Почетният консул на Франция в турския град Бодрум Франсоаз Олке беше обвинена, че активно продава надуваеми лодки на бежанците.
В заснет със скрита камера репортаж на телевизия Франс 2 се вижда как тя продава от собствения си магазин за стоки за морски отдих надуваеми лодки и спасителни жилетки на мигранти, които се опитват да достигнат до гръцките острови.
Разкритието принуди външният министър на Франция Лоран Фабиюс да вземе решение да отстрани временно Франсоаз Олке.
Тя признала, че е собственик на магазина в Бодрум и е продавала на бежанците надуваеми лодки и спасителни жилетки. За свое оправдание тя посочила, че ако тя не правела това, то конкуренцията би го сторила на много по-висока цена.
Над магазина се веел френският флаг и имало табелка, че собственикът е почетен консул на Франция. Самата Франсоаз Олке заема тази длъжност от 2014 г. Френските медии уточняват, че нейният магазин се намира недалеч от плажа, на който беше изхвърлено тялото на 3-годишния Айлан Курди. Неговите снимки станаха икона на гнева не международната общественост срещу трафикантите на хора.
В свой репортаж „Русия днес“ пък разкрива, че бащата на Айлан Курди – Абдула Курди се е занимал с трафик на бежанци. Медията се позовава на 12 иракчани, които са били спасени от гумена лодка в Егейско море. Абдула Курди е вземал около $10 000, за да превози бягащи от войната иракчани и сирийци до гръцките Егейски острови.
В интервю за германския в. „Билд“ унгарският премиер Виктор Орбан поиска Европейският съюз да предостави около € 3 млрд. на съседните на Сирия държави Турция, Ливан и Йордания.
Това ще помогне на местните администрации да развият своя капацитет при оказването на помощ на мигрантите.
Виктор Орбан посъветва бежанците да се върнат оттам, откъдето са дошли.
„На практика те не идват от зоните на бойни действия, а от лагерите, разположени в съседните на Сирия страни като Ливан, Йордания, Турция. Там те бяха в безопасност. Те идват в Европа, не да търсят сигурност, а по-добър живот от този в бежанските лагери“, заяви унгарският премиер. Той подчерта, че „фундаментално право за по-добър живот не съществува, а има право на сигурност и човешко достойство“.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 емо
Коментиран от #3
11:24 12.09.2015
2 Aнонимна
11:34 12.09.2015
3 авторът
До коментар #1 от "емо":
Емо, сърдечно благодаря. Сполай ти за добрината...11:39 12.09.2015
4 Чукча
13:23 13.09.2015