28 Октомври, 2023 18:18 2 287 12

Идеята за лятното време се ражда на майтап

  • лятно часово време-
  • восък-
  • време-
  • местене на стрелките-
  • часовник-
  • зимно часово време-
  • ес-
  • осветление-
  • слънце-
  • бенджамин франклин

През 1784 год. известният със спестовността си Бенджамин Франклин предлага да се въведе смяна на времето, за да се пести восък за свещи

Идеята за лятното време се ражда на майтап - 1
Снимка: Shutterstock

Тъй като французите трудно ставали рано сутрин, през 1784 година американският политик Бенджамин Франклин пише сатирично есе за това колко много свещи и пари можели да се икономисат, ако се въведе смяна на времето, която да кара хората да стават по-рано. За целта Франклин предлага да се въведе данък върху щорите, да се намали производството на свещи и населението да бъде събуждано сутрин с топовни гърмежи. 78-годишният Франклин, който е един от бащите-основатели на САЩ, по онова време живеел в Париж.

Пестене на енергия от осветление

В своето сатирично есе за "Журнал дьо Пари" известният с пестеливостта си Франклин пише за икономиите на осветление в домакинствата, които биха могли да се реализират благодарение на една промяна на часовото време. Самият той обичал да играе шах до зори, така че много рядко ставал от леглото преди обяд. Под заглавие "Икономически проект за намаляване на разходите за осветление" той описва как един път случайно се събудил в 6 часа сутринта, само защото щорите не били спуснати. За свое голямо учудване открил, че "слънцето грее още от съвсем ранни зори". Като истински учен Франклин изчислил, че ако бъде променено часовото време, парижките домакинства могат да икономисват милиони килограми восък за свещи и газ за лампи.

Парижаните обаче посрещнали с присмех съветите на Франклин и неговите предложения потънали в забрава. Повече от сто години по-късно двама учени, независимо един от друг, предлагат сезонна промяна на часовото време. През 1895 година новозеландският изследовател на насекомите и астроном Джордж Върнън Хъдсън, а през 1907 и британският откривател Уилям Уилет пишат по този въпрос. В произведението си "За пилеенето на дневната светлина" Уилет предлага през лятото стрелките на часовниците да бъдат премествани с 80 минути напред, за да се пестят разходи за осветление. Стрелките на часовниците трябвало да бъдат местени в четири последователни неделни дни през април с по 20 минути напред. И по същия начин да бъдат връщани назад през септември.

Шегата се превръща в реалност

Въодушевен от идеята всъщност бил само Уинстън Чърчил, но лятното часово време така и не се наложило във Великобритания. Чак когато Германия и Австро-Унгария въвеждат лятно часово време през 1916 година по време на Първата световна война, техните противници на фронта Великобритания и Франция, както и някои други европейски държави ги последват. През 1919 година, след загубата на войната, Германия отменя лятното часово време.

Протестиращите селяни във Франция успяват да наложат исканията си и така лятното часово време е отменено и там през 1922 година, но е въведено отново само година по-късно - през 1923. Единствена Великобритания държи твърдо на лятното часово време. В началото на Втората световна война Берлин си спомня за лятното часово време и го въвежда през 1940 година. Промяната влиза в сила и в окупираните територии. След края на войната много държави се разделят с лятното време.

Ежегодното местене на стрелките на часовниците е отменено след основаването на двете германски държави през 1949 година.

Ситуацията в родината на Бенджамин Франклин е много по-сложна. Още по времето на Първата световна война САЩ въвеждат лятното часово време. До 1966 година обаче няма единен федерален закон и отделните щати въвеждат или отменят лятното часово време на местно равнище, което води до огромен хаос.

Европейската бъркотия

В годините на европейското икономическо чудо никой не говори за пестене на енергия. Едва след петролната криза от 1973 година европейците си спомнят за лятното часово време. То бива въведено през 1976 година във Франция. След известно време нейният пример е последван и от други държави на Европейската общност. ФРГ обаче се колебае, защото не иска да задълбочава разделението и чрез различни времеви зони. През 1979 година ГДР поднася изненада и обявява въвеждането на лятно часово време от следващата година. От 1980 година то влиза в сила и в двете германски държави. Много съседни държави следват техния пример. Разпоредбите за лятното време са уеднаквени през 1996 година и оттогава са в сила за всички страни-членки на ЕС, с изключение на отвъдокеанските им владения.

След изненадващо ясния вот от общоевропейското онлайн-допитване ЕК иска да отмени ежегодните смени на часовото време. Ако беше жив, Бенджамин Франклин навярно би бил безкрайно щастлив да знае колко вълнения е предизвикал с едно безобидно сатирично есе.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 13 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Феик феик на програма направен

    3 3 Отговор
    Е стига деее. Светът не бил само русия и газа. Тоя номер на друг го пробвайте. Тия феикове ние ги знаем.
  • 2 Гарет

    21 0 Отговор
    Сега Макрон на майтап може да въведе като задължителна минималната разлика между младоженците да е 50 години.
  • 3 фен на сидеров

    18 2 Отговор
    и тормоз до сега ! ай, стига вече, искаме си нормалното часово време - слънцето в зенита - 12 часа на обяд !!!
  • 4 Г-жа Миндер

    12 3 Отговор
    А некадърните еврогейcки чиновници ръководени от куxата леля Миндер не могат едно решение за времето да вземат, а иначе на санкциите са много "силни"!
  • 5 Циганско лято

    8 0 Отговор
    Сега като го преместят от лятно на зимно, времето ще се развали, ще застудее и ще завали дъжд и сняг. Даже и тв синоптичките, прибират късите поли и започват да се навличат.
  • 6 Часовникар

    8 1 Отговор
    Докога ще го местим?

    Коментиран от #7

  • 7 МанДало

    4 0 Отговор

    До коментар #6 от "Часовникар":

    И аз все още продължавам да го местя ту в левия ту в десни крачол.
    Кво да го правя?

    Коментиран от #10

  • 8 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    3 0 Отговор
    Майтап,ама майтап на голо си е........англичаните или германците са го въвели когато са започнали войната помежду си!

    Коментиран от #12

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 бай Ставри

    0 0 Отговор

    До коментар #7 от "МанДало":

    Най-разумно, наведи се и го на ла ай. Ако не го достигаш, позвани за сол на комшийката
  • 11 Тик так на майтап

    1 0 Отговор
    Франция е в две часови зони по принцип.След ВСВ са си запзили като астрономическо времето въведено от Хитлер . Така,че на Франция специално не и се отразява така ,както на тези които са само в един часови пояс.
  • 12 Кфлфо

    1 0 Отговор

    До коментар #8 от "ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ":

    Майтапа е пълен!
    Заради сегашната война смяната остава!