Британски и американски адвокати заведоха колективен иск срещу Facebook, Cambridge Analytica и две други компании.
Искът е за за предполагаема злоупотреба с личните данни на повече от 71 милиона души, съобщи в. „Гардиън“. В иска се посочва, че фирмите са получили частна информация за потребителите на социалната мрежа, за да разработят „политически кампании за пропаганда“ в Обединеното кралство и САЩ.
Новината за делото дойде във вторник, 10 април, когато Facebook започна да уведомява отделните жертви на кампанията по събиране на данни от Cambridge Analytica.
Колективният иск с участието на британски граждани е подаден в щата Делауеър, САЩ, където се базират Facebook, SCL и Cambridge Analytica. Седем индивидуални ищци, всичките потребители на Facebook, фигурират в документа – петима американци и двама британци. Броят им може да се увеличи с напредване на делото.
Законът за съхраняваните комуникации на САЩ предвижда минимална глоба от 1000 долара за всяко нарушение, установено от съда, посочват американските адвокати. Това означава, че ако загуби делото, Facebook може да понесе щети в размер на повече от 70 милиарда долара.
В началото на април Facebook пусна обобщени цифри за засегнатите потребители – в световен мащаб 87 милиона души са дали своята информация на приложението „Това е вашият цифров живот“, създадено от Cambridge Analytica.
Роберт Руяк, съинициатор на колективния иск, казва, че „Facebook напълно се е провалила в задължението и обещанието си да опази личната информация на милиони потребители и когато е знаела, че тази информация е насочена срещу нейните собственици, не е предприела необходимите действия“.
Facebook прави милиарди долари, продавайки реклами, насочени към клиентите си, а в този случай спечели милиони от реклами на политически кампании на гърба на клиентите си – от тяхната собствена, лична информация. „Това е неприемливо и те трябва да бъдат подведени под отговорност“, категоричен е Ричард Фийлдс от вашингтонската адвокатска кантора Fields PLLC.
Facebook твърди, че първоначално е била подведена, но признава, че не е реагирала отговорно, за да защити данните на 1 милион британски потребители и 70,6 милиона души в САЩ. Предполага се, че данните са използвани за пръв път в британския референдум за излизане от ЕС, а след това и в САЩ по време на президентските избори през 2016 г.
Наред с Cambridge Analytica, двете други фирми, посочени в правния регистър, са SCL Group Limited, която предлага услуги на фирми и политически партии, и Global Science Research Limited (GSR). Стив Банън, бивш съветник в кампанията на Доналд Тръмп и впоследствие негов съветник на Белия дом, е оглавявал Cambridge Analytica през 2014 г., когато данните са били събрани и извлечени, сочат юридическите документи. Неврологът от университета в Кеймбридж Александър Коган, учредител на GSR, също фигурира в документите.
В понеделник Cambridge Analytica опроверга много от твърденията, направени относно бизнеса на компанията. Тя твърди, че е получила данни само за 30 милиона американски граждани; че изобщо не е използвала данните в кампанията на Тръмп или референдума за Брекзит; и че данните от Facebook са получени законно чрез инструмент на социалната мрежа, предава technews.bg.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Госта
12:50 12.04.2018
2 ПЕШО
12:55 12.04.2018
3 alvin
13:16 12.04.2018
4 мразим фъсбук
13:16 12.04.2018
5 АДВОКАТА
Кой ще ИЗКЯРИ от цялата работа ?
ОУУ. ЙЕЕЕЕ .....
13:50 12.04.2018
6 Работа и далавера
14:52 12.04.2018
7 гост
17:36 12.04.2018