3 Февруари, 2023 12:36 2 078 15

Изкуственият интелект идва. Ще го пуснат ли в училище?

  • изкуствен интелект-
  • роботи-
  • ученици-
  • училище-
  • интелект-
  • chatgpt

Опасенията са основателни: учениците могат да използват изкуствения интелект, за да мамят системата

Изкуственият интелект идва. Ще го пуснат ли в училище? - 1
Снимка: Shutterstock

Все повече учебни заведения спират достъпа до чатбота с изкуствен интелект ChatGPT, пуснат за употреба през ноември миналата година. Притесненията са много - учениците спокойно биха могли да използват системата, за да “мамят” на изпитите и при писането на домашните работи.

На някои места обаче учителите са решили вместо да се борят с възможностите на изкуствения интелект, да ги използват, за да подобрят образователните си техники.

Какво може да означава за образованието по целия свят все по-бързото разпространение на изкуствения интелект като ChatGPT?

Какво е ChatGPT?

Платформата стартира на 30 ноември 2022, но е част от по-широк набор от технологии, разработени от базирания в Сан Франциско стартъп OpenAI, който е в близки отношения с Майкрософт, пише Асошиейтед прес (АП).

Тя е част от ново поколение системи с изкуствен интелект, които могат да разговарят, да генерират читаем текст при поискване и дори да създават нови изображения и видеоклипове въз основа на това, което са научили от огромна база данни от цифрови книги, онлайн текстове и медийни публикации.

Но за разлика от предишните итерации на така наречените "големи езикови модели", като GPT-3 на OpenAI, стартиран през 2020 г., инструментът ChatGPT е достъпен безплатно за всеки с интернет връзка и е проектиран така, че да бъде възможно най-удобен за ползване. Той работи като писмен диалог между системата за изкуствен интелект и лицето, което ѝ задава въпроси.

Милиони хора са се опитвали да разговарят с него откакто е публично достъпен. Всички тези запитвания също помагат на приложението да стане по-умно.

Как се опитват училищата да спрат използването на ChatGPT?

Много училища все още се опитват да определят правилата за това дали и как може да се използва в образователната система ChatGPT или другите подобни системи.

В Ню Йорк например заявиха, че ограничават достъпа в училищните мрежи и устройства, защото се притесняват от негативното въздействие върху обучението на учениците. Има опасения, свързани с безопасността и точността на съдържанието, пише АП. Достъпът до ChatGPT е спрян и на редица други места в САЩ - в училищата в Лос Анджелис, в Сиатъл, на места в Алабама и във Вашингтон.

Нищо обаче не пречи на учениците да получат достъп до ChatGPT от личния си телефон или компютъра вкъщи. Затова и някои учебни заведения подхождат по съвсем различен начин.

Как може да се използва позитивно ChatGPT?

Едно от най-добрите частни училища в Англия променя подхода си към традиционната домашна работа на фона на опасенията, свързани с разпространението на ChatGPT и начина, по който тя може да бъде използвана от учениците, пише Бизнес Инсайдер. Училището “Алейн” преминава към “обърнато учене” - модел, по който учениците ще трябва да подготвят информация за предстоящия урок, вместо да пишат домашни работи по вече научения материал в предходните учебни часове.

Учителката Карин Райзер-Махла от гимназия в германския Франкентал пък кара чатботът да напише реч, а учениците да я анализират, пише германската АРД. Във втората стъпка класът трябва да адаптира речта, като я обогати с исторически знания. Учениците имат много работа: много пасажи от речта на изкуствения интелект изглеждат взаимозаменяеми, обобщават учениците от курса по история за напреднали.

В свой материал за “Ню Йорк Таймс” Кевин Рууз посочва начини, по които ChatGPT може да бъде полезен на всеки ученик индивидуално - например, ако се използва като един вид помагало. Чатботът може да бъде помолен да обясни някой физичен закон на език, който шестокласник ще разбере.

Позитивни възможности за бъдещето

В изявление, изпратено до “Вашингтон пост”, OpenAI заяви, че не иска чатботът да се използва по злонамерен начин в училищата и че компанията очаква "с нетърпение да работи с преподавателите по полезни решения", за да помогне на учениците и учителите "да се възползват от изкуствения интелект”.

Едно от полезните приложения на ChatGPT в училище е да помага на учениците, които не четат много, да разбират по-трудните пасажи. Така четенето и разбирането може да стане по-лесно за учениците със специални образователни потребности или за тези, чийто майчин език е друг, а не този, на който се провежда обучението.

Учителите пък могат да използват въпросния софтуер, за да планират уроците си и да предлагат възможни редакции на написаните от учениците домашни работи.

Лалита Васудеван, заместник-декан по цифровите иновации в Колумбийския университет, коментира пред “Вашингтон пост”, че чатботът трябва да се използва като "нова възможност за обучение". Тя го сравни с графичните калкулатори, на които първоначално се гледаше с недоверие, защото щели да отнемат възможността на учениците сами да работят с формулите.

Автор: Мина Киркова


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ха ха ха

    6 3 Отговор
    Не може да се използва позитивно. Трябва да си използвате собствените глави!
  • 2 След

    9 3 Отговор
    гейпропагандата, рязко намаляване на демографския ръст, следва изкуствен интелект и ограничаване на контактите между хората.

    Коментиран от #6

  • 3 За парламента е

    4 1 Отговор
    поне няма да краде.
  • 4 Пич

    14 3 Отговор
    Много са били цивилизациите преди нас ! Едни са били унищожени от земетресения , други от наводнения , трети - от епидемии !!! Нашата ще е първата , която ще бъде унищожена от собствената си простотия !!!
  • 5 мдаа

    9 0 Отговор
    Чела съм писания на чатбот. Олигофрения!
  • 6 призрително

    6 0 Отговор

    До коментар #2 от "След":

    Чипиран, знаеш, че никога няма да бъдеш човек, нали?

    Коментиран от #11

  • 7 д-р Косев

    0 4 Отговор
    Да идва, че ми писна от тъпунгери. Дори само затриването на шофьорското съсловие ще вдигне IQ-то на нацията с барем десет процента.

    Коментиран от #10

  • 8 Цезарий Тиквоний

    0 0 Отговор
    Ми като имат изкуствен акъл,да го пускат,ама без чекмедже за кво им е?
  • 9 След

    3 0 Отговор
    масовото навлизане на изкуствения интелект, следва превръщането на хората в домашни любимци, подобно на саксиените цветя и кучета и котки. Ура,ура,ура, да живее бъдещето на световния финансов елит.
  • 10 Я па ти,

    3 0 Отговор

    До коментар #7 от "д-р Косев":

    Има шофьорски деца с много високо IQ, а вероятно с доста по-високо от твоето.

    Коментиран от #12

  • 11 Призряний

    1 1 Отговор

    До коментар #6 от "призрително":

    добре ли си?
  • 12 д-р Косев

    0 2 Отговор

    До коментар #10 от "Я па ти,":

    Да бе, така е, умните жени си падат точно по шофьори 😂
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Снежана kypваma

    1 0 Отговор
    Тоз чатбот го пробвах и разбрах че е е6аmu ge6uла.
  • 15 За протокола

    2 0 Отговор
    Изкуственият интелект няма шанс срещу естествената простотия у нас!