5 Август, 2024 09:50 3 574 10

Екстремен студ: защо Патагония замръзна

  • климатични промени-
  • патагония-
  • аржентина-
  • студ-
  • сняг-
  • природа-
  • аномалия-
  • климат-
  • латинска америка-
  • южна америка

По това време там е зима, но температурите определено са много по-ниски от обичайните за сезона. На какво се дължи тази аномалия?

Екстремен студ: защо Патагония замръзна - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Патици замръзнаха в езерата, овце затънаха в купчини сняг, военни транспортираха храна за хората и добитъка в засегнатите райони.

"Това е нестандартен феномен", казва климатологът Раул Кордеро от Чилийския университет. И предупреждава, че тези аномалии може и да се повторят.

Ниските температури в Патагония и Южния конус на Латинска Америка, който включва територии на Аржентина, Чили, Уругвай, Парагвай и Бразилия, се дължат на притока на студен въздух от Антарктика. Високото налягане в южния край на континента привлича полярния въздух на север. Това се случва, когато полярният вихър - пояс от силни ветрове, който задържа студения въздух над Южния полюс - е слаб.

"Вероятността от студени вълни се увеличава"

"Необичайната слабост на антарктическия полярен вихър увеличава вероятността полярните въздушни маси да се придвижат към населените места в южното полукълбо. Иначе казано - вероятността от студени вълни се увеличава", обяснява Кордеро.

Регионът бе засегнат от студена вълна за втори път в рамките на три месеца. Според Кордеро обаче това няма да повлияе на световния климат. Взаимовръзката е обратна - именно промените в климата са довели до отслабването на полярния вихър, което пък е причината за необичайно ниските температури в Южния конус.

Австралия и Нова Зеландия също бяха засегнати от температурните аномалии. На 18 юли 2024 г. метеорологична станция в Куинсланд, Австралия, регистрира най-студената нощ от 120 години насам. Според учените студената вълна може да има и положителен ефект на локално ниво. Ледът покрива над 10 хиляди квадратни километра площ на границата между Чили и Аржентина. Но територията там губи средно между 10 и 15 милиарда тона лед всяка година. "Въпреки че последните застудявания няма да променят тази тенденция, те могат поне да подобрят малко тазгодишния баланс", казва Кордеро.

Все повече екстремни явления

Изследвания показват, че подобни студени вълни може да се дължат на климатичните промени. Проучване от 2012 г. на Центъра за изследване на климата "Удуел" в Масачузетс стига до извода, че ускореното затопляне на Арктика е повлияло на въздушните потоци, които контролират климата. Това от своя страна увеличава вероятността от екстремни явления в средните географски ширини, причинявайки или поне допринасяйки за суши, наводнения, студени и горещи вълни. Друго изследване, публикувано от учени от MIT през 2021 г., изказва предположението, че затоплянето на Арктика е допринесло за честотата на тежките зими в САЩ.

Тези данни обаче са предмет на дискусия и част от научната общност не е съгласна с тях. "Не мисля, че затоплянето на Арктика играе сериозна роля за екстремните студове в средните ширини. Нашата работа показва, че те вероятно се обясняват с естествената променливост и са възникнали въпреки, а не заради глобалното затопляне", казва проф. Джеймс Скрийн, който е част от експертната група за изменението на климата към ООН.

Експертите са категорични, че толкова студени зими ще стават все по-голяма рядкост, ако нивата на въглероден диоксид в атмосферата продължат да се покачват. "В повечето части на света ефектът от затоплянето на климата ще надхвърли сериозно потенциалния охлаждащ ефект от промяната на метеорологичните модели, дължаща се на затоплянето на Арктика", посочва проф. Скрийн. Раул Кордеро също смята, че студените вълни няма да променят тенденцията на затопляне в Патагония, която по неговите думи е толкова видна, колкото и в останалата част на света.

Автор: Фернандо Фрюбек


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 НАБЛЮДАТЕЛ

    24 0 Отговор
    Глобалното затопляне ще да е

    Коментиран от #3

  • 2 Някой

    33 1 Отговор
    Е, сега. Не ви ли е ясно защо Патагония замръзна? Заради глобалното затопляне! Все ще намерят няколко "британски учени" да намерят връзката между двете неща...

    Коментиран от #6

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Фернандо среща метеорологията

    19 0 Отговор
    Високото налягане в южния край на континента не привлича полярния въздух. Въздушните маси се привличат от зони с ниско атмосферно налягане. Потокът е от високото налягане към ниското. Фернандо се е объркал в превода.
  • 5 Гост

    12 0 Отговор
    Заради глобалното затопляне.
  • 6 Пияната тояга

    9 0 Отговор

    До коментар #2 от "Някой":

    Група "британски учени" установили,че са...........пакистански учени.
  • 7 Оня

    14 0 Отговор
    Климатът се променя и това са естествени цикли на земята. Преди 700 г в западна Европа е било много по- топло и с продължителни периоди на суша, отколкото сега. Постоянно се редува затопляне и охлаждане, само, че в днешно време това много умело се използва от глобалистите, за да вменят вина на обикновения човек и да го накарат да плаща за своя ,,отпечатък"!

    Коментиран от #8

  • 8 Оня

    10 0 Отговор

    До коментар #7 от "Оня":

    Единственото, с което човекът вреди е поголовното изсичане на горите и унищожаването на всичко де що мърда. Само, че никой не говори за това, защото дърводобивните фирми и у нас и по света превъртат огромно количество пари, които никой не иска да загуби.
  • 9 шампиона

    7 0 Отговор
    "Дължи се на това, че много хора си купиха електрически коли.."
  • 10 МНОГО ПРОСТО

    0 0 Отговор
    ЪГЪЛА НА ХАРП СИГНАЛА (ПРЕЧУПВАЩ СЕ В АТМОСФЕРАТА (ОТ КАНАДА И АЛЯСКА НЕ МОЖЕ ДА ДОСТИГНЕ ТЕЗИ ГЕОГРАФСКИ ШИРИНИ А ОПИЧА СЕВРНОТО ПОЛУКЪЛБО И МАЛКО СЛЕДЕКВАТОРА