30 Май, 2022 13:03 2 324 8

Ирак: Недостиг на вода доведе до проблеми при производството на пшеница

  • ирак-
  • пшеница-
  • производство-
  • проблеми-
  • земеделие

Земеделските стопани в Ирак казват, че плащат висока цена за решението на правителството да намали напояването на земеделските райони с 50 процента

Ирак: Недостиг на вода доведе до проблеми при производството на пшеница - 1
Снимка: БГНЕС

В момент, в който цените на зърното по целия свят се повишиха заради руската инвазия в Украйна, земеделските стопани в Ирак казват, че плащат висока цена за решението на правителството да намали напояването на земеделските райони с 50 процента, предаде Асошиейтед прес.

Иракските власти предприеха тази стъпка заради острия недостиг на вода, породен от високите температури и сушите, предизвиквани най-вероятно от климатичните промени. Освен това съседните страни продължават да отклоняват вода от реките Тигър и Ефрат. Всички тези фактори доведоха до сериозни затруднения в производството на пшеница.

Борейки се с недостига на вода, иракското правителство не можа да се справи с други отдавна неглижирани проблеми.

Тази година настъплението на пустините беше отчетено като фактор за непрестанните пясъчни бури. През последните месеци страната беше засегната от най-малко 10 такива стихии, които покриха иракските градове с оранжев прах. Това наложи отлагането на полети, а болниците се напълниха с хиляди хора с респираторни оплаквания.

Ирак разчита на реките Тигър и Ефрат, за да покрие почти всичките си нужди от вода. И двете реки се вливат в Ирак от Турция и Иран. Тези страни построиха язовири, които или блокираха, или отклониха водата и това породи сериозен недостиг в Ирак.

Министърът на водните ресурси каза пред Асошиейтед прес, че нивата на реките са спаднали с 60 процента спрямо миналата година, а това се е отразило и на производството на пшеница.

Министерството на земеделието подкрепя фермерите, като им предоставя всичко необходимо: техника за прибиране на реколтата, семена, торове и пестициди на субсидирана цена или безплатно. Освен това земеделските стопани не плащат за водата, която извличат от реките за напояване. Министерството на търговията съхранява или изкупува тяхната продукция и я разпределя на пазара.

Пшеницата е ключова стратегическа култура, която заема 70 процента от общото производство на зърно в Ирак. Местната консумация възлиза на между 5 и 6 милиона тона на година, но производството ѝ непрекъснато се свива. Миналата година Ирак е произвел 4,2 милиона тона пшеница, а през предходната 2020 г. – 6,2 милиона тона, сочат данни на министерството на земеделието.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ъъъ

    12 2 Отговор
    ама и водата ли вече е кът? заради Русия нали?

    Коментиран от #4

  • 2 Гладът идва! След него върви войната!

    4 12 Отговор
    В алчността си престъпника Путин отвори кутията на Пандора и нещастията изпълзяха от нея заливайки света! Вече нищо не може да ви спаси!

    Коментиран от #3

  • 3 Съгласен съм, но с малка поправка:

    4 8 Отговор

    До коментар #2 от "Гладът идва! След него върви войната!":

    "Всичко започна Първо с Войната на Русия срещу Украйна, тая Война води след себе си Глада, а Гладът води след себе си Световната война! Почнат ли да падат домината, удряйки се едно друго няма спиране!
  • 4 Не естествено!

    6 11 Отговор

    До коментар #1 от "ъъъ":

    За сушата не е виновен Путин. Той е виновен за това че срива напълно доставките на храни за тия части на света където има суша! Украинското жито щеше да захрани Магреба, Ирак, Пакистан и Черна Африка, но сега те ще гладуват и ще има бунтове, и много бежанци към Европа. Затова този удар на Путин е пряко срещу Европейските държави. Половината европейски страни се снабдяват с олио също от Украйна, което допълнително създава недостиг и вдига цените, това пак удря Европа. Накрая унищоженият от Русия "Азов-Стал" даваше 50% от желазото потребявано пак в Европа и това означава стагнация и повишение на цените! Така че Европа има най-голям икономически интерес от унищожението но Путин и Путинова Русия!

    Коментиран от #7

  • 5 България

    16 0 Отговор
    Произвежда доста зърно и слънчоглед, но дали произведеното ще остане у нас и на какви цени... Ако зърнарите тръгнат да изнасят всичко и да гонят огромни печалби трябва да им отрежат субсидиите. От десетилетия т.н. зърнари обират лъвския пай от евросубсидиите. Имахме вековни традиции в зеленчукопроизводство и животновъдство, но нищо не остана... Животновъдството освен ниските субсидии го убиват и забраните за паша в планините дошли покрай натура 2000 и други "зелени" директиви. От хилядолетия милиони овце са пасли по планините ни и имаме най-запазената /от Ледниковата епоха/ планинска флора в Европа и сега не може!

    Коментиран от #8

  • 6 Стратег

    9 2 Отговор
    Не случайно Китай купува всеки месец пщеница. Китай притежава 76% от всичката пщеница на Земята. Както и 70% ориз. А миналата година Бил Гейтс купи от Турция 716 акра земя. Светът върви към недостъг на храна. Вече се усещя от поскъпването на хляба. Очаквайте следващите години повече инфлация
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Българин

    0 0 Отговор

    До коментар #5 от "България":

    Абсолютно си прав друже.
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Афганистан, Новини Албания