6 Август, 2022 20:40 3 046 19

Колко близо са Румъния, Хърватия и България до присъединяване към Шенгенското пространство?

  • шенген-
  • румъния-
  • хърватия-
  • европейски съюз

Чехия, която пое ротационното председателство на ЕС на 1 юли, обяви, че разширяването на Шенгенското пространство е сред приоритетните въпроси за Прага

Колко близо са Румъния, Хърватия и България до присъединяване към Шенгенското пространство? - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Румънското правителство е уверено, че Румъния е все по-близо до присъединяване към Шенгенското пространство в контекста на войната в Украйна и в резултат на предприетите стъпки на международно равнище.

В интервю за Блумбърг тази седмица министър-председателят Николае Чука заяви, че Румъния може да стане член на Шенгенското пространство през тази година.

"Всичко, което направихме от началото на конфликта, показва, че сме готови да станем член на Шенген", каза Чука. "Наистина очакваме всички други лидери на ЕС да признаят всичко, което сме направили“, посочи той.

През юни, когато на посещение в Румъния бе президентът на Франция Еманюел Макрон, румънският президент Клаус Йоханис заяви: "Проведох изчерпателна дискусия с президента Макрон относно перспективите за разширяване на Шенген и обясних легитимните очаквания на Румъния във връзка с присъединяването“.

Йоханис каза тогава на Макрон, че Букурещ разчита на подкрепата на Париж за деблокирането на процеса. Френският президент от своя страна напомни, че Франция е редом до Румъния „от години“ и заяви, че иска придвижване по темата.

Разширяването на Шенгенското пространство е приоритет за ротационното председателство на Чешката република

Чехия, която пое ротационното председателство на ЕС на 1 юли, обяви, че разширяването на Шенгенското пространство е сред приоритетните въпроси за Прага.

Имаме намерение да разширим Шенген, в контакт сме с правителствата в България, Румъния и Хърватия, заяви премиерът на Чехия Петър Фиала пред Европейския парламент в началото на юли. Отнасяме се много сериозно към свободното движение на хора в ЕС, посочи той.

Според Европейската комисия България и Румъния са изпълнили техническите критерии за членство още през 2011 г., а Хърватия - през 2019 г. Въпреки това Съветът на ЕС все още не е дал зелена светлина за влизането на трите страни в зоната без граници.

В момента в Шенгенското пространство членуват 26 държави, от които 22 страни от ЕС. Извън Шенгенската зона остават България, Румъния, Хърватия, Кипър и Ирландия. В Шенгенската зона влизат също Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.

На пресконференция на 7 юли в Прага с гостуващия хърватски премиер Андрей Пленкович министър-председателят на Чехия Петър Фиала заяви: "Убедени сме, че Хърватия отговаря на всички условия за присъединяване към Шенгенското пространство и по време на председателството ще направим всичко възможно да помогнем на страната да се присъедини от следващата година". Фиала добави, че по време на преговорите с колегите си от ЕС е забелязал, че блокът силно подкрепя съответните амбиции на Загреб.

В същото време министър-председателят на Чехия посочи, че някои страни от ЕС се противопоставят на присъединяването на България и Румъния.

Стъпка напред за Хърватия

В края на юни Съветът на ЕС възложи на Европейския парламент да изготви оценка за готовността на Хърватия за приемане в Шенгенското пространство. Съветът прие предварително становище, което се предвижда да бъде оценено от евродепутатите. Когато ЕП е готов, Съветът на ЕС ще може да гласува. Решението се взима с единодушие от държавите членки на Шенгенското споразумение.

Според хърватския премиер Андрей Пленкович от 1 януари 2023 г. Хърватия може да стане член както на еврозоната, така и на Шенгенското пространство.

Пленкович изрази надежда, че Европейският парламент ще гласува скоро позицията си и по време на чешкото председателство на ЕС тази есен ще бъде прието окончателното решение за членството на Хърватия в Шенгенската зона.

Как оценяват шансовете на Румъния местни експерти?

Политологът Кристиан Първулеску заяви пред в. „Адевърул“, че има голяма вероятност Румъния да се присъедини към Шенгенското пространство тази година, но изрази съмнение, че интеграцията ще бъде пълна. Според него е по-вероятно тази година Румъния да бъде включена в Шенгенското пространство от гледна точка на въздушния трафик, но не и с автомобилния и железопътния.

Според Първулеску още преди пандемията политическият контекст е бил благоприятен за Румъния във връзка с премахването на Механизма за сътрудничество и проверка, но „е очевидно, че все още има проблеми с корупцията“.

"Смятам, че ситуацията там е малко по-сложна, тъй като Комисията все още има подозрения относно способността на Румъния да изпълни целите, свързани с върховенството на закона и независимостта на правосъдието", каза Кристиан Първулеску.

Бившият министър на външните работи Кристиан Дяконеску заяви пред "Адевърул", че в Шенгенското споразумение има редица държави, които имат резерви относно включването на Румъния. Според него преговорите са двустранна процедура с държави, които имат резерви и възражения по отношение на функционирането на върховенството на закона в Румъния, като Нидерландия, Германия, Австрия, Финландия.

"В момента се водят редица дискусии, включително и по отношение на съдържанието на този международен документ, тъй като от 2015-2016 г. насам възникнаха всякакви проблеми - миграционната вълна по балканския коридор, а сега и кризата в Украйна, така че въпросът е изключително чувствителен", коментира бившият ръководител на румънската дипломация.

Според в. „Адевърул“ политическият контекст в момента е благоприятен за присъединяване на Румъния към Шенген на фона на утвърждаването на Букурещ като важен международен играч в управлението на кризата със сигурността, породена от войната в Украйна. След избухването на войната бяха проведени няколко срещи и обсъждания с европейски служители по този въпрос на дипломатическо равнище, посочва вестникът.

Къде е България?

По време на посещение в Брюксел през февруари тогавашният премиер Кирил Петков заяви, че „засега няма доверие към България по въпроса за присъединяването към Шенген“. След разговор с премиера на Нидерландия Марк Рюте Кирил Петков даде пример с приказката за лъжливото овчарче и каза, че през годините „за доста от нещата, които сме обещавали, сме ги лъгали“ и затова няма доверие.

В отговор евродепутатите от ГЕРБ/ЕНП публикуваха декларация, в която посочиха, че изявлението на Кирил Петков „нанася тежък удар по авторитета на страната ни“ и го обвиниха, че предава националния интерес. От ГЕРБ припомниха, че в множество позиции и доклади и на Европейската комисия, и на Европейския парламент, ясно и по категоричен начин е заявявано, че България е изпълнила всички критерии, необходими за членство в Шенгенското пространство. В резултат България получи пълен достъп до Шенгенската информационна система, припомниха от ГЕРБ и отбелязаха, че „неприемането ни в Шенген е в полза на тези, които искат да превърнат България и Румъния в буферна зона за мигрантите“.

На церемонията по предаване и приемане на поста министър на външните работи на 2 август новоназначеният служебен министър Николай Милков каза, че основен приоритет пред служебното правителство е организацията на изборите, но допълни, че ще бъдат положени усилия и за справянето с комплекса от кризи, приобщаването на Западните Балкани към Европейския съюз, както и за членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и в Шенген.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 КОТарАК

    13 9 Отговор
    кой ще ни пусне нас с румънците в шенген бе...
  • 2 Петьо Петров

    15 2 Отговор
    А България готова ли е за Шенген? Само желание да се усвоят едни милиарди залог май не стига. Или ще се борим с корупцията унищожавайки причинителя и. Абе ние да не сме алкохолици?

    Коментиран от #6

  • 3 Трябва да излезем от ЕС

    13 22 Отговор
    ЕС генерира корупция.

    Коментиран от #4

  • 4 Мнение

    25 6 Отговор

    До коментар #3 от "Трябва да излезем от ЕС":

    Не ЕС генерира корупция, а нашата мафия и продажните политици генерират корупция. А да излезем от ЕС имат интерес от Русия, не ние. Ние вече сме избрали пътя си с развитите и цивилизовани демократични страни. Който не му харесва, марш в Рашистан.

    Коментиран от #8

  • 5 Бъдете наясно

    14 13 Отговор
    ЕС ще се разпадне след по-малко от 10 години.
    Ще бъде банановата република на САЩ само за използване.
    Най-доброто е да бъдем неутрални. Еврото и доларът вече няма да са силни. Както всички империи, САЩ ще бъдат разделени на малки страни

    Коментиран от #7, #16

  • 6 Хахаха

    17 7 Отговор

    До коментар #2 от "Петьо Петров":

    България не е готова за Шенген. Нямаме върховенство на закона. Когато видя двама политици на високи постове осъдени в затвора, тогава ще повярвам във върховенството на закона у нас и тогава ще влезем в Шенген.
  • 7 Хахаха

    18 5 Отговор

    До коментар #5 от "Бъдете наясно":

    Ще се разпадне баба ти! Тази фалшива руска опорка я слушаме с години вече. Омръзнахте до гуша ни дойде от едни и същи лъжи. Дай нещо ново!

    Коментиран от #12

  • 8 Отидете

    8 7 Отговор

    До коментар #4 от "Мнение":

    да миете чинии и чистете пода или задниците на стари хора. Защо оставате в България, ако обичате САЩ?
    Може би ще се влюбите в някой чернокож там. върви Късмет!

    Коментиран от #10

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Мнение

    15 3 Отговор

    До коментар #8 от "Отидете":

    Има много завършили университети млади българи, които са се реализирали там в престижни фирми, които вече имат родени деца там и те са известни в спорта, в музиката. Това е изтъркано старо клише "да миете чинии и чистете пода или задниците на стари хора". Сигурно има и такива българи, но няма срамна работа, стига заплащането да осигурява достоен живот. Моли се някой ден да има някой човек, който да мие твоя задник като остарееш!
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 ха-ха

    6 4 Отговор

    До коментар #7 от "Хахаха":

    Живея там повече от вас в вашето село..
    Учих там, защото изчезвах от fc комунистите! 36г.
    Знаете ли колко данък трябва да платите там?
    Вие не знаете нищо !
    Ако искате идeте да миете задници на стари хора там.
    Спрете да мечтаете . Фалшиво е
    Сигурен съм, че дори и български не можеш да говориш добре!

    Коментиран от #14

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Хахаха

    16 0 Отговор

    До коментар #12 от "ха-ха":

    Аз доколкото виждам, ти не можеш да говориш и пишеш български добре, сигурно дращиш от накое глухо село с 300 души жители. Аз съм живял в Европа, там всичко е чисто, подредено, законите се спазват, данъците макар и високи се плащат и от тях се строят качествени пътища, детски градини, нови сгради. А у нас почти всеки бизнесмен укрива доходи, а после се чудим защо няма пари за качествена инфраструктура. Дай, за да ти се даде!
  • 15 вечни МЪКИ И УЖАС ЧАКАТ ДЕЦАТА И ВНУЦИТЕ

    7 4 Отговор
    НА ПРЕДАТЕЛИТЕ НА НАШИЯ ЛЕВ !
  • 16 Тъй ли?

    9 4 Отговор

    До коментар #5 от "Бъдете наясно":

    Туй що го чувам от 2007-ма,когато путинофилите раздуват оттогава,че влизаме в съюз,в който ще останем само ние и германците.Да,АМА НЕ!Британците вече жестоко съжаляват,че излязоха по-плитки и от българите и се вързаха на припутиновата пропаганда разнасяна от бившия кмет на Лондон,сега вече бивш МП,ха,ха,ха...а шотландците скоро ще се отделят от ЮКей,за даде присъединят скорострелно към ЕС!!
  • 17 Анонимен

    3 0 Отговор
    Бойко, нали имаш връзки с Енп и Байдън. Времето изтича, отдавна народа навън очаква Бг в ШЕНГЕН.
  • 18 ...

    2 1 Отговор
    Преди се дразнех, че Холандия ни спира за Шенген, но осъзнах, че са прави. С външна граница на ЕС и с Капитан Андреево, с корумпирани служби по границата, с толерантно отношение към чужди агенти и с редицата други безобразия, едва ли ще влезем скоро в Шенген и заслужено...
  • 19 Петката

    1 1 Отговор
    Не мога да разбера едно. Защо лецемерните хомо шефове в Брюксел,Смятат ,че плашат корумпираните в България. Единствената мизерия е за шофьори на камиони,които плащат с цената на почивките си. Заедно със семействата си.
    Те плащат цената от гаврата с България. И за негодните министри и областни управители,от двете страни на Дунав. Който нищо не могли да направят. Нещастници.
    И понеже ,Аз съм един от хилядите страдащи шофьори . И ми писна да чакам въпросния Шенген,Си пожелавам никога да не ни вземат.и даже да ни изгонят от лицемерния ЕС. ТА тогава да видим от къде ще крадът "патриотичните но политици"