #15 от "ЕС ВЪЗРАЖДА ФАШИЗМА":
Има логика, аха, мхм. Все пак демокрацията "бликна" от СССР. Да сложим едно "Е" отпред или използваме 50:50 😀08:18 26.06.2026
46 Отговор
До коментар #21 от "Българин":
Некрологът на Крайна ! Имаше такава сепаратистка област от Русия .08:18 26.06.2026
47 поСирски
ей,ей..... я по кротко ......
да не вземем пак да ви намаляваме броя на трактористите
08:19 26.06.2026
48 Обективни истини
08:22 26.06.2026
49 оня с коня
До коментар #39 от "Крали Марко":
Русофилите казаха че Турция иска да отхапе парче от Ю.България и поради това да учим Турски език.пак русофилите казаха че дядо Иван е вече на Дунава и освен да месим погачи,да учим и Руски език щото ще ни трябва.Сега ти казваш да се готвим за Укр. Робство И ВОЙНА...Ти пак от Русофилите ли си ?Не че се страхуваме да воюваме- правили сме го много пъти през вековете,ама с научаване на тия 3 езика - голям зор ще е !Коментиран от #58
08:26 26.06.2026
50 А МОЧАТА?
08:26 26.06.2026
51 И кои сте вие бе
До коментар #42 от "Всъщност":
Като си чисТ българин не ли ти е ясно, че от тия 12 000, които са доста повече, но поне половината са измрели между раждането и 20-тата си година?!08:27 26.06.2026
52 Айляк
Проблем на Украйна с Орбан, следователно - и с Мадяр.
Проблем на Украйна с Беларус - бандеринът хер Зеленски си позволява да поставя ултиматуми на Лукашенко.
Проблем на Украйна с Полша - връщат си едни други ордени и медали, заради УПА.
Оттам се започва.
08:28 26.06.2026
53 Хи хи хи
08:28 26.06.2026
54 Този коментар е премахнат от модератор.
55 Щрайхмус
Коментиран от #57
08:41 26.06.2026
56 Истината
09:00 26.06.2026
57 По точно
До коментар #55 от "Щрайхмус":
Важното е, че български русофилски фирми няма да бъдат допускани за възстановяването на Украйна.09:04 26.06.2026
58 Този коментар е премахнат от модератор.