Морските доставки на руски петрол достигнаха петмесечен връх, съобщава Bloomberg. Това се случва точно преди влизането в сила на новите санкции на ЕС в началото на декември - дотогава корабите трябва да достигнат крайните си дестинации.
Доставките от Русия са нараснали до 3,6 млн. барела дневно, което е най-високото ниво от началото на юни, съобщи агенцията. По-слабо волатилната четириседмична средна стойност също се повиши до най-високото си ниво от август насам.
Обединеното кралство последва примера на ЕС, като забрани на своите компании да предоставят застрахователни и други услуги на кораби, превозващи руски петрол, освен ако той не се купува на цена под границата (тавана), определена от коалиция на страните от Г-7 и Австралия. Подобно на забраната в ЕС, тази мярка ще влезе в сила на 5 декември.
Доставките от терминала в Мурманск бележат най-голямо увеличение както в количествено, така и в процентно изражение. От Мурманск корабите достигат до дестинации в Азия за по-дълго време, отколкото от терминалите в Балтийско или Черно море, а увеличаването на превозите може да отразява опит за доставка на нефт преди санкциите на ЕС да забранят на европейските кораби да превозват руски нефт и да предоставят застрахователни и други услуги на международния флот.
Корабите, превозващи руски петрол, също стават по-предпазливи в избора си на дестинации, пише Bloomberg. Много танкери напускат руските пристанища, без да съобщават за крайно пристанище на разтоварване. По-специално, броят на корабите, които посочват Суецкия канал като дестинация, рязко се е увеличил. Вероятно повечето от тези кораби се насочват към Индия, но те ще съобщят крайната си дестинация едва след като преминат канала.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Не искаме ЕС
Коментиран от #5
22:57 07.11.2022
2 климент
22:58 07.11.2022
3 Гошо
Коментиран от #14
23:01 07.11.2022
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 България
До коментар #1 от "Не искаме ЕС":
е рускаКоментиран от #8, #13
23:04 07.11.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Котка ученият
23:09 07.11.2022
8 България
До коментар #5 от "България":
е на Америка23:09 07.11.2022
9 Котка ученият
23:17 07.11.2022
10 Бай ти Ганьо
23:19 07.11.2022
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Беше
До коментар #5 от "България":
А сега си закачи изгнилите орехи на пирона...бъдещото е в новото поколение...нищо лично, просто факт.01:48 08.11.2022
14 Рошко
До коментар #3 от "Гошо":
Да го преработи и да го продаде пак ударно, после02:22 08.11.2022
15 Лост
Коментиран от #16
03:29 08.11.2022
16 Кръпката
До коментар #15 от "Лост":
Не може да е, а точно това е! Бюрократите в Европа, под натиск на САЩ правят поредната глупост спрямо енергийните доставки от Русия и бизнеса гледа да изпревари. Европейския бизнес. Така ще е до първите сериозни студове. Ще се опитат да ги залъжат с газ от хранилищата, но когато в бензиностанциите няма гориво, гинеколожката и обкръжение трябва да се скрият някъде. Правят си шега с европейците, но не всички са шушумиги като българите.05:05 08.11.2022
17 Даа
10:47 08.11.2022