21 Октомври, 2024 19:54 1 303 14

Ключовите щати: там се решава дали Тръмп или Харис

  • сащ-
  • доналд тръмп-
  • камала харис-
  • джо байдън-
  • републиканска партия-
  • демократическа партия

Жителите на 50 щата ще отидат до урните на 5 ноември, но вотът в едва няколко от тях ще определи кой ще е следващият обитател на Белия дом

Ключовите щати: там се решава дали Тръмп или Харис  - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Предстоящите президентски избори в САЩ вероятно ще се решат в няколко на брой т.нар. "колебаещи се" щати. Защо те играят толкова голяма роля за определянето на президента и кои теми вълнуват хората там.

Жителите на 50 щата ще отидат до урните на 5 ноември, но вотът в едва няколко от тях ще определи кой ще е следващият обитател на Белия дом. Докато в повечето щати е общо взето сигурно дали демократите или републиканците ще надделеят, в т.нар. „колебаещи се“ щати мнозинството подкрепя ту кандидата на едната, ту на другата партия. Затова и точно те са във фокуса на предизборните кампании. В тях се провеждат най-масовите мероприятия, кандидатите ги посещават най-често, а рекламите буквално заливат избирателите.

Резултатите в Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания и Уисконсин ще определят дали Камала Харис или Доналд Тръмп ще достигнат необходимите 270 електорални гласа, за да бъдат избрани за президент на САЩ. В сложната американска избирателна система всеки щат излъчва съответен брой електорални гласове, които са определящи за финалния резултат. Така е напълно възможно един кандидат да спечели, въпреки че на национално ниво е получил по-малко гласове - както стана през 2000 година, когато Ал Гор загуби от Джордж Буш, и през 2016 година, когато Доналд Тръмп беше избран, макар че за Хилари Клинтън гласуваха почти три милиона повече американци.

Списъкът с „колебаещи се“ щати се променя през годините поради различни демографски и културни причини. За повечето американци този път определящи теми за избора им са икономиката, инфлацията и правото на аборт. Но в отделните щати има и други ключови въпроси:

Аризона

Аризона е разположена на границата с Мексико и затова нелегалната миграция е изключително важна за жителите на щата. Камала Харис бе натоварена със задачата да се бори с този проблем по време на мандата на Байдън, но според мнозина тя се е провалила. Доналд Тръмп не пропуска възможност да припомни това.

В същото време заради голямата миграция населението на Аризона расте и в момента около една трета от живеещите там са испаноговорящи. Тази група избиратели също е ключова. Южният щат се опитва да подсили и своя производствен сектор. Законът CHIPS, подписан от Джо Байдън, ще осигури милиардно финансиране за фабрики за компютърни чипове. Настоящият президент спечели избори в Аризона през 2020 година.

Брой електорални гласа: 11

Джорджия

През 2020 година Байдън спечели и Джорджия. За първи път кандидат на демократите надделя в щата от 1992 година насам. Джорджия има един от най-високите проценти на чернокожи избиралите - около 33 на сто. Това може да се окаже предимство за Камала Харис. Именно в този щат съдят Тръмп за опит за манипулиране на резултата от предишните избори.

Брой електорални гласа: 16

Мичиган

Тук е средището на американската автомобилна индустрия - Форд, Дженерал Мотърс, Крайслер – всички те имат централи в този щат в Средния Запад. Джо Байдън въведе сериозни мита върху вноса на китайски електромобили, за да защити работните места в Мичиган. Губернаторката на щата Гретчен Уитмър е сред най-одобряваните политици в Демократическата партия.

В Мичиган има голяма общност от избиратели с арабски корени. Камала Харис трябва да спечели доверието им, което е сериозно разклатено от подкрепата на демократите за Израел във войната в Близкия изток.

През 2020 година Мичиган гласува за Джо Байдън.

Брой електорални гласа: 15

Невада

Невада е близо до границата с Мексико, затова и там темата за миграцията е особено важна. Около една трета от населението говори испански. Невада е икономически зависима от туризма и отбеляза най-силния икономически растеж сред колебаещите се щати по време на управлението на Байдън. В същото време процентът на безработица е по-висок, отколкото във всеки друг федерален щат. Байдън спечели в Невада през 2020 година.

Брой електорални гласа: 6

Северна Каролина

Бившият президент Тръмп иска отново да влезе в Белия домСнимка: Carlos Osorio/AP Photo/picture alliance

Северна Каролина е дебютант в списъка с „колебаещи се“ щати. В последните 11 избора демократите са печелили само веднъж. Но в страната има сериозна демографска промяна. Докато през 1990 година 75% от избирателите са били бели, днес те са само 60 на сто. Населението на Северна Каролина нарасна сериозно в последните десетилетия. Тя привлича различни групи от обществото - от пенсионирани военни, до високообразовани специалисти.

През 2020 година спечели Тръмп.

Брой електорални гласа: 16

Пенсилвания

Пенсилвания има сериозен проблем с инфлацията и покачването на цените. Благодарение на фракинга щатът е най-големият производител на природен газ в страната след Тексас. Тръмп отдавна е привърженик на фракинга. Харис, от друга страна, по-рано настояваше за забрана на технологията, но сега я подкрепя при по-строги регулации. Пенсилвания ще излъчи най-много електорални гласа сред колебаещите се щати и надпреварата е много оспорвана. Неслучайно единственият телевизионен дебат между Тръмп и Харис се проведе именно там.

През 2020 година Джо Байдън спечели в Пенсилвания.

Брой електорални гласа: 19

Уисконсин

В никой друг „колебаещ се“ щат няма толкова много бели избиратели, колкото в Уисконсин. И в нито един ключов за крайния резултат щат избирателната активност не е била толкова висока на последните два вота. Както през 2016 година, така и през 2020 година там спечели кандидатът, който стана президент – първо Тръмп, а после и Байдън – и в двата случая това стана с малка разлика от по-малко от 25 000 гласа. Това показва колко важен може да бъде всеки глас в Уисконсин.

Брой електорални гласа: 10


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ротшилд

    7 2 Отговор
    Гласувайте гои, има смисъл.
  • 2 марко

    10 1 Отговор
    Все ми е тоя за тия двамата ...
  • 3 Да гласуват всички умрели

    11 0 Отговор
    ПО ПОЩАТА.

    СПРАВКА: БайДрън и Молдова.
  • 4 Сатана Z

    10 1 Отговор
    Всичко зависи от Москва и Пекин.Каквото са решили Путин и Си това ше бъде.
  • 5 ТаУмВзе

    9 1 Отговор
    След JFK краварчето няма Президенти, щото Моше си ги е Купило бре! ХАХАХХАХ
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Русофилчо

    2 8 Отговор
    Харис ще бие първо Тръмпи, после и Путин

    Коментиран от #13

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Според

    6 0 Отговор
    Местя го. И двамата кандидати са еднакво зле. Никой не може да спаси Америка. Трилионът на всеки 100 дни я води към фалит.
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Пръц

    1 0 Отговор

    До коментар #8 от "Русофилчо":

    Харис ше бие “катерицата”
  • 14 гражданина Кейн

    0 0 Отговор
    "Не е важно кой гласува, а кой брои гласовете!" е казал чичо Йосиф. А и изборите на тази територия между Канада и Мексико са субективни, важно е ВПК да работи и да прави кинти!