Какво би станало, ако генерал от въоръжените сили на Съединените американски щати откаже заповед на президента за ядрена атака? „Асошиейтед прес“ се опита да даде отговор на този въпрос, станал особено актуален напоследък.
За първи път от четири десетилетия насам Конгресът разглежда възможността да ограничи правото на държавния глава да предприеме ядрена офанзива. Доналд Тръмп на няколко пъти през последните месеци заплаши Северна Корея.
Ръководителят на Стратегическото командване на САЩ обеща да се противопостави на „противозаконна“ заповед на Тръмп за ядрен удар. Генералът от военновъздушните сили Джон Хайтън заяви, че няма да изпълни заповедта на президента.
В американската армия има процедури за гарантиране, че ядреният арсенал е в готовност за използване при дадена заповед от страна на държавния глава – независимо дали става въпрос за офанзива или за отговор на вражеска атака. И все пак основните аспекти са обвити в мистерия.
Така например, какво би станало, ако Тръмп нареди ядрена атака, но генерал с четири звезди от Стратегическото командване откаже да я изпълни? Робърт Келер, ръководил преди години това командване, заяви, че в този случай ще се наблюдава много интересна конституционна ситуация.
Брайън Маккиън, който бе съветник в Пентагона по времето на Барак Обама, заяви, че в този случай Тръмп ще отправи призив към министъра на отбраната да нареди на неподчиняващия се генерал да изпълни заповедта. Ако и тогава генералът продължи да се съпротивлява, ще се наложи да се намери нов министър или нов генерал...
Президентът на практика може и да заобиколи ръководителя на Стратегическото командване. Това е мнението на Брус Блеър, който е служил като офицер, отговарящ за изстрелване на ядрени ракети. Блеър каза, че президентът може да предаде заповедта си за ядрено нападение направо на военния команден център в Пентагона. Оттам тя би стигнала до мъжете и жените, които натискат копчето. Подновяването на вниманието към тези въпроси отразява тревогата от темперамента на президента Доналд Тръмп и това дали той би действал импулсивно при криза.
„Ние се тревожим, че президентът на Съединените щати е толкова нестабилен и непостоянен, че той може да нареди удар с ядрени оръжия, който въобще да не съответства на интересите за национална сигурност на САЩ", каза сенаторът демократ от Кънектикът Крис Мърфи в началото на изслушването в Конгреса.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ттттттттттт
Коментиран от #4
15:30 21.11.2017
2 goni
15:51 21.11.2017
3 Пеньо
15:57 21.11.2017
4 555
До коментар #1 от "Ттттттттттт":
Аз пък мисля че в САЩ управляват хора над Тръмп, не знам точно кои са ама са доста хазартни типовеКоментиран от #5, #6
16:15 21.11.2017
5 555
До коментар #4 от "555":
Все пак Буш младши не би могъл да вземе решението за бутането на кулите16:16 21.11.2017
6 99 стинки
До коментар #4 от "555":
Прав си! За съжаление тия хазартни типове залагат в играта чужди задници, а не своите.......17:45 21.11.2017
7 gnida
Коментиран от #8
19:56 21.11.2017
8 Чурулик чурулик
До коментар #7 от "gnida":
Простия народ не осъзнава че и изборите не избира нищо а пинокиото е предварително ясен но нали е демокрация и трябва да има избори за да се държи стадото приспано и да си мисли че е фактор01:27 22.11.2017