Руски ракетни удари поразиха тази сутрин инфраструктурни обекти в цяла Украйна, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че Русия, както изглежда, засилва своя преднамерена кампания за унищожаване на електрическите и водните съоръжения в страната преди началото на зимата.
Кметът на Житомир, град с 263 000 души население, заяви, че атаки са прекъснали електроснабдяването и водоснабдяването, а според заместник-ръководителя на президентската канцелария Кирило Тимошенко две експлозии са разтърсили енергийно съоръжение в югоизточния град Днипро, в който живеят близо 1 милион човека, причинявайки сериозни щети.
Един човек е загинал в южния украински пристанищен град Николаев, след като ракета поразила жилищна сграда, съобщиха местните власти. Очевидци разказаха, че са чули три експлозии в ранните часове на деня. По думите им ракета е разрушила напълно едната част от сграда в центъра на града, оставяйки след себе си огромен кратер. Забелязан е пожарникарски екип, който извадил тялото на мъж от развалините.
"В Николаев врагът разруши жилищна сграда с ракети С-300. Загина един човек. Беше нанесен удар и по пазар за цветя. Интересно срещу какво са се борили руските терористи в тези абсолютно мирни обекти", написа в "Телеграм" украинският президент Володимир Зеленски.

Енергиен обект в северната част на Киев също е бил поразен, заявиха очевидци и украински официални лица.
Съобщава се и за атаки срещу енергийни съоръжения в град Харков, разположен близо до границата с Русия.
По-рано този месец Русия назначи генерал Сергей Суровикин за ръководител на така наречената от Москва "специална военна операция" в Украйна. Наричан от руските медии "Генерал Армагедон" заради предполагаемата си твърдост, назначаването му доведе до най-голямата вълна от ракетни удари срещу Украйна от началото на руската инвазия.
Москва отрича да взима под прицел цивилни. Руското министерство на отбраната твърди, че извършва нападения срещу военни цели и енергийна инфраструктура в цяла Украйна, използвайки високоточни оръжия.
Новите руски удари вчера и днес бяха нанесени на фона на напредването на украинските сили в източните и южни части на страната и дойдоха след взрива на Кримския мост на 8 октомври, свързващ континентална Русия с полуострова, който Москва анексира през 2014 г.
Източник: БТА
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 мъкаааа
13:32 18.10.2022
2 Примати
Коментиран от #10
13:33 18.10.2022
3 Русия враг №1 на България
Коментиран от #9, #40
13:33 18.10.2022
4 Гошо
Коментиран от #14
13:34 18.10.2022
5 Няма вече РФ
13:34 18.10.2022
6 Хихихи..
13:34 18.10.2022
7 Солей
Коментиран от #12
13:35 18.10.2022
8 Мишел
13:36 18.10.2022
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Хари Потен
До коментар #2 от "Примати":
докат дойде, ще трябва да се връща :))))))))))13:36 18.10.2022
11 Дайте оръжието
Коментиран от #13, #26
13:36 18.10.2022
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 КитоДара
До коментар #11 от "Дайте оръжието":
дайте да дадем? Докато ти лалаш от дивана :))))))))))13:37 18.10.2022
14 Солей
До коментар #4 от "Гошо":
Да. Последствията че Украйна продължава да печели нови и нови доставки на модерно западно оръжие, за да се справи с агресора. Други последствия са, че маската на Русия като страна жертва, надяната с историческите лъжи за Втората световна война, НАПЪЛНО СЕ СРИНА. Русия НИКОГА ПОВЕЧЕ няма да има място сред цивилизованиет държави. Единствения им изход е съществуване в "паралелен свят" на мизерия, бедност, раздиран от конфликти и деградация. Русия избра пътя на Северна Корея.Коментиран от #20, #45
13:38 18.10.2022
15 Кресна
Коментиран от #17
13:38 18.10.2022
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 >>>
До коментар #15 от "Кресна":
Да питаш такова нещо сега е все едно някой да пита през 1940та дали хитлеристите са спечелили войната или са я загубили.13:40 18.10.2022
18 123455
13:43 18.10.2022
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 сара
До коментар #14 от "Солей":
Много точно ! Въпреки безбройните минуси, които те очакват като дронове камикадзе точно така е.Коментиран от #23
13:44 18.10.2022
21 ....
До коментар #19 от "Про митак":
Отпуска? :))) Даже и ти не си вярваш.13:45 18.10.2022
22 Киро докторът
Голям цирк, но им намериха цаката и си ги обработват ,леко и напоително.Има МАСА за преговори.....но ще трябва някой да връща пари...и то много пари.
Коментиран от #24, #27
13:46 18.10.2022
23 Солей
До коментар #20 от "сара":
Минусите са ми през минуса :))))13:46 18.10.2022
24 МЗ на РБ
До коментар #22 от "Киро докторът":
Киро .... докторът .....13:47 18.10.2022
25 Иванушка 🇷🇺
Всички знаем че детските градини, болниците, хотелите, родилните домове, сладкарниците и магазините за цветя са любимо място за Щабове на "хитрите" като мишоци украинци. Не питайте защо Русия е ударила пазара, питайте защо укровоеннните са се крили там ))
Коментиран от #30
13:48 18.10.2022
26 Стамат
До коментар #11 от "Дайте оръжието":
Грабвай ловна пушка и отивай да сваляш дронове.Сачмите се разпръскват и имаш по голям шанс.Лозунги само.13:48 18.10.2022
27 Путин глупака
До коментар #22 от "Киро докторът":
Интересното, че твоят господар терорист и убиец натиска за преговори. Но вече късно. Няма да има преговори. На такива победената страна МЪЛЧИ. Путин, ще мълчи на преговорите. С терористи не се преговаря.Коментиран от #29, #37
13:49 18.10.2022
28 Сух
13:50 18.10.2022
29 Паулу Курелю
До коментар #27 от "Путин глупака":
ти съвсем си изгубил връзка с реалността. Натиска за преовори, защото си взе своето и не иска да продължава кръвопролитието излишно, за разлика от вашите западни ку ратори. Чаткаш ли?Коментиран от #31, #33
13:50 18.10.2022
30 Мисли
До коментар #25 от "Иванушка 🇷🇺":
Ти ли диктаторче, ще каваш какво да питаме и какво да не питаме? Колко земя е завладяла Русия през времето на своите завоевателни и имперски войни? Колко народи са обезличени и земите ѝм отнети? Колко народи има завладени днес от Русия и са в състава на измислената Русия? С терора си срещу украинците, всекидневните бомбадировки и вече отркити джихадитски практики, само обединяват целия свят около Украйна. Следващите месеци и години, ще сме свидетели на краха на империи.Коментиран от #34, #36, #39
13:52 18.10.2022
31 Моля
До коментар #29 от "Паулу Курелю":
Взел си своето?? Кое? Пак? Отново? Херсон, ще бъде върнат скоро, после Крим и другите отнети земи. Натиска, защото изгуби. Той и не е печелил.Коментиран от #32
13:54 18.10.2022
32 Паулу Курелю
До коментар #31 от "Моля":
ти май си проспал референдумите и присъединяването на четирите области :))))) а какво ще стане "скоро", освен ако не си Ванго, те моля да не ми губиш времето :)))))))Коментиран от #35
13:56 18.10.2022
33 пурко
До коментар #29 от "Паулу Курелю":
Голям хуманист го изкара този дивак на 21 век.13:56 18.10.2022
34 Пони Стораро
До коментар #30 от "Мисли":
"целият свят" вече дори и Европа не е, че заспите се събудиха и там :))) иначе си лалай лозунги де, не пречиш13:57 18.10.2022
35 Хартишки
До коментар #32 от "Паулу Курелю":
са това.Коментиран от #38
13:58 18.10.2022
36 Иванушка 🇷🇺
До коментар #30 от "Мисли":
Питам се, Българския народ пита и цяла Обединена Демократична Европа се пита : - Що аджеба на украинците им трябваше да посягат на Святото - Кримския мост ? Толкова тихо, спокойно и Европейски си вървеше войната до преди две седмици, какво направиха тия укри не знам - събудиха Монголеца в руснаците )))13:58 18.10.2022
37 Киро докторът
До коментар #27 от "Путин глупака":
Твоите господари ли ти ги нареждат тези изречения?Май те взеха вече да подсмърчат и нещо не са сигурни в изхода на тази война , която се разиграва на тази територия.В Европа , народа взе да се усеща и нещата не се развиват по план на зад океанаските им господари.Скоро ще се види ,кой ще мълчи и ще гледа като п........о дете майка си.13:59 18.10.2022
38 Паулу Курелю
До коментар #35 от "Хартишки":
щом ти казваш, тай ше е тя :))))))))))Коментиран от #42
13:59 18.10.2022
39 Секстра Нина
До коментар #30 от "Мисли":
ама преател това го слушаме от началото на войната, и всеки месец на Русия почват да и свършват мунициите :))))))) не ви ли е срам да повтаряте едни и същи измислици, поне ги променяйте малко14:05 18.10.2022
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 Ванга
Коментиран от #43
14:09 18.10.2022
42 Естествено
До коментар #38 от "Паулу Курелю":
Мога да събера 2 и 2, а вашият съсъсъръ изфиряса отдавна, поради несъстоятелност. Мога да ти кажа и друго: в опитите си да го върне от умрелите, русия трупа омраза към себе си. Грузинци, украинци, казахи, чеченци, беларуси таят люта ненавист към руския империализъм. Това, че някъде руските са поставили марионетки е преходно явление.Коментиран от #46
14:10 18.10.2022
43 Има такива знаци
До коментар #41 от "Ванга":
Емомали Рахмон така беше зачесал Путин, оня само клатеше глава и си драскаше нещо.14:14 18.10.2022
44 Урюрвкос
Коментиран от #54
14:14 18.10.2022
45 Минувач
До коментар #14 от "Солей":
Вярваш ли си на това? Русия щяла да бъде изолирана, като Северна Корея??? А кой ще трябва да изнася жито, петрол, газ, алуминий, стомана, уран, титан и т.н.. Откъде ще купуват въоръжение всички държави опоненти на САЩ с милиарди население. Самият запад откъде и на какви цени ще купува всичкия необходим газ, енергия и суровини? Можеш да се обзаложиш в едно нещо - в политиката има само и единствео интереси и лицемерие. Дори и Русия да приемем, че загуби изцяло в Украйна, ГАРАНТИРАМ ти, че до няколко години, световните политици, изправени пред обедняване на страните им вследствие на недостатъни или много оскъпени храни, суровини и енергия, ще намерят причини и ще оправдаят Русия, за да търгуват отново с тях. ГАРАНЦИЯ!!!!!!! Дали Путин ще е на власт, дали ще е друг, НЯМА значение. Така, че не си мисли това за Русия, а това е в най-лошия за тях развой - да загубят. А ако спечелят, то тогава този оправдателен процес за пред Запада на Русия ще е много бърз.Коментиран от #51
14:19 18.10.2022
46 Флатуриращият с вълци
До коментар #42 от "Естествено":
мога да ти кажа, че американската проказа е докарала главата ти до нещо като диня :))))))))))Коментиран от #49
14:22 18.10.2022
47 Анти-маймуна
Руснаците много ще теглят с евреина "Путин". Ще нагостят обилно Баал с кръвта си.
Коментиран от #55
14:31 18.10.2022
48 Америка за пример
14:34 18.10.2022
49 Всъщност
До коментар #46 от "Флатуриращият с вълци":
няма какво да кажеш, затова обиждаш. Обидите не са аргументи. Не си ми интересен/интересна.14:36 18.10.2022
50 Мен
14:45 18.10.2022
51 Солей
До коментар #45 от "Минувач":
Съдбата на Просия вече е решена: всичките суровини за които говориш, ще се администрират от международна организация, която ще бъде специално създадена да следи продажбата на суровините на бившата "велика" Русия да отиват за изплащането на репарациите към Украйна и тези, които са й помогнали. Така че ще има и руски алуминий, и руска руда, и руски нефт и газ .... на цени определени от международната общност. От това Русия няма да види никакви пари. Чака я мизерия и затваряне, каквото не си си представял. Русия ИЗЧЕЗВА като нормален международен субект какъвто го познаваш сега. Запиши си какво съм ти казал.Коментиран от #52, #53
14:45 18.10.2022
52 Вай
До коментар #51 от "Солей":
Ваййй че си умен15:04 18.10.2022
53 Минувач
До коментар #51 от "Солей":
Не ме разбра .... Казвам ти и ти ГАРАНТИРАМ, че Западът сам ще поиска отново руските суровини. Западът сам ще оцени трудността да си набави необходимите количества суровини и енергия и то на цени, които му харесват. Западът ще трябва да тушира недоволството на масите, заради обедняването и ще трябва да намери решение. Такова НЯМА без руските суровини, заради количеството им и заради цената им. Казвам ти, че сегашния патос на западните политици срещу Русия е просто първичната и нормална за тях реакция, няма как да очакваме друго. А това друго ще дойде, когато всичко утихне и, когато тези същите политици започнат да мислят трезво, как пак да си засилят икономиките. Затова и ти гарантирам, че всичко е интереси, алчност и лицемерие. Няма вариант, в който Русия да се изолира търговски за дълго време .... Та виждаш дори сега, в разгара на войната, някои сектори на търговия с Русия пак не са спрели.... Зърно, торове, уран и т.н. се изнасят в пълни обеми за същите и най-гласовити страни срещу Русия.15:19 18.10.2022
54 Мишел
До коментар #44 от "Урюрвкос":
Зенитните ракети БУК и С300, които падат върху сгради в украинските градове, са украински ракети, изстреляни от украинци. Защото ВСУ ползват муниции с отдавна изтекли срокове за годност. След изстрелване на такава ракета началният ускорител не задейства двигателя, ракетата пада и се взривява. Типично по украински, ПВО са разположени в жилищните квартали и затова ракетите падат върху сградите наоколо.Коментиран от #58
15:29 18.10.2022
55 Мишел
До коментар #47 от "Анти-маймуна":
Жп линиите са непокътнати, но захранването с електричество е прекъснато. Над 95% от локомотивния парк на Украйна е електрически, така че в момента са без жп транспорт .15:36 18.10.2022
56 Антируснак
15:36 18.10.2022
57 УСА боклук
Так нада!
15:37 18.10.2022
58 Всевиждащият
До коментар #54 от "Мишел":
Объркал си се, рубладжията - руски ракети и самолети падат в пРосията, понимайш?!15:37 18.10.2022
59 Азз
15:57 18.10.2022
60 Ало
16:49 18.10.2022