„Не искаме карамфили, а власт". С това заглавие турският вестник „Айдънлък”, отбелязва днешния ден на жената – 8 март. Причината за заглавието е, че почти няма представителки на нежния пол в партийните списъци с кандидати за предстоящите на 31 март местни избори.
Друго издание – в. "Евренсел", посочва, че по отношение на участието на жените в работната сила и политиката, Турция заема 131-о място сред 144 държави. Данните са от доклад на Сезгин Танръкулу от водещата опозиционна сила на Турция - Народнорепубликанската партия.
На последните избори в южната ни съседка на 24 юни 2018 г. в парламента влязоха 78 жени от 600 депутати, а за изборите на 31 март партиите са издигнали 2119 мъже и 385 жени за кандидати за представители на местната власт.
Не може да бъде подминат и друг факт – за последните 17 години убийствата на жени в Турция са нараснали четири пъти. През 2002 г. са били убити 66 жени, а през миналата година вече са 440. Само за първия месец на тази година в южната ни съседка са убити 43 жени, а за февруари цифрата е 31.
От идването на власт на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Реджеп Тайип Ердоган правото на живот на 15 034 жени е било нарушено, отбелязва "Евренсел".
Основен проблем на турската жена е насилието. Оказва се, че колкото по-образована е тя, толкова повече насилие търпи. Близо 70% от представителките на нежния пол в Източна и Югоизточна Европа са понасяли насилие най-малко веднъж в живота си след 15-годишна възраст.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Осмият
11:00 08.03.2019
2 Mорук
Коментиран от #4
11:03 08.03.2019
3 Реалист
11:06 08.03.2019
4 Реалист
До коментар #2 от "Mорук":
Разви ти се пъпа на теб от почесване каква лъжа да измислиш - Турция беше една отворена и демократична страна с усмихнати и гостоприемни хора. Докато не излязоха на сцената ислямистите като реджеп и сие. И точно последните години върви на обратно. Ако ми пишеш такива глупости означава че преди не си стъпвал в Турция. Погледни малко данни за инфлация и доходи и ще разбереш за какво ти говоря. Ако можеш да четеш на английски де ...Коментиран от #7, #8, #9
11:12 08.03.2019
5 ттрпанжд
11:16 08.03.2019
6 Еманципатор
11:21 08.03.2019
7 Mорук
До коментар #4 от "Реалист":
Реалистчо ходя редовно,и продължава да се развива,тиквата като вземе да ми поставя условия на кравари руснаци и запад ,и като си направи поне 50 000 армия добре въоръжена ,инфраструктура и производство за туризма да не говорим щото май и ти не четеш и не гледаш достатъчно ,тогава ше ма контрираш ,тва е реалността а пък за потъването вече го четем 10 години ,иКоментиран от #12, #14
11:22 08.03.2019
8 Mорук
До коментар #4 от "Реалист":
И като ми са развил пъпа ,погледни си нашата кочина и правосъдие,Коментиран от #18
11:24 08.03.2019
9 гост
До коментар #4 от "Реалист":
Ганчо, Ердоган донесе демокрацията,защо ли,ами защото жената със забрадка не можеше да учи в университета,не можеше да заема държавни постове,не можеше да се развива,а сега е точно обратното,има права за всички,а тези които се оплакват с от най-долната прослойка,подобно на българските кифли.Коментиран от #19
11:35 08.03.2019
10 ХАСАН
Коментиран от #21
11:36 08.03.2019
11 hehe
11:42 08.03.2019
12 МЕМЕТ
До коментар #7 от "Mорук":
Най-обичам да слушам колко била хубава Турция и колко зле била България, от някой заблуден български помак, никому ненужен, нежелан и зачитан за подчовек. Що не си събирате крушите, както правят братята ви цигани и друм, да не дишате хубавия въздух на страната ни и да го замърсявате с лошия си дъх и нечовешка наглост?!Коментиран от #13, #33
11:43 08.03.2019
13 Мемет1
До коментар #12 от "МЕМЕТ":
Бай Ганьо,също е недолюбван,затова в Европата обозначиха България с ТОАЛЕТНА,защо ли?Коментиран от #15, #16, #17
11:52 08.03.2019
14 Реалист
До коментар #7 от "Mорук":
Единственно Бойко се захвана с инфраструктурата на държавата и не е по силите му за 10 години откакто е във власта да промени нещата в България. На туркя инфраструктурата е ПОДАРЪК ОТ НАТО когато се развиваше и цялата и икономика заедно с армията като противовес на рашка. Знаеш ли че туркя е с митнически преференции с ЕС и БЕШЕ С ТАКИВА КЪМ САЩ? Такова облагодетелстване България НИКОГА НЕ Е ИМАЛА. Производство в България ще започне да се развива от западни компании тогава КОГАТО СПРЕМ ДА ДОПУСКАМЕ ДО ВЛАСТА МАРИОНЕТКИ НА ПУТИ. Никой няма да инвестира милиарди в заводи които утре комундета ще му затворят. Питай онея от Ровър дето щяха да произвеждат в България. На туркя кранчето поека лека се затваря не заради друго а заради двуличната политика на реджеп и сие. И ще става още по-лошо ако не се спрат. Туркя е ПРЕРАБОТВАЩА икономика без собствени ресурси освен работната ръка, която обаче не е високо квалифицирана. Но такъв е и Китай в много по-голям мащаб! Аллах и "Изкуствен Интелект" си противоречат И РЕЛИГИЯТА Е ОЩЕ ЕДНА ПРЕЧКА. Никой в Щатите например НЯМА ДА ИМ ДАДЕ Ф-35 защото те ще ги препродадат като технологии на китай и рашка. Освен ако не декларират чрез действия, че са лоялен член на НАТО. Параноята на реджеп е оправдана - опита за преврат си е факт, въпроса е кой и защо се опита да го направи. Но тая параноя дърпа цялата държава още назад. Погледни сам след като посещаваш постоянно - пълно е със статии в турската преса за "арестувани врагове на наКоментиран от #32
12:07 08.03.2019
15 касапина
До коментар #13 от "Мемет1":
Недолюбван е точно заради помаци и цигани12:10 08.03.2019
16 Реалист
До коментар #13 от "Мемет1":
Сложиха в композицията същата тоалетна която се използва на 99% от обществените тоалетни в Турция. но понеже ставаше въпрос само за ЕВРОПЕЙСКИ ДЪРЖАВИ а туркя не е такава, вас ви нямаше. ЗА ВАС ТРЯБВА ДА СЛОЖАТ ИБРИК и КОЖЕНИ ГАЩИ НА МАЗЕН ПЕХЛИВАНИН.Коментиран от #22
12:10 08.03.2019
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Реалист
До коментар #8 от "Mорук":
Като е "кочина" у нас, купи си еднопосочен билет и отивай при офцеглавите за постоянно. Там фамилията КОЧ е една от уважаваните. Не може за 10 години да се "излекуваме" от комунистите като с магическа пръчка. Може - но ако си назначим БЪЛГАРСКИ ПИНОЧЕТ, а това никой не го иска. За правосъдието си прав - има много проблеми. Имаме корумпирани и подкупни съдии които трябва да премахнем от съдебната система НО С ОФИЦИАЛНИ И ДЕМОКРАТИЧНИ СРЕДСТВА. А теш хора не са глупави - пример - съдийката "гнила ябълка" със инвестиция за 2 000 000 долара в СЪРБИЯ. Хайде отиди докажи! ДАЙ РЕЦЕПТА КАК ДА ГО НАПРАВИМ И АЗ ЩЕ НАПРАВЯ ПОДПИСКА ДА ТИ ИЗДИГНЕМ ПАМЕТНИК.12:19 08.03.2019
19 Реалист
До коментар #9 от "гост":
Недей обръща наопаки действителноста - в туркя наложиха навремето забраната ЗА ФЕРЕДЖЕТА, НЕ ЗА ЗАБРАДКИ. За да могат поне малко да се цивилизоват ориенталците от Анадола. Реджеп върна лентата назад за да угоди на избирателите си - същите тея ориенталци със средновековно мислене. Вярващи че са нещо по-вече от една жена заради парчето месо и кожа между краката му. Турция като манталите на народа си е все още между средновековието и съвременноста. Ако мръднеш до някое от селата на 100-150км от Истанбул все едно си в 1915-20г - кирпич, неизмазани тухли, агите пред кафенето с наргилетата, кадъните с фереджета и шмугващи се като сенки. АБЕ, Я МИ КАЖИ, В КОЯ ДРУГА ДЪРЖАВА В ЕВРОПА МЕЖДУГРАДСКИ АВТОБУС СПИРА ПРЕД РЕСТОРАНТ ЗА ПОЧИВКА, АГИТЕ ВЪТРЕ, А НА КАДЪНИТЕ ИМ ПОДАВАТ ПРЕЗ ЕДНО МАЛКО ПРОЗОРЧЕ ОТВЪН. Вас ви е страх да пуснете жените вътре, за да не се разбере какви сте жалки когато се сравнявате. ОРИЕНТА В НАЙ-ЛОШАТА МУ ФОРМА!Коментиран от #23
12:34 08.03.2019
20 Ядеитн
12:39 08.03.2019
21 Реалист
До коментар #10 от "ХАСАН":
цитирам: От идването на власт на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Реджеп Тайип Ердоган правото на живот на 15 034 жени е било нарушено, отбелязва "Евренсел". - асанееееее, това ли ти е "...включи в обшествения живот и производсвото ." В България и Европа на това му казваме УБИЙСТВО И ГО НАКАЗВАМЕ...Коментиран от #24, #36, #37
12:45 08.03.2019
22 Мемет1
До коментар #16 от "Реалист":
Така е Ганьо,ние се подмиваме с ибрик ,а ти мажеш ли мажеш, мажеш...та целия си омазан знаеш с какво13:01 08.03.2019
23 гост
До коментар #19 от "Реалист":
Смешко, България НЯМА села,те останаха за ссиганите,в България всичко се закрива,а ти за Турция се пениш13:03 08.03.2019
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Галош
13:26 08.03.2019
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 тях Истанбулската конвенция ги пази
13:58 08.03.2019
30 Герчек
14:00 08.03.2019
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Mорук
До коментар #12 от "МЕМЕТ":
По добре помак циганин ,само не и бай ганьоКоментиран от #35, #38
14:14 08.03.2019
34 Реалист
До коментар #28 от "ivan4o":
Щом си го превеждаш като тоалетна, значи си толкова турчин колкото аз китаец! Поредното тролче пиш-ман-турче.14:14 08.03.2019
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 ХАСАН
До коментар #21 от "Реалист":
Евренсел е ултраляв комунистически вестник ...уж си с дясно мислене а цитираш леви издания15:31 08.03.2019
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Този коментар е премахнат от модератор.