Никога досега не е имало по-голям риск да се заразиш с коронавирус, но и никога досега рискът от тежко протичане на болестта за ваксинираните не е бил толкова малък - така германската вирусоложка Сандра Цизек обобщава ситуацията с новия вариант на коронавируса Омикрон. И специалистът по интензивна медицина и пулмолог от Хамбург д-р Щефан Клуге подчертава, че при Омикрон рискът от хоспитализация е много по-нисък в сравнение с варианта Делта. Той посочва, че при всички възрастови групи този риск спада с над 50%. "А това е добра новина", казва Клуге, цитиран от вестник "Ди Велт". Действително новият вариант на коронавируса доведе до рекорден ръст в заразите в редица европейски държави. В Германия през последното денонощие бяха регистрирани рекордните над 200 000 новозаразени. Във Франция от дни има по над 300 000 нови случаи на денонощие.
Защо при Омикрон инфекцията протича по-леко?
В подкаста "Coronavirus Update" на германския обществено-правен канал NDR с водеща вирусоложката Сандра Цизек се цитира проучване от Калифорния, според което при хоспитализираните пациенти с Омикрон по-рядко се налага да бъдат обдишвани и по-рядко попадат в интензивни отделения. Тя обобщава изследване на свои американски колеги, което все още не е официално потвърдено от други специалисти. Според данните в него, хоспитализираните с Омикрон пациенти прекарват около 3-4 дни по-малко в болница, отколкото заразените с Делта. Учени от Хонконг предполагат какви биха могли да бъдат причините. Според техните наблюдения този вариант се разпространява много по-слабо в белия дроб. В сравнение с предишните варианти на коронавируса, при Омиркон репликацията на вируса се случва десет пъти по-бавно, твърдят те.
Но според учени от Франкфурт други механизми също могат да играят сериозна роля, информира "Шпигел". Клетъчните експерименти са показали, че Омикрон е особено чувствителен към т.нар. интерферонов отговор на организма - повече, отколкото Делта, съобщават от Университетската болница във Франкфурт на Майн. Интерфероните са част от имунната система - протеини или гликопротеини, които имат предимно антивирусен ефект. "Очевидно за разлика от Делта, Омикрон не може да попречи на засегнатите клетки да произвеждат и освобождават интерферон", казва Мартин Михаелис от Университета в Кент, който работи заедно с учените от Франкфурт. Интерфероните информират останалите клетки за инфекцията. Те представляват неспецифичния имунен отговор - т.е. много бърза, макар и по-малко точна реакция на имунната система срещу даден патоген, обяснява Михаелис, цитиран от "Шпигел".
Пазят ли ни ваксините от Омикрон?
Бустерните дози играят важна роля за лекото протичане на Омикрон, смятат експерти. Те не ни предпазват непременно от заразяване, но защитават от тежко протичане на болестта в случай на инфекция, подчертава "Ди Велт" и цитира данни от САЩ, според които над 90 процента от хоспитализираните през последните седмици пациенти с COVID-19 не са ваксинирани. Лекарите предупреждават, че хората без ваксина определено са изложени на по-голям риск от тежко протичане на болестта, както и от пост COVID. Леко протичане не винаги обаче означава напълно безопасно. Типичните симптоми при инфекцията с Омикрон са хрема, кашлица, болки в гърлото и главоболие, обяснява пулмологът Щефан Клуге. Загуба на вкуса и обонянието са рядко срещани - за разлика от предишните варианти на вируса. Вирусоложката Сандра Цизек пък посочва, че заразените хора, дори и да не са сериозно болни, могат да бъдат много по-тежко засегнати от инфекция с Омикрон, отколкото от "банална хрема". Тя предупреждава, че никой не може да бъде сигурен за индивидуалното протичане на заболяването. Приемането на Омикрон за леко заболяване или пък умишленото заразяване е грешно, подчертава тя.
Трябва ли възрастните да се притесняват от Омикрон?
Учените все още не могат да стигнат до категорични заключения относно протичането на болестта при ваксинирани лица. Но при здрави млади хора рискът от тежко протичане на Омикрон е много нисък - особено при наличието на ваксинационна защита, казва д-р Клуге. Но той подчертава, че това се променя с възрастта. "Известно е, че най-силният рисков фактор за сериозно заболяване е възрастта". Рискът от летален изход се увеличава с всяко десетилетие. За хора със сериозни съпътстващи заболявания като рак, сърдечно-съдови или белодробни проблеми, инфекцията също може да бъде изключително опасна, особено ако не са ваксинирани.
Как се отразява Омикрон на децата?
Експертите предполагат, че при децата инфекциите с коронавирус като цяло са по-малко критични, посочва "Ди Велт". Това се дължи на факта, че имунната система на децата се напасва по-добре и вирусът често се неутрализира още в горните дихателни пътища, казва педиатърът Йорг Дьоч. Той цитира данни от американско изследване, според което при децата под 5 години рискът от хоспитализация при Омикрон е три пъти по-малък, отколкото при инфекция с Делта. Друг специалист по педиатрия - Якоб Маске - описва ситуацията в своя кабинет така: Повечето положително тествани деца са "напълно здрави и нямат никакви симптоми". те се представяли в кабинета му заради положителните тестове от училището, а не заради здравословни оплаквания. Някои от заразените деца имали хрема, кашлица, температура или проблеми със стомашно-чревния тракт. При Омикрон обаче като цяло симптомите са по-леки, отколкото при Делта. И при децата обаче може да има случаи на тежко протичане на болестта, казва Дьоч. Те са рядко срещани, но може да се стигне и до усложнения, свързани с кръвни съсиреци. При децата обаче това се наблюдава много по-рядко, отколкото при възрастните, уверява Йорг Дьоч.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Абе мисирки
Коментиран от #2
21:38 27.01.2022
2 Щото са прости
До коментар #1 от "Абе мисирки":
И ще умрат от глад ако не тая измама да изкарат 2лв,че по друг начин немогат тия плъшоци...21:41 27.01.2022
3 Кики
Коментиран от #14
21:42 27.01.2022
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Мамул
21:43 27.01.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Коментар
21:57 27.01.2022
8 Хахаха
22:13 27.01.2022
9 Орк. Империал
До коментар #4 от "мечо":
Мечо, Саат кач олду?– Айдавеее, шест без десет гюбек саатъ гелди, аркадашъм!
22:13 27.01.2022
10 Ьнкфй
22:14 27.01.2022
11 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
23:02 27.01.2022
12 Буха ха
23:17 27.01.2022
13 DW-пропаганден машинен
23:43 27.01.2022
14 напушен
До коментар #3 от "Кики":
Колко отдавна? Вчера бяха с маски, днес ужким всеки сам си преценя. А Омикрон е хрема, която всеки ще изкара без значение имунизиран, преболедувал или и двете!!!02:57 28.01.2022
15 Приятел
До коментар #4 от "мечо":
Научи малко граматика първо и после давай мнения! Щото от самолет се вижда, че си не грамотен !Коментиран от #16
04:11 28.01.2022
16 Неграмотен
До коментар #15 от "Приятел":
Се пише слято, а не както си го написал 😂😂😂05:13 28.01.2022
17 Факт
06:32 28.01.2022