Европейският съюз напълни подземните хранилища за газ за отоплителния сезон два месеца предсрочно. Резервите обаче не гарантират победа в газовата война с Русия, която Владимир Путин започна много преди нахлуването в Украйна, пише руската редакция на BBC.
Дали Европа ще успее да избегне нова криза ще зависи от това дали зимата ще е топла или студена, дали европейците ще затегнат още повече коланите и дали ще има прекъсвания на доставките на газ от други източници освен Русия поради аварии и стачки. Засега новините за Европа са обнадеждаващи. Но дори и всичко да се развие добре, основният коз пак е в ръцете на Путин. Ако той реши да играе ва банк и спре последните два тръбопровода за Европа - през Украйна и Турция, Европа няма да избегне мащабна енергийна криза. Благодарение на резервите не е задължително това да стане през предстоящата зима., се казва в анализ на Алексей Калмиков от медията.
Капацитет и запълване на газозохранилищата
По принцип запасите в подземните газохранилища в ЕС се изчерпват до пролетта и се допълват до ноември, когато хората в Северна Европа включват газовото отопление. Миналата зима беше топла и повече от половината от запасите останаха неизползвани, при само 25% година по-рано.
До април обаче доставките от Русия вече достигнаха историческо дъно и Европейският съюз, опасявайки се от спирането им, прие увеличение на задължителните резерви - хранилищата да бъдат запълнени на 90% до 1 ноември. Миналата година, преди взривяването на Северен поток, целта беше по-скромна - 80%. Повишената норма беше изпълнена в средата на август и сега газохранилищата са запълнени средно на 95%. В някои страни като Латвия и Франция те са все още на 90%, но държавите, където е съсредоточен основният капацитет за подземно съхранение на газ - Германия, Холандия, Австрия и Унгария, вече са достигнати 95%.
Европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон заяви тази седмица, че ЕС е запасен с повече от 100 милиарда кубични метра газ. Този резерв ще покрие приблизително една трета от търсенето през зимата. 27-те страни от Европейския съюз с население от общо 450 милиона души ще използват 490 милиарда кубически метра газ през 2023 г., според прогноза от юли на Международната агенция по енергетика (МАЕ), а пикът на търсенето е точно през зимата.
Тъй като и пълният капацитет на газохранилищата не е достатъчен, за да се избегне криза, Европа търси как да икономиса и откъде другаде да докопа газ.
Полша иска забрана за руските диаманти и втечнения природен газ
Варшава настоява и за привеждане в съответствие санкциите срещу Русия и Беларус
Украинските хранилища - на помощ
Търговците на газ изглежда са намерили отговора на втория въпрос - украинските хранилища. За разлика от европейските към момента те са запълнени едва на 35%. След като ЕС достигна 90% от капацитета на газохранилищата си, Европа рязко увеличи доставките за Украйна.
Седмичните обеми, минаващи през тръбопроводите, които някога са снабдявали Полша, Румъния, Словакия и Унгария с руски газ и сега транспортират газ в обратна посока, надхвърлят 200 милиона кубически метра, което се равнява на 4% от целия европейски внос или 40% от вноса на газ от Русия, според анализатора на Bruegel Бен МакУилямс. Настоящото ниво на запълване на газохранилищата на практика гарантира комфортна зима за Европейския съюз, категорични са експертите. "Дори и при най-лошия сценарий (студена зима и намаляване на доставките на втечнен газ на световния пазар), все още ще има газ в хранилищата, дори ако руските доставки спрат", уверява анализатор на Bruegel - Георг Закман.
"Сега Русия доставя на ЕС около 1,7 милиарда кубически метра на месец. Така че, дори и доставките да спрат, това само по себе си няма да доведе до недостиг на газ през предстоящата зима", смята и Мигел Гил Тертре, главен икономист в енергийната на Европейската комисия.
Въпреки това, в края на отоплителния сезон, при този сценарий, почти няма да остане газ в хранилищата, което ще доведе до проблеми през следващата зима.
Турция създава инфраструктура за регионален газов хъб
Анкара иска да строи и атомна централа близо до България
"Путин мислеше да притисне Европа"
Анализаторите гадаят дали Путин ще изиграе последния си коз в ситуация, в която дори пълното затваряне на Европа не гарантира незабавен резултат. "Путин мислеше да притисне Европа, това беше план А. План Б нямаше", коментира Татяна Митрова от Центъра за световна енергийна политика към Колумбийския университет.
Кремъл започна да затяга кранчето много преди инвазията. Тогава Европа беше по-уязвима. В продължение на десетилетия ЕС все по-силно се обвързваше с Русия с нови тръбопроводи, а руският газ покриваше 40% от всички европейски нужди от газ. И точно когато изглеждаше наложително, "Газпром", контролиран от Путин, започна систематично да намалява доставките. Това стана година и половина преди нахлуването в Украйна. И след като военният блицкриг се провали, Кремъл отвори втори фронт - газова война срещу ЕС, надявайки се да предизвика енергийна криза и социално недоволство, за да подкопае решимостта на 27-те страни от ЕС да помогнат на Украйна да се защити. Доставките са спаднали до исторически минимуми.
Европа не трепна, започна дружно да пести газ и даде почти 1 трилион евро за подпомагане на населението и бизнеса и организиране на алтернативни доставки на скъп втечнен газ. За радост на европейците миналата зима също беше необичайно топла.
Окрилен от междинната победа, ЕС предприе контраофанзива и въведе почти пълно ембарго върху вноса на руски петрол и нефтопродукти. За газът санкции никога не е имало, но някои страни отказаха от него доброволно.
Същевременно Европейският съюз обяви намерението си напълно да се откаже от вноса на изкопаеми горива от Русия до 2027 г.
Вкъщи е студено, навън е топло
В момента ЕС е зависим на по-малко от 8% от доставките на газ от руски тръбопроводи. Намирането на алтернатива на тези осем процента обаче е почти невъзможна. Потреблението на газ вече не може да се намали с още 15% както миналата година, тъй като индустрията и населението почти са изчерпали съществуващите възможности за спестявания, а въвеждането на нови е скъпо и времеемко начинание. Според европейския комисар Кадри Симсон, ако това бъде постигнато отново, ЕС ще спести още 65 милиарда кубични метра до март 2024 г. Според оценки на МАЕ през първата половина на 2023 г. търсенето на газ в ЕС е намаляло с 30 милиарда кубични метра. За да се изпълнят прогнозите на Симсън, европейците ще трябва да се свият в най-студените месеци поне до нивото от миналогодишната зима, която се оказа рекордно топла.
Засега европейският център "Коперник" прогнозира температури през октомври над средните и като цяло меко време в Западна Европа до Нова година. Но най-мразовитите месеци традиционно са януари и февруари и за тях все още няма прогнози.
С меморандум с Унгария „Булгаргаз“ заявява готовност да утвърждава Южния газов коридор
Подписан е в рамките на визитата на Румен Радев за участие във форум "Семейството е ключът към сигурността"
Беше руски газ, стана втечнен
Ако се получи значително да се намали потреблението за сметка на икономии и времето, трябва да се приеме възможността за загуба на тези руски 8%, като се увеличи вносът от други страни. Това обаче също е проблематично. Празни тръбопроводи няма и единственият вариант са доставките на втечнен газ по море. Най-големите производители са САЩ и Катар. ЕС продължава да купува втечнен газ от Русия - 12,4 милиарда кубически метра за последните 12 месеца, според Симсън.
Сега втечненият газ играе същата роля за ЕС, както доставяният по тръбопроводи руския газ преди войната. През първата половина на годината втечненият покрива 40% от нуждите от природен газ на страните от Европейския съюз, отбелязва МАЕ. Рязко увеличаване на доставките е нереалистично. Мощностите за втечнен газ в света са ограничени, като чак в средата на 2025 г. се очаква въвеждане в експлоатация на редица проекти, което общо ще увеличи за година доставките с около 13%. Това не се е случвало досега в кратката история на младата газова индустрия.
Това - по-късно. Сега обаче на пазара няма излишък и всяко повишаване на търсенето, например при възстановяване на китайската икономика или прекъсване на доставките заради аварии и стачки на терминали в САЩ и Австралия, води до скок на цените. Това е още една причина за общото влошаване на енергийната сигурност на ЕС заради газовата война на Путин.
По тръбопроводи газ се доставяше по дългосрочни договори, в гарантирани обеми и на постоянно ниски цени. Втечненият газ се продава на парче пазара, където цените се определят не от договори, а от баланса между търсене и предлагане и продавачите могат по всяко време да обърнат курса на танкера в морето и да го изпратят там, където цените са по-добри, дори от Европа до Азия.
Какво може да възпре Путин от ескалация?
На Европа ѝ остава да се надява, че прагматизмът изведнъж ще надделее в Кремъл и Путин ще се съгласи да доставя газ до 2027 г., когато ЕС сам ще се откаже напълно от руските доставки.
Анализаторите привеждат три аргумента в полза на този сценарий. Първо, Русия се нуждае от пари за война. Второ, с намаляването на износа по тръбопроводи за ЕС, държавната компания Газпром губи не само печалби, но и отстъпва европейския пазар на своя частен конкурент Новатек, тъй като той доставя втечнен газ. И трето, Русия има купувачи на газ в ЕС само в няколко страни, благосклонни към Кремъл, като Унгария и Сърбия. Спирайки кранчето, Кремъл ще загуби и това влияние.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гошо
Коментиран от #30, #36
10:35 25.09.2023
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Стар
Коментиран от #54, #72
10:36 25.09.2023
4 честен ционист
Коментиран от #6, #66
10:36 25.09.2023
5 НА ТИЯ САМО ВОЙНИ СА ИМ В ГЛАВИТЕ
Коментиран от #10
10:38 25.09.2023
6 Русофил
До коментар #4 от "честен ционист":
Тя миналата зима трябваше според руснаците да е още по-студена и тъмна, пък нищо.Ха, ха.
Коментиран от #13
10:40 25.09.2023
7 Българин
10:40 25.09.2023
8 Някой
Та, представям си какво ще се случи тази зима в суперподготвената Европа. Ако и зимата е по-хладна...
Коментиран от #85
10:41 25.09.2023
9 Българин
Ватенките ще трябва пак да горят газ за по 20 милиона долара на ден в атмосферата, щото са много "умни".
Коментиран от #11, #21
10:41 25.09.2023
10 И Преди и Сега
До коментар #5 от "НА ТИЯ САМО ВОЙНИ СА ИМ В ГЛАВИТЕ":
Няма нищо гарантирано на този свят! всеки трябва да се бори за пазара си, не да му се дава на готово! Просто така е устроен света и или го признаваш и работиш качествено или правиш измислени икономики и политики които не могат да издържат дългосрочно: справка сесесере нрб и т.н. икономически гении..резултатите ви ги видяхме другари с планова икономика и петилетките и половин век не издържа прехвалената коми-соц система
Коментиран от #18
10:43 25.09.2023
11 Русофил
До коментар #9 от "Българин":
Размразяват Сибир ватенките. Щели да го правят Сахара10:45 25.09.2023
12 Урюрвкос
10:46 25.09.2023
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Това да не са
До коментар #2 от "Русофил":
Съединените Терористически Щати, които правят гадости наляво и надясно.Коментиран от #38
10:47 25.09.2023
15 Урюрвкос
10:48 25.09.2023
16 Сандо
10:48 25.09.2023
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 НИЩО ПОДОБНО
До коментар #10 от "И Преди и Сега":
Тези мантри за пазарната икомомика ги слушаме 35г. Е къде сме сега? Последни в Европа. Не случайно писах за МАКРОН. Когато им се изплъзваше част от автомобилния пазар как си защитиха своите фирми... С разни директиви. А наясно ли си, че уж с цел защита на потребителя в Париж не може да се продава зеленчук , произведен на повече от 200 км. А да кажем ли за директивата на ЕС , че не може лозята да нарастват с повече от 1% годишно с цел да се пазят от конкуренцията на Източна Европа... Примери безчет. Вкл. и купуването на стари УСА БТР за армията вместо модерните немски за същата ценаКоментиран от #23, #27
10:51 25.09.2023
19 Телефонист
10:51 25.09.2023
20 Коч и На
10:52 25.09.2023
21 Абе
До коментар #9 от "Българин":
Умни ли са или тъпи си е техен проблем. Но газта не зъмарсява толкова как кюмюра на кой се грееш през зимата.Коментиран от #26, #28
10:53 25.09.2023
22 Русофил
До коментар #17 от "Русофил":
Нали казах, че с дублиран ник нямаш шанс. Ама дерзай10:53 25.09.2023
23 Парижанин елегансе
До коментар #18 от "НИЩО ПОДОБНО":
" А наясно ли си, че уж с цел защита на потребителя в Париж не може да се продава зеленчук , произведен на повече от 200 км"Оххх, слава богу, бях се притеснил, че бананите и манготата на пазарЯ не са произведени близо до Париж.
10:54 25.09.2023
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Пацо
Свързахме се с Гърция.
Газта е едва 12% от енергийния микс на България
10:54 25.09.2023
26 Българин
До коментар #21 от "Абе":
В 5/6 от Разия не ползват газ за отопление, а точно кюмюр, мазут и дърва. Можеш ли да познаеш защо?10:56 25.09.2023
27 Напротив
До коментар #18 от "НИЩО ПОДОБНО":
изтъкваш опорките които ти отърват на тебе и пропагандата ви! истината разбира се е съвсем различна и най-важното хората живеят по-добре отколкото преди и на тези които им се работи ИСТИНСКИ и имат поне малко умствен багаж мога да забогатеят наистина много за разлика от преди когато всички бяха ужким равни (най равни бяха опг бкп разбира сеКоментиран от #29
10:56 25.09.2023
28 Истории от БЛАТОТО
До коментар #21 от "Абе":
То и затова блатомир пак ще гори за по 20-30 милиона евро газ на ден защото е много хитър и пази природата 🤢🤮🤮10:58 25.09.2023
29 САМО ФАКТИ ДРАГИ, ФАКТИ
До коментар #27 от "Напротив":
Питай Макрон дали му пука за българските шофьори дали спят по хотели или мръсни на задната седалка на някой паркинг. А още нещо - В послените месеци ми се наложи да пътувам често с Ивкони. Толкова стари таралясници в Западна Европа - веднага на гробището. Да не говорим, че изискването за 2 шофьор не се спазва за дълги разстояния. Но собственика на Ивкони бе виден спонсор на ГЕРБ и се превърна в монополист. За него законите не важат. Наш човек... Пазарна конкуренция няма що11:02 25.09.2023
30 Дааа
До коментар #1 от "Гошо":
Гейовете са се приготвили за война, ако е хубаво времето! Газова!За друг вид война, подготовка липсва!
11:03 25.09.2023
31 Перо
Коментиран от #39
11:04 25.09.2023
32 евроинфлацийка самонаправена
11:06 25.09.2023
33 :))))
11:07 25.09.2023
34 Хммм
До коментар #24 от "стоян георгиев":
С тази газ може да се затоплят оранжерии. Доколкото се прокрадва информация отвъд желязната завеса руснаците доста са напреднали с това. А и жито си имат.Коментиран от #37, #55
11:08 25.09.2023
35 русия е прокажена
11:08 25.09.2023
36 Грета Тумберг
До коментар #1 от "Гошо":
Абе, EU ще разбере какво е това Война! През 1-та и 2 - та Световна голямо отопление е падало!:) А, сега когато започва 3-та Световна още по-голямо отопление ще стане!:) Разчитайте на Зелената енергия!:) Само тя ще ви оправи!:)11:10 25.09.2023
37 да ама той стоян
До коментар #34 от "Хммм":
само пише, не чете. явно не знае че русия е крупен производител на храни. и износител.11:10 25.09.2023
38 САЩ е прогрес ,росия е оръжия
До коментар #14 от "Това да не са":
Световния прогрес идва от САЩ! От росия само бомби и тероризъм!!!Коментиран от #81
11:11 25.09.2023
39 Смех в блатото
До коментар #31 от "Перо":
"А всичко си вървеше добре "Мда, Янукович обърна курса на Украйна обратно към Империята на Злото и там вече предвкусваха как ще погълнат Украйна отново и ще си я "ползват" за да шантажират Европа.
Наистина, всичко вървеше толкова добре за Путлер! Даже не се налагаше много много да показва какъв фашистки режим е създал. А сега, сега всички знаят, и не само за неговия режим, ами и за всички режими в Русия от 1917та насам. Как се объркаха нещата, наистина!
Коментиран от #46
11:17 25.09.2023
40 иде бойковата зима
11:27 25.09.2023
41 Гост
11:30 25.09.2023
42 Иван
Коментиран от #45
11:32 25.09.2023
43 Макробиолог
11:34 25.09.2023
44 Нали нямате!
Коментиран от #47
11:34 25.09.2023
45 Историк
До коментар #42 от "Иван":
"Нещо не разбирам нали ние се отказахме да купуваме газ от Русия"Това е най-обикновена руска лъжа.
Русия ни спря газа и то в нарушение на договора, който е подписала.
Коментиран от #51
11:35 25.09.2023
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Българин
До коментар #44 от "Нали нямате!":
В Индия и Китай няма големи количества руски газ, защото дотам няма тръби за такива, другар.Обърка опорката с тази за нефта.
Коментиран от #70
11:36 25.09.2023
48 Хахаха
До коментар #13 от "Рушляки Блатев":
Мисли малко бе!Ти да ме мислиш ,че газът с който си топлиш задни@кът ,не е руски бе!Само че на 5 торни цени!11:37 25.09.2023
49 Гандалф
11:37 25.09.2023
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Иван
До коментар #45 от "Историк":
Виждам че не разбираш, Унгария как си купува. И гледай пред последния пакет от санкции забрана за газ от Русия. С две думи чети образовай се и след това се прави на смешенКоментиран от #53
11:39 25.09.2023
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 Историк
До коментар #51 от "Иван":
Виждам, че след като се опита да пробуташ руска лъжа, реши да смениш темата.Всички българи са наясно с опита на Русия да ни "заплаши" със спирането на газа.
Провали се.
11:41 25.09.2023
54 Факт
До коментар #3 от "Стар":
Ама да го врътне и не само газта. И петрола и урана.Та да се отопляват и карат автомобили на въглища и дърва !11:42 25.09.2023
55 стоян георгиев
До коментар #34 от "Хммм":
Може много неща другар ама в русия не трябва да е путин а байдън.ако е байдън би станало ,но с комунистически милиционери само търлии растат.русия е болна от суровини и от тях се нуждае целия свят,но местните колхозници смятат за унизително да ги продават скъпо,щото можели да не ги продават и да изнудват копувачите.желязна логика нали?Коментиран от #67
11:47 25.09.2023
56 хмм
11:59 25.09.2023
57 Реалист
11:59 25.09.2023
58 Генерал зима
12:01 25.09.2023
59 Среден европеец
Коментиран от #61, #62
12:08 25.09.2023
60 Малко
12:12 25.09.2023
61 Този коментар е премахнат от модератор.
62 Българин
До коментар #59 от "Среден европеец":
Винаги ми е било смешно да чета, когато путинофилите се опитват да се правят на европейци.Коментиран от #63
12:17 25.09.2023
63 Хасковски каунь
До коментар #62 от "Българин":
Мен пък ми е смешно и даже трогателно когато попрочитам как евроатлантик се прави на интелегент, Но го превъзмогвам защото са нещастници, от Господ скопени откъм акъл.Коментиран от #68
12:25 25.09.2023
64 Нищо добро не ви чака
12:27 25.09.2023
65 Гостенка
До коментар #61 от "ВагИнер ☮️🕊️":
Няма ли да се окъпеш гнидоджендърска, че от тукамиВониш12:32 25.09.2023
66 катран
До коментар #4 от "честен ционист":
от франция..ново явление.масово се краде реколта на фермери.. скъпотия удари европейци..чушки ,домати, краставички...А целта на санкции беше да фалира Русия...а то стана една мизерия в европа..и милиони нови талибански орди прииждат от африка,азия..и ве се гладни..на кого първо да помага ес..на укроински бежанци или на мюслимански айти специалисти..12:35 25.09.2023
67 Фани Миго
До коментар #55 от "стоян георгиев":
Верно сте много зле джендърите, да не ви дават някви гъби от посолствотоКоментиран от #74
12:35 25.09.2023
68 Българин
До коментар #63 от "Хасковски каунь":
Още по-смешно ми става, когато путинофили, които едва са завършили средно образование, се напъват за "интерелктуални" коментари.Коментиран от #73, #80
12:39 25.09.2023
69 ахааа
12:40 25.09.2023
70 Този коментар е премахнат от модератор.
71 Този коментар е премахнат от модератор.
72 руснаците нямат пари
До коментар #3 от "Стар":
там се живее зле.с други думи да си руснак е наказание.12:45 25.09.2023
73 Интересно
До коментар #68 от "Българин":
В статията умишлено е пропусната Германия като основен клиент на Газпром в момента.Колко удобно нали?
Можеш да отговориш и с другите имена с което пишеш.
И администрира този чат.
Колко удобно, нали?
Коментиран от #75
13:02 25.09.2023
74 стоян георгиев
До коментар #67 от "Фани Миго":
Джендърите сте вие другар.видя ли вчера кой спасяваше руската църква?13:03 25.09.2023
75 стоян георгиев
До коментар #73 от "Интересно":
Нищо не е пропуснала статията.ти си пропуснал че германия вече не е основен клиент на газпром.нали вие така искахте що ривете?13:04 25.09.2023
76 Някой друг
13:40 25.09.2023
77 Абе
14:50 25.09.2023
78 Иво
17:16 25.09.2023
79 Тон
19:13 25.09.2023
80 Тон
До коментар #68 от "Българин":
И аз като те слушам какво махленско изказване правиш ,ти се чудя!19:21 25.09.2023
81 Тон
До коментар #38 от "САЩ е прогрес ,росия е оръжия":
Много страни се запознаха с този прогрес ,и сега ние също !19:24 25.09.2023
82 Независим
08:38 26.09.2023
83 Независим
08:58 26.09.2023
84 М3 голд
Половината от статията не е вярно! Не Русия сви износа на газ, а обратно - чрез гадни хватки немските управляващи, Канада, САЩ и други. Готов и напълнен СП2 не бе сертифициран и пуснат. А на турбините на СП1 не позволиха регулярен ремонт в Канада. Не подписаха продължителни договори за доставка. Като капак на всичко - взривиха три от четирите газови тръби. Не руснаците, разбира се.
Доставяната сега газ е с висока цена и много потребители от химическа промишленост и други фалираха BSF затвориха и чувам, износят се за Китай. А това е първи ешалон. След тях затвориха потребителите на техните производства.
През последните години и сега се говори какво ли не, но едно е ясно: сви се изкуствено потреблението, поскъпнаха разходите за производство, влоши се начина на живот, всичко в Европа поскъпна. И ми е много трудно да повярвам на кандидат удавникът, който не поема протегнатата спасителна ръка, а само крещи: "давят ме, но още съм жив". До кога?
14:59 26.09.2023
85 Този коментар е премахнат от модератор.
86 Ами всъщност
10:20 27.09.2023
87 ПИЧА-ГА
Сама си наложи санкции, сама спря СП2 и сама взриви СП1...
Идея лично на Путин беше да се купува скъп компресиран газ от САЩ.
Малоумщини за дечурлига!
12:53 27.09.2023
88 Този коментар е премахнат от модератор.