12 Май, 2022 17:38 1 103 17

ООН решава дали да разследва евентуални военни престъпления в Украйна

  • оон-
  • украйна-
  • решава-
  • военни-
  • престъпления-
  • киев-
  • район

Резолюция, внесена от Украйна и подкрепена от още над 50 страни, предвижда създаване на разследваща комисия, която да проучи какво се е случило в районите около Киев

ООН решава дали да разследва евентуални военни престъпления в Украйна - 1
Снимка: БГНЕС

Съветът на ООН за правата на човека ще реши днес дали да започне разследване на извършени от руските войски в района на Киев предполагаеми злоупотреби, които според Украйна представляват военни престъпления, предаде Ройтерс.

Резолюция, внесена от Украйна и подкрепена от още над 50 страни, предвижда създаване на разследваща комисия, която да проучи какво се е случило в районите около Киев, които временно бяха завзети от руските сили. Предвижда се тя да подготви доклад до началото на следващата година.

"Районите, които бяха под руска окупация в края на февруари и март, преживяха най-отвратителните нарушения на човешките права на европейския континент от десетилетия", каза пред съвета украинската заместник-министърка на външните работи Емине Джапарова.

Русия отрича да е вземала на прицел цивилни и определя своите действия в Украйна, започнали на 24 февруари, като "специална военна операция" за разоръжаване на страната и освобождаването ѝ от антируския национализъм, който според Москва е подхранван от Запада. Украйна и Западът казват, че Русия е започнала непредизвикана агресивна война, отбелязва Ройтерс.

Върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет заяви, че нейната служба е установила, че руските сили и съюзени с тях въоръжени формирования са отговорни за повечето цивилни жертви във войната в Украйна, посочва Асошиейтед прес.

По думите ѝ "огромно мнозинство" от цивилните жертви е в резултат на използването на експлозивни оръжия, включително тежка артилерия, реактивни системи за залпов огън, ракети и въздушни удари, предаде БТА.


Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 23 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Обективно

    23 3 Отговор
    Ами да видят, какво казва по въпроса и Адриен Боке бивш боец от френския спецназ бил 14 дни в Украйна и дал в интервю в ефира на Sud Radio.

    Коментиран от #9

  • 2 АнтиГост

    31 4 Отговор
    Единствената полза от ООН е ползата за нейните служители:
    тлъсти заплати за нищо.
  • 3 Дон Кихот

    31 2 Отговор
    Ще си позволя, да публикувам, коментар на колега от форума във факти, относно Буча.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Журналистическо разследване на вестник Гардиън -Англия, публикува резултатите си за събитията и убийствата в Буча. Журналистите са ползвали данните от аутопсиите от украински и френски патоанатоми на намерените на 02.04.2022 трупове на убитите по улиците на Буча, както и спътникови снимки с висока разрешите а способност ( детайли над един инч) от спътниците на частна американска фирма. Главното от разследването:
    1.21 от убитите са застреляни, останалите са убити от поразяващи елементи- метални стрелички, на снаряди от 123мм гаубици . Убитите от гаубични снаряди са загинали преди застреляните.
    2.Труповете на 21 застреляни граждани се появяват на улиците на Буча през деня 01.04 2022г., два дни след изтеглянето на руските войски.
    3. Труповете на загиналите от артилерията се появяват в нощта преди 02.04.2022г., като в Буча няма следи от разриви на артилерийски снаряди.
    4. На 31.03.2022 г., ден след изтеглянето на руските войски, 122 мм гаубици на полк от Азов стрелят продължително срещу села в района на Буча.. Разрушенията там са налице и в момента.

    След публикацията в Гардиън, Франция и Италия публично се отказват от обвиненията срещу Русия за убийствата в Буча.
  • 4 Ммм дааа

    23 1 Отговор
    ще откажат разследване, защото е ясно до какви резултати ще стигнат.
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Иван

    20 1 Отговор
    Да, да разследва. От 2014-та година насам.
  • 7 ООН

    15 1 Отговор
    Ще разследваме укрофашистите за убийствата в Донецк,Луганск и Одеса,през периода 2014- 2022г.както и използването на цивилните като " жив щит"!!
  • 8 Матей

    10 1 Отговор
    Всичките Урсула и подобни които се разкрякаха преди да се е доказало каквото и да било и заблудиха наивните хора по света трябва да бъдат съдени за това си действие
  • 9 SCH JVLIVS II

    4 1 Отговор

    До коментар #1 от "Обективно":

    Благодаря за информацията интересно защо още не е в едир само да не съм в грешка че с радиата ми куца само skyrock planète rap апликацията други радиа не слушам това ли е човека ?
    "J’ai vu des crimes abominables commis par Azov." De retour dUkraine, Adrien Bocquet raconte
  • 10 Верно ли

    2 1 Отговор
    Аре стига с тая Русия - кажете за новата заместничка на Джейн Псаки, че е по-интересно :))))

    Коментиран от #12

  • 11 От страни

    6 1 Отговор
    Те досега много раследваха? Нещо по Либия, Ирак, Сирия, Сърбия, Виетнам, Северна Корея и много други? Не? ООН-ето се загрижило за ранените азовци. Явно затова беше показното от хора без крака и други франкенщановци... Значи тук се грижим а тук не се грижим...
  • 12 От страни

    4 0 Отговор

    До коментар #10 от "Верно ли":

    Да си ни върнат умничката Джени - тя ме научи и по география че има Белоруско море и по икономика че газта тече от Европа в Русия и на много други неща. А колко още чудни открития щяха да последват след като тя "пита в офиса"
  • 13 Ххххх

    4 0 Отговор
    Отново черните чували, в тях да се напъхат разследващите ,хората не са забравили предишната измама ,а те ще играят втора серия!
  • 14 папаз

    3 0 Отговор
    Дали ще боли,ако разкрият клоуниадата и скъпият украински пасквил скалъпен от англетата с ръцете на азов и десен сектор.Долни помиярчетаиий ще ревете.
  • 15 Иванушка  🇷🇺

    3 1 Отговор
    Френския военен кореспондент Адриен Боке взема трудно решение, което може да му създаде много проблеми: решава да информира французите за престъпленията, на които е станал свидетел в Украйна.

    "Поемам пълна отговорност за това, което казвам. Докато бях в Украйна, станах свидетел на военни престъпления. Всички те бяха извършени от Украинската Армия. Но във Франция не говорим за това!"
  • 16 Да да да

    3 0 Отговор
    А украинските престъпления ще разследват ли?
  • 17 Един

    2 0 Отговор
    Всички военни престъпления са извършени от укрофашистите. ООН е придатък на американския империализъм и няма да ги разследва.
Новини по държави: