8 Юни, 2019 14:53 5 576 5

Тревога! Да спасим океаните

  • океан-
  • замърсяване-
  • пластмаса-
  • риба тон-
  • риба меч

От 5 до 12 милиона тона пластмасови отпадъци попадат в световния океан всяка година

Тревога! Да спасим океаните - 1
Снимки: Shutterstock

От 5 до 12 милиона тона пластмасови отпадъци попадат годишно в световния океан. Върху състоянието на екосистемата влияние оказва и глобалната промяна на климата, както и повишаването на концентрацията на въглеродния диоксид в атмосферата. Това съобщи, когато се отбелязва Световният ден на океаните, Световният фонд за дивата природа.

Оценките са различни - от 5 до 12 милиона тона пластмасови отпадъци, а усреднената цифра е 9,5 милиона, се посочва в комюнике на Световния фонд за дивата природа.

Микропластиката, която е една трета от целия боклук в океана, се трупа на острови от отпадъци. Тя прониква в телата на живите същества чрез храната. През последните 50 години в атмосферата силно се е увеличила концентрацията на въглеродния диоксид. Причините за това са глобалното изменение на климата, изгарянето на изкопаеми горива и изсичането на горите на планетата. От повишаването на концентрацията на веществото във въздуха страдат обитателите на океана, които са част от основната хранителна верига, посочват експертите на фонда

Деветдесет процента от големите хищни риби вече никога няма да могат да възстановят досегашния си популация. Става дума за рибата тон, треска, палтус и рибата меч. Близо половината от кораловите рифове са необратимо разрушени заради глобалната промяна на климата, сочат заключенията на Световния фонд за дивата природа.

Според негови данни в океана живеят представители на фауната, които са много чувствителни към всякакви изменения на състоянието на океана, сред които са коремоногите, известни още като морски дяволи.

Тревога! Да спасим океаните

Тяхната раковина е изградена изцяло от арагонит (една от формите на калциевия карбонат). Това вещество лесно се разтваря във водата при повишаване на равнището на киселините над определени стойности. Учените наричат този процес окисляване на водата. Именно това застрашава днес редица видове мекотели и повечето видове корали. През последните десетилетията планетата ни е загубила половината от всички коралови рифове, посочват експертите на фонда.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Госあ

    12 1 Отговор
    Според последното дългогодишно проучване публикувано в Нейчър, капацитета на океаните за абсорбиране на въглероден диоксид от атмосферата е силно намален, което се дължи както на насищането, така и на повишената температура. Фотосинтетичната площ на планетата също е крайно недостатъчна за асимилиране на антропогенните емисии. Аз вярвам на реферирани научни списания,а не на рижави клоуни от бандата на Макдоналдс и публикации по форумите. Всеки може да види колко тона въглеродни емисии се изхвърлят на година. Тези емисии не могат да бъдат съпоставени с концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата по време на карбон, именно заради буферният капацитет на планетата тогава и сега и наличната растителност. Смешно е да се съпоставят освен това условията в отминали геологични епохи, когато активността на земята и състава на атмосферата са били в динамика и днешното относително равновесно състояние. Освен това, връщайки се толкова назад е добре да си припомним и масовите измирания, които са се случвали. Неконтролируемото изхвърляне в атмосферата на целият въглероден запас от карбон в земните пластове за изключително кратко време със сигурност ще наруши равновесието на въглеродния цикъл на планетата и би могло да доведе до поредното масово измиране.
  • 2 Изверг

    7 0 Отговор
    Ако има толкова пластмаса в морето положението вярно си е е.....о майката
  • 3 Гочито

    2 6 Отговор
    Пишети си вии пишети си! Само не ми пипайте голфът дизел нов внос от Германия! Квот си искъм тва ш праа! Ясно? Джендъри
  • 4 Име

    8 0 Отговор
    Р. Нар. Развити държави са основни замърсители - ако сте влизали в магазин в Берлин, прави ли ви впечатление как всички пшоводве и зеленчуци са опаковани в тарелки по 6 броя и увити във фолио? Вярно че там доста рециклират, но най-малкото производството и рециклирането на толкова много пластмаса си е пилеене на ресурси и замърсяване на околната среда.
  • 5 гост

    4 0 Отговор
    Не чета научни списания ,но мисля , че простотията на хората (тип Гочито) няма оправяне.Разходете се по язовирите в България и вижте буклуците нахвърляни навсякъде , вижте речните корита всичко отива в морето.Отидете на Маслен нос и вижте на какво прилича морето.Аз вече задрасках България от дестинациите за разходка , защото ми омръзна да гледам Гочита с пушещи голфове да серат навсякъде и приветствам всички решения , които могат да помогнат тези "хора" да разберат че не само те са живи същества на земята , а има и риби , животни , птици!