Президентката на Перу Дина Болуарте е сред най-непопулярните държавни ръководители в света – одобрението към нея е едва десет процента. Упрекват я в незаконно лично обогатяване и в приемането на луксозни часовници – макар тя категорично да отхвърля обвиненията.
Впечатляващ растеж
Въпреки политическата нестабилност в страната обаче икономиката се развива отлично. В средата на септември министърът на икономиката и финансите Хосе Ариста заяви, позовавайки се на официалните статистически данни, обяви, че брутният вътрешен продукт е нараснал през юли с 4,5 на сто. Пазарните прогнози са надминати, а растеж се отбелязва за четвърти последователен месец.
Той се дължи най-вече на следните отрасли: риболов, преработвателна промишленост, както и на нарасналия добив на втечнен и природен газ. Всичко това дава основания за оптимизъм на компаниите: над една трета (37 процента) от работодателите обмислят откриването на нови работни места, както сочи допитване.
Положителна тенденция въпреки размириците
Експерти от испанската банка BBVA прогнозират за тази година растеж от 2,9 на сто за перуанската икономика и констатират наличието на „възходяща тенденция“. Очакванията на министерството на икономиката и финансите (3,2 процента) и на Централната банка в Перу (3,1 процента) са малко по-високи.
През последните години Перу преживя много политически кризи. Няколко бивши президенти бяха разследвани за корупция, предшественикът на Болуарте – Педро Кастийо – бе свален след обвинения, че се е опитал да организира държавен преврат. Вицепрезидентката Болуарте се издигна до държавен глава. След което отново се стигна до размирици – и срещу Болуарте постоянно има протести. Въпреки това икономическото положение остава относително стабилно и дори дава изненадващо положителни резултати.
Стабилността е резултат от реформите
„Тези успехи са резултат от поредица реформи от 1990-те години, дали независимост на Централната банка и установили фискални правила и институции за защита на държавната хазна“, казва пред ДВ икономистката Ниоме Хюнеке-Браун от офиса на Фондация “Фридрих Науман” в Лима.
Въпреки своите силни макроикономически позиции обаче в момента страната е в процес на институционална ерозия, която може да постави под заплаха икономическата стабилност в средносрочен план. „Най-вече политическата нестабилност и ръстът на престъпността в комбинация с чувството за липса на лидерство доведоха в последните години до стагнация в частните инвестиции“, отбелязва Хюнеке-Браун. Според нея актуалният растеж се дължи до голяма степен на възраждането на потреблението, след като икономиката започна да се възстановява от политическите и климатични сътресения от 2023 г.
Важността на валутните резерви
Марко Ортис, професор по икономика в Лима, споделя пред ДВ мнението си, че една от причините за сравнително стабилното икономическо положение в политически несигурните времена са „големите валутни резерви, възлизащи на над 30 процента от БВП“. Те дават възможност на Централната банка да се намесва на валутните пазари и да ограничава колебанията на валутния курс, настъпили в резултат от изтеглянето на капитали.
Така например по време на последните президентски избори през 2021 г. Перу изживя най-големия отлив на капитали от 50 години насам, след като заради политическите размирици около 17 милиарда долара бяха изтеглени от страната, посочва Ортис. А това отговаря на седем процента от БВП. "Централната банка се намеси активно, продавайки около 11 милиарда долара и това помогна да се намали колебливостта на валутния курс", обяснява експертът пред ДВ.
Очакванията са огромни
Сега перуанците с нетърпение очакват планираното откриване на новото пристанище Чанкай през ноември. Надеждите са, че финансираният предимно от Китай мегапроект може да промени съотношението на силите в региона. "Пристанищният възел Чанкай-Каяо се стреми да поеме водещата роля в морската търговия и да се класира сред 20-те най-големи световни пристанища", написа перуанският сайт Portal Infomercado. Така че очакванията наистина са огромни.
Автор: Тобиас Койфер
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 12343211
20:15 25.10.2024
2 604
20:19 25.10.2024
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 гробар
20:24 25.10.2024
5 Факт
Коментиран от #8
20:26 25.10.2024
6 Галигео Галигей
Коментиран от #11, #12
20:37 25.10.2024
7 Нищо не значи това
20:38 25.10.2024
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Тошко укр@йнски
То чудо е че ,,цивилизованите,, още съществуват със 130% дълг.
За едни животновъди отвъд голямата локва изобщо и ни споменавам.
Цивилизованите са толкова потънали в дългове че вече и печатницата не върши работа. Само световна война и рестарт ги устройва. Но новия ред откъм Изтока не кълве на война. И на ,,чудеса,, не вярва а само на природни ресурси. Новия ред не включва ,,цивилизованите,,
20:44 25.10.2024
10 Гунчо
20:46 25.10.2024
11 Те, Боливия
До коментар #6 от "Галигео Галигей":
и отскоро Венецуела, която някога е била много добре. Ама Перу и Боливия традиционно са мизерниците в района, те даже около ВСВ като страните там цъфтят - пак са били мизерници. И понеже работя със съседите им от север, които спрямо тях са богати, образовани и работливи, а все едно работиш с хора от Максуда и Токайтито като манталитет и акъл, просто си представям за какво нещо иде реч в Перу, с какви заплати се радват на този ръст.Коментиран от #13
20:57 25.10.2024
12 Ел Кондор паса
До коментар #6 от "Галигео Галигей":
Ами не си ходил явно, за да говориш неверни неща. ПЕРУ има най-силната валута в Латинска Америка. Погледни в класацията за БВП и виж къде е Перу и къде е България !!! С колко по-назад сме. ПЕРУ е бивша и бъдеща Империя. ПЕРУ е красива, добре развиваща се страна, която има вътрешни и външни проблеми, но върви НАПРЕД. Прекрасна, гостоприемна и с много история държава. Прекрасни хора ! Обичам ПЕРУ. Ке Диос Бендига Перу !21:44 25.10.2024
13 Ел Кондор паса
До коментар #11 от "Те, Боливия":
Дай им време. Имаха си марксиските терр0исти "Сияйна пътека" и после Фухимори и сие президенти. Боливия са доста назад. С кои от север съседи ги сравняваш, навярно Колумбия ?ПЕРУ е супер богата на ресурси, проблема е управлението и корупцията.
Коментиран от #14
21:53 25.10.2024
14 Ко каиш
До коментар #13 от "Ел Кондор паса":
Също кат едни водкаджии00:03 26.10.2024