Тема: Украйна

18 Октомври, 2022 14:55 1 438 39

Украйна получи 2 милиарда евро помощ от ЕС

  • украйна-
  • европейски съюз-
  • финансова помощ-
  • транш

Средствата са първият транш от предвидения пакет от 5 милиарда евро на ЕС след нахлуването на Русия

Украйна получи 2 милиарда евро помощ от ЕС - 1
Снимка: Shutterstock

Украйна получи два милиарда евро финансова помощ от Европейския съюз. Това обяви украинският премиер Денис Шмигал, цитиран от "Ройтерс".

Средствата са първият транш от предвидения пакет от 5 милиарда евро на ЕС след нахлуването на Русия.

Допълнителният финансов ресурс ще помогне за покриване на неотложни бюджетни разходи, по-специално в социалната и хуманитарната сфера, написа премиерът в "Телеграм".

В началото на октомври финансовите министри на страните членки на Европейския съюз се споразумяха да включат плащанията за подкрепа на Украйна в бюджета на ЕС за 2023 г. Целта е плащанията да бъдат по-структурирани и предвидими.

Очакванията са, че този ход ще укрепи още повече отношенията между 27-членния блок и Украйна, която е кандидат за членство в ЕС и се бори да поддържа държавната си администрация работеща, докато отблъсква почти 8-месечната инвазия на Русия.

ЕС се съгласи да подкрепи Украйна с 9 милиарда евро още през май, но направи първото си плащане в размер на 1 милиард евро едва през юли.

Украйна получи 2 милиарда евро помощ от ЕС
Снимка: Shutterstock


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 24 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Дедо

    50 3 Отговор
    Ой на дядо пишлеметата, трябват им парички за играчки.

    Коментиран от #38

  • 5 Последния Софиянец

    58 5 Отговор
    Закръглиха на 170 000 000 000.С тия пари можеше чудеса да се направят за хората, ама на чиновниците в Брюксел не им пука.

    Коментиран от #11

  • 6 БСП за България и Радев

    63 8 Отговор
    ЕС никога на нас не ни е давала 2 милиарда ей така. Докато майка Русия винаги ни е давала газ и нефт без пари

    Коментиран от #8

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 сара

    7 36 Отговор

    До коментар #6 от "БСП за България и Радев":

    Хахххахахх, разсмя ме от сърце.

    Коментиран от #25, #33

  • 9 Псевдоним

    54 4 Отговор
    Украйна смуче от еврофондовете без да е членка на ЕС.

    Коментиран от #12

  • 10 Соваж бейби

    34 4 Отговор
    То няма лошо ама кога ще ги върнат,следващата седмица или на заплата в края на месеца ?Все пак не мисля че са нещастните хора на улицата които нямат нищо общо с идеологията на Зелински и са без работа ....живота е спрял там !Това са облаги на други хора ,които след време ще връщат други

    Коментиран от #19

  • 11 сара

    10 11 Отговор

    До коментар #5 от "Последния Софиянец":

    Викаш да си взема всеки каквато иска територия - важното е мир да има ?
  • 12 сара

    22 4 Отговор

    До коментар #9 от "Псевдоним":

    Като гледам в Бг тези еврофондове прецизно се използват и контролират...пълнят правилните чекмеджета.
  • 13 Талибан

    17 5 Отговор
    И за какво са им хартийки като нямат стоки? Да си плащат тока дето им го спряха онзи ден ли?
  • 14 Урюрвкос

    34 4 Отговор
    колко от тези 2 млрд ще стигнат до Донбас или Луганск те също са украински защото ЕС не ги признава като руски
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 парите

    30 4 Отговор
    на държавите от ес отиват при зеления, разпускайте вече тая збирщина.
  • 17 234

    29 3 Отговор
    Не разбраха ли Евролидерите че кондомът е спукан....
  • 18 Тиква американска

    31 4 Отговор
    Урсулке акушерке, подлога на САЩ, ще съсипеш ЕС за комисионни подлого!
  • 19 Тия пари

    21 4 Отговор

    До коментар #10 от "Соваж бейби":

    са безвъзмездни,никога няма да ги върнат!Колко гърците върнаха заемите си 80%им ги опростиха!Само на нас понеже сме селски тарикати,ес ни е.ава както си иска,!
  • 20 Кой

    15 3 Отговор
    Кой ще ги връща? ЕС ще връща на Краварите, а краварите ще връщат на унията?
  • 21 МИНА

    17 3 Отговор
    ЗАТОВА КОСТАДИНОВ ИСКА ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА КВОТИТЕ С ЕВРОПЕСКИЯТ СЪЮЗ АМА ВСИЧКИ ВИЕ ГО ИРОНИЗИРАТЕ НА ВИ СЕГА ЗА БЪЛГАРИЯ НЯМА АМА ЗА УРКИТЕ ИМА ТОВА Е ЦИНИЗЪМ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 22 Иван

    10 3 Отговор
    Еленска ще празнува заедно с Ненси Пелоси.
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Урсула

    3 12 Отговор
    може да си кудкудякате колко си искате. Не ми пречите. Мен никой не може да ме смени.

    Коментиран от #27, #28

  • 25 Иван

    6 3 Отговор

    До коментар #8 от "сара":

    Сара еврейката.
  • 26 Чудя се

    4 4 Отговор
    с тези пари няма ли да си плащат, че им гледаме отрочетата?!
  • 27 Иван

    3 3 Отговор

    До коментар #24 от "Урсула":

    Не си над Синагогата.
  • 28 Иван

    4 4 Отговор

    До коментар #24 от "Урсула":

    Равините могат да те свалят за пет минути.....Фюнф минутен.
  • 29 упадък

    10 3 Отговор
    Ето защо има голяма инфлация в Европа! Пет милиарда тук, пет - там! Ваксини за 30 милиарда, За ток, за газ, за тоалетна хартия.....
  • 30 пенсионер

    8 4 Отговор
    това са МОИТЕ ПАРИ, не парите на фон някоя си и борелчо !!! не искам да ги прахосвате !!!
  • 31 Украинка

    7 4 Отговор
    И целия ЕС да се бие за Украйна, пак няма да победи Русия, а забравих за САЩ и англичани
  • 32 Украинка

    7 4 Отговор
    Дали ЕК попита държави от ЕС, съмнявам се, или по нареждания.....
  • 33 Смей се, но е истина.

    2 3 Отговор

    До коментар #8 от "сара":

    Ако гледаш и вярваш на СМИтата, ще ти изпържат мозъка с измамите и манипулациите си.
  • 34 Сократ

    2 3 Отговор
    Да бяха дали някой лев на хората останали без домове след наводненията в България. Лицемери.
  • 35 дядото

    1 4 Отговор
    голяма помощ,няма що.давате им оръжия и боеприпаси,а ги остойностявате като помощи.ако има украйна,народа в нея с поколения ще ви връща ,с огромни лихви тази помощ.хайде,знаем се.
  • 36 БОЛНАВ РУСПОДЛОЖНИК

    1 2 Отговор
    Много болни дежурни руски троляци са налазили пак нета,личните им лекари ги издирват цял ден за да им боцнат дозата от транквилант,иначе по цял ден квичат и дрънкат небивалици !!!

    Коментиран от #37

  • 37 Ха ха ха ха ха

    1 2 Отговор

    До коментар #36 от "БОЛНАВ РУСПОДЛОЖНИК":

    Браво на Украйна! Как дои ЕС :))) а ти не губи време да драсксш тук, ами отивай да работиш:))) Че и ти плащаш част от двата милиарда.
  • 38 стария моряк

    1 0 Отговор

    До коментар #4 от "Дедо":

    Дедо , само от интерес питам , бургазлия ли си?
  • 39 Точно това си помислих!

    1 0 Отговор

    До коментар #23 от "ГОЛЯМ СМЯХ":

    На нас кой ни е давал такива суми, въпреки, че сме в пропадналия им съюз?
    Ама те там и от нашите пари дават на Украйна. И едва ли някой сега ще проверява, къде ще отидат?
    На нас постоянно ни спират програми, заради корупция. А тези са никакви и хайде милиардите?
    Тази политика за нас е в ущърб! Какво като сме в ЕС и в Нато? Нищо и никога не са ни дали, ей-така!
    Едни стари самолети и то платете си ги предварително, а кога и дали ще ни ги дадат, нищо не е ясно!!!
    Вън от ЕС и от Натото! Без такива идиотски съюзи! Нашите хора по селата тънат в мизерия, а този тука с тази война орева цял свят и му напълниха гушата, ей-така! Вече казват натрупал за себе си над 1 милиард долара и за какво? За това, че ще направи Окрайна на разрушена пустиня без хора?
Новини по държави: