След двудневни дискусии в столицата на Казахстан, Астана, не бе постигнато никакво споразумение относно въвеждането на зоните за деескалация в Сирия, обяви специалният пратеник на Кремъл за Сирия Александър Лаврентиев, цитиран от Reuters
На път сме да финализираме седем документа, каза на пресконференция той, като уточни, че всички страни, Русия, Иран и Турция, имат още много работа.
Лаврентиев не поясни какви са документите, а спомена само създаването на центрове за координиране и за мониторинг на примирието, мандата на чуждестранните сили, които ще гарантират сигурността в зоните за деескалация, и правото на тези войски да прибягват до употреба на сила.
Лаврентиев обяви още, че следващата среща в Астана ще се състои в последната седмица на август. Дипломатът уточни, че трите страни гаранти ще се срещнат отново още на 1 и 2 август във формат "работна група".
Русия, Турция и Иран възложиха на съвместната работна група да довърши работата по техническите условия в зоните за деескалация, каза външният министър на Казахстан Кайрат Абдрахманов, цитиран от ТАСС.
Ръководителят на сирийската делегация и посланик на Сирия в ООН Башар Джаафари каза, че не би нарекъл резултата от преговорите "провал", но че прави впечатление негативната позиция на Турция и опозицията.
Не бива да очакваме твърде много от Женевските преговори за Сирия, заяви специалният пратеник на ООН за Сирия Стeфан де Мистура на пресконференция след срещата в Астана.
Не бива да имаме високи очаквания, за да можем да говорим за напредък, когато той стане факт. Мисля, че това е най-добрият подход. Смятам, че постигнатото в Астана е известен прогрес, ние не сме разочаровани. Ако някой е имал по-големи очаквания, може и да е разочарован. При всички случаи напредък беше постигнат, обяви Де Мистура.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 onq s konq
22:50 05.07.2017