Китай заяви в четвъртък, че подкрепя подобряването на системата и механизма, свързани с конституцията и Основния закон на Хонконг и Макао. Това предизвика безпокойство, че Пекин може да предприеме мерки за затягане на контрола си върху специалните административни райони, предаде Reuters.
Бившите европейски колонии бяха върнати на Китай през 90-те години. Управлението на Хонгконг и Макао е в съответствие с принципа "една държава, две системи".
В Хонконг обаче политическата система беше поставена под въпрос от водени от студенти продемократични протести, които продължиха с месеци миналата година и сега отново показват признаци на поява.
"Ще настояваме за дългосрочна стабилност на принципа "една държава, две системи" и ще продължим да подкрепяме подобряването на прилагането на системите и механизмите на конституцията и основния закон", заяви Ванг Янг, член на Политбюро на Китайската комунистическа партия, без да дава повече подробности.
Основният закон на Хонконг е неговата мини конституция.
Коментарът на Ванг бе направен при откриването на сесия на правителствения консултативен орган и парламента на Китай, който в петък ще определи годишните си политически цели и инициативи.
Великобритания върна Хонконг на Китай през 1997-а. Две години по-късно примера последва и Португалия с вече бившата ли колония Макао.
Обещаната на Хонгконг висока степен на автономност в продължение на 50 години в рамките на споразумението „една държава, две системи“ помогна на града да се развива като финансов хъб, докато Макао се превърна в най-големия хазартен център в света.
Въпреки това, много хора в Хонконг се опасяват, че Пекин ще редуцира тези свободи. Именно такъв тип притеснения подхранваха понякога насилствените протести през изминалата година. Демонстрациите бяха спрени през януари заради коронавирусната епидемия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА