21 Май, 2024 15:41 2 339 26

Президентът е мъртъв! Иран потъва в дълбока несигурност

  • иран-
  • аятолах али хаменей-
  • ебрахим раиси-
  • ядрена сделка

Aнализатори казват, че милиони са загубили надежда, че управляващите духовници в Техеран могат да разрешат икономическата криза, подхранвана от комбинация от санкции на САЩ, лошо управление и корупция

Президентът е мъртъв! Иран потъва в дълбока несигурност  - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Хиляди иранци излязоха на улиците на северния ирански град Тебриз във вторник, за да скърбят за президента Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер близо до границата с Азербайджан през уикенда, заедно с външния министър и пет други високопоставени служители, предава Ройтерс.

Държавната телевизия излъчи на живо изображения на опечалените, много от които облечени в черно, които се удряха в гърдите, докато камион, покрит с бели цветя и превозващ ковчезите, увити в националния флаг, се движеше бавно през множеството.

"Всички дойдоха да се сбогуват със загиналия президент и неговите другари, независимо от тяхната фракция, етническа принадлежност или език", заяви депутатът от Тебриз Масуд Пезешкиан.

Въпреки че държавната телевизия съобщи за струпване на голямо множество в Тебриз, някои наблюдатели отбелязват значителен контраст в обществената скръб в сравнение с минали възпоменания за смъртта на други високопоставени фигури в 45-годишната история на Ислямската република.

Иран обяви петдневен траур за Раиси, но липсваше емоционалната реторика, която съпътстваше смъртта на Касем Солеймани, старши командир на елитната Революционна гвардия, убит от американска ракета през 2020 г. в Ирак, чието погребение привлече огромни тълпи от опечалени, плачещи от мъка и ярост.

Тялото на Раиси беше транспортирано от Тебриз, най-близкия голям град до отдалеченото място на катастрофата, до летището в Техеран, преди да бъде отнесено в свещения шиитски град Кум. Оттам ще се върне в столицата, за да лежи в джамията Голямата Мосала в Техеран, преди да бъде прехвърлено в родния му град Машхад, в Източен Иран, за погребение в четвъртък.

Опечалените носеха плакати с изображения на Раиси, външния министър Хосейн Амирабдолахян, водача на петъчната молитва в Тебриз и други официални лица, които също загинаха в катастрофата.

Задълбочаване на кризата

Смъртта на президента дойде във време на задълбочаваща се криза между духовните лидери и обществото по въпроси като затягане на социалния и политически контрол и икономически затруднения.

За да възстановят нарушената легитимност след исторически ниската избирателна активност от около 41% на парламентарните избори през март, управляващите в Иран трябва да събудят обществен ентусиазъм, за да осигурят голямо участие в предсрочните президентски избори, които ще се проведат на 28 юни.

Иранците все още имат болезнени спомени от справянето с националните безредици, предизвикани от смъртта в ареста на Масха Амини през 2022 г., която беше потушена от насилствена държавна репресия, включваща масови задържания и дори екзекуции. Широко разпространеният обществен гняв от влошаващия се стандарт на живот и корупцията също може да задържи много иранци у дома.

Някои анализатори казват, че милиони са загубили надежда, че управляващите духовници в Иран могат да разрешат икономическата криза, подхранвана от комбинация от санкции на САЩ, лошо управление и корупция.

Раиси въведе твърдата политика на своя наставник, върховния лидер аятолах Али Хаменей, насочена към укрепване на клерикалната власт, репресии срещу опонентите и възприемане на твърда линия по външнополитически въпроси като ядрените преговори с Вашингтон за съживяване на ядрения пакт на Иран от 2015 г.

Всеки кандидат, който се включва в надпреварата, трябва първо да бъде проверен от Съвета на пазителите, който често е дисквалифицирал дори видни консервативни и умерени служители, което означава, че общата посока на политиката е малко вероятно да се промени.

Въпреки че е бил смятан за водещ кандидат да поеме поста от 85-годишния върховен лидер, когато той умре, два източника заявиха, че името на Раиси е било извадено от списъка с потенциални приемници преди около шест месеца поради спадащата му популярност.

Смъртта на Раиси внесе "голяма несигурност" в наследяването, според анализатори, разпалвайки съперничеството в лагера на хардлайнерите за това кой ще наследи Хаменей като върховен лидер на страната.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 19 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Абсолютни

    16 1 Отговор
    Глупости. Къде ги намирате тези "експерти" ,които правят подобни прогнози. В ЦРУ или в Мосад.
  • 5 Селянин

    6 1 Отговор

    До коментар #1 от "Софийски":

    Питай гагаузина кой е следващият?
  • 6 Я па ти,

    15 6 Отговор
    Президент Бай Дън е прост и изкукуригал, САЩ потъват в дълбока несигурност.
    Всички плачат!

    Коментиран от #7

  • 7 Ти за САЩ

    6 9 Отговор

    До коментар #6 от "Я па ти,":

    Не се тревожи.

    Коментиран от #10

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Уса

    7 1 Отговор
    Новия президент е голям фен на СССР.Толкова от американските медии останалото вие си го намерете
  • 10 Я па ти,

    6 3 Отговор

    До коментар #7 от "Ти за САЩ":

    И как да не се тревожа, след като за нас САЩ са като слънцето и въздуха за всяко живо същество?
    Ти как ще живееш без тях? Да не си заслепен русофил-камунизин?
  • 11 Гост

    15 4 Отговор
    В Иран има доста като Раиси не се притеснявайте сороси за сигурноста на Иранската република
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Уса

    14 1 Отговор
    90% от новините тук не са новини а силно зависими лични мнения
  • 14 Гостенин

    12 1 Отговор
    Колко им се иска на соросите в Иран да има несигурност обаче ще си останете само с мечтите сороси .
  • 15 Хахо

    8 1 Отговор
    Ще сложат друг с брада и несигурноста ще изчезне на мига.Освен това не се знае двойника ли е загинал или президента с тез бради всеки може да бъде
  • 16 Унгарския болшеви шорош и КГБ действат

    1 6 Отговор
    Перфектна работа на КГБ ,чистят масово пионките си и инсталират нови,
  • 17 Сатана Z

    7 3 Отговор
    Пълни глупости.Иранците ще си изберат нов Президент,чиято длъжност е представителна ,а не управляваща.Али Хаменей управлява Иран и той взима решенията.Нищо няма да се промени , Иран ще стане по-силен

    Коментиран от #20

  • 18 Миииии

    4 4 Отговор
    Убийци и извратени колкото искаш в Иран. Ще му намерят достоен злодей за президент.
  • 19 Макс

    6 6 Отговор
    Голяма скръб за смърта на раиси. Репетиция за тази на путин .
  • 20 германеца

    4 2 Отговор

    До коментар #17 от "Сатана Z":

    Може, може , но нека първо обновят авиопарка си . Дори и българския президент лети на по-сигурно превозно средство/ слава Богу / . Иран са ядрена сила , нали ???

    Коментиран от #22

  • 21 кална вена

    1 0 Отговор
    факти потъват в големи шменти капели и приказки от шехерезада!
  • 22 немеца

    0 0 Отговор

    До коментар #20 от "германеца":

    запада твърдят , че все още не са. но имат хиперзвукови ракети...които долитат до БГ и Румъния.
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Зомбайо

    1 0 Отговор
    От репертуара на φейkтu с любофф.
  • 25 дядото

    3 0 Отговор
    а кои ли световни сили са най-заинтересовани от дълбоката несигурност.и в турция,и близкия исток и словакия и иран.за медиите тази тема я няма или е табу.
  • 26 Тити

    2 1 Отговор
    Ще дойде друг луд диктатор там празно няма.