11 Октомври, 2024 13:13 2 663 17

Когато няма достатъчно вода: какво правят в Сингапур

  • сингапур-
  • вода-
  • азия-
  • водоизточник-
  • ресурси-
  • малайзия

Тя е петата по богатство държава в света, но същевременно и една от най-бедните на вода - Сингапур почти няма естествени водоизточници

Когато няма достатъчно вода: какво правят в Сингапур - 1
Снимка: Shutterstock

Градът държава Сингапур е цветен, мултикултурен, зелен и богат, там живеят шест милиона души. Сингапур е международен финансов и търговски център. Блести от чистота, пълен е с паркове и фонтани.

Но петата по богатство държава в света е и една от най-бедните на вода - Сингапур почти няма естествени водоизточници. Въпреки това успява да покрие потребностите от вода на постоянно нарастващото население и на икономиката - през последните десетилетия страната се е превърнал в пример, що се отнася до рационалното използване на водните ресурси.

„Нищо от това, което те правят, не е магия", казва пред ДВ американският еколог Питър Глайк. Той формулира успешния подход на Сингапур като „мек", т.е. без такава инфраструктура, която да е за сметка на природата. Решението е в ефективното и внимателно оползотворяване на водата, в пестенето ѝ и в търсенето на нови източници.

Вода, война и план за действие

Недостигът на вода в Сингапур има дълга история - още от британските колониални времена и битките на съюзниците срещу фашистка Япония по време на Втората световна война чистата вода винаги е била ценен ресурс. Нерядко са били въвеждани и ограничителни мерки за потреблението на вода. Независимостта от 1965 година не слага край на водната криза, но след това Сингапур поема нещата в собствените си ръце.

„Още с обявяването на независимостта започват да се правят планове за това как до 2060 година страната да извоюва също и своята водна, хранителна и енергийна независимост", обяснява пред ДВ Сесия Тортаяда, професорка по екология в университета в Глазгоу.

Тогавашното правителство разработва план, който се опира на четири стълба за осигуряване на необходимите количества вода: с внос, от инсталации за обезсоляване на морска вода, от локални водоизточници и чрез метод за преработка на водата, наречен „NEWater".

Стълбовете на сингапурския успех

Сингапур има възможност да внася вода от близка Малайзия, откъдето по тръбопроводи се получава количество, достатъчно да покрие половината от потребностите на града държава. Малайзия обаче постоянно заплашва със спиране на доставките и повишаване на цените, което предизвиква постоянно напрежение и през 2002 година едва не доведе до военен конфликт. Затова Сингапур иска до 2061 година да прекрати вноса и залага на други водоизточници, чиято разработка тече интензивно.

Важна роля в това отношение играе обезсоляването на морската вода - по този начин се осигуряват 25 процента от количествата, необходими на острова. Част от изключително модерните инсталации са подземни, а на повърхността са озеленени и наподобяват паркове. Набелязаната цел е до 2060 година капацитетите да покрият 30 процента от потребностите от вода.

В името на икономиите две трети от площта на Сингапур се използват за събирането на дъждовна вода. Водата от покривите се отвежда в мрежа от реки, канали и резервоари. Те служат същевременно и за защита от наводнения - ако резервоарите и каналите се препълнят, подземни цистерни улавят водата, която след това се преработва за питейни нужди. И в това отношение има планове - до 2060-а година 90 процента от територията на страната да се използва за събиране на дъждовна вода. А на населението се предоставят редица стимули за инсталирането на уреди, които позволяват да се пести водата.

Освен това Сингапур има едно голямо предимство в сравнение с другите държави - почти няма селско стопанство, което да ползва и да замърсява водата.

И отпадните води се използват

„В Сингапур всички отпадни води се събират, преработват се и се използват отново", казва за ДВ експертът по водите Джон Чърч от Агенцията на ООН за водата UN Water. Сингапур е построил тунел за преработката на отпадни води с дължина 206 км на стойност десет милиарда долара, чрез който отпадните води се насочват към свръхмодерни пречиствателни инсталации.

Междувременно Сингапур рециклира 30 процента от водните си потребности и възнамерява да увеличи този дял до 55 на сто през 2060-а. Преобладаващата част от тази вода се използва от промишлеността, но една малка част е и за осигуряването на питейна вода. Съмнения по отношения на чистотата на тази вода няма - тя се използва дори за производството на чипове.

Автор: Тим Шауенберг


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 17 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Град Козлодуй

    20 16 Отговор
    Като гледам Сингапур, който е бил под англичани и като гледам нас, които бяхме под руска

    Коментиран от #5, #13, #16

  • 2 Капитана

    7 5 Отговор
    Те са на добро стратегическо географско положение, не ние ганьовците както си мислим. Който е бил там се депресира като стъпи на българска земя.
  • 3 П. Петков

    12 5 Отговор
    Няма нормален човек, който да пие вода от чешмата в Сингапур. С нея може да се кулинарства, да сеи използва за миене и всякакви хигиенни нужди, но не и за пиене.

    Коментиран от #12

  • 4 Йов

    4 10 Отговор
    Пропагандата на дойче зеле няма край,говорят за фашистка Япония,а за фашистка Германия и дума не обелват..

    Коментиран от #11

  • 5 Капитана

    16 5 Отговор

    До коментар #1 от "Град Козлодуй":

    В българия нямаше руски войски, това беше 45 години. Но е имало башибозук, 500 години. Само да те светна че глобата за дъвка е 500 долара. За притежание на дрога е смърт. Между другото имат наказание бой с пръчка. Пушенето на публични места е забранено, пред ресторантите се пуши стоейки прав в жълт квадрат 2х2 метра. На ганчо няма да му хареса, педа не е за него.
  • 6 Последния Софиянец

    4 12 Отговор
    Жалкари. Ние в София си черпим вода от Искаро и е безкрайна. Жълтурите да му мислят
  • 7 Когато няма достатъчно вода

    5 5 Отговор
    в Сингапур по цял ден се наливат с цитрусова бира
  • 8 Жулят и

    5 7 Отговор
    събират дъждовна вода ама ще им спрем и дъждовете
  • 9 Феникс

    13 3 Отговор
    Не са глупави като нас да си продадат водоизточниците на чафутчетата! :) Как е при вас бе жълтопаветници, добре ли ви е със ВЕОЛИЯ?
  • 10 Госあ

    11 2 Отговор
    всички отпадни води се събират, преработват се и се използват отново. Така ще стане в цял свят, или поне по-голямата част.
  • 11 Хеви метъл

    6 10 Отговор

    До коментар #4 от "Йов":

    А какво ще кажеш за поробваща народите империя СССР
  • 12 Kaлпазанин

    7 2 Отговор

    До коментар #3 от "П. Петков":

    Да ама виж какво ни намеква ДЗ "добре че няма селско стопанство"са замърсявало водата .водата я замърсява алчността им ,земята е достъпно да изхрани всички ни ,но недостатъчна да нахрани капиталистите ,ами да ядът долари активи Нерон стъкло автомобили лукс яхти ,тогава .с ние ще садим в черноземите си фотоволтаици да ядем ток или поне внуците ни
  • 13 Черната Златка

    7 9 Отговор

    До коментар #1 от "Град Козлодуй":

    Не се притеснявай,аз ще ни върна пак под руснаците. Ясно е, че българина не е поумнял за 45 години,и още изпитва носталгия към миризливия казашки ботуш
  • 14 Един

    3 4 Отговор
    Да и бутилираната им вода има дъх на тиня. Това е може мястото с най-отвратителното време. Влажността ще те накара да съжаляваш, че си отишъл там, без значение колко е температурата. Доста отвратително място. То е само за банкери.
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 То си

    3 1 Отговор

    До коментар #1 от "Град Козлодуй":

    зависи от матриала.
  • 17 ЦИНГАПУР

    4 0 Отговор
    ЕМИРИЗЛИВА ДУПКА ПЪЛНА С БОРСОВИ ТЪРГАШИ.