В понеделник, в навечерието на началото на процеса за импийчмънт, Доналд Тръмп заминава за Швейцария. За да наложи представата, че президентът на САЩ е истински лидер. А и защото е убеден, че може да разчита на своя лагер като сигурен щит.
"Заминавам за Давос. Ще имам срещи с най-големите шефове на компании в света, за да дойдат тук. Ще имам срещи и с чуждестранни лидери", заяви той от Овалния кабинет и прогнозира бърз процес с предизвестен резултат.
Трети президент в историята, изправен пред изпитанието на процес в Сената, милиардерът републиканец разполага с един съществен коз - послушна Републиканска партия, в която несъгласните се броят на пръсти и се изразяват безкрайно предпазливо.
Откакто в края на септември бе обявена процедура за отстраняването му от поста, 45-ият президент на САЩ се залови, и то успешно, да сплотява редиците в лагера си. Верен на своя метод, той настоя за абсолютна и безпрекословна вярност.
Както той редовно напомня, за да подчертае своя диктат върху партията, нито един републиканец от Камарата на представителите не е гласувал Тръмп да бъде обвинен, било то в злоупотреба с власт или възпрепятстване на дейността на Конгреса.
Основното му оръжие ли? Връзките с електоралната база и способността да въодушевява тълпите му дават мощен лост за влияние върху първичните избори, реши ли да го критикува някой народен избраник.
Той обича периодично да качва в Тwitter данни от социологическо проучване, даващо му рейтинг от 95 на сто в Голямата стара партия.
В началото на седмицата лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл свали картите на масата: "Не съм безпристрастен съдебен заседател. Тук става дума за политически процес. Няма нищо съдебно. Импийчмънтът е политическо решение".
И този обигран обитател на Капитолийския хълм със сигурност ще положи усилия републиканското мнозинство - 53 от 100 кресла в горната камара - да остане в правия път.
Всички сенатори се заклеха да съдят "безпристрастно, спазвайки Конституцията и законите", но всъщност резултатът на процедурата зависи най-вече от политическото съотношение на силите.
Щом чу думите на Макконъл, водачът на демократическото малцинство в Сената Чък Шумър се престори, че му секва дъхът. "Американците очакват от него в такива ситуации да бъде безпристрастен съдник!" - отсече той.
Но щом един журналист му обърна внимание, че той също е заел вече много твърда позиция, Шумър неубедително понечи да го увери, че едва в края на дебатите "окончателно ще реши" как да гласува.
Остава един неясен момент: дали някои републиканци не биха подкрепили искането на демократите да бъдат изслушани свидетели, чиито показания да прояснят случая?
Сюзан Колинс, депутат от Мейн, намекна в четвъртък, че може да гласува за това. "Щом трябва първо да чуя доводите на страните, струва ми се полезно да разполагам с допълнителна информация", каза тя.
От своя страна Тръмп се показа убеден, че ще спечели процеса, и спомена Световния икономически форум в Давос, където без съмнение ще е голямата звезда. Там смята да възхвалява, също и чрез хиперболи, своето президентско управление и доброто икономическо здраве на САЩ.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 El pepi
19:22 17.01.2020
2 Фоок оф
19:27 17.01.2020
3 Не религиозен
20:41 17.01.2020