13 Януари, 2022 15:53 1 246 8

Всичко за новата конституция на Беларус

  • беларус-
  • конституция-
  • беларуско посолство-
  • българия-
  • александър лукашенко

Новата редакция предвижда запазване на президентската форма на управление

Всичко за новата конституция на Беларус - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

На 15 март 2021 г. Президентът на Република Беларус подписа указ за създаване на конституционна комисия, на която е възложено да разработи предложения по изменения на Конституцията на Беларус и да се осигури всенародното ѝ обсъждане. През февруари 2022 г. обновеният вариант на основния закон на страната се планира да бъде представен на референдум.

Настоящата Конституция на Република Беларус е приета на 15 март 1994 г. с изменения и допълнения, които са били приемани на републикански референдуми през 1996 и 2004 г. Изминалите събития в Беларус след президентските избори през август 2020 г., също така, показаха и необходимостта от конституционни реформи. През февруари 2021 г. в полза на измененията в обществено-политическия живот в страната се изказаха участници от VI Общобеларуското народно събрание (ОНС). В мероприятието взеха участие 2,4 хиляди делегати, представляващи различни слоеве от населението.

ОНС е традиционен народен форум, който се провежда в Беларус от 1996 г., като съответства на чл. 37 от Конституцията на Република Беларус («гражданите на Република Беларус имат право да участват в решенията на държавните въпроси както непосредствено, така и чрез свободно избрани представители»). В обновената Конституция ще има една нова глава, определяща статуса на Общобеларуското народно събрание и 11 нови члена, ще подлежат на промени и допълнения 83 члена.

ОНС е призвано да изпълнява стабилизираща и консолидираща функция в обществото, да гарантира приемствеността и стабилността на системата на органите на държавната власт. Предполага се, че ОНС ще утвърждава основните стратегически и програмни документи на страната (основни направления на вътрешната и външната политика, военната доктрина, концепцията за национална сигурност, програмата за социално-икономическото развитие); ще инициира провеждането на републиканския референдум; ще взима решения за отстраняването на Президента от длъжност, в случай на системно или грубо нарушаване от негова страна на Конституцията или извършване на държавна измяна, или друго тежко престъпление; ще взима решения, по предложение на Президента, за изпращане на военнослужещи и други лица извън границите на Република Беларус за подсигуряване на колективна безопасност и дейност за поддържане на международния мир и безопасност; ще обявява на територията на Беларус извънредно или военно положение при наличие на основания, които са предвидени от Конституцията, и в случай на бездействие от страна на Президента по тези въпроси.

Новата редакция на Конституцията предвижда запазване на президентската форма на управление. По отношение на длъжността Президент се предлага да се установи по-висока възрастова граница – 40 години, статут на уседналост – постоянно местожителство в Беларус не по-малко от 20 години непосредствено преди изборите, статут на гражданин – гражданин, който няма и не е имал преди гражданство в чужда страна, разрешение за пребиваване или друг документ от чужда страна, който дава право на привилегии и други преимущества. Едно и също лице може да бъде Президент не повече от два мандата. При опит за насилствено нарушаване на конституционния строй, заграбване или присвояване на държавна власт, въоръжен бунт, масови или други нарушения, Президентът има право да обяви на територията на страната извънредно положение.

Важна поправка е възлагането на председателя на горната камара на парламента – Съвета на Републиката – правомощията на Президента в случай на вакантност на тази длъжност или невъзможността за изпълняването на отговорностите ѝ по причини, които са предвидени в Конституцията. По отношение на работата на парламента се предлага увеличаване срока на мандата на парламента от 4 на 5 години. Депутатите ще получат нови контролни правомощия (ще изслушват отчетите на Генералния прокурор, председателя на Комитета по държавен контрол и борда на Националната банка). Назначаването на длъжност на всички ключови ръководители, в това число и министър-председателя, председателя на Комитета по държавен контрол, ще се осъществява от Президента след предварително съгласие с парламента. Предполага се, че член на Съвета на Републиката пожизнено с негово съгласие ще е Президента на Република Беларус, след прекратяване изпълнението на своите правомощия поради изтичане срока на изпълняването на длъжността или предсрочно, в случай на неговата оставка.

По отношение на избирателната система и провеждането на референдума, се предлага републиканските референдуми да се назначават от Президента на Република Беларус по собствена инициатива, по предложение на Общобеларуското народно събрание, от Палатата на представителите и Съвета на Републиката, също така и от граждани; председателя и членовете на Централната избирателна комисия се избират за 5 години и се освобождават от длъжност от Общобеларуското народно събрание; правото за издигане на кандидати за депутати принадлежи на политическите партии, трудовия колектив и гражданите в съответствие със закона; забранява се финансиране на разходите за подготовка и провеждане на избори от чужди страни и чужди граждани. Предлага се също така да се предвиди задължаването на държавата за съхраняване на историческата истина и памет за героичния подвиг на беларуския народ в годините на Великата Отечествена война, а също така да се закрепи статуса на Беларус като държава, която се придържа към мирна външна политика (Беларус изключва военната агресия от своя страна по отношение на други държави). Същевременно се изключва становището по стремеж към неутралитет. По-подробна информация относно измененията и допълненията на Конституцията на Република Беларус можете да получите на сайта https://specreport.belta.by/referendum.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Белорускиня

    4 9 Отговор
    Белорускините бягат от Лукашенко и идват в България.
  • 3 БРАВО ЛУКАШЕНКО

    12 2 Отговор
    Устиска на меките китки и още по-меки польски панове.
    При всички положения за Белорус е по-добре с теб, отколкото без. Птк ако ти омръзне ние, целокупния изстрадал Български Народ официално те Каним за Доживотен Премиер-Президент.
  • 4 Простотия

    4 7 Отговор
    Лукашенко е пионка на Путин. В Украината поне си се говори на украински (в повечето части), докато в Беларус всички говорят на русский и са се отказали от своя език. А защо тогава не са част от Русия!? Като нямат националистично мислене да си влязат във федерацията просто

    Коментиран от #6

  • 5 Хахо

    1 5 Отговор
    Този е усвиол номерата на нашата Тиква. Когато тръгнат да протестират, за да го гонят, той им казва, че сега прави нова конституция и после евентуално ще си тръгне
  • 6 Граматика на диалекта

    8 1 Отговор

    До коментар #4 от "Простотия":

    В Украйна също говорят на руски. Президентите им и Порошенко и Зеленски тръгнаха да учат и говорят украински като дойдоха на власт. И украинския, и белоруския, и молдовския са диалекти производни от руския като македонския диалект на българския.

    Коментиран от #7

  • 7 Моля?

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "Граматика на диалекта":

    Молдовски език няма, това е северния диалект на румънския. Имаха референдум, когато приеха, че официалният език е румънски и молдовански като понятие вече не съществува. Не знам откъде ви хрумват идеите, че украинския е руски, на мене ми прилича на полски :)
    И особено в западна Украйна едно 70-80% си говорят на украински, просто руският е по-разпространен. Бил съм в Украйна знам. Дали ми харесва езика. Еми, не мога да кажа, но признавам, че е интересен като лексика и фонетика.

    Коментиран от #8

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: