Руският министър на отбраната Сергей Шойгу нареди да започне изтеглянето на войските от западния бряг на река Днепър. Новината дойде след седмици на украински настъпления към град Херсон и евакуация от страна на Русия на останалото цивилно население.
Ето как руският военен експерт и блогър Борис Рожин коментира ситуацията.
1. От военна гледна точка това е най-сериозното чисто военно поражение на Руската федерация от 1991 г. насам. В нашия случай това е вече 3-то сериозно военно поражение след Балаклея и Красни лиман. Има редица въпроси, свързани с безопасността на Каховската ВЕЦ след изтеглянето, бъдещето на Антоновския мост и Северно-Кримския канал, евакуацията на военна техника на левия бряг и др.
2. Причините за изтеглянето на войските на левия бряг са резултат от неотстранени проблеми, възникнали от началото на лятото. Те произтичат от неуспеха при превземането на Николаев в самото начало на специалната военна операция, когато градът беше в полуобкръжение, но поради различни грешки той така и не беше превзет.
3. Сега очевидно се залага на увеличаване на общия състав на групировката и освобождаване на част от силите, действащи на десния бряг, в интерес на настъпателните операции, които могат да се очакват в края на ноември - началото на декември. Ако там се постигнат някакви оперативни успехи, те, разбира се, ще оправдаят изтеглянето от Херсон. Но си струва да си припомним, че не само ние "освобождаваме" войски от десния бряг, но и врагът.
4. Очевидно е, че предаването на регионалния център от Руската федерация ще има осезаеми последици за общественото съзнание и врагът със сигурност ще го използва. При липсата на предвидим успех с окупацията на големи населени места и напредването по време на зимната офанзива, поредица от военни неуспехи ще натрупат много по-сериозно вътрешно недоволство от санкциите.
5. Разбира се, има и версия за някакво споразумение с американците "ала Минск-3", но засега няма конкретни действия от страна на САЩ, които да показват това. Засега има много повече предпоставки за продължаване на интензивните военни действия.
6. Възможно е на този етап да се забрави за всякакви настъпателни действия в посока Одеса и Николаев в обозримо бъдеще.
7. Специалната военна операция очевидно продължава, няма отказ от заявените ѝ цели.Чакаме зимната кампания. Като цяло мрачен ден. Трябва да се изживее. Белегът на сърцето ще остане.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
Коментиран от #8, #9
18:52 09.11.2022
2 КОТарАК
18:52 09.11.2022
3 Денс Дзанбазларъ
18:52 09.11.2022
4 Майна
Изведоха и спасиха жителите от водното ,,удавяне,, ,които тия искат да предизвикат
Коментиран от #17
18:52 09.11.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 PУCCKИЙ НЕМОГЛИК ♿
18:54 09.11.2022
7 Некой си Z
Коментиран от #11
18:55 09.11.2022
8 Мдааа
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Сега това оправдание ли намери? Та Путин изобщо не му пука за армията, той си я унищожава всеки ден!18:57 09.11.2022
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Танк
Коментиран от #19
18:57 09.11.2022
11 Последния Софиянец
До коментар #7 от "Некой си Z":
Гражданската война в Украйна е тренировка за истинската война.Като гражданската война в Испания.Пробват се тактики и оръжият и се подготвят опитни бойци.18:57 09.11.2022
12 Последния Софиянец
До коментар #9 от "Русофил":
Може ама не иска.Херсон е уязвима позиция.18:58 09.11.2022
13 Уточнение
18:58 09.11.2022
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Хаха
18:59 09.11.2022
16 Селянин
19:00 09.11.2022
17 Хахахаха
До коментар #4 от "Майна":
И защо трябва да разрушават града, след като почти са го превзели? Не виждаш ли, че логиката е точно обратна. Руснаците за да не изгубят града, могат да го залеят с украинската армия вътре. За това и украинците действат внимателно.19:00 09.11.2022
18 западната дипломация,
19:00 09.11.2022
19 Ъъъъ
До коментар #10 от "Танк":
И защо да правят по-голям проблем, като украинската армия се справя и без НАТО?Коментиран от #26, #48
19:01 09.11.2022
20 🇺🇦Бесен- _Язовец🇺🇦
19:03 09.11.2022
21 ако се разруши язовирната стена,
19:05 09.11.2022
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Да бе да
Изключително интелигентна физиономия ни гледа от снимката 🤔😁
Този индивид е забравил да допълни в разбира си , че рузката армия бяга от " рузка " територия !!
Нали ги анексира преди седмица? Жалки😅😍😘
Ако рузката "космическа армия "не може да защитава границите на Ватистан , за какво говорим и кой е виновен?
19:08 09.11.2022
24 !!!?
Коментиран от #67
19:09 09.11.2022
25 Този освен че
19:12 09.11.2022
26 Танк
До коментар #19 от "Ъъъъ":
Гледам, че имат проблеми и с С. Корея, Индия, Пакистан, Китай, Иран. Сигурно и там очакват Украйна да им помогне.Коментиран от #50
19:15 09.11.2022
27 Иванушка 🇷🇺
Коментиран от #28
19:19 09.11.2022
28 Последния Софиянец
До коментар #27 от "Иванушка 🇷🇺":
Войната тепърва ще се разраства.Накрая ще се броят победителите ако има още живот на земята.19:21 09.11.2022
29 Българин
19:23 09.11.2022
30 А бе
Няма ли да отстъпят Ушанкеъ Вафе ,щели да попилеят Сву.
А кво стана: отстъпваме на добра воля
Хахахаха
Уникални руски тъ.па.на.ри
Коментиран от #35, #37
19:36 09.11.2022
31 Васил
Коментиран от #58
19:37 09.11.2022
32 Оп Са
19:40 09.11.2022
33 Антируснак
19:43 09.11.2022
34 Чекмеджан ефенди
19:43 09.11.2022
35 Верто
До коментар #30 от "А бе":
... и го.ве.да нацистки.19:44 09.11.2022
36 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
19:45 09.11.2022
37 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
До коментар #30 от "А бе":
Къде е мишел????????Така хубаво цвъркаше,а сеги го няма......19:47 09.11.2022
38 Пеци
Тукашните русороби воен."специалисти" пишеха за някакви чували, обкръжения ,но освен чували в Груз 200 и отстъпващи смачкани ушанки от азиатската орда, друго не виждаме.
Браво на ВСУ Слава на Украйна ,Героям слава.
Коментиран от #42
19:48 09.11.2022
39 Бягат по без гащи
19:48 09.11.2022
40 Чекмеджан ефенди
Коментиран от #44, #62
19:49 09.11.2022
41 Този коментар е премахнат от модератор.
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 007
19:52 09.11.2022
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Виталий Портников
19:59 09.11.2022
46 ПРОСТО СЕ ЧУДЯ
Коментиран от #54, #68, #74
20:04 09.11.2022
47 Този коментар е премахнат от модератор.
48 Европа
До коментар #19 от "Ъъъъ":
Ти сам вярваш ли си на тази опорка? Колко пари излязоха от джоба на еропейския и американски данъкоплатец, за да влязат в джоба на ВКП.20:06 09.11.2022
49 Жалко е да
20:07 09.11.2022
50 гост
До коментар #26 от "Танк":
Тия проблеми са само в празното ти междуушие !! А колкото до ти дето си ги изброил след това дето предстои на Раша и то БЕЗ да участват сили на НАТО , а само с доставка на оръжия и то залежаващи по складовете на НАТО , ще са по-ниски от тревата !! Бъди сигурен , че гледат и то мнооого внимателно и си правят изводите , а те са , че щом една Украйна може да бие Раша , то НАТО буквално ще ги смели и то преди да разберат откъде им е дошло !!Коментиран от #53
20:22 09.11.2022
51 Именит
Като ме видят, познай къде си бъркат!?
Коментиран от #55
20:22 09.11.2022
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 Танк
До коментар #50 от "гост":
Май не разбираш за какво говоря. ЯДРЕНИ СИЛИ. И СТРАХЛИВОТО НАТО май само се репчи. А иначе нищо от години. Е това не са Либия, Сирия, Ирак, Сърбия, и др.Коментиран от #59, #66
20:30 09.11.2022
54 И аз се чудя
До коментар #46 от "ПРОСТО СЕ ЧУДЯ":
Руската армия “ окуця “ а украинската намаля - 50% са наемници .А други не окуцяват , леят крокодилски сълзи и продават оръжия .
Пъстър свят !
20:42 09.11.2022
55 Идеи
До коментар #51 от "Именит":
за грандиозност и стихоплетство с прости рими е познат синдром в психиатрията .ДД : Медикаменти , Шизоидно увр - до 6 м
Коментиран от #71
20:47 09.11.2022
56 Дедо мацо
20:49 09.11.2022
57 ха ха
20:54 09.11.2022
58 Васко
До коментар #31 от "Васил":
За някои Русия е голям залък също .Опитаха с ислямисти в Чечня , с националисти в Грузия , Украйна , с наемници в Беларусия , Казахстан .
Все по границите й , все не става ...
20:59 09.11.2022
59 Некой си
До коментар #53 от "Танк":
Ти май на луд се правиш, а. Я си спомни какъв рев бе от страна на Кремъл НАТО дасе върне на границите от 97 година. Как опищяха орталъка, че ракетите на НАТО с ЯЗ падали под 5 мин.полет до Масква...а..помниш ли. На това ако не му викаш страх, то не знам на какво друго!Коментиран от #60
21:12 09.11.2022
60 Танк
До коментар #59 от "Некой си":
А как беше с Куба, че нещо не си спомням?21:14 09.11.2022
61 Спрете се бе!
Коментиран от #63
21:31 09.11.2022
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Добре де
21:44 09.11.2022
65 Котка ученият
21:44 09.11.2022
66 Този коментар е премахнат от модератор.
67 НАЙ ТОЧНОТО ОПРЕДЕЛЕНИЕ👍
До коментар #24 от "!!!?":
СЪЩОТО И ЗА БНА И БЪЛГАРИЯ 1945/198921:54 09.11.2022
68 КАК КАК КОЙ
До коментар #46 от "ПРОСТО СЕ ЧУДЯ":
„БЕЗСМЪРТНИЯТ ПОЛК”📴📴📴21:57 09.11.2022
69 Просто човек
22:10 09.11.2022
70 Тъгувайте, zвине
22:20 09.11.2022
71 Туй за маша_алкаша
До коментар #55 от "Идеи":
При нея патологията е съчетана с разюзданост. Ближе едни ягоди, доста народ отврати от ягодите.22:24 09.11.2022
72 Смешници
Коментиран от #73
22:58 09.11.2022
73 Този коментар е премахнат от модератор.
74 Сега даже и нашия
До коментар #46 от "ПРОСТО СЕ ЧУДЯ":
Левент пРезидент няма да иска да ходи на парад в Москва. Много ще го боли да гледа как накуцват любимците му,07:21 10.11.2022