16 Май, 2024 12:00 3 824 30

27 000 годишно: защо младите в Италия печелят толкова малко

  • заплата-
  • млади хора-
  • италианци-
  • италия-
  • германия-
  • икономика-
  • труд-
  • работа-
  • ес-
  • бизнес-
  • пари

Италианците под 34 години получават средно около 27 000 евро брутна годишна заплата. Дори да са високо образовани. Защо младите в Италия печелят толкова малко пари?

27 000 годишно: защо младите в Италия печелят толкова малко - 1
Снимка: Shutterstock

Марлен ди Ноко е родом от Рим, но е следвала в чужбина - завършила е инженерни науки в Карлсруе. Родителите ѝ настоявали да учи в Германия - за да има по-добри шансове на трудовия пазар. След дипломирането си Марлен без проблеми е можела да започне работа в "Бош" или "Даймлер" в Германия. Но предпочела да се върне в родината си - при приятелите и семейството в Италия, разказва германската обществена медия АРД.

"Мамиш, за да оцелееш"

Сега 34-годишната жена работи за неправителствена организация със седалище в Рим. 11 месеца в годината, след което трябва да си вземе отпуска - за да няма претенции за безсрочен договор.

По същия начин стоят нещата и с много други квалифицирани кадри на нейната възраст, пише АРД. 40 процента от работещите под 34 години имат срочни или сезонни договори, докато сред останалата част от населението делът е 13 на сто.

"Много от приятелите ми работят при ужасни условия. Има и много работа на черно", казва Марлен и добавя: "Данъчната тежест е толкова голяма, че само с редовна работа не можеш да припечелиш достатъчно. И тогава започваш да послъгваш и да мамиш - просто за да оцелееш".

Заплатите са с почти една четвърт по-ниски от германските

При работещите под 34-годишна възраст средната брутна годишна заплата в Италия е около 27 000 евро - с 12 процента по-ниска от средната за ЕС и с 23 на сто по-ниска от равнището в Германия, информира АРД, цитирайки данни на италианския синдикат CGIL.

Да получиш безсрочен договор с добра заплата е истинска рядкост за младите хора в Италия. "За да имаш шанс за по-висок пост в някоя организация, от значение е най-вече стажът. В Германия може и да имаш 30-годишен шеф, но в Италия не съм виждала подобно нещо. Младите задължително трябва да започнат от най-ниското ниво", посочва Марлен пред германската медия.

На този фон не е учудващо, че експертите наблюдават една тревожна за италианската икономика тенденция: все повече добре образовани млади хора заминават за чужбина - до около 20 000 годишно, като през последните десет години числата са се утроили.

Според Кристина Фрегуя от италианската статистическа служба особено трудно е да се намерят квалифицирани кадри в Южна Италия. А те са крайно необходими за модернизацията и развитието на икономиката. Докато Северът печели от това, че привлича южняците, Югът ежегодно губи десетки хиляди ценни специалисти.

"Ако заминават точно онези, които имат потенциала да стимулират иновациите и да повишат конкурентоспособността на фирмите, ще продължим да изоставаме", опасява се Фрегуя.

Семейният бизнес остава широко разпространена концепция

Изоставането се изостря още повече заради традиционните икономически структури в големи части от Италия и големия брой малки семейни фирми, посочва АРД. Тези компании обичайно ангажират само членове на семейството и инвестират твърде малко в квалификация и дигитализация, обяснява Фрегуя.

"Затова за тях е трудно да са конкурентоспособни на международно равнище. Те се концентрират основно върху местния пазар и не виждат необходимост да привличат млади хора извън семейството", добавя експертката. Резултатът: младите хора не си намират работа, докато наличният персонал застарява.

На жените им е по-трудно

Особено много проблеми на италианския трудов пазар имат младите жени. Те много по-често получават срочни договори от колегите си мъже. Това се дължи донякъде на техните специалности, но в много по-голяма степен на традиционния възглед, съгласно който и до днес жената поема по-голямата част от отговорността за семейството и децата, отбелязва АРД.

Има и още нещо - липсата на достатъчен брой детски заведения, особено в Южна Италия, в много случаи принуждава жените да избират между работата и семейството.

Марлен междувременно е приключила с работата си за деня и излиза да се види с приятели. Младата жена споделя, че в Италия срещите се организират спонтанно - за разлика от Германия. Именно контактите и топлината са ѝ липсвали в Германия. Но пък там със сигурност щеше да е в по-добро финансово състояние.

Аня Милер (ARD) | Биляна Михайлова (редактор)


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Читател

    24 0 Отговор
    А в България колко печелят а и дали и какво работят.
  • 2 Сталин

    41 3 Отговор
    Това е целта на еврейския финансов кабал да плащат мизерни пари на белите хора,а останалите пари отиват за спонсорство на талибани и примати да се развъждат и да заменят скоро белите хора в Европа
  • 3 БСТ

    25 0 Отговор
    Нали сме в ЕС защо не сме със средна работна заплата 25 000 евро например ?

    Коментиран от #30

  • 4 провинциалист

    22 3 Отговор
    Защо младите италианци получават само по 4500 лева месечно? Ей, вкиснатото, аре марш у лево!
  • 5 Ха-ха...

    12 7 Отговор
    Капитализмът е такава система. Или имаш идеи, работлив си, изобретателен и можеш да направиш успешна фирма някаква или си роб на други. Стийв Джобс не е завършил даже и коледж, но направи една от най-успешните технологични фирми в света- Ейпъл. А като роб, може да те вземат да им слугуваш, а може и не. И те определят изобщо, колко и какво ще ти дават... Била инжинерка на 34 години? Явно е следвала над 10 години? Е, такива е ясно, че никъде няма да си намерят работа. Вече и в Германия фирмите се изнасят и няма значение, умен и работлив инжинер ли си или никакъв. Ако няма фирми, няма къде да работиш и толкова.
  • 6 Сървайвър

    27 1 Отговор
    Да дойдат в Кюстендил да оцеляват с 1000лв. месечно, тоест 5600 евро годишно, при по-високи цени на храни от Италия. Заплатите ни африкански стандарт.

    Коментиран от #8

  • 7 Миризлив пор

    14 1 Отговор
    Ами пише си го ясно, в северната част плащат добре и привличат кадри. В южната част не искат да плащат добре, хората се изнасят на север и в чужбина. Ефекта е, че няма квалифицирани хора с актуални умения и изостават. Кой им е виновен че не искат да плащат?
  • 8 В България хората

    21 3 Отговор

    До коментар #6 от "Сървайвър":

    са много по-добре. Всички имат собствени жилища или къщи някъде на село, останали от бабите им. Храната е много скъпа, ама кой е казал, че трябва да се яде храна от Лидъла, Фантастико, Кауфланд, Билата...? Вече има много наши, нови "селяни", които отглеждат домати, картофи, овце.. и т.н. по селата. Ако купуваме наше, то помагаме на нашите хора да се развие местното производство на храната, която няма да е отровна. В чужбина си им роб. Те са други и ставаш част от тяхната система. Войни и пландемии вече и ти си въвлечен в техните простотии, докато в България имаш много повече свобода! Може би много ниска заплата, но пък свобода, която навън я нямаш!

    Коментиран от #11, #27

  • 9 Новина

    9 1 Отговор
    "Данъчната тежест е толкова голяма, че само с редовна работа не можеш да припечелиш достатъчно. И тогава започваш да послъгваш и да мамиш - просто за да оцелееш".
    Свиквайте. Ще става все по-зле. Нали се готвите да воювате.
  • 10 Дон Калверо

    12 1 Отговор
    ,,Марлен ди Ноко е родом от Рим"
    -----
    Ха,Ха,Ха!
    Да ви светна,за да не се из ,лагате.В Италия Марлен винаги се казва Мария или Мадалена!
    А ,,ди Ноко" означава,е е от село Ноко(няма такова село,проверих),а и да имаше,тя трябва да е с благородническа титла,за да носи представката ,,Ди" пред името си.
    Така,че този материал не е предназначен за всеки...

    Коментиран от #12, #29

  • 11 Нямаш

    7 2 Отговор

    До коментар #8 от "В България хората":

    Пари да се обуеш ,ама си свободен да се обесиш.

    Коментиран от #13

  • 12 Дон кондом

    3 2 Отговор

    До коментар #10 от "Дон Калверо":

    Леко ,че както се катериш по статуята на Аполон може да се подхлъзнеш и му се нанижеш на копието.
  • 13 Абе, създай си

    6 2 Отговор

    До коментар #11 от "Нямаш":

    ти работа?
    Знаеш ли, колко липсват техници и поддръжка на каква ли не техника? Асансьори, отопления, сървиз на коли и какво ли не...
    Защо трябва да търсиш работа, някой друг да ти я създава? Изучи ВИК примерно и ще можеш да правиш водопроводните и канализационните работи в сградите - добре платено е и постоянно се строи. Научи се да правиш подово отопление, примерно. Не е трудно и има много работа, добри пари. Или нещо друго, което лесно можеш и има добра цена на пазарите! Ясно е едно: В тази ситема живеят добре по-изобретателните, по-находчивите, по-работливите. Това с по-крадливите и паразитите е само временно явление...
  • 14 Сандо

    5 0 Отговор
    А откъде да дойдат парите за издръжка на непрекъснато увеличаващите се мигранти?А дали Мелони помни обещанията си?
  • 15 Фен

    7 0 Отговор
    Ами цяла Европа обеднява, благодарение на глобализацията, нататрузена ни от менторът на ДВ, Сорос. Благодарим на чуждестранните агенти, от чиито имена излизат статиите му!

    Коментиран от #16

  • 16 стоян георгиев

    3 3 Отговор

    До коментар #15 от "Фен":

    Е кка да не е заради сорос ...ххахаха и много бедни ей 54000.бона на година средно за млад работещ.направо какво ядат тия хора ???хахахах обедняхме в европа зверски виж в иран и русия без сорос си е друго с двеста долара на месец ама с безплатно парно....хахахаха!
  • 17 ГОГО

    1 0 Отговор
    В Италия печелят малко, в нас в наи добрия случаи печелят по 12 000 евро.

    Коментиран от #19

  • 18 факуса

    2 1 Отговор
    атлантици още ли ще приказвате за великия богат запад,а мълчите за огромните им дългове,те са само паразити

    Коментиран от #25

  • 19 АйдеСти

    1 2 Отговор

    До коментар #17 от "ГОГО":

    Айде стига, 2003-та година като студент на 21 годин изкарвах заплатата, която вие цитирате за 2024-та година. И да работех я не заради парите, а защото ми е интересно. Заплатите от тогава се увеличиха много пъти, така че даже не ми се коментира колко би била на днешна база. Парите, които твърдите че сега се взима на година в България се изкарват за 2 месеца с честен труд и платени данъци.... Имаше една погорка: който не работи не трябва да яде: още е валидна.

    Коментиран от #28

  • 20 666

    4 1 Отговор
    ха ха ха - работя инженер автоматика и взимам 24000 евра годишно чисто живея в собствено жилище и това става в България

    Коментиран от #22, #24

  • 21 Гост

    1 0 Отговор
    Смятайте нашите гастарбайтери как са....
  • 22 Това

    1 2 Отговор

    До коментар #20 от "666":

    не са много пари, дори и за бг-то.

    Коментиран от #23

  • 23 И колко искаш?

    2 0 Отговор

    До коментар #22 от "Това":

    Колкото повече вземаш, толкова повече няма да ти стигат. Защото човешкото око е ненаситен и знаеш какво го насища.
  • 24 Е, аз като

    2 0 Отговор

    До коментар #20 от "666":

    същият с 4500 евра/месец чисто на Запад, квартирата е 2000 евро месечно, кола на мен и жената, за децата всичко за детска градина и училище, храната, медицинските разходи... Само дестката градина на едното дете е 700 евра на месец.. Е, същото си е, дали си на запад или в България. Само привидно на Запад се изкарват повече пари, ама и всичко веднага се харчи....

    Коментиран от #26

  • 25 стоян георгиев

    0 1 Отговор

    До коментар #18 от "факуса":

    На запад е ужасно, ми лим ушанките да ни дадат пример за заселване в иран русия или северна корея.
  • 26 квартира

    0 1 Отговор

    До коментар #24 от "Е, аз като":

    2000 Месечно при 4500 заплата. Верно ли бе? аз съм с 5600 и плащам 1140 за квартира - с парното. Детска градина - платена от държавата. У коя държава си бе? Аз в гадна Германия.
  • 27 Нищо

    2 0 Отговор

    До коментар #8 от "В България хората":

    Нищо не знаеш и не си наясно. Малкото баби, които имат крави и овце, продават кисело мляко буркан по 5 лева и са си прави, но не е по-евтино от Лидл и други. Заплатите са ни ниски. Написал си ""Вече има много наши производители" , селета вече са пусти, няма живи селяни, къде ги видя тези селяни. Живееш в старо време. В Италия живеят в семейни къщи, няколко поколения и не плащат наем, но виждаш , че и на тях не им стигат парите.
  • 28 анонимен

    3 0 Отговор

    До коментар #19 от "АйдеСти":

    И мислиш че някой ти вярва ли, фантазьор ?
  • 29 анонимен

    2 0 Отговор

    До коментар #10 от "Дон Калверо":

    Нищо не пречи да се казва Марлен, а Ноко е малко селище в регион Пиемонте ... мани, мани ... в тоя форум са събрани предимно душевно болни, неудачници, пълни фантазьори, пенсионери с несбъднати мечти и ... и що ли си губя времето да обяснявам на безнадежден случай като теб, ха-ха-ха !
  • 30 Оги

    0 2 Отговор

    До коментар #3 от "БСТ":

    Защото производителността на труда е по-ниска.
Новини по държави: